Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#459426 Μου έκανε εντύπωση πόσο λίγο περπατάτε. Είμαι πάντα πάνω από τα 9Κ βήματα, συνήθως σε πενταψήφιο νούμερο. Χωρίς να υπάρχει περπάτημα στο καθημερινό μου πρόγραμμα, δηλαδή να πηγαίνω στη δουλειά με τα πόδια ή να παρκάρω κοντά σε σταθμό του μετρό και να ξέρω ότι θα κάνω 5 λεπτά περπάτημα για να φτάσω στο σταθμό κι άλλα 3 για τη δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#459515 Αυτά σου φαίνονται λίγα; Δες εδώ τον περασμένο μήνα η ζωή μου (εκτός της όποιας γυμναστικής που δεν κουβαλάω κινητό). 2μιση μέρες πέρασα μέσα σε αμάξι :dizzy:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#459751 Πέρασα μια βόλτα από το γιατρό εργασίας στη δουλειά στα πλαίσια της υποχρεωτικής εξέτασης. Επειδή είναι και καρδιολόγος του έδειξα τα στατιστικά που βγάζει το μηχανάκι όταν παίζω μπάλα. Γενικά μου είπε ότι μια χαρά είναι οι σφυγμοί από τη στιγμή που όταν φτάνω στο peak δε μου προκαλείται κάποια δυσφορία.

Σα γενικό κανόνα μου έγραψε: 220-ηλικία = οι τοπ σφυγμοί

Μου φάνηκε λίγο μπακαλίστικο και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Εμένα πάντως βγήκε σχεδό μπαμ: 220 - 33 = 187

Την Τρίτη το μαξ που βάρεσα σύμφωνα με το μαραφέτι ήταν 191 σφυγμοί. Όταν με φωτίσει ο θεός πάντως νομίζω καλό θα ήταν να κάνω και κάνα τρίπλεξ να χω το κεφάλι μου όσο γίνεται πιο ήσυχο.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#459756 Συμφωνω
και ένα τεστ κόπωσης νομιζω θα ηταν καλο.

Εμενα με αγχωνε βεβαια και πριν αρχισω το τεστ ειχα 120 σφυγμούς και 15 πιεση :lipsealed:

Γιατρο εργασιας εμεις εχουμε....γυναικολογο!! :rant:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#459758 Για μία άλλη εξέταση μου είπε που φυσικά δε συγκράτησα την ονομασία. Μου είπε να με στείλει στο Καρδιολογικό Αθηνών (ή κάπως έτσι) με χρέωση φυσικά της ομαδικής ασφάλειας.

Πίεση 8 και 13 μέτρησε. Ζεν.

Ο γιατρός πολύ πλάκα. Η νοσοκόμα είναι βγαλμένη από τις πιο τρελές τσόντες αλλά είναι τέρμα αθώο. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#459778 α θα τα πάρω εε; ναι αλλά αυτό δεν πρέπει να το διαπιστώσεις στην πράξη; τι σχέση έχει η ηλικία;

έχω εγώ που καπνίζω την ίδια καρδιά με κάποιον που τρώει γύρη και βότανα;
και βάλε πόσοι έχουν εκ γεννετής αδυναμίες και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι και ξαφνινκά ταβλιάζονται..
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#459790 βασικό ναι, το πιο βασικό δεν θα το έλεγα

ο τρόπος ζωής σου και το "σκαρί" σου είναι μάλλον πιο βασικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#459794
QsisVTS έγραψε:α θα τα πάρω εε; ναι αλλά αυτό δεν πρέπει να το διαπιστώσεις στην πράξη; τι σχέση έχει η ηλικία;

έχω εγώ που καπνίζω την ίδια καρδιά με κάποιον που τρώει γύρη και βότανα;
και βάλε πόσοι έχουν εκ γεννετής αδυναμίες και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι και ξαφνινκά ταβλιάζονται..

Ειναι ενας γενικος μουσουλας ο μεγιστος καρδιακος παλμος.

Δεν ειναι δεσμευτικος σε κατι. Ενας με καλη φυσικη κατασταση μπορει να τον περασει και ενας με κακη να μην φτασει ποτε (θα τα εχει φτυσει νωριτερα)

Ομως γενικα ειναι περιπου σωστος. Δηλαδη εγω στα 50 δεν μπορω να παω πολυ πανω απο τους 170 (220-50). Οσο καλη φυσικη κατασταση και να εχω δεν μπορω να φτασω τους 187 που εβαλε πριν ο Stefan.

edit. Οταν εκανα τεστ κοπωσεως το κοντερ εγραψε 169 παλμους με θεωριτικο οριο τους 172. Αισθανομουν περιφημα λιγο πριν τον κοφτη! :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#459808 δεν έχω μετρήσει ποτέ τους παλμούς μου, αλλά όποτε δίνω πόνο δεν νιώθω την καρδιά μου να χτυπάει γρήγορα την νιώθω να τρομπάρει σχετικά σιγά και πολύ δυνατά (τραντάζεται το σώμα μου μόλις κάτσω ακίνητος )
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#460041 To 220-ηλικία είναι περίπου μπακαλίστικο. Βασικά είναι ένας εύκολος τρόπος που πλησιάζει πολύ κοντά στα νούμερα που βγάζουν άλλες πιο ψαγμένες φόρμουλες. Καμία από αυτές δεν κάνει για όλους, προβλέπεται μια φυσιολογική διαφοροποίηση. Ο τρόπος να δεις το πάνω σου όριο είναι να το φτάσεις. Όχι δεν θα φύγουν τα πιστόνια απλά δεν θα μπορείς να πας παραπάνω. Υπάρχουν κάποιες συνταγές που στόχος τους είναι να σε ξαπατώσουν. Το μέγιστο διαφέρει ανάλογα και με την συνταγή, άλλο θα βρεις πχ με τρέξιμο και άλλο με ποδήλατο (διαφορετικοί μύες οπότε και άλλο ζόρι στο σύστημα).
Καθώς μεγαλώνεις χάνεις στροφάρισμα. Η γνώση του μέγιστου βοηθάει στο να προσαρμόσεις την προσπάθειά σου την αθλητική σε ποσοστά επί του μεγίστου κλπ.

Εμένα πριν από χρόνια (και +20 κιλά) που πήγα για τεστ κοπώσεως εκτός του ότι δεν χώραγε η τιμή της χοληστερίνης μου και απλά έβαλαν την μέγιστη αποδεκτή από το μηχάνημα με διακόψανε μετά από λίγα λεπτά γιατί είπαν είχα ανεβάσει πολύ υψηλή πίεση.... Εγώ πάντως μια χαρά ένιωθα...
Πάντως όταν χάθηκαν τα κιλά η πίεσή μου σε ηρεμία έπεσε από το 14/9 που είναι οριακό στο φυσιολογικότατο 12/8. (η χοληστερίνη στα ύψη έτσι κι αλλιώς, χωρίς χάπια είμαι πρωταθλητής, δεν με πιάνει κανένας)