Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#506693 Κ εγώ την πρώτη βουτιά, κάνει καλό για τις #$@%$#@%#$ αλλεργίες κ μπουκώματα της μύτης. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#506718
PeterPan έγραψε:νερό δεν πίνεις στο γυμναστήριο? είναι πολύ βασικό για να μην παθαίνεις κράμπες/θλάσεις.
Δε φτάνει το νερό, θέλεις και ηλεκτρολύτες. Ειδικά μεγαλώνοντας χάνουμε περισσότερους ηλεκτρολύτες από τον ιδρώτα. Υπάρχουν σε κυλίνδρους με 20 χαπάκια των 4 γραμμαρίων που τα ρίχνεις σε 500-750ml νερό. Από τότε που τα παίρνω πριν ή και μετά το τρέξιμο δεν με έχει ξαναπιάσει κράμπα. Προτιμάμε αυτά που έχουν μόνο ηλεκτρολύτες και όχι βιταμίνες και άλλα.

PeterPan έγραψε:στα άλλα τώρα, χθες αγόρασα το παρακάτω:
https://www.amazon.de/Gym-King-Whey-Pro ... choco&th=1
θα το δοκιμάσω 2 φορές την εβδομάδα όταν δε θα μπορώ να τραφώ σωστά λόγω δουλειάς κτλ. Πολλές φορές τρώω μόνο υδατάνθρακες στο νοσοκομείο και μένω πίσω σε πρωτεϊνες.
Εντελώς τυχαία μόλις αγόρασα κι εγώ Whey protein. Είχα μελετήσει λίγο και ρωτήσει μερικούς για να καταλάβω τι παίζει αλλά σήμερα συζήτησα για ώρα με κάποιον που έχει δοκιμάσει πολλά (δεν του το είχα αλλά έχει περάσει διάφορες φάσεις και τώρα έχει επανέλθει στα γυμναστήρια, σήμερα λέει σήκωσε 11.000 κιλά, όχι ότι μου λέει κάτι αυτό). Γιατί δεν θέλουμε απλά και μόνο πρωτεΐνη, υπάρχουν πολλά άλλα πρωτεϊνικά κόλπα (καζείνη, αμινοξέα, γλουταμικό κλπ). Θέλουμε καταρχήν πρωτεΐνη μπόλικη αλλά και καλή (από το πιο απλό στο πιο καλό είδος έχουμε concentrate, isolate, hydrolysed protein) όσο πιο καλή τόσο πιο εύκολα και γρήγορα απορροφάται, θέλουμε BCAA (branched chain amino-acids) μπόλικα αλλά και με σωστή αναλογία (λευκίνη-ισολευκίνη-βαλίνη) αλλά δεν θέλουμε ταυρίνη ή γλυκίνη, δεν θέλουμε υδατάνθρακες (αναγκαίο κακό στο concentrate), ούτε γλυκαντικά, ούτε βιταμίνες ούτε σόγια (συνδέεται με οιστρογόνα και βυζάκια) ούτε χοληστερίνη άλλα διάφορα. Επίσης δεν θέλουμε spiking (νοθεία, βασικά για να εμφανίσουν καλή συνολική περιεκτικότητα ρίχνουν μέτριας χρησιμότητας πρωτεΐνες με μειωμένη αποτελεσματικότητα για τους μύες).
Θέλεις να φτιάχνει η εταιρεία μόνη της τις πρώτες ύλες, σε καλή χώρα και προτιμάμε native ή natural (τις βγάζουν κατευθείαν από το γάλα και όχι από το ζουμί που περισσεύει όταν φτιάχνουν τυρί). Ο φίλος και λόγω εντερικής ευαισθησίας έχει καταλήξει σε πρωτεΐνη φυτικής προέλευσης και όχι whey.... υπάρχουν και τέτοιες...
Βασικά αυτό που πήρα (Optimum Nutrition 100% Gold Standard) είναι από τα πιο εμπορικά ονόματα, όχι κακό αλλά το μοντέλο εντελώς της σειράς.
Έμαθα για κάποιον Jim Stoppani που φαίνεται έχει φτιάξει έτοιμα μίγματα και προπονήσεις και για κάποιον Καναδό Poliquin που έχει ασχοληθεί με την σωματική μεταμόρφωση (sic).

