Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#495191
kovathe έγραψε:@sargus
Δεν ξέρω για τους αλλους, προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα να διατηρηθω στην κατασταση μου ειτε προπονούμαι εντατικά ειτε όχι.
Μπορεί σε περιόδους γιορτών να πάρω 1-2 κιλά αλλά δεν έχω γενικά κανένα πρόβλημα γιατί πλεον η σωστη διατροφή έχει γίνει ρουτίνα.
Όλα τα γεύματα έχουν την πρωτεΐνη τους, τη σαλάτα ή/και το φρούτο τους, και καλό υδατάνθρακα, ενω τα γλυκά και η σαβουρα είναι σπάνια και δεν τα χρειάζομαι κιόλας.
Και όλα μαγείρεμα απο μας και πολύ σπάνια απέξω. Δουλεια παιζει ταπερακι (1 γεύμα) μόνιμα ενω όλοι τρώνε μαλακιες απ το κυλικείο.
Όταν εχεις μαθει και συνηθίσει εναν τροπο ζωής δεν υπάρχει καμια μάχη να διατηρηθεις.
Ακόμα και σε φάσεις που έχω τραυματισμούς και περνάνε μέρες ή βδομάδες χωρίς προπόνηση.
Παντα βέβαια παιζει πολυ περπάτημα, παιχνιδι με το παιδι, σκάλες (δεν παίρνω ποτε και πουθενά ασανσέρ) στη δουλεια ανεβαίνω κάθε πρωι καμια 160αρια σκαλιά (7 όροφοι διπλοί) με το καλημέρα, κλπ.
Πρεπει να αλλαξεις γενικά τρόπο ζωής.

< >


Ειδικά σε φάση τραυματισμού/χειρουργείου κλπ ο γυμνασμένος άνθρωπος επανέρχεται εντυπωσιακά γρηγορότερα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495192
dimik έγραψε:Κάτι τέτοια ακούω και όλο αναβάλλω το BJJ που θέλω αν παώ εδώ και καιρό έτσι απο περιέργεια.
Δεν είμαστε για γύψους σε αυτή την ηλικία.



να πας ο πόνος είναι διδακτικός :shifty:

αν και το χειρότερο πράγμα δε νομίζω ότι είναι ο γύψος, αλλά αυτό που είδα σε έναν τύπο και λέω μα τι γίνεται; :dizzy:

https://www.grapplearts.com/cauliflower ... jiu-jitsu/
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 16 Μαρ 2018, 16:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495194
red_monster έγραψε:
Ειδικά σε φάση τραυματισμού/χειρουργείου κλπ ο γυμνασμένος άνθρωπος επανέρχεται εντυπωσιακά γρηγορότερα

έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά ο γυμνασμένος άνθρωπος έχει και χειρότερους τραυματισμούς που ο αγύμναστος δεν έχει

πχ για μηνίσκο που λέγανε τις προάλλες, δεν ξέρω μη (αρκετά κιόλας) γυμνασμένο άνθρωπο να έχει πάθει κάτι τέτοιο

και γρήγορα να σου αναρρώσεις δεν είσαι όπως ήσουν
Άβαταρ μέλους
By dimik
#495196
QsisVTS έγραψε:
dimik έγραψε:Κάτι τέτοια ακούω και όλο αναβάλλω το BJJ που θέλω αν παώ εδώ και καιρό έτσι απο περιέργεια.
Δεν είμαστε για γύψους σε αυτή την ηλικία.



να πας ο πόνος είναι διδακτικός :shifty:



Ναι ναι ξέρω, τα έμαθα στα χρόνια το kick boxing, οι αρθρώσεις όμως δεν αντέχουν πλέον το ίδιο. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#495243 Κάπου διάβασα για ένα κροσφιτά (στεγνός) ότι έτρωγε για πρωινό ρυζογκοφρέτες με φυστικοβούτυρο.
Έχει ασχοληθεί κανείς με σύγκριση φυστικοβούτυρο vs ταχίνι;
Σκέτα και τα δυο χωρίς πρόσθετα μέλι/μερέντα/παστουρμά/μπεσαμέλ.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#495247 Complementary αλοιφόνια, είναι, δεν νομίζω ότι διαφέρουν σημαντικά.

Από γεύση το φυστικοβούτυρο κερνάει τσαγάκι το ταχίνι, ενώ το δεύτερο διατελεί άνευ zucchero iirc. :hmmm:

Kαλή φάση για πρόσληψη λιπαρών, μέχρι εκεί. :s_dunno

Μah $00.2
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#495255 Βασικά ψάχνω ένα τρόπο να αντικαταστήσω τα καθιερωμένα ψωμιά-βούτυρα κλπ.

Το καλύτερο βέβαια νομίζω είναι αυγά με βρώμη...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#495261
EDDIE_147 έγραψε:Βασικά ψάχνω ένα τρόπο να αντικαταστήσω τα καθιερωμένα ψωμιά-βούτυρα κλπ.

Το καλύτερο βέβαια νομίζω είναι αυγά με βρώμη...
Τα δημητριακά είναι πολύ καλά, υγιεινά, με ίνες (καλό για το εντεράκι) και σε κρατάνε για ώρες. Μόνο που δεν είναι και πολύ νόστιμα. Με αυγό μοιάζει πολύ καλός συνδυασμός.... βέβαια περί γούστου κολοκυθόπιτα.
Θα έλεγα βάλτε μέλι όπου μπορείτε αντί για άλλα πράματα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#495262
QsisVTS έγραψε:εμένα με πονάει πάλι ο ώμος μου και δεν έχω πάρει μαζί μου πάγο... μάλλον δεν θα περάσει ποτέ αυτή η τενοντίτιδα...
Το πονάει ο ώμος είναι πολύ γενικό, πού ακριβώς πονάει, πότε, πόσο, σε ποιες κινήσεις κλπ.Κάνε κανέναν υπέρηχο να σου δείξει αν έχεις καμιά τεντοντίτιδα ή ρήξη και ποιανού μυ. Και ανάλογα τα ξαναλέμε. Αλλά κάνει πολύ καιρό να περάσει.Καμιά φορά μια ενεσούλα κορτιζόνης στο σωστό σημείο (με υπέρηχο) μπορεί να βοηθήσει.
QsisVTS έγραψε:...θα αρχίσω γυμναστήριο μπας και φουσκώσει κάνας δικέφαλος αντί να τσακίζομαι...
Ο δικέφαλος έχει 2 κεφαλές η μία καταλήγει μπροστά στον ώμο προς τα μέσα η άλλη όμως μπαίνει μέσα στον ώμο και πάει από πάνω. Συχνά αποτελεί αιτία ενόχλησης οπότε μην είσαι και σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495264 Δεν πάω γυμναστήριο δεν προλαβαίνω, ενεσουλα κορτιζόνης έχω κάνει πλάτη μια φορά αλλά είχα πάθει τέτοια φλεγμονή που δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τον πόνο για 10 μέρες, διαφορετικά ούτε παυσίπονα δεν παίρνω, όταν έσπασα τα μετατάρσια δεν πήρα τίποτα αυτό ήταν ειδική περίπτωση

Ώμο ναι θα έπρεπε να κάνω υπέρηχο γιατί έχω σακατεψει διαφορά εκεί έχω και μια σπασμένη κλείδα από παλιά που ακουμπάει περίεργα επάνω στα αλλά και γίνεται χαμουλης με τα κράκα κρουκα, τώρα πάντως που ζεσταθηκα λίγο δεν με πονάει (σχεδόν) καθόλου

Όταν πονάει, πονάει όταν κάνω ας πούμε το κούμπωμα του παντελονιού, ή όταν φέρνω το χέρι πίσω από την πλάτη λυγισμένο και τραβάω μέχρι να φτάσουν τα δάχτυλα τον άλλο ώμο

Το χέρι ψηλά το σηκώνω χωρίς πρόβλημα, όταν πχ είχα σπάσει κλείδα δεν πήγαινε πάνω από το ύψος της μύτης και περιστροφικά κάνω τα πάντα

Από ασκήσεις με ενοχλεί περισσότερο πους απς ενώ πιέσεις ώμων καθόλου, ίσα ίσα (με το βάρος μου πάντα)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#495273
EDDIE_147 έγραψε:Κάπου διάβασα για ένα κροσφιτά (στεγνός) ότι έτρωγε για πρωινό ρυζογκοφρέτες με φυστικοβούτυρο.
Έχει ασχοληθεί κανείς με σύγκριση φυστικοβούτυρο vs ταχίνι;
Σκέτα και τα δυο χωρίς πρόσθετα μέλι/μερέντα/παστουρμά/μπεσαμέλ.



Τέτοια μόνο αν κάνεις τίποτα 2ωρες προπονήσεις καθημερινά και θες ενέργεια από "καλές" πηγές.
Ο average John Doe είναι μπόμπα και με ένα τοστάκι γαλοπούλα-τυρί-αυγό ή σκέτα αυγά scrabled-βραστά με μια φέτα ψωμί του τοστ/φρυγανιά.

Βασικά όλα έχουν να κάνουν με τις καθημερινές ενεργειακές απαιτήσεις και τον στόχο του καθενός.

Προσωπικά αν δεν είχε λάδια θα έτρωγα stir fried ρύζι με αυγό και λαχανικά, πρέπει να είναι υπερτούμπανο για πρωινό. :eat:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#495333 Παιζει και ταχινι με κακαο, προσωπικα η γευση μου φαινεται σαν κακη μερεντα, αλλα απο την αηδια το φυστικοβουτυρο ειναι μακραν καλυτερο