Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#556065 Σήμερα έχασα την πρωτη μου επανάληψη στα squat...
Έχουμε τον μικρο με 40αρια πυρετό 2-3 μερες (σήμερα μάλιστα ημασταν στο μητέρα για εξετάσεις, τελικά στρεπτόκοκκος και ξεκίνησε αντιβιωση... όλα καλά ευτυχώς) οποτε με ψιλοχαλια ύπνο και διατροφή, έχασα και μια προπόνηση την προηγούμενη βδομάδα ε δεν ήθελε πολύ.
Είχα 3χ5 στα 125 κιλά.
Τα 2 σετ βγήκαν αν και δύσκολα, στο 3ο η 4η επανάληψη με δυσκολία, αλλά επειδή είχα μαζί spotter έμπειρο παλικάρι με εμπειρία απο άρση βαρών προσπαθησα και την 5η... Ε, δεν σηκώθηκα ποτε.
Με πήρε το βαρος μέχρι κάτω και εκανα βαθύ κάθισμα τέρμα κάτω.. Πήρε τη μπάρα το παλικάρι, βγήκα και απλα τα κατέβασε στο πάτωμα...
Μεγάλη υπόθεση να εχεις καλό squat rack με ασφάλειες με τα κωλογυμναστηρια γτκ τους..

Τεσπα, μετα με πηγε σκατά και στις όρθιες πιέσεις ώμων (είχα 55 κιλά για 3χ5 και βγήκαν 5+4+3) αλλά πήρα το αίμα μου πίσω στα deadlifts... 1χ5 στα 145 κιλά!
Και επειδή η λαβή πια δεν αντέχει και ανοίγει μετα τα 140 κιλά, τα έβγαλα με hook grip που γαμαει! Την ακούει λίγο ο αντίχειρας αλλά μετα απο λίγο περναει τελείως.
Τώρα τρώω τα παντα.....

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#556095 Hook grip uber alles μέχρι να γίνει ο αντιχειρας διπλός, ούτε αντιστροφη λαβή ούτε τίποτα.

Εμένα με βοήθησαν πολύ οι ειδικές ταινίες για δέσιμο του αντίχειρα γιατί κάποια στιγμή νόμιζα θα μου φύγει κανένα νύχι.

< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#558087 Μιας και αύριο δουλεύουμε και δε πάμε τρέξιμο, σημερα έκανα το χαλαρο τροχαδάκι μου και βλέπω στατιστικά έτους!

1016.24 χλμ λέει το ετήσιο κοντέρ με καλύτερους μήνες το Φεβρουάριο και τον Οκτώβρη με >120 χλμ ανα μήνα και πιο τεμπέλη τον Ιούλιο που τυπικά στο 15ήμερο άδειας δεν έκανα τίποτα με <45 χλμ...

Ο "στόχος" του '19 είναι πάλι τετραψήφιος. Αν πιάσω τα 1100 με 1200 θα είμαι πιο ευχαριστημένος

Με υγεία και του χρόνου άπαντες και μακρυά από τραυματισμούς :metalo:

Τα 626 με αυτά σε χορτάρι / σκληρό χώμα, τα 295 με αυτά τα οποία είναι υπο βροχή / λασπούρα (και σαφώς πιο βαριά σε αίσθηση) και 69 με αυτά καθαρά ασφάλτινα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558802 Αυτές τις μέρες αποφάσισα να καταλάβω καλύτερα τι παίζει με το τρίο fitness-fatigue-form. Είναι υπολογίσιμοι αριθμοί που μπαίνουν σε γράφημα (βλέπε δείγμα πιο κάτω) και μπορείς να μελετάς την πρόοδό σου αλλά και να προλαμβάνεις την υπερβολική καταπόνηση και να προβλέπεις ετοιμότητα για καλή επίδοση ή αγώνα. Και ναι μεν ο καθένας είναι διαφορετικός αλλά καταλαβαίνεις τις βασικές αρχές και κατευθύνσεις.
Εικόνα
Το γράφημα αυτό το βγάζουν εφαρμογές όπως Strava (στην επί πληρωμή έκδοση), training peaks (επίσης στην επί πληρωμή έκδοση) και άλλες.
Για το strava όμως υπάρχει δωρεάν λύση που σου βγάζει το γράφημα και λέγεται Stravistix for Strava με νεότερη ονομασία Elevate. Αυτό είναι ένα extension του Firefox, του Opera και του Chrome που προσθέτει επιπλέον φανερές πληροφορίες, επιπλέον κρυφές και επιπλέον μενού. Νομίζω αξίζει να το δοκιμάσετε.
Το καλύτερο μέρος να το βρείτε είναι από τον δημιουργό του.
https://thomaschampagne.github.io/stravistix/
Εκεί θα βρείτε και πολλές σχετικές πληροφορίες. Αλλά νομίζω ότι καλύτερα για διάβασμα σχετικά με τα τρία F (fitness-fatigue-form) να αρχίσετε από τα παρακάτω (αγγλικά).
https://medium.com/@dbmurray/interpreti ... c05366c050
και μετά αυτό.
https://www.trainingpeaks.com/blog/appl ... s-balance/
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#559045 Για τους κατόχους Garmin μου περισσεύει ένα running pod. Αν ενδιαφέρεται κανείς ας μου σφυρίξει. :innocent:

Το "χαμένο" βρέθηκε μέσα σε διπλωμένο σεντόνι κρεβατιού :rant:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#562873 Hatfield squat. Τα έχει δοκιμάσει κανείς από περιέργεια; Μόλις έμαθα την ύπαρξη τους



< Note >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#562947 Μας έχει αρχίσει κι εμάς τέτοια (kettlebell), αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι μη μου φύγει κανένα σε άλλον άνθρωπο ή χειρότερα σε κάνα πόδι

Σαν γυμναστική είναι οκ δεν με τρελαίνουν, αλλά τώρα τα έχει βρει σημαντικά ο δικός μας οπότε κάθε φορά σχεδόν κάνουμε

Εγώ θα προτιμούσα ιμάντες/λάστιχα όπως οι τζουντοκα, αλλά δεν έχουμε τέτοια για όλους
Άβαταρ μέλους
By g8777
#562960 Είναι βολικά από άποψη μεγέθους και γυμνάζεις όλες τις μυϊκές ομάδες. Σε συνδυασμό με αεροβική δεν θες κάτι παραπάνω.Μιλαω για οικιακή άσκηση πάντα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#563045
QsisVTS έγραψε:Μας έχει αρχίσει κι εμάς τέτοια (kettlebell), αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι μη μου φύγει κανένα σε άλλον άνθρωπο ή χειρότερα σε κάνα πόδι

Σαν γυμναστική είναι οκ δεν με τρελαίνουν, αλλά τώρα τα έχει βρει σημαντικά ο δικός μας οπότε κάθε φορά σχεδόν κάνουμε

Εγώ θα προτιμούσα ιμάντες/λάστιχα όπως οι τζουντοκα, αλλά δεν έχουμε τέτοια για όλους


Κράτα το στο ένα χέρι και με το χέρι αυτό τεντωμένο ξάπλωσε τελείως κάτω και μετά σήκω.

10 επαναλήψεις και άλλαξε χέρι.

Να δεις μετά δύναμη να τινάξεις τον άλλο από πάνω σου.

Ο g κάνει pistol squats έτσι

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#563051
dimik έγραψε:Πάνω από το κεφάλι, οταν ξαπλώσεις θα έρθει πάνω από το στήθος.

< >
Άρα τα χέρια παραμένουν συνεχώς κάθετα στο έδαφος.