Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#613367 Πρώτο πόστ στο thread και πολύ χαρούμενος μετά από ενα κοπιαστικό εξάμηνο αλλαγής τρόπου ζωης..

Μάιος 2019 : 143 κιλά (ύψος 1.90) Δεν μπορούσα κυριολεκτικά να πάρω τα πόδια μου.
..
Διαιτα/Διατροφή
Περπάτημα
Κολύμπι
...
Νοέμβριος 2019 : 117 κιλά και συνεχιζουμε. Με στόχο 2 κιλά το μήνα μέχρι να φτάσω τα 105 (περίπου)
Τώρα ψάχνω τι επιπλέον μπορώ να κάνω για γυμναστική
Άβαταρ μέλους
By JBT
#613368 Ωραίος

Αλλά γιατί τα 105; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#613372 Από τα 20 μου και μέχρι τώρα δεν θυμάμαι ποτέ να ήμουν πιο κάτω από αυτά τα κιλα (105) , ακόμα και εποχές που έκανα πολύ γυμναστική. Εξάλλου στην ηλικία που είμαι πλέον (47) δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να κατέβω πιο κάτω..

Προς το παρόν έχω βάλει αυτό το στόχο και θα δούμε..
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#613373 Τα πολλά κιλά θα φύγουν με τρέξιμο (30 λεπτά με ρυθμό κάτω από 6 λεπτά το χλμ) η γρήγορο περπάτημα (90 λεπτά) όσο πιο συχνά γίνεται. Σε αυτά τα κιλά εγώ θα έκανα περπάτημα γιατί τρέξιμο είναι αδύνατο/επικίνδυνο. Ο στόχος πρέπει να είναι κάτω από τα 90 κιλά.
Με αυτό τον ρυθμό είσαι στη σωστή κατεύθυνση, μπράβο!
Μη ξεχνάμε ότι η Ελλάδα είναι ένα από τα κράτη με τα μεγαλύτερα ποσοστά υπέρβαρων και παχύσαρκων...25% το οποίο συνεχώς και αυξάνεται.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#613435 Ντεζαβου είναι η φαση.
Όχι τα κιλά δε φεύγουν με τρέξιμο.
Τα κιλά φεύγουν με θερμιδικο έλλειμμα.
Για σημαντικό θερμιδικο έλλειμμα απο τρέξιμο, πρέπει να τρέχεις ατέλειωτα χλμ και ώρες.
Για ενα μέσο ανθρωπο, ειδικά αγυμναστο, είναι συνταγή καταστροφής.

Τριντεντ πιαστηκες με τις πιλατες επειδή είσαι τελείως αγυμναστος.
Το ίδιο θα γινόταν με οποιαδήποτε υποψία άσκησης.
Το πιάσιμο δε σημαίνει αποτελεσματική άσκηση.
Πχ αυτή τη στιγμή σηκώνω 140 κιλά σε κάθισμα και 170 σε άρσεις και δε νιώθω σχεδόν καθόλου πιάσιμο την αλλη μέρα.
Αυτό σημαινει οτι δεν έκανα τίποτα?

Η άποψη μου όπως έχω ξαναγράψει είναι οτι πρεπει να κανεις δυναμη.
Οτι και να εχεις, όσο αγυμναστος και να είσαι, οτι τραυματισμο και αν είχες.
Παντα υπάρχει το κατάλληλο σημείο εκκίνησης για όλους, απο οπου θα ξεκινήσεις και προοδευτικά θα δυναμωσεις.
Έχω συνάδελφό μου που πονουσε η μέση του σχεδόν συνέχεια και μετα απο 2 βδομάδες που του είπα τι να κανει του περασε σχεδόν τελείως.

Ψαξτε λίγο starting strength, masters lifters (ηλικίες απο 40-50 μέχρι 90+!!!), stress recovery adaptation, κλπ.
Βιολογία είναι το πράγμα.

< >
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#613436 Ο φίλος έχασε 26 κιλά σε 6 μήνες μπορεί και να εχει θερμιδικό έλλειμμα :lol: δεν ξέρω...
Τώρα το να πας σ'ενα γυμναστήριο που βρωμάει ιδρωτίλα αντί να πας μια βόλτα γρήγορα σε κάνα πάρκο είναι θέμα γούστου, οικονομικών (το ένα από τα δυο είναι τζάμπα) και τελικού ζητούμενου αποτελεσματος (φούσκωμα vs ξεφούσκωμα).
Άβαταρ μέλους
By pro
#613477
babakos έγραψε:Πρώτο πόστ στο thread και πολύ χαρούμενος μετά από ενα κοπιαστικό εξάμηνο αλλαγής τρόπου ζωης..

