Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#495025 3 κιλά νουτέλα στην καθισιά(έστω και με "συνέταιρο") δεν θα το πει κανείς αυταπάτη.....

Τη φωτογραφία που έβαλες, σε συνδυασμό με αυτό που έγραψες, θα το πουν αρκετοί αυταπάτη.

Το έγραψα πρώτος, ότι αν αισθάνεσαι καλά με τον εαυτό σου, τότε στα @@@ σου. Αρκεί αυτό που πιστεύει να έχει βάση. Αλλιώς είναι οι αυταπάτες που λέγαμε.....
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#495030 K γω τώρα άνετα χτυπούσα 2 πιτόγυρα (4400 θερμίδες έκαψα σήμερα λέει) χωρίς κανένα ντισαβαντάζ, κ πράγματι πεινάω σα φουστης. Δεν αφήνω κανένα βρώμικο κ κανένα ποτηράκι για κανένα λόγο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495045
kyr80 έγραψε:3 κιλά νουτέλα στην καθισιά(έστω και με "συνέταιρο") δεν θα το πει κανείς αυταπάτη.....

Τη φωτογραφία που έβαλες, σε συνδυασμό με αυτό που έγραψες, θα το πουν αρκετοί αυταπάτη.

Το έγραψα πρώτος, ότι αν αισθάνεσαι καλά με τον εαυτό σου, τότε στα @@@ σου. Αρκεί αυτό που πιστεύει να έχει βάση. Αλλιώς είναι οι αυταπάτες που λέγαμε.....

Δεν θα το κάνουμε pissing contest, ούτε θα συζητήσουμε και αν μπορούμε να φάμε τα ίδια γιατί εκεί η κουβέντα θα είναι γελοία πλέον, δεξου τουλάχιστον τους νόμους της φυσικής/βιολογίας της επιστήμης τεσπα εκτός αν είσαι και food athlete και το στομάχι σου είναι εκπαιδευμένο να γίνεται μπαλόνι

Τη φωτό δεν την έβαλα για να σου δείξω πόσο γαμάτος είμαι (εμφανισιακά με βαση τα αθλητικά προτυπα φυσικά και δεν είμαι), ξέρω προσωπικά πόσο δυνατός ή όχι είμαι ή αν είμαι σε καλή φυσική κατάσταση ή δεν είμαι και αυτό είναι το μόνο που με ενδιαφέρει, απλά την έβαλα ,( πέρα από τον προφανή χαβαλε) για να σου δείξω ότι υπάρχει ζωή και στα μεγάλα κιλά και δεν έχουμε όλοι τον καημό να είμαστε λεπτοί και χωρίς ίχνος λίπους.
Στη δική μου περίπτωση μάλιστα με βολεύει κιόλας το επιδιώκω για δικούς μου λόγους

Προς το παρόν θα φαω τα μπιφτεκάκια μου, θα κρατήσω την όρεξη μου για κάνα μεγάλο τσιμπούσι

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495071 Μπιφτέκια είναι απλά φαίνονται μικρά στις φωτό όπως τα μπράτσα μου, από τη μπιφτεκουπολη συγκεκριμένα η οποία δεν λέγεται κεφτεδουπολη :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#495074 Μεγάλο παιδί είσαι, και έξυπνο. Πίστευε ότι θέλεις.
Άβαταρ μέλους
By pro
#495084 Προφανως δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Το προγραμμα (αθλησης / διατροφης) ενος επαγγελματια αθλητη πιθανοτατα δεν εχει καμια εφαρμογη σε εναν απλο ανθρωπο, ποσο μαλλον σε καποιον λιγο / πολυ υπερβαρο.
@sargus: Δυστυχως, εχεις δικιο. Στην περιπτωση σου χρειαζεται πονος. Και πεινα. Και πολυ μεγαλη θεληση. Κι ο,τι αλλο ακουσεις ειναι |λογοκρισία|. Βαλε στη ζυγαρια υγεια / εμφανιση / απολαυση και βρες μια χρυση τομη που θα ταιριαζει σε σενα.
@sargus / Qsis: Αυτο που εγω εχω καταλαβει (εμπειρικα περισσοτερο) ειναι οτι ο μεταβολισμος εχει μεγαλη αδρανεια, η οποια ταυτοχρονα αυξανεται εκθετικα σε σχεση με την ηλικια. Ετσι δικαιολογειται οτι ο kyr τρωει 1 κιλο νουτελα χωρις να προβληματιστει, ενω αν το κανει ο qsis την επομενη η ζυγαρια θα δειξει +2. Χρειαζεται λοιπον αρκετος χρονος (διαιτας και αθλησης) για να "παρεις μπροστα¨, και ο απαιτουμενος χρονος αυξανει οσο μεγαλωνεις. Αν ομως παρεις μπροστα, θα μπορεις να κανεις κι εγκληματακια χωρις σοβαρες συνεπειες.
Το κυριοτερο για μενα ειναι να βρεις μια ισορροπια που σου ταιριαζει. Προσωπικα εξισου προβληματικο με το να εχω +20 κιλα, θεωρω τον ψυχαναγκασμο της αθλησης και της διαιτας. Εχω αθληθει αρκετα στη ζωη μου βεβαια, και δεν ειχα ποτε θεμα βαρους (+/- 2κιλα τα τελευταια 25 χρονια), αλλα το "αν δεν παω για τρεξιμο αισθανομαι οτι κρασαρει το συμπαν" και το "δεν πινω μπυρες στο μπητσομπαρο γιατι θα γινω σαπιοκοιλιας" ή "τρωω μονο ταπερακι κι αν μια μερα φαω ζαμπονοκασεροπιτα θα γινει η συντελεια" δεν τα συμμεριστηκα ποτε.
Για να μην εχουμε δραματα, δεν απαντω ευθεως σε kyr & kovathe, δεν ξερω τι κανουν οι ανθρωποι και στο φιναλε οτι γουσταρουν ας κανουν, αφορμη παιρνω απο καποια πραγματα που γραφτηκαν για να πω τη γνωμη μου σε sargus / qsis.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495089 αν φάω ένα κιλό νουτέλα (δεν είμαι τόσο γλυκατζής βέβαια, πού και πού θέλω λίγη σοκολάτα, έχει τύχει βέβαια να φάω μισόκιλο μονοκοπανιά μια δυο φορές που με είχε πιάσει σεξουαλική στέρηση) θα χέζω σοκολάτες ασύστολα :lol: δεν ψήνομαι να μου συμβεί κάτι τέτοιο είναι πολύ άσχημο.. και η λαδίλα της νουτέλας παλεύεται κάπως για το στομάχι, αν πχ κάνεις το ίδιο με μερέντα θα έχεις και καούρες

άμα είναι να φάω σε σημείο θανάτου θα προτιμήσω την κρεατίλα :eat: άμα δεν είναι και τίγκα στο αλάτι να πίνεις νερά όλο το βράδυ ξυπνάς πουλάκι

τώρα έρχονται γενέθλια θα οργανώσω τσιμπούσι (αν και πέρυσι έκλαψα με το λογαριασμό όταν φάγαμε τόσα ζώα και σώθηκα μόνο με κάποιους διατροφικούς και μερικές κοπέλες που ήταν σπουργιτάκια)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#495094 Αν και πάντα ήμουν υπέρβαρος ως και παχύσαρκος και μόνο τα τελευταία χρόνια έχω αρχίσει και κουνιέμαι, αν για μερικές μέρες δεν κάνω κάτι αρχίζει και μου λείπει. Πάντως αισθάνομαι πολύ καλύτερα σε φυσική κατάσταση από σχεδόν ποτέ. Αλλά ξέρω ότι σδύνατος δεν θα γίνω ποτέ. Γιατί όπως αναφέρθηκε πιο πριν στο θέμα ισορροπίας/ζυγίσματος το φαγητάκι μου δεν θα το στερηθώ (αν και έχω μειώσει ποσότητα και βελτιώσει ποιότητα) και ξέρω ότι μπορώ να κάνω κανένα τρεξιματάκι-ποδήλατο αλλά τον επιπλέον χρόνο/κόπο που απαιτείται για να αποκτήσω όμορφο σώμα (κοιλιακούς, μπράτσα κλπ) δεν είμαι σε θέση να διαθέσω, έχω άλλα πράματα να κάνω.
Και ξέρω ότι πρέπει να θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που ποτέ δεν μου άρεσε η Μερέντα/Νουτέλα....
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#495100 Γενικά, αυτό που έχω καταλάβει κι εγώ είναι οτι μέσα στις γενικές κατευθυντήριες γραμμές, παίζει πολύ customization, όχι τόσο για να πετύχεις τα αποτελέσματα, γιατι για συγκεκριμένα αποτελέσματα πλέον η επιστήμη έχει αρκετά σαφή αποψη, αλλά περισσότερο για να καταφέρεις να κάνεις κάτι που θα διαρκέσει σε βάθος χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495101 εμένα με πονάει πάλι ο ώμος μου και δεν έχω πάρει μαζί μου πάγο :x