Εγώ θέλω να μην στεναχωριούνται οι μύες μου μετά από τρέξιμο ή ποδήλατο, να τους βοηθήσω λίγο να συνέρχονται. Μου είπε ότι αυτό που θα έπρεπε να πάρω είναι σκέτο BCAA (αμέσως πριν, κατά και αμέσως μετά την άσκηση). Αν ήθελα ενδυνάμωση-όγκο κλπ θα έπρεπε να τρώω 2+γρ πρωτεΐνης ανά κιλό βάρους μου την ημέρα (συν τα βάρη μετά μανίας συν άλλα πράματα). Κάτι τέτοιο δεν με ενδιαφέρει, λέω να παίρνω αμέσως μετά την άθληση, ίσως και πρώτο πράμα το πρωί και σαν περιστασιακό υποκατάστατο γεύματος (λέει σε χορταίνει οπότε ίσως κρατιέσαι και τρως λιγότερο). Και αισθάνομαι ότι τρώω λίγες πρωτεΐνες (η γυναίκα μου δεν πολυγουστάρει το κρέας και το θεωρεί είδος προς αποφυγήν, με το σταγονόμετρο). Θα το δοκιμάσω λοιπόν μέχρι να τελειώσει και μετά θα δούμε, ίσως πάω σε καθαρό BCAA.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#506719
sknipper έγραψε:
PeterPan έγραψε:νερό δεν πίνεις στο γυμναστήριο? είναι πολύ βασικό για να μην παθαίνεις κράμπες/θλάσεις.
Δε φτάνει το νερό, θέλεις και ηλεκτρολύτες. Ειδικά μεγαλώνοντας χάνουμε περισσότερους ηλεκτρολύτες από τον ιδρώτα. Υπάρχουν σε κυλίνδρους με 20 χαπάκια των 4 γραμμαρίων που τα ρίχνεις σε 500-750ml νερό. Από τότε που τα παίρνω πριν ή και μετά το τρέξιμο δεν με έχει ξαναπιάσει κράμπα. Προτιμάμε αυτά που έχουν μόνο ηλεκτρολύτες και όχι βιταμίνες και άλλα.


δίκαιο έχεις, στο γυμναστήριο πίνω isostar, το έχω ξαναπεί. αλλά αντί για 3 κουτάλια/500ml, βάζω 1. Το δεύτερο 500άρι το πίνω χωρίς.

sknipper έγραψε:
PeterPan έγραψε:στα άλλα τώρα, χθες αγόρασα το παρακάτω:
https://www.amazon.de/Gym-King-Whey-Pro ... choco&th=1
θα το δοκιμάσω 2 φορές την εβδομάδα όταν δε θα μπορώ να τραφώ σωστά λόγω δουλειάς κτλ. Πολλές φορές τρώω μόνο υδατάνθρακες στο νοσοκομείο και μένω πίσω σε πρωτεϊνες.
Εντελώς τυχαία μόλις αγόρασα κι εγώ Whey protein. Είχα μελετήσει λίγο και ρωτήσει μερικούς για να καταλάβω τι παίζει αλλά σήμερα συζήτησα για ώρα με κάποιον που έχει δοκιμάσει πολλά (δεν του το είχα αλλά έχει περάσει διάφορες φάσεις και τώρα έχει επανέλθει στα γυμναστήρια, σήμερα λέει σήκωσε 11.000 κιλά, όχι ότι μου λέει κάτι αυτό). Γιατί δεν θέλουμε απλά και μόνο πρωτεΐνη, υπάρχουν πολλά άλλα πρωτεϊνικά κόλπα (καζείνη, αμινοξέα, γλουταμικό κλπ). Θέλουμε καταρχήν πρωτεΐνη μπόλικη αλλά και καλή (από το πιο απλό στο πιο καλό είδος έχουμε concentrate, isolate, hydrolysed protein) όσο πιο καλή τόσο πιο εύκολα και γρήγορα απορροφάται, θέλουμε BCAA (branched chain amino-acids) μπόλικα αλλά και με σωστή αναλογία (λευκίνη-ισολευκίνη-βαλίνη) αλλά δεν θέλουμε ταυρίνη ή γλυκίνη, δεν θέλουμε υδατάνθρακες (αναγκαίο κακό στο concentrate), ούτε γλυκαντικά, ούτε βιταμίνες ούτε σόγια (συνδέεται με οιστρογόνα και βυζάκια) ούτε χοληστερίνη άλλα διάφορα. Επίσης δεν θέλουμε spiking (νοθεία, βασικά για να εμφανίσουν καλή συνολική περιεκτικότητα ρίχνουν μέτριας χρησιμότητας πρωτεΐνες με μειωμένη αποτελεσματικότητα για τους μύες).
Θέλεις να φτιάχνει η εταιρεία μόνη της τις πρώτες ύλες, σε καλή χώρα και προτιμάμε native ή natural (τις βγάζουν κατευθείαν από το γάλα και όχι από το ζουμί που περισσεύει όταν φτιάχνουν τυρί). Ο φίλος και λόγω εντερικής ευαισθησίας έχει καταλήξει σε πρωτεΐνη φυτικής προέλευσης και όχι whey.... υπάρχουν και τέτοιες...
Βασικά αυτό που πήρα (Optimum Nutrition 100% Gold Standard) είναι από τα πιο εμπορικά ονόματα, όχι κακό αλλά το μοντέλο εντελώς της σειράς.
Έμαθα για κάποιον Jim Stoppani που φαίνεται έχει φτιάξει έτοιμα μίγματα και προπονήσεις και για κάποιον Καναδό Poliquin που έχει ασχοληθεί με την σωματική μεταμόρφωση (sic).

