Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#495894 εγώ (που απ' όσο με θυμάμαι από το στόμα εισπνέω στο τρέξιμο), χρησιμοποιώ τη γλώσσα σαν buffer θερμοκρασίας και υγρασίας, έχοντας την άκρη της να ακουμπάει στον ουρανίσκο. Ο αέρας πρώτα χτυπάει στη γλώσσα και μετά εισέρχεται.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#495924 Να πω την αλήθεια, ποτέ δεν συγχρόνισα αναπνοή με βηματισμό, τουλάχιστον όχι σκόπιμα. Απλά από ένα σημείο και μετά προκύπτει ασυναίσθητα ένας συντονισμός κοντά στο 3-3. Επειδή το λέγατε το είχα στον νου μου να το μετρήσω. Εννοείται σε ανηφόρες ή πιο γρήγορα περάσματα, αυτό πάει σε 2-3 ή 2-2.
Στο 80-90% της προπόνησης ή του αγώνα, εισπνοή από τη μύτη. Μου είναι τραγικό το λαχάνιασμα όταν γίνεται εισπνοή από το στόμα. Στέγνωμα λαιμού, κλπ. Έχουν βγει και ολόκληροι ημιμαραθωνιοι μόνο από μύτη, εφόσον δεν έχει παίξει μεγάλη αύξηση ρυθμού σε κάποιο κομμάτι.
Συνήθως σε χαλαρή φάση εκπνέω και από τη μύτη. Με βοηθά στην ηρεμία μου να κρατώ το στόμα μου κλειστό :-)
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#495995 Και μένα μ αρέσει ν αναπνέω μονο μύτη αλλά όταν ανεβαζεις ρυθμο είναι αδύνατο.
Μπορείς όμως να ανεβασεις σφιγμους με πιο χαλαρό ρυθμο αφού ζοριζεσαι πιο πολύ για αέρα.
Έχω παρατηρήσει ασυναίσθητα οτι σε κανονικό ρυθμο έχω 3-3 (βήματα ανα εισπνοή-εκπνοη) με εισπνοή απο μύτη, εκπνοή απο στόμα.
Σε πιο γρήγορο ρυθμό είμαι στο 2-2 (400αρι ας πούμε) και σε σπριντ οτι να ναι!

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#496293 Σήμερα που ανέβασε και λίγο θερμοκρασία και είχε 10-11 βαθμούς δοκίμασα αλλάξω την αναπνοή μου από μύτη 4-στόμα 4 σε στόμα 3-3. Μου πήρε λίγη ώρα να το κάνω χωρίς να το σκέφτομαι αλλά μου φάνηκε σαν τεράστια διαφορά, αν και κουρασμένος πήγαινα πιο γρήγορα πιο εύκολα και οι σφυγμοί αργήσανε πολύ να ανεβούνε.
Είδα ότι με τις εισπνοές από το στόμα μπορούσα εύκολα να γεμίζω πλήρως σε 3 εισπνοές αντί 4 που ήθελα από τη μύτη. Μετά υπολόγισα ότι ενώ είχα έναν κύκλο εισπνοής-εκπνοής κάθε 4+4=8 βήματα τώρα έχω έναν κύκλο κάθε 6 και στα 8 έχω επιπλέον 1/3 άρα 33% παραπάνω αερισμό, καθόλου αμελητέο και μάλλον εξηγεί την "άνεση".
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#498094 Είχα κάνει δημοσίευση που χάθηκε με τα backup.
Λοιπόν λέει κάποιος ότι ο σωστός αριθμός βημάτων ανά κύκλο αναπνοής πρέπει να είναι μονός. Γιατί τη στιγμή που ξεκινάει η εκπνοή χαλαρώνει στιγμιαία ο κορμός και λόγω αυτής της αποσταθεροποίησης αυξάνεται η καταπόνηση του ποδού στο έδαφος. Αν λοιπόν έχει μονό αριθμό σε κάθε κύκλο θα είναι διαφορετικό πόδι οπότε μοιράζεται η καταπόνηση.
Προτείνει λοιπόν 3-2 ή σε πιο μεγάλη ανάγκη 2-1 ή 2-1-1-1. Δοκίμασα το 3-2 και είναι μια χαρά εφικτό. Και επιπλέον οξυγόνωση σε σχέση με το 3-3.

