Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#495337 Εμένα μ'αρέσει το ταχίνι, για πρωινό ενίοτε τρώω βρώμη με μισή κουταλιά ταχίνι, μέλι και λίγο γάλα.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#495340 Όταν έχω χρόνο στο τηγάνι 6 αυγά εκ των οποίων τα 2 ολόκληρα χτυπημένα με κανέλα και λίγο γάλα. όταν αρχίσουν και δένουν βάζω μια μπανάνα και καρύδια. Σερβίρω με μπόλικο μέλι :metalo:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#495350
red_monster έγραψε:Όταν έχω χρόνο στο τηγάνι 6 αυγά εκ των οποίων τα 2 ολόκληρα χτυπημένα με κανέλα και λίγο γάλα. όταν αρχίσουν και δένουν βάζω μια μπανάνα και καρύδια. Σερβίρω με μπόλικο μέλι :metalo:


τρώγεται αυτο το πραγμα;
βαλε καμια φωτο την επόμενη
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#495357
kovathe έγραψε:Έλεος μην πετας τους κρόκους ρε φίλε..
Κρίμα είναι

< >


Δεν τους πετάω :metalo:

Στο αυγό ο κρόκος είναι αυτός που δίνει την έντονη γεύση και σε γλυκό πρωινό λέω να το αποφύγω :lol: (άσε που συνήθως βάζω 2 ολόκληρα και egg pro )

@κίλο
Δεν είμαι καλός στην παρουσίαση φαγητού, συνήθως βιάζομαι και απλά τα ανακατεύω :lol:
Αν βγάλεις τους πολλούς κρόκους, βάλεις και κανέλα έχεις ένα γλυκό πρωτεϊνικό πρωινό
Μαζί με ένα ποτήρι γάλα είναι ταμαμ για τα γούστα μου
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#495361 Για πρωινό τρώω τα πάντα. Ό,τι εχει περισσέψει από την προηγούμενη , τοστ , ταχίνι με μέλι. Αλλά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα να φάω και φασολάδα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#495372 Μια ζεστη φασολαδα τα κρυα πρωινα ειναι οτι πρεπει.

Εγω ζεσταινω ψωμι στην τοστιερα, ριχνω λιγο αγουρελαιο απο πανω και ριγανη.Εαν εχω φετα τα συνδιαζω διαφορετικα τα τρωω σκετα.
Σημερα ειχα κατι μπιφτεκια απο χθες , τα ζεστανα και τα εφαγα.
Αλλες φορες θα τηγανισω αυγα.
Γενικοτερα δεν την ψαχνω με τα πρωινα, τρωω οτι υπαρχει και αν υπαρχει αφου μερικες φορες την βγαζω με καφε.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#495379 Ρησπέκτ στον ιταλάκια.
Θα έχεις λίγο αυξημένα CO2 αλλά αν δεν μπαίνεις δακτύλιο δεν έχεις θέμα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#495380 Είπαμε. Των 2 η ώρα αφύπνιση γκεάκου, είτε θα είναι για 3 ταχίνι κ 4 μέλι ή για 3 ταχίνι κ 5 μαρμελάδα :inlove:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#495652 Σχετικά με τις αναπνοές στο τρέξιμο διάβασα τα κάτωθι.
- το εισπνοή από τη μύτη εκπνοή από το στόμα είναι καλό για να εισπνέεις ζεστό και υγρό αέρα αλλά σε κατάσταση αυξημένης ανάγκης οξυγόνου, όπως όταν τρέχεις, η μύτη δεν επαρκεί στο να βάλει αρκετό αέρα αρκετά γρήγορα. Άρα θέλουμε και στόμα και στην εισπνοή.
- σαν ρυθμός συστήνεται το 3-3 και σε πιο γρήγορο ρυθμό το 2-2 και στο δώστα όλα τα τελευταία μέτρα του αγώνα μπορείς να φτάσεις ακόμα και στο 1-1. Αλλά όπως βολεύει τον καθένα.
- μπορεί να γέρνουμε λίγο εμπρός αλλά θέλουμε καλή στάση σχετικά καμαρωτή (να μην γέρνουμε στη μέση) και αναπνοή με την κοιλιά όχι μόνο με το θώρακα.

