Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#613597 Εγω παντως οσους εχω δει να τρεχουν δεν εχουν παπουτσια των 50 ευρω. Εσυ αληθεια τετοια εχεις; Κι επισης κατω απο 25 βαθμους δεν τρεχεις;

Τεσπα, το βλεπω οτι δεν εχει νοημα και σταματαω. Για να μην θεωρηθω προκατειλημενος και γυμναστηριο παω και τρεχω. Κι επειδη εχω ασχοληθει και με αλλα πολλα παλιοτερα, κουραζομαι πολυ με κουβεντες μουτζαχεντιν "ΜΟΝΟ ΤΡΕΞΙΜΟ, "ΒΑΡΗ Η ΘΑΝΑΤΟΣ", "ΚΡΟΣΦΙΤ ΡΕ ΜΟΥNΙΑ", κλπ, κλπ, ειδικα επειδη οι μουτζαχεντιν γνωριζουν μονο το δικο τους δογμα (κι αυτο παιζεται) και δεν ενδιαφερονται να διαβασουν και τιποτα αλλο μπας και ξεστραβωθουν.

Παω να στραβωσω καμια μπαρα τωρα, οτι πρεπει μετα το χθεσινο τρεξιμο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#613599 Το ΚΡΟΣΦΙΤ ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ αφορά άλλο τοπικό.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#613605
pro έγραψε:Εγω παντως οσους εχω δει να τρεχουν δεν εχουν παπουτσια των 50 ευρω. Εσυ αληθεια τετοια εχεις; Κι επισης κατω απο 25 βαθμους δεν τρεχεις;

Τεσπα, το βλεπω οτι δεν εχει νοημα και σταματαω. Για να μην θεωρηθω προκατειλημενος και γυμναστηριο παω και τρεχω. Κι επειδη εχω ασχοληθει και με αλλα πολλα παλιοτερα, κουραζομαι πολυ με κουβεντες μουτζαχεντιν "ΜΟΝΟ ΤΡΕΞΙΜΟ, "ΒΑΡΗ Η ΘΑΝΑΤΟΣ", "ΚΡΟΣΦΙΤ ΡΕ ΜΟΥNΙΑ", κλπ, κλπ, ειδικα επειδη οι μουτζαχεντιν γνωριζουν μονο το δικο τους δογμα (κι αυτο παιζεται) και δεν ενδιαφερονται να διαβασουν και τιποτα αλλο μπας και ξεστραβωθουν.

Παω να στραβωσω καμια μπαρα τωρα, οτι πρεπει μετα το χθεσινο τρεξιμο. :lol:


https://runrepeat.com/nike-air-zoom-winflo-6
Εγω εχω τα 4 και τα 5.

Εγω τρεχω κοντομανικο με 2°C (ΟΚ με γαντια), ο καθενας οτι μπορει και θελει κανει. Μουτζαχεντιν ειναι ο καθενας δυστυχως η ευτυχως, επικίνδυνος ειναι οποιος θεωρει τον αλλο μουτζαχεντιν γιατι λεει τη γνωμη του.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#613611 Το θέμα όμως δεν είναι να πετάμε "γνώμες".
Το θέμα είναι τα γεγονότα και τι πραγματικα ισχυει.
Και η πραγματικότητα λέει οτι το:
Θέλω να χάσω βάρος -> ξεκιναω τρέξιμο
είναι μυθος και δεν ισχυει.
Τόσο απλα.
Και με τρελαινει να το βλέπω συνέχεια να το συνιστούν. Για πάσα νόσο τρέξιμο...

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#613615 Η αλήθεια είναι ότι έχουμε βάλει την κουβεντούλα βάρη vs. τρέξιμο/αερόβιο/γιουνέημιτ στη λούπα το τελευταίο διάστημα, εδώ και στο παχοτοπικό. Εγώ θα συμφωνήσω με το σφιχτοδιδάσκαλο kovathe και θα δώσω έμφαση στην επιλογή του καθενός, άλλος τη βρίσκει με τρέξιμο, άλλος με βάρη, άλλος με μπαλίτσα etc.

Προσωπικά είχα πέσει λίγο στο κομμάτι γυμναστική, επέστρεψα δριμύτερος με απλές ασκησούλες με βάρη (not quite starting strength, όμως σε σχετικά κοντινό μήκος κύματος) και ήδη βελτιώνω την κατάσταση. Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές ασχολούμαι περισσότερο απ'όσο πρέπει με σφίχτερμανοασκήσεις και δεν πολυακουμπάω ζόρικα κιλά.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#613624 Μα πως θα πουλησει η καθε ΝΙΚΕ παπουτσια αν δεν πεισει τον καθενα οτι το τρεξιμο ειναι απαραιτητο για να χασει κιλα ή να να εχει καλη υγεια.
Πανω στον φοβο πατανε και υποσχονται καλη ζωη.
Τσιμπουκια ο τιγρης με σημα το λιονταρι.
Κατι τετοιες στιγμες βαζω ενα ποτηρι ουισκυ ,αναβω το τσιγαρο μου και αποδεχομενος την μοιρα μου,αν ειναι να κανω καλη ζωη ,θα κανω ,και αν ειναι να μην κανω,δεν θα κανω.
Ξερω ,θα με πειτε παλι γραφικο.
Τι να κανω δεν μπορω αλλιως,τοχω φιλοσοφισει.
Δεν μπορω να μετραω θερμιδες,επαναληψεις στο γυμναστηριο,βηματα,χλμ,παλμους κα.
Δεν μπορω την μιζερια.
Να μου φερει ο 8777 δεσμιδες χαρτονομισματα ευχαριστως.
Ας ειναι και 500ευρα.
Και να μετραω οσο γουσταρετε. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#613627 Και τι να τα κάνεις τα λεφτά βρε ιταλακια;
Αφού όλα ατμός κλπ;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#613628 ^^ Ο,τι σωστοτερο εχει γραφει στο τοπικο.

