Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#376108 :s_tongue
ασε να μην μιλήσω για το βιολογικό μου ρολόι... :(
Εχει ξερυθμιστεί εδώ και χρόνια...Ισως εφτασε η ώρα να βρω μια υπηρεσία να δουλεύω μονο πρωί , να ξυπνάω 07:00 και να κοιμάμαι το βράδυ 23:00 σαν άνθρωπος...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#376115 να χωθείς στις ταυτότητες :lol:

εμένα το βιολογικό μου ρολόι που επιμένει βρυκόλακας, αλλά δε μου το επιτρέπουν οι συνθήκες και καταπιέζεται :x

αν δεν έχω κάτι την άλλη μέρα άνετα κοιμάμαι 5-6 τα ξημερώματα (καλά οι παλιές δόξες που κοιμόμουν όταν ανέτειλε ο ήλιος περάσαν ανεπιστρεπτί) , αλλά δε βρίσκω την ευκαιρία να το κάνω
μόνο η ιερή παρασκευή μου είχε μείνει, αλλά και τα σάββατα σηκώνομαι 7:30 και τις κυριακές στη καλύτερη 9:30 :rant:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#376343
dimik έγραψε:
gianik έγραψε:Πάντως το κολυμβητήριο είναι πολύ αγχολυτικό...
Ξύπνησα πριν λίγο , η :inlove: έφυγε για την δουλειά , ο :superman: για το σχολείο...
θα πάω σε καμμιά ώρα στην πισίνα , ο καιρός είναι τέλειος , για κανά 40λεπτο που κάθομαι μέσα αισθάνομαι πολύ ωραία, Τα πρωινα δεν έχει και πολύ κόσμο ...βέβαια ακόμα δεν έχω καταπολεμήσει την πείνα που με πιάνει με το που γυρνάω αλλά θα γίνει και αυτό.. :innocent:


Είναι το άτιμο, ξεκίνησα την προηγούμενη εβδομάδα λόγω του γόνατου και είναι πολύ ανακουφιστικό για το σώμα και αγχολυτικό, ειδικά η πρωινή προπόνηση κάθε Σάββατο στις 8, μετά έχω ενέργεια για όλη την μέρα.


Μετά το χειρουργείο που έκανα στη μέση, ξεκίνησα κολυμβητήριο. Ξυπνούσα στις 6 το πρωί, 6:20 ήμουν στις ντουζιέρες και 6:30 στην πισίνα. 40-45 λεπτά και μετά ντουζάκι και βουρ στη δουλειά. Έτρωγα ένα μπολάκι corn flakes με γάλα ή ένα κουλούρι θεσσαλονίκης με χυμό και κατά τις 11 ένα-δυο φρουτάκια και ήμουν οκ μέχρι τις 13:00 που έτρωγα μεσημεριανό. Στη δουλειά ήμουν άλλος άνθρωπος, το έβλεπα και εγώ στον εαυτό μου αλλά και οι άλλοι :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#376344
kovathe έγραψε:
georgetz έγραψε:
kovathe έγραψε:Εγω πλέον , αν μια μέρα δε μπορω να κάνω την προπόνηση μου τρελαινομαι, ακόμη και αν πρεπει να ξεκουραστω επειδή είμαι πιασμενος ολόκληρος ξερωγω πρεπει κάτι να κάνω γιατί αλλιως νιώθω οτι μουχλιαζω.


Αυτό , just saying , είναι το άλλο άκρο. Παν μέτρον άριστον έλεγαν και οι δικοί μας κάποτε...


Δίκιο εχεις.
Μάλιστα οι τραυματισμοί από την υπερχρηση (κάτι τενοντίτιδες ειδικά) παραμονεύουν, αλλά δε γαμεις...
Αμα κάτι σε φτιάχνει δύσκολα το μειωνεις.


Oh I feel you !

Οι ώμοι μου δυστυχώς παθόντες απο κληρονομικά ελαστικές αρθρώσεις.

Στην ηλικία που είμαι (νεος θεωρητικά) και ενώ μου αρέσει πολύ η άθληση είναι περιορισμένα αυτά που μπορώ να κάνω
λόγω των αρθρώσεων και παλαιών τενοντίτιδων (την έγραψα την λέξη :lol: )

Κρατιέμαι μεν αλλά καράτε και κολύμβηση που έκανα παλαιότερα , δεν μπορώ να τα κάνω πλέον ή τουλάχιστον στους ρυθμούς που κάποτε έπιανα .