Εγώ έκανα εισπνοή με μύτη εκπνοή με στόμα και μάλλον με το θώρακα. Ίσως για αυτό το 3-3 μου φαινόταν δύσκολο, γιατί δεν προλάβαινε να μπει αρκετός αέρας σε 3 μόνο πατήματα. Από αύριο αρχίζω τις δοκιμές (θώρακα και 3-3) να δούμε πως θα το καταφέρω και αν νιώσω καμιά διαφορά.
Νομίζω έχω βάλει σε μια σειρά τα στάδια βελτίωσης της τεχνικής. Έχω καταφέρει τον βηματισμό να τον φτάσω στο 167-170 και συνεχίζω. Να δούμε την αναπνοή και μετά θέλω να φτιάξω καλύτερη έκταση του ποδιού προς τα πίσω για καλύτερο σπρώξιμο. Το βασικό είναι συχή εξάσκηση, όχι εξαντλητική, το συχνή είναι πιο σημαντικό. Και τώρα που μεγαλώνουν οι μέρες και το πάρκο μένει ανοιχτό μέχρι πιο αργά προλαβαίνω να τρέξω μετά τη δουλειά.
Είδα και χρόνους από 4 φίλους που πήγαν στον ημιμαραθώνιο Αθήνας σήμερα (μωτ ΄/χλμ 5:23, 5:32, 6:20 (γυναίκα), 7:05) και τους χάρηκα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν με νοιάζει να μπορέσω να βγάζω πάνω από 10χλμ αλλά θέλω να καταφέρω να τα βγάζω εύκολα και με καλό ρυθμό. Υπομονή κι επιμονή.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#495741 Η αναπνοη ρυθμιζεται απο το νευρικο συστημα.

Αντι να ταλαιπωρεις το κορμι σου με δεκα χλμ πορεια, κανε ενα δυο σε πιο γρηγορο ρυθμο.
Και αμα θες περισσοτερη δραση κανε κατοσταρια και για ακομη περισσοτερη εξηνταρια τσιτα, ταπα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#495882 Κυριάκο εδώ είμαστε!
1 κιλό νουτέλα 3,99€! Όταν το είδα σε θυμήθηκα! Για να πω την αλήθεια κ εγώ μπορώ να το αδειάσω όλο αλλά οι τύψεις με συγκρατούν.

Εικόνα

Στα της αναπνοής: δε γίνεται να αναπνέουμε όταν τρέχουμε μόνο από τη μύτη. Είναι το ιδανικό λόγω εφύγρανσης κ θέρμανσης του αέρα αλλά δε γίνεται χρονικά όπως είπε ο Sknipper. Όταν έκανα χειρουργείο μύτης πίστευα πως θα το πετύχαινα αλλά όπως μου είπε κ ένας δρομέας μαραθώνιου λίγες μερες πριν το χειρουργείο, δε γίνεται.




< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#495887 Στην Ελλάδα η νουτέλα έχει λιανική σχεδόν διπλή τιμή.... :rant:

Για τις αναπνοές, όταν είχατε ξαναρωτήσει, είχα γράψει ακριβώς αυτά που είπε ο sknipper.

kyr80 έγραψε:
sknipper έγραψε:[Υπάρχει κάποιος κανόνας για το πως αναπνέουμε; Θυμάμαι εισπνέουμε από μύτη εκπνέουμε από παντού. Αλλά πόσα βήματα εισπνοή και πόσα βήματα εκπνοή;


Σε συνθήκες προπόνησης εισπνέουμε πάντα από τη μύτη. Εκπνοή από στόμα. Στο κολύμπι που είναι ανάποδα, έχω ζοριστεί πολύ. 3-3 είναι μια χαρά ρυθμός. Όσο ανεβαίνει η ταχύτητα έρχεται το 2-2. Σε σπριντ ξεχνάς τα πάντα όλα. Εισπνέεις και εκπνέεις από όπου μπορείς.

Όποιος εισπνέει από το στόμα, δεν έχει πρόβλημα με τα λαιμά του;

:rtfm: :rtfm:

[Αλεφαντος mode on]Τα εξηγώ ωραία; Μάθετε μπαλίτσα.... [Αλέφαντος mode off]:lol: :lol:

Στο μαραθώνιο έτρεχα τουλάχιστον 30χλμ με 3-3. Σε βοηθάει στο βηματισμό και στον ρυθμό. Είναι αυτό που λέγαμε μερικές σελίδες πριν. Το πως πιάνεις ένα καλό pace, και τρέχεις σαν να περπατάς. Προπονήσεις δεν το συζητάμε. Ακόμα και τώρα, με 3-3 τις βγάζω ανεξαρτήτου ρυθμού.
Και ξαναγράφω για τα λαιμά. Δεν σας πονάνε, που αναπνέετε από το στόμα;;