μάλλον δεν θα περάσει ποτέ αυτή η τενοντίτιδα, θα αρχίσω γυμναστήριο μπας και φουσκώσει κάνας δικέφαλος αντί να τσακίζομαι

επίσης κατεβαίνουν κάτι πέτρες από τις αμυγδαλές μου, ερείπιο
Άβαταρ μέλους
By pro
#495154
QsisVTS έγραψε:εμένα με πονάει πάλι ο ώμος μου και δεν έχω πάρει μαζί μου πάγο :x

μάλλον δεν θα περάσει ποτέ αυτή η τενοντίτιδα, θα αρχίσω γυμναστήριο μπας και φουσκώσει κάνας δικέφαλος αντί να τσακίζομαι

επίσης κατεβαίνουν κάτι πέτρες από τις αμυγδαλές μου, ερείπιο


Ποσο καιρο η τενοντιτιδα;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#495165 απο αρχές χρόνου ή μάλλον χριστούγεννα έγινε η στραβή απλά αρχές χρόνου με έπιασε δυναμικά, απλά εκεί που ηρεμεί ξαναζορίζομαι

βέβαια σε βάθος χρόνου η ενόχληση επανέρχεται μειωμένη κάθε φορά είχα φτάσει να πονάω κουμπώνοντας το παντελόνι

αλλά χθες μου έκαναν κάτι τέτοιο περίπου και την ξανάκουσε.. (μου αρέσει αυτός ισραηλινός ο δάσκαλος και ας κάνει λίγο τα δικά του, άσχετο)

https://youtu.be/RIcP4s1tf4g?t=186

αριστερός ώμος, δεξής αγκώνας δεν τα πάνε και πολύ καλά, αλλά τουλάχιστον δεν εχω θέμα στα πόδια να κουτσαίνω
Άβαταρ μέλους
By dimik
#495186 Κάτι τέτοια ακούω και όλο αναβάλλω το BJJ που θέλω αν παώ εδώ και καιρό έτσι απο περιέργεια.
Δεν είμαστε για γύψους σε αυτή την ηλικία.


Σε άλλα νεα, προπονησάρα αυτή την εβδομάδα στο κολυμβητήριο.

20-40-60-40-20 μέτρα σπριντ x2 κύκλους με 10 sec ξεκούραση μεταξύ του κάθε σετ και 1 λεπτό μεταξύ των κύκλων


2 λεπτά ξεκούραση
και

20-40-60-40-20 επαναλήψεις/μέτρα από

κοιλιακούς
chest flies με αλτήρες μέσα στο νερό
κλωτσιές εναλλάξ μέσα στο νερό
εκτάσεις ισχίων
αιωρήσεις medine ball
κολύμπι ελεύθερο

time limit 30 λεπτά, λιώσαμε και πάλι δεν το ολοκληρώσαμε εντός χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#495188
sargus έγραψε:Κύριοι, διάβαζα κάποιες από τις πρόσφατες αναρτήσεις σας εδώ και μου δημιουργήθηκε μια απορία (όποιος θέλει μου απαντάει).
Εγώ είμαι χοντρός. Για να μην είμαι έτσι, πρέπει να καταβάλλω διαρκείς (κ κουραστικές για εμένα) προσπάθειες (δίαιτα και γυμναστική που τα απεχθάνομαι κ τα 2). Το έχω κάνει κάποιες φορές στη ζωή μου αλλά τον περισσότερο καιρό είμαι χοντρός (1.8 στα 104 κιλά αυτή τη στιγμή) και πλέον το έχω αποδεχθεί αφού μόλις σταματήσω τη δίαιτα/γυμναστική αμέσως ξαναπαχαίνω.
Βλέπω λοιπόν ότι πολλοί από εσάς που γυμνάζεστε πετυχημένα και με όρεξη, μόλις το σταματήσετε για λίγο τότε παχαίνετε (όπως και εγώ δηλ.) και χαλάει και η κατανομή σας (όπως π.χ. λέει ο Kyr80). Αυτό δε σας αγχώνει; Αυτή η διαρκής προσπάθεια δηλαδή για να ισορροπείς κάπου και μόλις αφεθείς λίγο να ξαναπέρνεις την κάτω βόλτα. Εμένα, που λειτουργώ μόνο με το αποτέλεσμα της γυμναστικής και δε χαίρομαι τη διαδικασία, μου φαίνεται πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό. Εσείς τι λέτε;


Αν όταν σταματάς τη γυμναστική μειώνεται ανάλογα και το φαγητό δεν θα δεις σημαντική διαφορά. Το βασικό είναι να περπατάς. Ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος για να βρίσκεται σε κίνηση