Ιταλακια μεθαυριο θα μας το παιζουν οτι ΕΣΚΑΣΑΝ στο φαι (οι μισοι)- την εβγαλαν με ΥΓΙΕΙΝΗ τσουκνιδοσουπα (η αλλη μισοι).

Να, εσκασε το πρωτο ΝΤΟΥΚΙ. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#613629
kovathe έγραψε:Το θέμα όμως δεν είναι να πετάμε "γνώμες".
Το θέμα είναι τα γεγονότα και τι πραγματικα ισχυει.
Και η πραγματικότητα λέει οτι το:
Θέλω να χάσω βάρος -> ξεκιναω τρέξιμο
είναι μυθος και δεν ισχυει.
Τόσο απλα.

Και με τρελαινει να το βλέπω συνέχεια να το συνιστούν. Για πάσα νόσο τρέξιμο...

< >


Αυτό βέβαια είναι απόλυτα λάθος και η απλή λογική εξηγεί το γιατί. Παρέθεσα προηγουμένως πόσες θερμίδες καις τρέχοντας, πόσες περπατώντας γρήγορα κλπ.

Ξέρεις μήπως που πάει το βάρος που χάνει κάποιος αδυνατιζοντας να μας πεις; Αν ξέρεις θα δεις πόσο λάθος είναι αυτό που έγραψες.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#613631
Asimov έγραψε:Και τι να τα κάνεις τα λεφτά βρε ιταλακια;
Αφού όλα ατμός κλπ;

Μωρε ας ειχα λεφτα και ολους τους γυμναστες,διατροφολογους θα τους ειχα να μου κανουν αερα απολαμβανοντας τα ουζα μου και τα μπινελικια μου στην ψαροταβερνα.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#613651 Εμ δεν προχώρησες την μπίζνα με τις μπαταρίες, τώρα θα ήσουν υπέρτατος βασιλιάς :lipsealed:

Και το μεγαλύτερο λάθος μάλιστα ήταν ότι το ανέφερες δημόσια οπότε είμαι σίγουρος ότι κάποιος άλλος έκλεψε την φοβερή σου ιδέα και τώρα τα πίνει στην υγεία σου (βάζω στοίχημα είναι και αντικαπνιστης)
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#613922 Μια και θιχτηκε το θεμα φαγητου, τα ~14 (και παραπανω) κιλα που εχω χασει δεν περιειχαν οποιαδηποτε μορφη ασκησης.

Απλα αρχισα να τρωω πρωινο (τοστ με κεφαλογραβιερα και γαλοπουλα ή μπαρα δημητριακων) στο αυτοκινητο το πρωι.
Μπανανα ενδιαμεσα, οχι καθορισμενη ωρα.
Μεσημεριανο χωρις πολλα ψωμια ή πιτσες, σουβλακια κλπ χωρις ενοχες.
Απογευμα κατα τις 6 γιαουρτι 2% με καμποσο μελι.
Βραδυ σαλατα ετοιμη :shifty: με τονο ή καλαμακια κοτοπουλο γενικοτερα οχι φαγητα τσιμεντα τιγκα στο λιπος.

Σαββατοκυριακα αν ειμαι εξω τρωω οτι παιζει χωρις ντροπη ή ενοχή. Ουζακια καλαμαρακια κλπ. Το μονο που προσεχω ειναι να μην τρωω οσο μπορω, γιατι μπορω (μπορουσα ισως?) να φαω μπολικο.

Πιστευω οτι και μονο που ετρωγα πραγματακια καθε τοσο και οχι μονο μεσημερι και βραδυ με ωφελησε σημαντικα.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#614514 Πάει κι αυτός ο μαραθώνιος..
Είναι ωραίος ο στόχος,
Είναι απίστευτο βάσανο η προετοιμασία μες στο καλοκαίρι,
Αλλά είναι και απόλαυση ο ίδιος ο αγώνας.

Ιδιαίτερες συνθήκες φέτος, βροχή (και μουσκεμενες πατούσες από την αρχή), ήλιος και υγρασία, κόντρα αέρας (το δυσκολότερο). Αλλά το ευχαριστηθήκαμε. Οι παραπανισιες συμμετοχές φάνηκαν σε όλο το μήκος της διαδρομής, νομίζω θέλει πλέον μεγαλύτερα intervals στην εκκίνηση των blocks.
Επί προσωπικού, η καλύτερη προετοιμασία απέδωσε, βασανιστικό συγκράτημα στο πρώτο μισό, υπομονή στην παρατεταμένη ανηφόρα απ' το 19 ως το 31 και γκάζι με αρκετές δυνάμεις στο τελευταίο 10άρι.
Εντελώς ερασιτεχνικά, και χωρίς ιδιαίτερα πιασίματα την επόμενη μέρα.
Και του χρόνου!