Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#11783
red_monster έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Εμένα η διαιτολόγος μου την είχε ελεύθερη... :s_smile



Ακομα και σε εξωφρενικά πιεστικά προγραμματα διατροφής επιτρέπεται σχεδόν δίχως όριο ...

Η δικιά μου εχει και ζαχαρη... Ολες εχουν ;


Και να φανταστείς εγώ βάζω αυτή που έχει και ελαιόλαδο (απ' ότι κοιτάω τώρα δεν έχει ζάχαρη και έχει 122 θερμίδες/100g)
[resize] http://www.papadim.com/wp-content/theme ... -popup.jpg [/resize]
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 17 Σεπ 2014, 17:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pro
#11784
kovathe έγραψε:Το χειροτερο ειναι να κοπανιεσαι χρονια ολοκληρα στα γυμναστηρια (συνηθως με χαζα προγραμματα του στυλ 5χ10 καμψεις δικεφαλα και 5χ12 εκτασεις 4κεφαλων :s_crazy ) και να μην φτανεις καπου.


Το χειροτερο ειναι να μην ξερεις που (και γιατι) θελεις να φτασεις. Το αμεσως επομενο να αγνοεις τον τροπο για να φτασεις εκει.

Το να κοπανιεται καποιος και να μην εχει το αποτελεσμα που εγω θα ηθελα δεν μου λεει κατι, αρκει να ξερει τι κανει και γιατι το κανει.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#11791
red_monster έγραψε:Για δοκιμασε σε σμιθ μπάς και αισθάνεσαι καλυτερα με τις επαναλήψεις

:s_omg

Οχι σε σμιθ ! Αυτο ειναι ακομα χειροτερο.

red_monster έγραψε:Η δικιά μου εχει και ζαχαρη... Ολες εχουν ;

Αν εχει ζαχαρη καλυτερα να αποφευγεται.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#11829 Full squat εννοουμε να περασει η γωνια του ισχυου κατω απτο γονατο, ητοι κατω απ την παραλληλη θεση. Το να φτασει ο κωλος στον αστραγαλο (ATG - ass to grass που λενε) ουτε ειναι απολυτως απαραιτητο ουτε και ευκολο για ολους (λογω ευλυγισιας).
Δεν ξερω οποτε τι εννοει ο καθενας "half squats", εγω ουσιαστικα εννοω τα "quarter squats" πιο σωστα, ως τα επικινδυνα.
πχ


Επισης συνηθως τα partials οπως αυτο χρησιμοποιουνται γιατι μπορουν να βαλουν περισσοτερα κιλα και οχι λιγοτερα.
Τα squat jumps με βαρη ειναι εντελως αλλο ανεκδοτο και παμε σε αλλα χωραφια (σπριτερς αλτες κλπ). Εκει και αν θελει προσοχη στην τεχνικη.

Τελος, τα φουλ squat ειναι η καλυτερη ασκηση για δυναμη, υπερτροφια, αυξηση αλματος, ταχυδυναμη, κλπ κλπ, οτι θες.

ΥΓ: αν καποιος νιωθει πιεση στον αυχενα οταν κανει σκουατ, απλα δεν ξερει ουτε να τοποθετησει τη μπαρα στην πλατη του.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#11855 Που να δεις τι γινεται στα bookmarks και στο σκληρο απο βιβλια...
καπου 2 χρονια θελω κι εγω να διαβασω αυτα που εχω βαλει στα προσεχως! :s_omg :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Spartan
#11880 :s_rofl Αμα λέω 'γω....!

Περα απο την πλάκα, ωραία κι ενδιαφέροντα όλα αυτά και προσωπικά δε χορταίνω να διαβάζω, αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που άρθρα κι ε είναι αντικρουόμενα. Θέλει προσοχή και κυρίως παρατήρηση και χρόνο-υπομονή να βλέπει ο καθένας τί δουλεύει επάνω του.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#11944 Λιπαρός + αγύμναστος = (λογικά) επιπλέον κιλά

Οπότε το TRX είναι ακατάλληλο υπό την έννοια ότι δεν θα μπορεί να προχωρήσει (δεν θα έχει τη δύναμη να δουλέψει το αυξημένο βάρος του).

Οποιοσδήποτε αγύμναστος θέλει για μένα κάποιους μήνες στο γυμναστήριο με αρκετά ξενέρωτο πρόγραμμα (όργανα κλπ) κυρίως για να ξεπιαστεί και μετά ας προχωρήσει υπό την επίβλεψη γυμναστή.

Όπως επίσης είναι σημαντικό να πούμε ότι οι ωραίες ασκήσεις που μας λέγει ο δάσκαλος και μύστης kovathe είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΓΙΑ ΑΓΥΜΝΑΣΤΟΥΣ.

BTW μιλώντας για TRX δοκίμασα έλξεις για πλάτη όπως οι παρακάτω (στο ακόμα πιο ξάπλα στο smith) και ΓΑΜΑΝΕ.

Image
Άβαταρ μέλους
By dimik
#11989 ρε παιδιά προσοχή το ένα προσοχή το άλλο, καθόμαστε σπίτια μας αν είναι και σαβουριάζουμε καμμια πίτσα με μουστάρδα που είναι και διαίτης.... :s_cool
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#11992 Τι προσοχή ρε μλκες.
Εγώ είχα βάλει το γυμναστή να μου βαράει μπουκέτα την ώρα που εκτελούσα.

ΒΑΡΒΑΤΙΛΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

:s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By gianik
#11994 Εχω κανει πολλα χρονια γυμναστηριο εως τα 25 μου , απο τοτε ομως που ξεκινησα συστηματικα το ποδηλατο νομιζω δεν προκειται να ξαναπατησω..Το βαριεμαι ανελεητα συγκρινοντας την ελευθερια κ τις εικονες που μου προσφερει το 2κυκλ
(Εννοειτε δεν κρινω ποιο βοηθαει πιο πολυ..)