Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#493905
kyr80 έγραψε:
Τον άλλο μήνα θα ανέβω κοντά σου.... Αν έχεις χρόνο, να πιούμε καμιά μπύρα.

Ευχαρίστως Κυριάκο!
Εμείς ερχόμαστε Ελλάδα για Πάσχα 31.3 μέχρι 15.4 κ μετά επιστρέφουμε Γερμανία

Ελπίζω να ανταμωθούμε!


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#494176
JimClark έγραψε:Με πολύ χαρά έριξα μια "άνετη" 15άρα σήμερα..... ειχα πιάσει αυτό το ρυθμό ανάσας εισπνοή / εκπνοή ανά 3 βήματα και απλά πήγαινα...
Υπάρχει κάποιος κανόνας για το πως αναπνέουμε; Θυμάμαι εισπνέουμε από μύτη εκπνέουμε από παντού. Αλλά πόσα βήματα εισπνοή και πόσα βήματα εκπνοή;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#494181
sknipper έγραψε:
JimClark έγραψε:Με πολύ χαρά έριξα μια "άνετη" 15άρα σήμερα..... ειχα πιάσει αυτό το ρυθμό ανάσας εισπνοή / εκπνοή ανά 3 βήματα και απλά πήγαινα...
Υπάρχει κάποιος κανόνας για το πως αναπνέουμε; Θυμάμαι εισπνέουμε από μύτη εκπνέουμε από παντού. Αλλά πόσα βήματα εισπνοή και πόσα βήματα εκπνοή;
Ο βασικος κανόνας ναι είναι αυτός. Σε ένα σημείο ενώ ο ρυθμός αναπνοής πιο πριν ήταν ας το πω λίγο βεβιασμένος "με σκαλοπατάκια" ήρθε μια κάλμα και πηγαινε από μόνο του 3 βηματα μεσα 3 βήματα έξω.

Κ το αστειο ήταν οτι ήμουν σαν να "πέρασα" το γνωστό τείχος που λες "ωχ ποτε τελειώνουμε" κ μπηκα πραγματικά στον αυτόματο. Σαν να αποκόπηκε η κίνηση των ποδιών απο τη συνολική κινητικότητα και απλά πήγαινα.

.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#494188 Αυτό το πράγμα με την είσπνοη από την μύτη ποτέ δεν το κατάφερα.
Άντε κάποτε είχα στραβο διαφραγμα και δυσκολευομουν αλλά και μετά που το ίσιωσα τα ίδια. Μετά από λίγο χάνω ρυθμό, αναπνοή και γενικά αγκομαχω. Το καλύτερο που έχω τρέξει ποτέ είναι 3:55 το χλμ και η μεγαλύτερη απόσταση 4χλμ σε περίπου 20-25 λεπτά αν θυμάμαι καλά.

Ευτυχώς στο κολύμπι έχει εκπνοή από την μύτη και είσπνοη από το στόμα και με βολεύει.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#494214
JimClark έγραψε:
sknipper έγραψε:
JimClark έγραψε:Με πολύ χαρά έριξα μια "άνετη" 15άρα σήμερα..... ειχα πιάσει αυτό το ρυθμό ανάσας εισπνοή / εκπνοή ανά 3 βήματα και απλά πήγαινα...
Υπάρχει κάποιος κανόνας για το πως αναπνέουμε; Θυμάμαι εισπνέουμε από μύτη εκπνέουμε από παντού. Αλλά πόσα βήματα εισπνοή και πόσα βήματα εκπνοή;
Ο βασικος κανόνας ναι είναι αυτός. Σε ένα σημείο ενώ ο ρυθμός αναπνοής πιο πριν ήταν ας το πω λίγο βεβιασμένος "με σκαλοπατάκια" ήρθε μια κάλμα και πηγαινε από μόνο του 3 βηματα μεσα 3 βήματα έξω.

Κ το αστειο ήταν οτι ήμουν σαν να "πέρασα" το γνωστό τείχος που λες "ωχ ποτε τελειώνουμε" κ μπηκα πραγματικά στον αυτόματο. Σαν να αποκόπηκε η κίνηση των ποδιών απο τη συνολική κινητικότητα και απλά πήγαινα.
Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ ωραία αίσθηση, είναι όταν βρίσκεις το ρυθμό σου, με τον οποίο το σύστημα βρίσκεται σε μια γλυκιά ισορροπία αεροβικής ικανότητας πνευμόνων/καρδιάς/μυών. Μου έχει τύχει ελάχιστες φορές αλλά τώρα με το ρολόι/καρδιομετρητή πιστεύω να βοηθηθώ και να το πετύχω πιο συχνά.

