Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#539130 Θα έλεγα "κεκτημένη ταχύτητα μεταβολισμού" + ότι η πυκνότητα του λίπους είναι μικρότερη των μυών. Άρα για κάθε κυβικό εκατοστό μυ που αντικαθίσταται από λίπος χάνεις βάρος.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#539132 Πολύ ενδιαφέρον βίντεο:

Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#539307 Αυτό που λέει ο serf μου ακούγεται αρκετά ρεαλιστικό καθότι νιώθω 'πεσμενος'.

Κοινώς να μην το μαλακισω άλλο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#539310 Κι εμένα αυτό που γράφει ο serf μου ήρθε στο μυαλό εδουάρδε, μεταξύ δυο άλλων σκέψεων:

α) Το χρειαζόταν ο οργανισμός σου. Το γράφεις και μόνος σου άλλωστε, ότι ένιωθες την ανάγκη για διάλειμμα. Ακόμα και σοβαροί σφιχταίοι δίνουν ένα ολόκληρο week off (deloading).

β) Το τεστ του καθρέπτη προφανώς θα δείχνει κάπως διαφορετική εικόνα από την ψιλοάχρηστη της ζυγαριάς. Μέχρι και κατακρατήσεις υγρών μπορεί να σε ανέβαζαν.

Δεν ξέρω εάν έχει κάποια διαφορετική γνώμη επί του θέματος ο σύγγαυρος και σφιχτοδιδάσκαλος κοβάθε. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#539522 Ερωτηση προς σφιχτες (Stefan,Diplomat,κλπ)

Τι χρονο κανετε τα 50 μ ελευθερο σε 50αρα πισινα; :hmmm:
Μετα απο 3 χρονια ξαναξεκινησα πισινα κ θελω να συγκρινω.. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#539530
gianik έγραψε:Ερωτηση προς σφιχτες (Stefan,Diplomat,κλπ)

Τι χρονο κανετε τα 50 μ ελευθερο σε 50αρα πισινα; :hmmm:
Μετα απο 3 χρονια ξαναξεκινησα πισινα κ θελω να συγκρινω.. :lipsealed:


Περπατωντας αν πατωνω, κανω ~50". Αν δεν πατωνω δεν μπαινω καν, βουλιαζω. :lol:

Σορρυ τωρα ειδα πως ρωτας τους σφιχτες :tomato:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#539532 Είναι 20ρα η πισίνα αλλά κάτω από 35sec κάνω τα 40m χωρίς τούμπα. Γενικά 15-16sec τα 20m sprint.

Τα 100m τα κάνω γυρω στο 1:30 και τα 1000m 20+ λεπτά, το καλύτερο μου είναι 21.

Στα 7 λεπτά που μετράμε κάθε μήνα βγάζω 400m στο μαξ, 360-380m στο σχετικά χαλαρό.
Όταν ξεκίνησα έβγαζα σε 31 τα 1000 μέτρα και 280-300 μέτρα σε 7 λεπτά.

Υ.Γ είμαι 3ψηφιος σε κιλά

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#539555
gianik έγραψε:Ερωτηση προς σφιχτες (Stefan,Diplomat,κλπ)

Τι χρονο κανετε τα 50 μ ελευθερο σε 50αρα πισινα; :hmmm:
Μετα απο 3 χρονια ξαναξεκινησα πισινα κ θελω να συγκρινω.. :lipsealed:
Γελανε και οι βατηρες! Ασε τα κολυμπια και τις ιστοριες για τα παιδια σου γιατι σε βλεπω να εχεις ιδια τυχη με Νοορ1. Με την αποχη για τα φυλλαρακια θα σε βγαλουν εξω! :rtfm:

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#539560
dimik έγραψε:...Υ.Γ είμαι 3ψηφιος σε κιλά
Στο κολύμπι μετράει κυρίως το ύψος, όσο πιο μακρύς είσαι τόσο πιο μεγάλη ταχύτητα εκτοπίσματος μπορείς να έχεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#539569 Μετράει το ύψος αλλά και η διάμετρος
Όσο μικρότερη τόσο πιο εύκολα διασχίζεις το νερό με μειωμένη οπισθελκουσα.

Η τεχνική και η δύναμη κυρίως στους ώμους μπορεί να κάνει μια διαφορά προς το καλύτερο αλλά και πάλι ο 80κιλος στον διπλανό διάδρομο με την ίδια τεχνική θέλει την μισή προσπάθεια για να κολυμπήσει το ίδιο γρήγορα.

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#539574 :lol: :lol: τι μλκες είστε !!!
βρήκα κ εγώ να ρωτήσω σοβαρή ερώτηση :x
Τέσπα , τις πρώτες 2-3 μέρες ήμουν σταθερά στα 50'' :lipsealed:
χτες έπεσα στα 48.
φιλοδοξώ σε καμμιά 10αριά μέρες να πέσω κάτω από τα 42-43.... :hmmm:

εννοείται κολυμπάω χαλαρά απλά κάπου κάπου κανω 1-2 σπριντ για να βλέπω που είμαι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#539576 Βάλε στόχο τα 1000 μέτρα καθημερινά με σωστή τεχνική, ο 80κιλος στον δίπλα διάδρομο που ανέφερα πριν έκανε κάθε πρωί 1000μέτρα και έπεσε από 3ψήφιος σε ένα 4μηνο.
Η εναλλαγή με σπρίντ κάνει θαύματα, δλδ 1000μ χαλαρό συνεχόμενο και 4 25ρια μετά και είσαι άρχοντας.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#539578 Τόσο κάνω , 1.000 μέτρα κάθε φορά...
Στην δίπλα σειρά κολυμπάει ο μικρός , οπότε αντί να περιμένω στις κερκίδες κολυμπάω κ εγώ τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα..
Άβαταρ μέλους
By elteo
#539584
gianik έγραψε:Τόσο κάνω , 1.000 μέτρα κάθε φορά...
Στην δίπλα σειρά κολυμπάει ο μικρός , οπότε αντί να περιμένω στις κερκίδες κολυμπάω κ εγώ τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα..


Έτσι εξηγείται. :twisted: