Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#454871 Άξια μνείας είναι η περίπτωση του Θεολόγου, γνωστού από το παλιό φόρουμ, κατόχου της M5 V10 και της Exige Cup 265.
Φθάνοντας φέτος στα 50 του έτη, αποφάσισε να αλλάξει ρότα. Έχασε 40 κιλά, ξεκίνησε το τρέξιμο και τερμάτισε στον πρώτο του Μαραθώνιο την Κυριακή.
Αξιέπαινος δίχως άλλο! Μπράβο Θεολόγε!
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#455137
Dimsabas έγραψε:Άξια μνείας είναι η περίπτωση του Θεολόγου, γνωστού από το παλιό φόρουμ, κατόχου της M5 V10 και της Exige Cup 265.
Φθάνοντας φέτος στα 50 του έτη, αποφάσισε να αλλάξει ρότα. Έχασε 40 κιλά, ξεκίνησε το τρέξιμο και τερμάτισε στον πρώτο του Μαραθώνιο την Κυριακή.
Αξιέπαινος δίχως άλλο! Μπράβο Θεολόγε!

Ό,τι και να λέμε, ένας Μαραθώνιος είναι στόχος-όνειρο για όποιον τρέχει γενικώς. Αλλά το απλό και ταπεινό 10αράκι είναι imo η ιδανική απόσταση αγώνα, κατάλληλη για κάθε ηλικία και κάθε ερασιτέχνη δρομέα. Όσο απροπόνητος και να είναι κάποιος, μπορεί να εκκινήσει και να τερματίσει, χωρίς να σκορπίσει ή να κρεβατωθεί για μέρες. Από κει και πέρα, ακόμα και για τους πιο έμπειρους (ερασιτέχνες πάντα) δρομείς, είναι αρκετά challenging σαν απόσταση για βελτίωση χρόνου.
Παρότι εγώ προσωπικά αγαπώ και κυνηγώ τους ημιμαραθωνίους, θεωρώ το 10άρι εξαιρετικό ..λουκουμάκι!

Δοκιμάστε έναν αγώνα 10αριού, όταν γίνει στην περιοχή σας. Ψιλοτρέξτε, περπατήστε τον, χαρείτε τον. Είναι όσο πρέπει. Δεν έχει τον χαμό του 5αριού, ούτε το βίτσιο του 20αριού. Με γρήγορο περπάτημα δεν θα χρειαστεί κανείς πάνω από 1:25. Αν βάλει και κάμποσο ελαφρύ τρέξιμο κάτι γίνεται :-)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#455144 Και εγώ άρχισα από τον Σεπτέμβριο πιο συστηματικά.
1.89 εκ ύψος, ήμουν στα 104-106 κιλά.
Σήμερα τρέχω στο 11,5 χαω στον διάδρομο, είμαι στα 100 κιλά κ έχω σφίξει αρκετά.

Το πρόβλημα είναι πως αρκετά ρούχα, κ καλά μάλιστα, άρχισαν να γίνονται μεγάλα, αλλά δε γ@μιέται!

Σήμερα πήρα κ το ρολόι κ επαληθεύτηκα με τους σφυγμούς που ανεβάζω...

170-183 όταν τρέχω στα 11,5-12 χαω. Πρέπει να ξανακατέβω στα 11 χαω κ να περιμένω λίγο ακόμη...

Γενικά βαριέμαι το τρέξιμο γιατί δεν έχω παρέα, αλλά ένα 10άρι είναι ό,τι πρέπει...

Ήρθε κ το vivoactive3
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Αν κόψει κανείς τις βλακείες χάνονται εύκολα τα κιλά. Ποτά επίσης...


Στόχος να φτάσω στα 95 κιλά τέλη Δεκέμβρη κ 92 τέλη Γενάρη



< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#455146 Για την γκρατζουνιά που είδα σε μια παλάμη την αφήνεις ανοιχτή να αεριστεί και σε 24-48 ώρες έχει ξεραθεί. Αλλά δεν τη ζορίζεις για 1-2 μέρες ακόμα.

Ένας μαραθώνιος είναι μεγάλη καταπόνηση για το ανθρώπινο σώμα και μπορεί να επιφέρει πολλές επιπλοκές μερικές πολύ σοβαρές. Μέχρι 10άρι ή έστω ημιμαραθώνιο, από εκεί και πάνω για τους πιο σοβαρούς αθλητές με σωστή προετοιμασία για καιρό, διατροφή κλπ.
Και αν είσαι βαρύς καλύτερα κάποια άλλη άσκηση (ποδήλατο, κολύμπι που έχουν μειωμένους κραδασμούς) και όταν αδυνατίσεις τότε πιάσε το τρέξιμο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#455172
QsisVTS έγραψε:έχει κλείσει το χέρι, πολύ λίγο έχει μείνει



Γιώργη με το αριστερό ή με το δεξί την .... εννοώ..... καταλαβαίνεις.... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#455260
PeterPan έγραψε:Και εγώ άρχισα από τον Σεπτέμβριο πιο συστηματικά.
1.89 εκ ύψος, ήμουν στα 104-106 κιλά.
Σήμερα τρέχω στο 11,5 χαω στον διάδρομο, είμαι στα 100 κιλά κ έχω σφίξει αρκετά.

