Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#515492
dimik έγραψε:Να ξέρεις το Garmin όταν είσαι ιδρωμένος δείχνει ότι να ναι. Μόνο με ζώνη στο στήθος παίρνεις σωστές μετρήσεις.

< >

μέχρι τώρα δεν είχα τέτοιο θέμα, έδειχνε ακριβώς το ίδιο με τον διάδρομο ή το ελλειπτικό. απλώς στο spinning δεν έχω μετρητή. στο ελλειπτικό που είχα στο ξενοδοχείο που πήγα τις προάλλες έλεγε ίδια μέτρηση με garmin.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#515494 Τεινω να πιστέψω ότι δείχνουν όλα λάθος λόγω ιδρωμένων χεριών.
Ψάξε λίγο τις ζώνες με τους σφυγμους να δεις ότι 110 είναι λίγοι για έντονη άσκηση. Είναι φάση περπατάω γρήγορα.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#515559 To Garmin Vivoactive 3 μου όσους σφυγμούς λέει πάντα είναι πολύ κοντά και στη ζώνη στήθους και στα μηχανήματα του γυμναστηρίου και ιδρώνω πολύ, πάρα πολύ.

Ανεβάζω περίπου τους ίδιους σφυγμούς είτε τρέχω είτε κάνω ποδήλατο. Αν στο ποδήλατο δεν ανεβάζεις κάτι δεν κάνεις καλά. Το πιθανότερο είναι ότι δεν έχεις αρκετό ζόρι/αντίσταση. Ρύθμισέ τις αντιστάσεις έτσι ώστε να ζορίζεσαι. Αλλά μην κάνεις λιγότερες από 80-90 στροφές το λεπτό.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#515560
dimik έγραψε:Τεινω να πιστέψω ότι δείχνουν όλα λάθος λόγω ιδρωμένων χεριών.
Ψάξε λίγο τις ζώνες με τους σφυγμους να δεις ότι 110 είναι λίγοι για έντονη άσκηση. Είναι φάση περπατάω γρήγορα.

< >


+1
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#515562
PeterPan έγραψε:....πάντως έχω την αίσθηση ότι με αυτά τα 2 χάνω άπειρο ιδρώτα. Πίνω 1,5 λίτρο νερό κ πάλι διψώ.
Ο ιδρώτας δεν αντικαθίσταται με νερό μόνο. Ίσως θέλεις και ηλεκτρολύτες.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#515569
sknipper έγραψε:Υπάρχουν και δίαιτες πλήρους αντικατάστασης γευμάτων (βασικά τρέφεσαι και ειδικά φακελάκια χ3 για τα 3 γεύματα της μέρας με συνολικά περί τις 800-1000 θερμίδες την ημέρα. Επειδή είναι διατροφικά μελετημένα να προσφέρουν όλα όσα χρειάζονται δεν σου λείπει κάτι και δεν πεινάς πάρα πολύ και διατηρείται ο μεταβολισμός αλλά λόγω έλλειψης θερμίδων ο οργανισμός μεταπίπτει σε mode καψίματος λίπους και έτσι χάνεις πολύ λίπος χωρίς πολύ από μύες.

sknipper έγραψε:Δεν είναι έτσι απλά παίρνω τα φακελάκια και χάνω, θέλει προσοχή στην αρχή, καλή ψυχολογική υποστήριξη και καλή σταδιακή επιστροφή στο φαΐ. Πρέπει να εκμεταλλευτείς την περίοδο δίαιτας και ψυχολογικής υποστήριξης για να κάνεις αλλαγές στη ζωή σου που θα πρέπει να τηρήσεις. Γιατί αλλιώς αναμενόμενο είναι αν δεν αλλάξεις συνήθειες όταν ξαναφάς σκατά θα ξαναγίνεις σκατά.