Μάιος 2019 : 143 κιλά (ύψος 1.90) Δεν μπορούσα κυριολεκτικά να πάρω τα πόδια μου.
..
Διαιτα/Διατροφή
Περπάτημα
Κολύμπι
...
Νοέμβριος 2019 : 117 κιλά και συνεχιζουμε. Με στόχο 2 κιλά το μήνα μέχρι να φτάσω τα 105 (περίπου)
Τώρα ψάχνω τι επιπλέον μπορώ να κάνω για γυμναστική


Καταρχην, συνεχισε αυτα που κανεις, προφανως σου κανουν καλο. Επιπλεον, αν θες κατι παραπανω, κανε κατι που αρεσει σε σενα και μην πολυδινεις σημασια στο τι εκανε καποιος αλλος. Σε καποιον βρωμαει ιδρωτιλα το γυμναστηριο, σε αλλον καρβουνιλα απο τζακια/σομπες το τρεξιμο η το περπατημα. Με το δευτερο δε αποκτας και απειρα χαριτωμενα μικροσωματιδια στα πνευμονια, η χαρά της ΧΑΠ.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#613478
kovathe έγραψε:Όχι τα κιλά δε φεύγουν με τρέξιμο.
Τα κιλά φεύγουν με θερμιδικο έλλειμμα.
Για σημαντικό θερμιδικο έλλειμμα απο τρέξιμο, πρέπει να τρέχεις ατέλειωτα χλμ και ώρες.
Για ενα μέσο ανθρωπο, ειδικά αγυμναστο, είναι συνταγή καταστροφής.


Δεν υπάρχει πιο γρήγορος τρόπος για απώλεια βάρους για έναν μέσο άνθρωπο από το τρέξιμο σε συνδυασμό με το να κόψει τη σαβούρα στο φαγητό.
Αν το θερμιδικό έλλειμμα δεν είναι πιο εύκολο να επιτευχθεί με την αερόβια γυμναστική τότε με τι είναι;


.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#613481 Το σωστό είναι λίγο απόλα. Και διατροφή και αεροβική, γυμναστική και ενδυνάμωση με βάρη/αντιστάσεις. Το καθένα βοηθάει με τον τρόπο του. Πιο άμεσα ή πιο μακροπρόθεσμα.
Οι βαριοί χρειάζονται προσοχή με το τρέξιμο. Ειδικά στην αρχή που δεν τρέχουν και σωστά η καταπόνηση σε αρθρώσεις/τένοντες μπορεί να προκαλέσει ζημιά. Πάντως για κάποιον που ξεκινάει τρέξιμο και μάλιστα υπέρβαρος και σε μεγάλη ηλικία το κάτω από 6 λεπτά το χλμ είναι όνειρο θερινής νυκτός. Ας ξεκινήσει με στόχο το κάτω από τα 7 στα 2-3 χλμ.
Αλλά καλές οι συμβουλές αλλά τελικά ο καθένας θα κάνει ό,τι μπορεί και τον βολεύει. Και δεν είναι κακό αυτό, κέρδος είναι.
Πχ εγώ χαίρομαι να τρέχω και να κάνω ποδήλατο. Θέλω να έχω καλύτερη φυσική κατάσταση και να χάσω και βάρος. Βέβαια ξέρω ότι έτσι ακόμα κι αν χάσω κιλά θα κρεμάω λιγάκι και δεν θα είμαι γραμμωμένος ούτε ευλύγιστος αλλά βάρη, γυμναστήρια κλπ δεν τα μπορώ καθόλου.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#613491
pro έγραψε:
babakos έγραψε:Πρώτο πόστ στο thread και πολύ χαρούμενος μετά από ενα κοπιαστικό εξάμηνο αλλαγής τρόπου ζωης..

Μάιος 2019 : 143 κιλά (ύψος 1.90) Δεν μπορούσα κυριολεκτικά να πάρω τα πόδια μου.
..
Διαιτα/Διατροφή
Περπάτημα
Κολύμπι
...
Νοέμβριος 2019 : 117 κιλά και συνεχιζουμε. Με στόχο 2 κιλά το μήνα μέχρι να φτάσω τα 105 (περίπου)
Τώρα ψάχνω τι επιπλέον μπορώ να κάνω για γυμναστική


Καταρχην, συνεχισε αυτα που κανεις, προφανως σου κανουν καλο. Επιπλεον, αν θες κατι παραπανω, κανε κατι που αρεσει σε σενα και μην πολυδινεις σημασια στο τι εκανε καποιος αλλος. Σε καποιον βρωμαει ιδρωτιλα το γυμναστηριο, σε αλλον καρβουνιλα απο τζακια/σομπες το τρεξιμο η το περπατημα. Με το δευτερο δε αποκτας και απειρα χαριτωμενα μικροσωματιδια στα πνευμονια, η χαρά της ΧΑΠ.