Το πρόβλημα είναι πως αρκετά ρούχα, κ καλά μάλιστα, άρχισαν να γίνονται μεγάλα, αλλά δε γ@μιέται!

Σήμερα πήρα κ το ρολόι κ επαληθεύτηκα με τους σφυγμούς που ανεβάζω...

170-183 όταν τρέχω στα 11,5-12 χαω. Πρέπει να ξανακατέβω στα 11 χαω κ να περιμένω λίγο ακόμη...

Γενικά βαριέμαι το τρέξιμο γιατί δεν έχω παρέα, αλλά ένα 10άρι είναι ό,τι πρέπει...

Ήρθε κ το vivoactive3
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Αν κόψει κανείς τις βλακείες χάνονται εύκολα τα κιλά. Ποτά επίσης...


Στόχος να φτάσω στα 95 κιλά τέλη Δεκέμβρη κ 92 τέλη Γενάρη



< >


Ερωτηση , για ποση ωρα κρατας αυτα τα χιλιομετρα?
Τι χρονο κανεις σε min/km?

Με γεια το ρολοι
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#455330 Σε προπονήσεις 60 λεπτών, κρατούσα ρυθμό 4min/km. Στα καλύτερά μου, μετά από 12 χρόνια συστηματικής ενασχόλησης με τις μεγάλες αποστάσεις. Και έμεινα εκεί για 6 χρόνια, μέχρι να πάω φαντάρος. Μιλάμε για 5 προπονήσεις την εβδομάδα, όχι αγώνα. Μετά το χάος.... Τώρα κρατάω ένα pace στα 6min/km για να μη ζορίζω και τα γόνατα.
Ο μαραθώνιος είναι δύσκολος. Μη φανταστεί κανείς, ότι μπορεί να κρατήσει εύκολα ρυθμό. Βέβαια πάνω από 4 ώρες λέγανε, ότι "δεν έτρεξες μαραθώνιο... Βόλτα πήγες...". Αλλά ήταν οι κλασικές υπερβολές των καυλωμένων. Προσωπικά, είχα στόχο να κάνω κάτω από 3 ώρες. Τη μοναδική φορά που το κατάφερα, νόμισα ότι κατέκτησα τον κόσμο. Και από εκεί και μετά, δεν είχα άλλο στόχο. Και σταμάτησα και να προπονούμαι τόσο εντατικά. Λες και είχα πάρει το χρυσό. Ταλέντο δεν είχα για σημαντικά χαμηλότερα, ώστε να αφιερωθώ.
Πάντως αυτή η μόδα των τελευταίων ετών με τους μαραθωνίους και τις συμπληρωματικές διαδρομές, μόνο τους ορθοπεδικούς κάνει πλούσιους.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#455339
Elias έγραψε:1000 ατομα τρεχουν και απο αυτα τραυματιζονται τα100, πως θα γινουν πλουσιοι οι ορθοπαοδικοι;
Ε, δε μπορείς από το πουθενά να τρέξεις 42χλμ. Οι περισσότεροι που τραυματίζονται είναι κάτι τέτοιοι τύποι. Που ξεκίνησαν να χάσουν κιλά, και ξαφνικά μέσα σε 12 μήνες έτρεξαν μαραθώνιο.
Το τρέξιμο δεν είναι κολύμπι.
Dimsabas έγραψε:Άξια μνείας είναι η περίπτωση του Θεολόγου, γνωστού από το παλιό φόρουμ, κατόχου της M5 V10 και της Exige Cup 265.
Φθάνοντας φέτος στα 50 του έτη, αποφάσισε να αλλάξει ρότα. Έχασε 40 κιλά, ξεκίνησε το τρέξιμο και τερμάτισε στον πρώτο του Μαραθώνιο την Κυριακή.
Αξιέπαινος δίχως άλλο! Μπράβο Θεολόγε!


Περαστικά του από τώρα...

red_monster έγραψε:Στα 5km κρατάω 4,00-4,20min/km
Στα 10km κρατάω 5,10-5,25min/km

Παραπάνω δεν με νοιάζει, το κάνω ΜΟΝΟ για αντοχή και γράμμωση

Αν δεν κάνεις λάθος στα νούμερα, είσαι ΠΑΡΑ πολύ καλά για ερασιτέχνης. Δηλαδή βγάζεις σχεδόν στο 20λεπτο 5χλμ. Είσαι σε ρυθμό μαραθωνίου για 3 ώρες. Αλλά μετά όπως βλέπεις πέφτεις απότομα.
Στο 5ρι και 4λ/χλμ πόσους σφυγμούς έχεις;