Εγώ θέλω να μην στεναχωριούνται οι μύες μου μετά από τρέξιμο ή ποδήλατο, να τους βοηθήσω λίγο να συνέρχονται. Μου είπε ότι αυτό που θα έπρεπε να πάρω είναι σκέτο BCAA (αμέσως πριν, κατά και αμέσως μετά την άσκηση). Αν ήθελα ενδυνάμωση-όγκο κλπ θα έπρεπε να τρώω 2+γρ πρωτεΐνης ανά κιλό βάρους μου την ημέρα (συν τα βάρη μετά μανίας συν άλλα πράματα). Κάτι τέτοιο δεν με ενδιαφέρει, λέω να παίρνω αμέσως μετά την άθληση, ίσως και πρώτο πράμα το πρωί και σαν περιστασιακό υποκατάστατο γεύματος (λέει σε χορταίνει οπότε ίσως κρατιέσαι και τρως λιγότερο). Και αισθάνομαι ότι τρώω λίγες πρωτεΐνες (η γυναίκα μου δεν πολυγουστάρει το κρέας και το θεωρεί είδος προς αποφυγήν, με το σταγονόμετρο). Θα το δοκιμάσω λοιπόν μέχρι να τελειώσει και μετά θα δούμε, ίσως πάω σε καθαρό BCAA.

ακριβώς. Και εγώ δεν πήγα σε BCAA, αλλά θα δω. Μία άλλη λύση είναι η iso protein zero biotech usa που παίρνουν φίλοι, ενδείκνυται κυρίως σε όσους έχουν δυσανεξία λακτόζης όπως μου είπε ο πωλητής. Αυτή που πήρα κατασκευάζεται Γερμανία, έχει κάποια standards φαντάζομαι.
Σκέφτομαι να κάνω κ μια εξέταση αίματος σε 2-3 μήνες (νεφρούς, ήπαρ).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#506725 Η γνώμη μου είναι ότι υπέρβαλετε λίγο για το είδος και την ένταση της γυμναστικής που κάνετε.

Φάτε κανένα αυγό παραπάνω με μπόλικο αλατάκι και καμιά μπανάνα και δεν θα χρειάζεστε τίποτα από όλα αυτά.
Α και σε κλάσμα του κόστους.


Υ. Γ έχω δοκιμάσει και πρωτεΐνες και BCAA, η Optimum Nutrition Gold κλπ και η MyProtein είναι από τις πιο τίμιες.


Ερώτηση: για μελανιές και κάλους στα χέρια τι κάνουμε? Παλιότερα μου είχε πει ο προπονητής του kick boxing για κρεμμύδι στις μελανιές στα πόδια και δούλευε αλλά τώρα έχω μια τεράστια στο ηβικο οστό από το χτύπημα της μπάρας στο αρασέ και είναι δύσκολο σημείο για ζαρζαβατικα.
Επίσης τα χέρια έχουν καλούς κάτω από τα δάχτυλα και από μια φουσκαλα στο μέσο του κάθε αντίχειρα από το hook grip. Ούτε τα κορδόνια μου δεν μπορώ να δέσω. Καμία Nivea θα κάνει δουλειά?

< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#506729
popolaros έγραψε:πορνογερε


Σε κατουράω... Νιάτο :svivhaha:

dimik έγραψε:Η γνώμη μου είναι ότι υπέρβαλετε λίγο για το είδος και την ένταση της γυμναστικής που κάνετε.

+1
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#506731 Πολύ επιστήμη όλα αυτά με τα συμπληρώματα.... Θα μείνω στο τρέξιμο/ποδήλατο και φαγητό ότι φτάνει η γυναίκα:-)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#506759 Dimik στο αιμάτωμα μπορείς να βάλεις αλοιφή ηπαρίνης, βοηθά στο να αποδομηθεί γρηγορότερα κ να λυθούν τυχόντες θρόμβοι.

Για τα χέρια η καλύτερη κρέμα που καβατζώνω από το νοσοκομείο είναι η παρακάτω. Εχω δοκιμάσει άπειρες κ κατέληξα σε αυτή.

Εικόνα


Για πες μας εμπειρία με πρωτεϊνούχα σκευάσματα, τί συμβαίνει όταν τα διακόπτεις; γυρνάς στο Square 1?



< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#506770 Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
Δεν έχουν νόημα αν μπορείς να τρως σαν άνθρωπος.

Είναι απλά συμπλήρωμα και δεν κάνει διάφορα εκτός αν είσαι σε πολύ υψηλό επίπεδο ή δεν προλαβαίνεις να φας σχεδόν καθόλου μέσα στην μέρα.
Διαφορά όταν τα διακόπτες καμία, αλλά καμία διαφορά δεν κάνουν κι όταν τα ξεκινάς

Θεωρώ πολύ χρησιμοτερες τις βιταμίνες γιατί συνήθως λόγω τρόπου ζωής δεν παίρνουμε αρκετές.

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#506773 βασικά βρε παιδιά εσείς που είστε και γιατροί δεν ξέρετε καλύτερα από τους υπόλοιπους τι παίζει με την πρόσληψη πρωτεΐνης; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#506788
QsisVTS έγραψε:βασικά βρε παιδιά εσείς που είστε και γιατροί δεν ξέρετε καλύτερα από τους υπόλοιπους τι παίζει με την πρόσληψη πρωτεΐνης; :hmmm:

η ερώτηση είναι παραπλανητική θα έλεγα.
αφενός γιατί ενδιαφερόμαστε, εγώ όπως φαίνεται, επί του πρακτέου, δλδ για το αποτέλεσμα τόσο από την εφαρμογή όσο και από τη διακοπή. και την εμπειρία προσωπικά δεν την έχω γιατί αφενός δε χορηγώ εγώ τέτοια σκευάσματα σε ασθενείς, αφετέρου όσοι ποδοσφαιριστές που ξέρω από τις ομάδες που ασχολούμαι στα τσικό της Σάλκε δεν παίρνουν τέτοια παρά μόνο ηλεκτρολύτες και αν.

από την άλλη αν το πας σε θεωρητικό επίπεδο, θα χαθείς. υπάρχουν στοχευμένες έρευνες από εταιρίες που σε μπερδεύουν. εγώ θα σου πω πως ρώτησα φίλο μου ειδικό νεφρολόγο με εμπειρία σε μία από τις μεγαλύτερες μονάδα μεταμοσχεύσεων νεφρών και ήπατος στη δυτ. Γερμανία και μου είπε πως είναι οκ, κ πως αυτός έπαιρνε κιόλας.

για να το κάνουμε πιο λιανά. ο οργανισμός θέλει χονδρικά για να επιβιώσει αμινοξέα, λίπη, υδατάνθρακες και βιταμίνες. Επομένως αν υποσιτίζεται κανείς καλό δεν κάνει. Από την άλλη αν γυμνάζεται θέλει παραπάνω αμινοξέα για να σχηματίσει μυϊκή μάζα. Αν δεν τα παίρνει από την τροφή για τον χ-ψ λόγο, καλό είναι να τα βρει από κάπου, ειδάλλως αποδομούνται οι μυες. Χονδρικά θέλει το σώμα 3-4 γραμ. πρωτεϊνης τη μέρα, ώστε να την αποδομήσει κ να πάρει τα αμινοξέα κ να σχηματίσει ή να θρέψει μυες.