Η αλήθεια είναι ότι μέσα στο γυμναστήριο ο αέρας είναι Σουηδίας, από δάσος Σκανδιναβικό. Μόλις περάσεις την πόρτα για έξω ξαναγίνεται τοπικός. Με άλλα λόγια βαθιές εισπνοές μέσα, μικρές έξω.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#613492 Αυτό που ενώνει τις κύριες απόψεις σχετικά με τρέξιμο = απώλεια βάρους και μη είναι οτι όταν μπαίνεις σε mood να αθλείσαι , συνήθως και κατά μεγάλη πιθανότητα το "υπόλοιπο της ημέρας" είναι "αθλητικό. Δηλαδή δε σου κάνει καρδιά να καταβροχθίσεις τα πάντα και να κάνεις και καθιστική ζωή. Είσαι πιο "σε φόρμα" και active οπότε έρχεται μαζί και η θερμιδική απώλεια. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By babakos
#613497 Πρώτα από όλα σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
Από αυτά που κάνω τώρα μου αρέσει πολύ και θα συνεχίσω το κολύμπι αλλά ψάχνομαι και για επιπλέον δραστηριότητα. Τρέξιμο πολύ δεν μπορώ να κάνω προς το παρόν λόγω κιλών που ειναι ακόμα πολλά αλλά και επειδή εχω μείνει αθλητικά αδρανής για πολλά χρόνια. Οπότε σκέφτομαι για περπάτημα και γυμναστήριο.

Το δύσκολο είναι να βρεθεί ο χρόνος αλλά θα το βολέψω.
Άβαταρ μέλους
By pro
#613507
harpymonk έγραψε:
pro έγραψε:
babakos έγραψε:Πρώτο πόστ στο thread και πολύ χαρούμενος μετά από ενα κοπιαστικό εξάμηνο αλλαγής τρόπου ζωης..

Μάιος 2019 : 143 κιλά (ύψος 1.90) Δεν μπορούσα κυριολεκτικά να πάρω τα πόδια μου.
..
Διαιτα/Διατροφή
Περπάτημα
Κολύμπι
...
Νοέμβριος 2019 : 117 κιλά και συνεχιζουμε. Με στόχο 2 κιλά το μήνα μέχρι να φτάσω τα 105 (περίπου)
Τώρα ψάχνω τι επιπλέον μπορώ να κάνω για γυμναστική


Καταρχην, συνεχισε αυτα που κανεις, προφανως σου κανουν καλο. Επιπλεον, αν θες κατι παραπανω, κανε κατι που αρεσει σε σενα και μην πολυδινεις σημασια στο τι εκανε καποιος αλλος. Σε καποιον βρωμαει ιδρωτιλα το γυμναστηριο, σε αλλον καρβουνιλα απο τζακια/σομπες το τρεξιμο η το περπατημα. Με το δευτερο δε αποκτας και απειρα χαριτωμενα μικροσωματιδια στα πνευμονια, η χαρά της ΧΑΠ.


Η αλήθεια είναι ότι μέσα στο γυμναστήριο ο αέρας είναι Σουηδίας, από δάσος Σκανδιναβικό. Μόλις περάσεις την πόρτα για έξω ξαναγίνεται τοπικός. Με άλλα λόγια βαθιές εισπνοές μέσα, μικρές έξω.


Μεσα σε οποιοδηποτε κλειστο χώρο δεν μυριζει καρβουνιλα. Εξω τα τελευταια χρονια μυριζει. Αν δεν το καταλαβαινεις πηγαινε σε ΩΡΛ.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#613540 Γενικά -και εκτός από το φορουμάκι- υφίσταται μια συνεπής αντίδραση στο άκουσμα της λέξης ΄βάρη' και σύνδεση με καταστάσεις τύπου:
- σφίχτερμαν
- κοίταγμα στον καθρέφτη
- στεροειδή
- αστεροειδή
- ορμόνες για βουβάλια
- ντόπα Συρίγου
- μούσκλια Σβατζενέγκερ
- καλλιστεία Μίστερ Απόλλων
- λαδωμένα αντρικά κωλαράκια με στρινγκ

Όταν αποβληθεί η συγκεκριμένη αντίδραση/σύνδεση θα είναι πιο εύκολο να γίνει κατανοητό αυτό που λέει ο kovathe.

Μέχρι τότε ξαμοληθείτε στους αγρούς για τρέξιμο και μείνετε με την απορία γιατί δεν φεύγουν τα κιλά.