:hmmm: Φαντάζομαι ότι τέτοια πράγματα πρέπει να αφορούν ανθρώπους που έχουν διεγνωσμένα ιατρικά προβλήματα. Αλλιώς το να τρέφεσαι με φακελάκια για να κάνεις απλώς μια καλή δίατια, μου ακούγεται εξωφρενικό :lipsealed:

Σε άλλα νέα, θερμίδες ανα ώρα για διάφορες δραστηριότητες, για έναν άνθρωπο 90kg
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#515573
sknipper έγραψε:
PeterPan έγραψε:....πάντως έχω την αίσθηση ότι με αυτά τα 2 χάνω άπειρο ιδρώτα. Πίνω 1,5 λίτρο νερό κ πάλι διψώ.
Ο ιδρώτας δεν αντικαθίσταται με νερό μόνο. Ίσως θέλεις και ηλεκτρολύτες.

ναι, έχω κ από αυτούς.
πίνω isostar και όταν κάνω πολλές ασκήσεις με βάρη πίνω κ λίγο Whey Protein
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#515595
mjacob έγραψε:
sknipper έγραψε:Υπάρχουν και δίαιτες πλήρους αντικατάστασης γευμάτων (βασικά τρέφεσαι και ειδικά φακελάκια χ3 για τα 3 γεύματα της μέρας με συνολικά περί τις 800-1000 θερμίδες την ημέρα. ...
:hmmm: Φαντάζομαι ότι τέτοια πράγματα πρέπει να αφορούν ανθρώπους που έχουν διεγνωσμένα ιατρικά προβλήματα. Αλλιώς το να τρέφεσαι με φακελάκια για να κάνεις απλώς μια καλή δίατια, μου ακούγεται εξωφρενικό :lipsealed:
Έχεις δίκιο, απευθύνεται σε άτομα με ΒΜΙ πάνω από 30 δηλαδή όχι απλά παχουλούς αλλά παχύσαρκους. Και κανονικά στο πακέτο περιλαμβάνεται η όλη προετοιμασία και υποστήριξη. Το ότι πουλιούνται ελεύθερα τέτοια "γεύματα" που μπορεί όποιος θέλει να αγοράσει είναι άλλη ιστορία.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#515626 Από άποψη fitness φοβάμαι οι διακοπές Ελλάδα θα είναι καταστροφή.
Ελάχιστη άσκηση , πολύ φαγητό.
Θα με πάει πίσω μήνες:-(
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#515636 Κάθε άλλο. Πρώτον, χρειάζεται μια ανάπαυλα πού και πού. Ακόμα κι επαγγελματίες αθλητές ξεκουράζονται.
Δεύτερον, μπορείς να κάνεις πολύ κολύμπι, ώστε να εμπλουτίσεις το αθλητικό σου ρεπερτόριο. Κάνε 3 χιλιόμετρα την ημέρα και τα ξαναλέμε.
Τρίτον, διακοπές θα είσαι, μια χαρά προλαβαίνεις να κάνεις ένα μισάωρο τρέξιμο 4 φορές την εβδομάδα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#515639 Εγώ πάντως περιμένω πώς και πώς τον Αύγουστο να αναρρωσω

Ίσα ίσα μετά τις διακοπές θα είμαι μάλλον αρκετά πιο δυνατός

Το φαγητό είναι ένα θέμα, αλλά μπορείς να μην το αφήνεις να ξεφύγει τελείως. Υπάρχουν καλά πραγματα να φας σε διακοπές ειδικά σε ψάρι πχ
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 10 Ιουν 2018, 13:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#515640
Dimsabas έγραψε:Κάθε άλλο. Πρώτον, χρειάζεται μια ανάπαυλα πού και πού. Ακόμα κι επαγγελματίες αθλητές ξεκουράζονται.
Δεύτερον, μπορείς να κάνεις πολύ κολύμπι, ώστε να εμπλουτίσεις το αθλητικό σου ρεπερτόριο. Κάνε 3 χιλιόμετρα την ημέρα και τα ξαναλέμε.
Τρίτον, διακοπές θα είσαι, μια χαρά προλαβαίνεις να κάνεις ένα μισάωρο τρέξιμο 4 φορές την εβδομάδα.
Καλά τα λες... Θα δείξει
Στη θάλασσα δεν εχω καμία συναίσθηση διανυθεισας απόστασης αλλά οκ κάτι θα βρεθεί