Τέσπα, ας ήταν τα προβλήματα μας τέτοια μόνο :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By gianik
#376356
georgetz έγραψε:
kovathe έγραψε:
georgetz έγραψε:
kovathe έγραψε:Εγω πλέον , αν μια μέρα δε μπορω να κάνω την προπόνηση μου τρελαινομαι, ακόμη και αν πρεπει να ξεκουραστω επειδή είμαι πιασμενος ολόκληρος ξερωγω πρεπει κάτι να κάνω γιατί αλλιως νιώθω οτι μουχλιαζω.


Αυτό , just saying , είναι το άλλο άκρο. Παν μέτρον άριστον έλεγαν και οι δικοί μας κάποτε...


Δίκιο εχεις.
Μάλιστα οι τραυματισμοί από την υπερχρηση (κάτι τενοντίτιδες ειδικά) παραμονεύουν, αλλά δε γαμεις...
Αμα κάτι σε φτιάχνει δύσκολα το μειωνεις.


Oh I feel you !

Οι ώμοι μου δυστυχώς παθόντες απο κληρονομικά ελαστικές αρθρώσεις.

Στην ηλικία που είμαι (νεος θεωρητικά) και ενώ μου αρέσει πολύ η άθληση είναι περιορισμένα αυτά που μπορώ να κάνω
λόγω των αρθρώσεων και παλαιών τενοντίτιδων (την έγραψα την λέξη )

Κρατιέμαι μεν αλλά καράτε και κολύμβηση που έκανα παλαιότερα , δεν μπορώ να τα κάνω πλέον ή τουλάχιστον στους ρυθμούς που κάποτε έπιανα .

Τέσπα, ας ήταν τα προβλήματα μας τέτοια μόνο :s_howdy

Έστω λίγο πισίνα μπορείς; Σε χαλαρό ρυθμό λίγο ελεύθερο;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#376376 Με το ένα χέρι ναι :lol:

Απο πέρυσι έχει δυναμώσει πολύ περισσότερο ο ώμος αλλά το ελεύθερο καλό είναι να αποφεύγεται.
Προτιμάται πρόσθιο ή μια παραλλαγή του που την κάνουν οι SEAL
της Αμερικής και ουσιαστικά κάνεις το minimum της κίνησης με τα χέρια κοντά στο στήθος
και βάζεις μέση και ποδια.

Θα δοκιμάσω σε ένα μήνα κολύμπι, μέχρι τότε ποδηλασία, περπάτημα-τρέξιμο και ενδυνάμωση σταδιακά μπας
και καταφέρω κάτι φέτος στο πολυαγαπημένο μου νερό.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#376386 Πάντως τα πρωινά στον Αλιμο που πάω , την πισίνα την χωρίζουν στην μέση , οπότε κολυμπάς στο πλάτος (25μ.) κ όχι στο μήκος...Είναι πολύ καλύτερα έτσι τουλάχιστον για εμένα , βγάζω πιο ξεκούραστα συνεχομενες διαδρομές ..Έχει κ ησυχία ,είσαι μόνος σου στον διάδρομο, λίγο παραδίπλα μου μονο έχει κάτι κυρίες άνω των 45-50 που κάνουν aqua aerobic..
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#376419 Λογικά θα σε είδαν που κοντευες να πνιγεις και είπαν να μειώσουν τον κίνδυνο.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By King Alexander
#376451 Προσέχω λίγο περισσότερο τελευταία ώστε να αρχίσω να μειώνω το βάρος μου. Απλά την ποσότητα και την ποιότητα(έως ένα βαθμό). Εννοείται ότι δεν βιάζομαι, δεν θέλω να στερηθώ ούτε και να κατέβω απότομα: αργά και σταθερά.

Κατά τα άλλα, έχω μερικούς μήνες που άρχισα δειλά-δειλά ξανά έλξεις με το σωματικό μου βάρος(έκανα μόνο με μερικούς ιμάντες - μέτρια αντίσταση για εμένα) .

