Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#491400 Οχι!!! Εννοεί κ κακώς το λεει ετσι, οτι τα 1.36 ήταν ανηφορικα χιλιόμετρα (εστω κ ως ανακρίβεια gps) και τα άλλα κατηφορικά. Το γηπεδο ειναι φλατ αλλωστε με 200κατι μετρα περιμετρο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#493525 Έτρεξα ξανά την Παρασκευή ένα 5ρι σε χαλαρό ρυθμό.... Να δω που βρισκόμαστε πάλι. Ενοχλήσεις τίποτα. Είχα να τρέξω από 29/1. 40 ημέρες
Μετά ανέβηκα στη ζυγαριά.... +4 κιλά :help:
Κάτω από 6 λεπτά/χλμ δεν πρόκειται να ξαναπιέσω.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#493573 https://www.fifthelement.gr/el/offers/bazaar/gsa-gear-compretion-orbitmile-leggings-181610-black-roua.html

Την πατησα εδω. Χαμηλοκαβαλο κολαν :dizzy: :dizzy: :dizzy: , αν ειναι δυναμον, ανα 100 μετρα ολα στη φορα απο πισω, λες και ημουν υδραυλικος μετα απο 2 ωρες σκυψιματος :shifty: :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#493574
g8777 έγραψε:https://www.fifthelement.gr/el/offers/bazaar/gsa-gear-compretion-orbitmile-leggings-181610-black-roua.html

Την πατησα εδω. Χαμηλοκαβαλο κολαν :dizzy: :dizzy: :dizzy: , αν ειναι δυναμον, ανα 100 μετρα ολα στη φορα απο πισω, λες και ημουν υδραυλικος μετα απο 2 ωρες σκυψιματος :shifty: :shifty: :shifty:
Σου κάνει όμως ένα πόδι.....

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#493651
JimClark έγραψε:Το 1 ειναι αποθεματικό νουτέλας :eat:


Το είχα ξεχάσει αυτό... :innocent:

Και καλά...

Εντωμεταξύ το δις εξαμαρτείν..... :whistlink: Μικρότερη ποσότητα βέβαια. Ζύγισα 500γρ. Πραγματικά είναι πολύ λίγα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#493670 Τελικά το βάρος πρέπει να παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Φίλη που ετοιμάζεται για μαραθώνιο (και πέρσι λόγω πνευμονίας δεν μπόρεσε να πάει) κατάφερε φέτος να χάσει και 8 κιλά και λέει ότι η διαφορά στο πόσο εύκολα βγάζει αποστάσεις με καλό ρυθμό είναι εντυπωσιακή.
Ακριβώς πριν 2 χρόνια, Μάρτιο 2016, ήμουν στο 5:44. Αμέσως μετά, Απρίλιο άρχισε να με παιδεύει η ΛΚΤ και ψιλοσταμάτησα το τρέξιμο και το έριξα στο ποδήλατο. Πρόσφατα που άρχισα να ξανατρέχω βλέπω ότι κάτω από 6:20 δυσκολεύομαι. Οπότε είναι και η αποχή αλλά και τα 3-4 κιλά παραπάνω που πρέπει να χάσω. Αν όμως δεν πονέσω πιστεύω ότι θα το ξαναπιάσω.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#493677 5-10 κιλά παίζουν μεγάλο ρόλο.
Εγώ πλέον στα 97-98 δεν αισθάνομαι πλέον τη μπάκα τόσο στο τρέξιμο όσο στα 106 όταν ξεκίνησα.
Πλέον γυμνάζω κ άνω άκρα, θώρακα, κοιλιακούς. Κάνω κάμψεις εκεί που είχα χρόνια να κάνω. Θέλω να δουλέψω έλξεις αλλά γενικά ποτέ δεν είχα μπράτσα στα χέρια κ μου πέφτουν δύσκολες. Για αρχή βλέπω μερικούς που κάνουν με υποβοήθηση από κάτι λάστιχα. Τα ξέρει κανείς;

Επίσης τα πουκάμισα που αγόρασα τελευταία άρχισαν να περισσεύουν κ τα παλιά να ξανακάνουν. Φόρεσα και ρούχα που τα είχα να κάθονται.


< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#493682 5 κιλά λίπους σε σκίζουν στις επιδόσεις. Καλύτερος χρόνος που έχω κάνει στον αγώνα είναι 2:55:08. 66 κιλά ζύγιζα.

Πέτρο έλξεις με τη μία, δεν θα μπορέσεις να κάνεις. Πιθανά να κλέψεις στην προσπάθεια και να τραυματιστείς. Γυμναστήριο δεν πας; Κάνε στο μηχάνημα. Αλλιώς αγόρασε ένα πολυμηχάνημα για το σπίτι. Οι έλξεις δεν έχουν να κάνουν μόνο με τα χέρια. Κυρίως με την πλάτη. Επιπλέον στα σχεδόν 100 κιλά σου, είναι απλά αδύνατο να κάνεις. Ίσως μετά από 1-2 χρόνια, αφού κάνεις αρκετό μηχάνημα, να καταφέρεις να βγάλεις κάποιες επαναλήψεις.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#493688 Κυριάκο εσύ εννοείς τις οπισθολαίμιες έλξεις. Αυτές θέλουν πλάτη κ είναι οι δυσκολότερες. Υπάρχουν κ οι προσθολαίμιες με τα χέρια σε πρηνισμό. Μάλλον δε θα βγάλω ποτέ. Εγώ εννοώ τις προσθολαίμιες με τα χέρια σε υπτιασμό, δλδ τα δάχτυλα να κοιτούν προς εσένα, βγαίνουν αν έχεις θώρακα κ δικεφάλους. Αυτές θέλω κ είμαι καλά.
Γυμναστήριο πάω, έχει κ το μηχάνημα για τις οπισθολαίμιες. Θώρακα δουλέυω εδώ κ ένα εξάμηνο εντατικά. Βέβαια δεν παίρνω συμπληρώματα πρωτεΐνης για να ανεβάσω μυϊκή μάζα αλλά δε με απασχολεί.


< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#493707 Ρε τι συμπληρώματα.... Στο survivor για τούμπανος θα πας;; Τρώγε σωστά, και είσαι κουλ. Στην ομάδα ποδοσφαίρου που έχετε σαν team, γιατί δεν μιλάς με τον διαιτολόγο τους; Θα σε βοηθήσει σίγουρα.

Οι έλξεις με ανοιχτή λαβή είναι σχετικά εύκολες. Σε εσένα είναι θέμα τα κιλά. Επειδή είσαι ψηλός, έχεις αναγκαστικά περισσότερο βάρος να σηκώσεις.

Τον άλλο μήνα θα ανέβω κοντά σου.... Αν έχεις χρόνο, να πιούμε καμιά μπύρα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#493715 Με πολύ χαρά έριξα μια "άνετη" 15άρα σήμερα. το ευχάριστο ήταν ότι μετά τα 10 -11 ειχα πιάσει αυτό το ρυθμό ανάσας εισπνοή / εκπνοή ανά 3 βήματα και απλά πήγαινα. Αν δεν ειχα χρονικό περιορισμό από τη φαμίλια και δεν έγραφα κύκλους των 200μέτρων θα μπορούσα μισό μαραθώνιο.

Η "δίαιτα" της προηγούμενης ήταν 2 μπύρες φίσερ, 8 φέτες μπέηκον, 1 τόστ ως τελευταίο γεύμα (και κλασσικά τα second helpings των 2 η ώρα τα μεσάνυχτα, 4 κουταλιές μέλι, 4 ταχίνι κ ύπνο :lol: :lol: )
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#493819 Έγω έκανα 11+ χλμ με αργό ρυθμό όμως,
πιο αργό από ότι όλο τον περασμένο μήνα.
Καποιά στιγμή μετά τα 2/3 είπα να δοκιμάσω λίγο πίεση, έκανα 1.5 χιλιόμετρα γύρω στο 5μιση.
Έμεινα με θετικες εντυπώσεις, δε ηταν όσο δύσκολο φαντάζομουν, αλλά για να βγάλεις απόσταση πχ 10 χλμ με τέτοιο μ.Ο. θέλει ποοοοολυ προσπάθεια, που ούτε με ενδιαφέρει και πιθανότατα ούτε μπορώ να καταφέρω.
Αλλά θα κάνω 1-2 χιλιόμετρα τη φορά έτσι οποτέ μπορώ , κατεβάζει το μ.Ο. Κάτω από τα 6 τουλάχιστον :-)

Και μια φωτο 360 (βασικά παραπάνω, κάνει overlap στις άκρες) του μέρους που τρέχωΕικόνα