Υπολογίζεις πόσο τρως κ αν έχεις μεγάλη απόκλιση, παίρνεις συμπλήρωμα. Αυτά είναι βέβαια βόμβες πρωτεϊνης που μπορεί να επηρρεάσουν το στομάχι, ήπαρ κ νεφρούς από τα έξτρα που έχουν. κ εκεί πρέπει να δει κανείς από την εμπειρία τί παίζει.

το ίδιο συμβαίνει κ με τις βιταμίνες, σκορβούτο κτλ.

θα ψάξω κ βιβλιογραφία τις ερχόμενες μέρες σχετικά και θα δω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#506922 Ακριβώς επειδή δεν είμαι αθλητικός και με καλοφτιαγμένο σώμα τα κοιτάω αυτά. Ελπίζω οι ηλεκτρολύτες και λίγη πρωτεΐνη να με βοηθήσουν να μην κλατάρω όταν τρέχω. Σήμερα για πρώτη φορά κατάφερα να τρέξω 10χλμ. Για άλλον μπορεί να μην είναι τίποτα αλλά για μένα είναι και φυσικά ένιωσα πιασμένος και ταλαιπωρημένος. Πήρα ηλεκτρολύτες πριν και μετά και μια μεζούρα πρωτείνης αμέσως μετά. Οι ηλεκτρολύτες το έχω διαπιστώσει ότι με βοηθάνε, για τις πρωτεΐνες δεν ξέρω γιατί ούτε ξαναείχα πάρει αλλά ούτε ξαναείχα τρέξει 10χλμ.
Νομίζω ξεκαθαρίσαμε ότι δεν περιμένουμε να γίνουμε σφίχτες, για αυτό εκτός από τεράστιες δόσεις πρωτεϊνών θέλεις και γερή προπόνηση με βάρη. Θέλουμε να βοηθήσουμε λίγο την πρόσληψη πρωτεϊνών για να μη χάσουμε τους όσους μύες έχουμε και να χορταίνουμε μήπως και φάμε λιγότερες υδατανθρακικές σαβούρες.
Η γυναίκα μου από περιέργεια δοκίμασε την πρωτεΐνη και αφενός της άρεσε αφετέρου λέει ότι την έκανε να πεινάει πολύ λιγότερο οπότε έφαγε πιο λίγο μέσα στη μέρα. Λέει ότι θα συνεχίσει να παίρνει λίγη για να την βοηθήσει να χάσει λίγα κιλά. Λέτε μετά να το γυρίσει στα βάρη και να με δέρνει;

PeterPan έγραψε:Dimik στο αιμάτωμα μπορείς να βάλεις αλοιφή ηπαρίνης, βοηθά στο να αποδομηθεί γρηγορότερα κ να λυθούν τυχόντες θρόμβοι.
Για τα χέρια η καλύτερη κρέμα που καβατζώνω από το νοσοκομείο είναι η παρακάτω. Εχω δοκιμάσει άπειρες κ κατέληξα σε αυτή.
Εικόνα
Για πες μας εμπειρία με πρωτεϊνούχα σκευάσματα, τί συμβαίνει όταν τα διακόπτεις; γυρνάς στο Square 1?
Στο κάτω μέρος του κουτιού μου αρέσει η λέξη που λέει για strapaz-αρισμένα χέρια.
Και τι πειράζει αν έχει μελανιές, θα κάνουν τον καιρό τους και θα απορροφηθούν. Προσέχουμε για να μην κάνουμε κι άλλες. Άλλωστε για τις μελανιές υπάρχει και το μεικάπ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#508038
QsisVTS έγραψε:βασικά βρε παιδιά εσείς που είστε και γιατροί δεν ξέρετε καλύτερα από τους υπόλοιπους τι παίζει με την πρόσληψη πρωτεΐνης; :hmmm:

Ήρθαν σήμερα. Πολύ καλή ποιότητα από την Anker όπως πάντα μόλις με κάτι λιγότερο από 25€. Βασικά ακούγονται κορυφαία, ό,τι πρέπει για τρέξιμο.

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#508117 εχω κατι αντιστοιχα αλλα και αυτα και οσα εχω δοκιμασει εχουνε το εξης θεμα
στο τρεξιμο εξω, και πολυ περισσοτερο στο ποδηλατο, εχουνε βουητο απο τον αερα
οταν σου ερχεται φατσα καρτα ο αερας εχει λιγο φασαρια
αμα στριψεις το κεφαλι δεξια αριστερα λιγο ειναι οκ

τα συγκεκριμενα τι λενε σε αυτο;