Και υπενθυμίζω, προσπαθούμε για κοιλιακή αναπνοή και όχι θωρακική.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#498766 http://fellrnr.com/wiki/Running_Calculator
Eξαιρετικά ενδιαφέρον και χρήσιμο υπολογιστάκι. Του βάζεις κάποια επίδοσή σου και σου βγάζει της Παναγιάς τα μάτια.
Μεταξύ των άλλων σου λέει και πόσο πιο γρήγορα θα πας σε συγκεκριμένη απόσταση ανάλογα με το πόσα κιλά χάσεις/κερδίσεις. Που είναι καλό κίνητρο τώρα που ξέρω ότι απλά χάνοντας 5 κιλά πέφτω κατά 16'' και με 10 κιλά κατά 33'' το χλμ.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#498777 Στα τελευταία χαλαρά τρεξίματα με τα καινούρια Nimbus, ένιωσα μερικά τσιμπήματα κάτω στην περιοχή της απονεύρωσης, στα πλάγια της καμάρας. Στον ημιμαραθώνιο πριν 3 βδομάδες δεν είχα νιώσει κάτι ιδιαίτερο και έτσι μου ήρθε έξαφνο. Να ανησυχώ; Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα παπουτσιού ή ο τρόπος που εγώ πατώ με αυτά τα παπούτσια;
Δυο χρόνια τώρα με τα ultra boost ουδέποτε είχα εκεί υποψία ενόχλησης.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#498779 Εμένα εν τέλη ποτέ δεν με βόλεψαν τα νιμβους όσο τα ουλτρα. Το νιώθω ότι είναι πιο σκληρά και κρατάνε καλύτερα, αλλά σαν το μαγικό χαλί τα adidas, δεν έχει
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#498780
JarnoT έγραψε:Στα τελευταία χαλαρά τρεξίματα με τα καινούρια Nimbus, ένιωσα μερικά τσιμπήματα κάτω στην περιοχή της απονεύρωσης, στα πλάγια της καμάρας. Στον ημιμαραθώνιο πριν 3 βδομάδες δεν είχα νιώσει κάτι ιδιαίτερο και έτσι μου ήρθε έξαφνο. Να ανησυχώ; Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα παπουτσιού ή ο τρόπος που εγώ πατώ με αυτά τα παπούτσια;
Δυο χρόνια τώρα με τα ultra boost ουδέποτε είχα εκεί υποψία ενόχλησης.
Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα παπουτσιού και πως σου ταιριάζει ή θέμα τρόπου που τα πατάς. Τελικά κάθε παπούτσι είναι λίγο διαφορετικό και ίσως να μην είναι το καταλληλότερο για το πόδι σου και τον τρόπο που πατάς. Άλλοι θέλουν πιο πολλή μαλακωσιά άλλοι αυτό το βρίσκουν πλαδαρό και θέλουν καλύτερο έλεγχο και ακρίβεια.
Μπορεί βέβαια απλά να το παράκανες στον ημιμαραθώνιο και τώρα να βγαίνει στη φόρα. Θα έλεγα να δοκιμάσεις τα προηγούμενα παπούτσια για λίγο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#498893 Τρέξιμο με τον επίδεσμο που Μου έγραψε ο γιατρός....πωωωωωω Πρώτη φορά που γύρισα έπειτα από καιρό και δε νιώθω αυτή την ελαφριά ενόχληση/κούραση/μούδιασμα στο δεξιό γόνατο.
Άμα κάνω και την φυσιοθεραπεία που μου είπε, πιστεύω να είναι μια χαρά.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#498931 Περί τα 13 χλμ τρέξιμο σήμερα, τα 11-12 αρκετά δυνατά. Όλα στον άξονα Καλαμαριά-Λευκό Πύργο-Παλατάκι. Περπάτημα άλλα 2-3 μετά.

Το πιο όμορφο τρέξιμο μέχρι τώρα...

Σχετικά με την πελματιαία απονεύρωση. Φυσικά μπορεί να φταίει το παπούτσι, όπως είπε κ ο Sknipper δοκίμασε για 2-3 εβδομάδες τα παλιά παπούτσια. Ίσως να φταίει κ το ζόρι του ημιμαραθωνίου.

Γενικά είναι συχνή πάθηση για τους αθλητές, ένα 5-10% πάσχει από αυτό κάποια στιγμή. Εμένα στη καθημερινότητα δε με ενοχλεί κ όταν τρέχω πάλι όχι κ το έχω παραμερίσει ως πρόβλημα. Την αισθάνομαι που κ που αλλά δε χειροτερεύει τόσο. Είμαι κατά τα άλλα ευχαριστημένος με τα παπούτσια κ το έχω αφήσει στην άκρη. Άλλωστε θεραπεύεται πολύ αργά, προχθές είχα ασθενή που 1 χρόνο τα έκοψε όλα, έβαλε πλάτους, φυσικοθεραπείες κτλ κ ήρθε για χειρουργείο. Γιατρός κιόλας.




< >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#498934
PeterPan έγραψε:Περί τα 13 χλμ τρέξιμο σήμερα, τα 11-12 αρκετά δυνατά. Όλα στον άξονα Καλαμαριά-Λευκό Πύργο-Παλατάκι. Περπάτημα άλλα 2-3 μετά.

Το πιο όμορφο τρέξιμο μέχρι τώρα...

Σχετικά με την πελματιαία απονεύρωση. Φυσικά μπορεί να φταίει το παπούτσι, όπως είπε κ ο Sknipper δοκίμασε για 2-3 εβδομάδες τα παλιά παπούτσια. Ίσως να φταίει κ το ζόρι του ημιμαραθωνίου.

Γενικά είναι συχνή πάθηση για τους αθλητές, ένα 5-10% πάσχει από αυτό κάποια στιγμή. Εμένα στη καθημερινότητα δε με ενοχλεί κ όταν τρέχω πάλι όχι κ το έχω παραμερίσει ως πρόβλημα. Την αισθάνομαι που κ που αλλά δε χειροτερεύει τόσο. Είμαι κατά τα άλλα ευχαριστημένος με τα παπούτσια κ το έχω αφήσει στην άκρη. Άλλωστε θεραπεύεται πολύ αργά, προχθές είχα ασθενή που 1 χρόνο τα έκοψε όλα, έβαλε πλάτους, φυσικοθεραπείες κτλ κ ήρθε για χειρουργείο. Γιατρός κιόλας.




< >
Πέτρο κρουστικό υπέρηχο να φανταστώ δοκίμασε κ είχε πρόσκαιρη βελτίωση? Κορτιζόνη? Θέλει πολύ καιρό πάντως.

< Note >