Ο δικέφαλος είναι πολύ καλύτερα, αλλά το νοιώθω ότι δεν είναι 100% εντάξει όπως πριν τον τραυματισμό(τουλάχιστον όχι ακόμα), π.χ. αποφεύγω να τον ζορίσω πολύ με μεγάλο βάρος και άμεση καταπόνηση(κάμψεις δικεφάλων με ελαφρύ -μέτριο βάρος - πάντα μιλάω σε σχέση με τα δικά μου δεδομένα) . Έτσι και αλλιώς, δεν δίνω πλέον τόσο μεγάλη σημασία στις κάμψεις εδώ και μερικά χρόνια, κάνω πάντα άφθονες έλξεις και κωπηλατικές με τις πιέσεις μου(σούπερσετ) .

Επίσης προσέχω και στη δουλειά να μην τον ζορίζω υπερβολικά, παρά μόνο όταν είναι απολύτως και τελείως απαραίτητο. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι λίγο ή περισσότερο, θα φάει το καθημερινό ζόρι ο δικέφαλος(και το υπόλοιπο σώμα βεβαίως) .

Αγόρασα και ένα βαρύ σάκο πυγμαχίας, τον κρεμάω από το power rack, τίποτα το σπουδαίο, ελαφρά χτυπήματάκια για διασκέδαση περισσότερο και με προσοχή, για λίγη ποικιλία στην προπόνηση(πάνε πολλλλλλααά χρόνια που έχω να χτυπήσω σάκο).

Πάντως, ανεβαίνω ακόμα λίγο λίγο και προσθέτω στα προηγούμενα, έστω και αν έχω κάποια χρονάκια στην πλάτη μου.
Υγεία να έχουμε και όρεξη. Τίποτα "δεν πρέπει" ούτε και "πρέπει". Κάνουμε ότι και όσο μας ευχαριστεί, είτε είναι απλό περπάτημα, τρέξιμο, κολύμπι, γυμναστήριο, ποδήλατο, κ.λ.π., και απολύτως φυσιολογικό κάποιες φορές να θέλουμε ένα διάλειμμα από όλα(και απλά να βγούμε λιγάκι παραπάνω να διασκεδάσουμε) .
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#378772
mjacob έγραψε::s_roses :s_roses
Άσχετο, αλλά κοιτούσα σήμερα την εξέλιξη των daily steps, πριν και μετά το standing office.
Πριν έπαιζα στα ±9κ. ημερησίως, μετά παίζω στα 15k+. Not bad.

Κάτι πιασιματάκια που ένιωθα την επομένη τρεξίματος ορισμενες φορές, έχουν φύγει πλέον.

15,000 Steps Is the New 10,000


ΠΟΣΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#378834
Red Garland έγραψε:
mjacob έγραψε::s_roses :s_roses
Άσχετο, αλλά κοιτούσα σήμερα την εξέλιξη των daily steps, πριν και μετά το standing office.
Πριν έπαιζα στα ±9κ. ημερησίως, μετά παίζω στα 15k+. Not bad.

Κάτι πιασιματάκια που ένιωθα την επομένη τρεξίματος ορισμενες φορές, έχουν φύγει πλέον.

15,000 Steps Is the New 10,000


ΠΟΣΑ ΞΕΡΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :thumbsup:

But those who walked a lot throughout each day were the picture of health. Workers who walked 15,000 steps or more each day (which is roughly seven miles), or were standing upright for seven hours or more, had normal BMIs, average waistlines, and had no features of metabolic syndrome. Overall, their risk of heart disease was very low when compared to those who walked fewer than 15,000 steps, assuming they weren’t already at high risk for hereditary reasons. This research suggests that our current estimate of 10,000 steps per day may be too conservative, and that 15,000 steps is the mark we should be aiming for if we want to stave off life-threatening cardiac conditions.

ΥΠΕΡΑΤΟΥ λεμε
:s_roses :s_roses :s_bye
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#379069 15000 βγαζω μεσο ορο τη μερα με δουλεια κ 5χλμ τροχαδακι.

Αν κανω νορμαλ τρεξιμο ακουμπαει 20χίλιαρο. Με 5 ωρες καθισιό μέσα.

Υγ. 30000 ήταν τη μέρα που γεννήθηκε η μικρή
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#379596 http://www.bodyandstyle.net/?p=18484

http://www.bodyandstyle.net/?p=22547

Ευχαριστώ.