Εγώ μάλλον ξεκινάω με 4/4 αναπνοές και αργότερα πέφτω σε 3/4 αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι και για αυτό το λόγο ρωτάω. Υπάρχει κάποια συνταγή αναπνοής πχ 3/3 ή 4/4 ή 3/4 ή 4/3 ή κάτι τέτοιο; Και υποθέτω έχει σχέση και η ταχύτητα (μάλλον όσο πιο γρήγορα πας τόσο πιο λίγες αναπνοές ανά γέμισμα πνευμόνων, πχ σε πολύ γρήγορο ίσως να πέφτεις σε πχ 2/2).
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#494246
sknipper έγραψε:
JimClark έγραψε:Με πολύ χαρά έριξα μια "άνετη" 15άρα σήμερα..... ειχα πιάσει αυτό το ρυθμό ανάσας εισπνοή / εκπνοή ανά 3 βήματα και απλά πήγαινα...
Υπάρχει κάποιος κανόνας για το πως αναπνέουμε; Θυμάμαι εισπνέουμε από μύτη εκπνέουμε από παντού. Αλλά πόσα βήματα εισπνοή και πόσα βήματα εκπνοή;


Σε συνθήκες προπόνησης εισπνέουμε πάντα από τη μύτη. Εκπνοή από στόμα. Στο κολύμπι που είναι ανάποδα, έχω ζοριστεί πολύ. 3-3 είναι μια χαρά ρυθμός. Όσο ανεβαίνει η ταχύτητα έρχεται το 2-2. Σε σπριντ ξεχνάς τα πάντα όλα. Εισπνέεις και εκπνέεις από όπου μπορείς.

Όποιος εισπνέει από το στόμα, δεν έχει πρόβλημα με τα λαιμά του;

popolaros έγραψε:Ζηλεύω


Άντε χέσου..... Για ένα εκατομμύριο μλκίες συζητάμε, ένα πρόγραμμα δεν είπες να σε βγάλω.... Μπουχέσα :rtfm: :inlove:

sknipper έγραψε:Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ ωραία αίσθηση, είναι όταν βρίσκεις το ρυθμό σου, με τον οποίο το σύστημα βρίσκεται σε μια γλυκιά ισορροπία αεροβικής ικανότητας πνευμόνων/καρδιάς/μυών. Μου έχει τύχει ελάχιστες φορές αλλά τώρα με το ρολόι/καρδιομετρητή πιστεύω να βοηθηθώ και να το πετύχω πιο συχνά.

Το ρολόι δε θα σε βοηθήσει σε αυτό. Η προπόνηση μόνο. Ανεβάζεις συνεχώς ρυθμό(δηλαδή ρίχνεις το χρόνο). Και κάποια στιγμή μετά από πολλές προπονήσεις-χλμ-ιδρώτα, κατεβάζεις ένα ελάχιστο(το οποίο πάλι είναι γρήγορο), και είσαι στον αυτόματο. Κάπως έτσι βγαίνουν και τα χλμ στο μαραθώνιο. Η ικανότητα δηλαδή για να βγάζεις χλμ σε καλό χρόνο, είναι κάτι που το αποκτάς πολύ δύσκολα. Και το χάνεις εύκολα. Με περιστασιακές προπονήσεις δεν μπορεί να συμβεί.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#494267
JimClark έγραψε:
sknipper έγραψε:
JimClark έγραψε:Με πολύ χαρά έριξα μια "άνετη" 15άρα σήμερα..... ειχα πιάσει αυτό το ρυθμό ανάσας εισπνοή / εκπνοή ανά 3 βήματα και απλά πήγαινα...
Υπάρχει κάποιος κανόνας για το πως αναπνέουμε; Θυμάμαι εισπνέουμε από μύτη εκπνέουμε από παντού. Αλλά πόσα βήματα εισπνοή και πόσα βήματα εκπνοή;
Ο βασικος κανόνας ναι είναι αυτός. Σε ένα σημείο ενώ ο ρυθμός αναπνοής πιο πριν ήταν ας το πω λίγο βεβιασμένος "με σκαλοπατάκια" ήρθε μια κάλμα και πηγαινε από μόνο του 3 βηματα μεσα 3 βήματα έξω.

Κ το αστειο ήταν οτι ήμουν σαν να "πέρασα" το γνωστό τείχος που λες "ωχ ποτε τελειώνουμε" κ μπηκα πραγματικά στον αυτόματο. Σαν να αποκόπηκε η κίνηση των ποδιών απο τη συνολική κινητικότητα και απλά πήγαινα.

.

Η ευφορία του δρομέα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#494357 απαντάω εδώ γιατί το χέσαμε το άλλο θέμα

EDDIE_147 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:εγώ θα ψηνόμουν να μπορώ να γίνω 150 κιλά


Εννοείς να είχες +20 πόντους ύψος ή στο υφιστάμενο σασί;

και το σασί (καλά το ύψος δεν γίνεται)

πρέπει να τρως απίστευτα πράγματα όλη μέρα και να γυμνάζεσαι επίσης απίστευτες ώρες τη μέρα, διαφορετικά με τέτοιο βάρος δεν μπορείς να περπατήσεις

έχει τύχει να ξέρω άτομο που ήταν 115-120 κιλά σε καλή σχετικά φυσική κατάσταση δυνατός ψηλός κτλ και μετά από τραυματισμό στο γόνατο καθόταν σπίτι και έτρωγε σουβλάκια και είχε φτάσει στα 160. ε εκεί δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του, δεν μπορούσε καν να κάνει χαλαρό τρέξιμο παρόλο που συνέχιζε να είναι δυνατός, από την άλλη κι εγώ δεν μπορούσα να τον πολύ-διαχειριστώ, ούτε καν να σπρώξεις δεν μπορείς τέτοιο άτομο, ή αν πέσει επάνω σου απλά σε πλακώνει :lol:

θα θες σοβαρή γυμναστική σε αυτό το βαρός και προφανώς θα θες φαγητό που δεν μπορούμε να διανοηθούμε ακόμα και οι χοντροί

όλη μέρα θα πρέπει να κάνεις αυτό

και αν φυσικά τα παρατήσεις γίνεσαι άμεσα σοβαρά υπέρβαρος με ο,τι αυτό συνεπάγεται

δεν το θεωρώ κάτι εύκολο λοιπόν και το βρίσκω επικίνδυνα ανθυγειινό, το κάνεις για την κάβλα σου οκ (βασικά ούτε για την κάβλα σου το κάνεις, το κάνεις για κάποιο σκοπό.. σαν επάγγελμα είτε είσαι strongman, είτε bodybuilder είτε σωματοφύλακας) αλλά δεν είναι κάτι απλό ούτε κάτι που θα μπορείς να κάνεις για πολύ καιρό

όσοι όμως το κάνουν και για όσο το κάνουν είναι τιτάνιοι
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#494363 Γιατί θες να καταστρέψεις τον οργανισμό σου;

Αν θυμάμαι καλά είσαι κάτω από 1.80.
Τα 150 κιλά που λες με αυτό το ύψος είναι μια ΦΟΥΣΚΑ.

Αν δεν σκέφτεσαι να παρατήσεις τα λογιστικά και να το γυρίσεις σε μπράβος (που και για αυτό άκυρη επιλογή είναι) δεν βρίσκω το λόγο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#494369 ναι ρε συ δεν πρόκειται ποτέ μου να κάνω κάτι τέτοιο, απλά λέω ότι θα είχε πλάκα να έβλεπα πώς είναι

θέλω να φτάσω να γεράσω :oops:

αλλά και 100αρης που είμαι νιώθω αρκετά καλά δεν έχω παράπονο
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#494434 Ημιμαραθώνιος προχθές, με τα φρέσκα Nimbus, μπόλικη διάθεση και ζέστη, ελάχιστη προετοιμασία. Με αυτά τα δεδομένα είμαι αρκετά χαρούμενος που ..ίδρωσα τη φανέλα, τερμάτισα χωρίς θέματα.
Μέσος ρυθμός λίγο κάτω από 6min/km, μακριά από personal best χρόνους, αλλά δεν με ένοιαζε στην προκειμένη.
Ιδανική απόσταση τα 21χλμ. Και τακτική και αντοχή, χωρίς την δυσανάλογα βαριά κόπωση ενός μαραθωνίου. Και βρε παιδί μου, έχει κανείς χρόνο να το απολαύσει. Τα 10άρια τελειώνουν τόσο γρήγορα που τι να χαρείς.. :innocent: