Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#445426 Επειδή πάντα είχα δυνατά πόδια-κάτω μέρος και σαφώς ασθενέστερα άνω άκρα θέλω να πάρω από αυτά που δυναμώνουν τα χέρια. Νιώθω ότι κουράζονται πιο εύκολα από όσο θα ήθελα.
Έχω δει τριών τουλάχιστων ειδών
1- τα παραδοσιακά 2 χερούλια γύρω από τα άκρα σκληρού ελατηρίου (στα μείον μονής σκληρότητας)
2- τύπου σκανδάλης με το ελατήριο είτε μέσα είτε έξω που είναι και ρυθμιζόμενης σκληρότητας (στα μείον τυχόν τρίξιμο, μειωμένη αντοχή)
3- τύπου σιλικονένιου δακτυλίου (κυκλικός ή λιγάκι οβάλ) σε πακέτο των 3 διαφορετικών σκληροτήτων (αθόρυβα, ευχάριστα στο χέρι και στο μάτι, πιο πολλά κόλπα)
Λέω να πάω για το τρίτο. Κυκλικό ή οβάλ (της ίδιας εταιρείας αλλά βγάζει κι από τα δύο);
Και το μεσαίο πακέτο 60-70-80 λίμπρες είναι καλά ή να ξεκινήσω από πιο χαμηλά (30-40-50);
Άβαταρ μέλους
By dimik
#445454 Στην ουσία τους πήχεις και την λαβή σου θα δυναμώσεις έτσι, γιατί δεν παίρνεις 2 αλτήρες να κάνεις ασκήσεις ώμους-δικέφαλο-τρικέφαλο?
Αν και η περισσότερη δύναμη στα άνω άκρα συνήθως από την πλάτη έρχεται στις καθημερινές κινήσεις.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#445455
PeterPan έγραψε:γενικά υπήρχε ένας χρυσός κανόνας που έλεγε πως max σfυγμών πρέπει να είναι το 220-(η ηλικία μας). πχ 30 ετών=190

Νομίζω πως αυτός ήταν εμπειρικός κανόνας για το πόσο είναι το μέγιστο που μπορείς να φτάσεις (για να υπολογίσουν βάσει αυτού ό,τι χρειάζεται) και όχι πόσο πρέπει να είναι.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#445463
kyr80 έγραψε:Μου είπε για αρρυθμίες. Και ότι υπάρχει περίπτωση να μην γίνουν αντιληπτές, μέχρι το μοιραίο(καρδιακό επεισόδιο).
Ο γιατρός είναι φίλος, και έχει κόψει και ο ίδιος το τρέξιμο, και περπατάει. Άρα δεν μου το είπε, για χαβαλέ. Πρέπει να μειώσω την ένταση λέει. Ειδικά στην δική μου περίπτωση, που για πολλά χρόνια πίεσα τον εαυτό μου πολύ.

Οι γιατροί του φόρουμ, τι λένε; Θα πάω και σε ένα καρδιολόγο από εβδομάδα, γιατί ψιλοχέστηκα.
Φίλος που έκανε προετοιμασία για τον περσινό νυχτερινό μαραθώνιο, από μικρό ενοχλήσεις στο στήθος κ πόνους άρχισε το ψάξιμο κ έκανε μπαλονάκι. Είχε το υπόβαθρο κ την παθολογία να το πάθει στα πολλά ζόρια. Γλύτωσε από τύχη γιατί τα χιλιόμετρα τα είχε κ δεν ξεκίνησε έτσι την προπόνηση. Μη καπνιστής όχι υπέρβαρος με νορμάλ διατροφή μιλάμε. Ηλικία περίπου 40 νομίζω. Ξεκίνησε με περπάτημα μετά με ρολόι για τους σφιγμούς, κ φέτος πρέπει να βγάζει 7- 10 χιλιόμετρα τρέξιμο χωρίς θέμα με την άδεια του γιατρού του.

Διερεύνηση οπως είπε κ ο Πέτρος με εξειδικευμενες εξετάσεις κ προσαρμογή στα όποια παθολογικά σου ευρήματα αν έχεις φυσικά. Η ηλικία από μόνη της δεν είναι περιοριστικός παράγοντας γυμναστικής. Εγώ νόμιζα θα διαβάσω για τα γόνατά σου... Ψάξτο να ξέρεις τι σου γίνεται κ μετά θα σου δώσουν οδηγίες κ τους όποιους περιορισμούς.

Κανονικά όλοι μας πρέπει να το διερευνήσουμε κ ειδικά ΚΑΙ τα παιδιά μας. Καρδιογραφημα ΚΑΙ υπερηχος καρδιάς, για να περιορισουμε τις πιθανότητες του αιφνιδιου καρδιακού θανάτου σε νέους κ αθλητές. Εύχομαι να μην είναι τίποτα..!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#445475
kyr80 έγραψε:Μου είπε για αρρυθμίες. Και ότι υπάρχει περίπτωση να μην γίνουν αντιληπτές, μέχρι το μοιραίο(καρδιακό επεισόδιο).
Ο γιατρός είναι φίλος, και έχει κόψει και ο ίδιος το τρέξιμο, και περπατάει. Άρα δεν μου το είπε, για χαβαλέ. Πρέπει να μειώσω την ένταση λέει. Ειδικά στην δική μου περίπτωση, που για πολλά χρόνια πίεσα τον εαυτό μου πολύ.

Οι γιατροί του φόρουμ, τι λένε; Θα πάω και σε ένα καρδιολόγο από εβδομάδα, γιατί ψιλοχέστηκα.


Μπα , δε φταίει η γυμναστική αλλά το σεχ . Μάλλον πρέπει να τα περιορίσεις και τα δυο. Αααα και να κοιμάσαι καλά.
Ο ύπνος γιατρεύει.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#445505 Δεν μίλησε να σταματήσω εντελώς. Γιατί έτσι φάνηκε. Είπε να περιορίσω την ένταση. Τον τελευταίο μήνα έχω κάνει 38 προπονήσεις. Αν βάλεις και 4 ημέρες που δεν έκανα καθόλου για αποκατάσταση, μιλάμε για 11 ημέρες διπλή προπόνηση.

Ηλεκτροκαρδιογράφημα έχω κάνει, αλλά όχι 24ωρο όπως λέει ο Πέτρος. Εξετάσεις κάθε χρόνο. Το μόνο ιατρικά αποδεδειγμένα θέμα που έχω, είναι τα γόνατα.

Το 220 - ηλικία δεν είναι για τους μέγιστους σφυγμούς. Είναι για να επικεντρώνεις την προπόνηση εκεί που θέλεις. Φοράς τον ιμάντα στο στήθος, βάζεις τα όρια, και έχει ηχητικό συναγερμό να επιταχύνεις ή να επιβραδύνεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#445536
kyr80 έγραψε:Δεν μίλησε να σταματήσω εντελώς. Γιατί έτσι φάνηκε. Είπε να περιορίσω την ένταση. Τον τελευταίο μήνα έχω κάνει 38 προπονήσεις. Αν βάλεις και 4 ημέρες που δεν έκανα καθόλου για αποκατάσταση, μιλάμε για 11 ημέρες διπλή προπόνηση.

Ηλεκτροκαρδιογράφημα έχω κάνει, αλλά όχι 24ωρο όπως λέει ο Πέτρος. Εξετάσεις κάθε χρόνο. Το μόνο ιατρικά αποδεδειγμένα θέμα που έχω, είναι τα γόνατα.

Το 220 - ηλικία δεν είναι για τους μέγιστους σφυγμούς. Είναι για να επικεντρώνεις την προπόνηση εκεί που θέλεις. Φοράς τον ιμάντα στο στήθος, βάζεις τα όρια, και έχει ηχητικό συναγερμό να επιταχύνεις ή να επιβραδύνεις.
Εικόνα
Ηλεκτροκαρδιογράφημα μόνο του, σε ηρεμία, αν δείξει κάτι δεν πάμε καθόλου καλά. Το πιο σωστό είναι το τεστ κοπώσεως, αυτό είναι που θέλεις να ξέρεις, τι γίνεται στο ζόρι. Και από εκεί θα σου πούνε και αν πρέπει να κάνεις υπέρηχο καρδιάς ή 24ωρη καταμέτρηση.

Το 220 -ηλικία είναι για τους μέγιστους παλμούς που προβλέπεται να μπορείς να πιάσεις στο υπέρτατο ζόρισμα. Πλην όμως αφενός έχει ξεπεραστεί σαν θεωρία, υπάρχουν πιο πολύπλοκοι αλγόριθμοι ή ακόμα καλύτερα πρακτικές δοκιμασίες που θα σε φέρουν στο όριο και εκεί θα δεις πόσο είναι και αφετέρου δεν είναι απόλυτος αριθμός, διαφέρει και ανάλογα με την κατάστασή σου αλλά και το άθλημα πχ μπορείς στο τρέξιμο να έχεις 186 αλλά στο ποδήλατο 180....
Το απόλυτο νούμερο όμως αυτό καθαυτό δεν έχει τόση σημασία, απλά χρησιμοποιείται για να υπολογίσεις τα ποσοστά (αυτά που αναφέρεις στον πίνακα) ανάλογα με το τι θέλεις να πετύχεις. Οπότε και 4-5 πάνω ή κάτω να είναι θα γίνει 2-3 ή 3-4 όταν παίζεις σε ποσοστό του μέγιστου που δεν είναι άξια λόγου.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#445569 έτσι, το 220-ηλικία είναι η MKΣ (μέγιστη καρδιακή συχνότητα), δηλαδή το κόκκινο στο καντράν. Καλό είναι να μην το ξεπερνάς. Υπάρχει κ ένα +-5% περιθώριο ανάλογα με τον καθένα μας, αλλά πολύ χονδρικά είναι ένας αριθμός για τα κόκκινα του καθενός κ όπως είπες για να ρυθμίσεις τις ζώνες γυμνάσματος, πχ αποθεραπεία, αερόβια και αναερόβια άσκηση...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#445677 Πάρτε μια ιδέα για μερικούς διαφορετικούς τύπους υπολογισμού


Sex male female
Age adjusted MHR = 220 – age MHR = 226 – age
Ball State University MHR = 214 – (0.8 x age) MHR = 209 – (0.9 x age)
Londeree & Moeschberger MHR = 206.3 – (0.711 x age) MHR = 206.3 – (0.711 x age)
Miller et al MHR = 217- (0.85 x age) MHR = 217- (0.85 x age)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#453609 ρε γαμώτο τράβηξα μια μαχαιριά αθελά μου στη παλάμη μου (καθώς πήγα να κόψω ψωμί, όχι κάτι παράξενο) και δεν μπορώ να πάω προπόνηση :vava:

ελπίζω μέχρι την πέμπτη να γιάνει λίγο για να πάω

υπάρχει καμιά γερή γάζα να ζητήσω από το φαρμακείο να αντέξει κάνα 2ωρο προπόνησης με πάλη; :hmmm:
μια φορά που είχαν δέσει το δάχτυλο με μία που έβγαλε τη προπόνηση (μετά από τη μπόχα θα την πετάξω έτσι κι αλλιως)

ευτυχώς δεν κόπηκα πολύ βαθιά γιατί είμαι χοντρόπετσος (κατά ομολογία και χειρούργου που μου έκανε μικροεπέμβαση και είχε φρικά) , αλλά κόπηκε πάνω από το μισό μου δέρμα βαθιά και η αιμοραγία ευτυχώς σταμάτησε γρήγορα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#453640 Αν δεν ειναι βαθυ θα κολλησει μεχρι τοτε.
Αλλιως βαλε ενα κομματι βαμβακι,δεστο σφιχτα με γαζα και απο πανω επιδεσμο και εισαι τζετ.
Αν ματωσει πανω απο ολα αυτα , ε , σταματα. :lol:

Εγω εκανα |λογοκρισία| και τραβηξα ενα κομματι πετσας σε ενα καλο που ειχα στην παλαμη, στη βαση του δαχτυλου βασικα, το ματωσα, μολυνθηκε λιγο και τωρα δε μπορω να πιασω το μονοζυγο, μολις βαλω βαρος ποναει τρελά.
Αυριο θα κανω ομως και ας ποναει το γμημενο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#453643 Η φάση όταν έγινε είναι ετσι.

Το πλάκωσα μπεταντιν, φουσιντιν βαμβάκι ,γάζα γενικής χρήσης και το έχω δεμένο τώρα γιατί κυκλοφορώ και έξω

Εικόνα


kovathe έγραψε:

Εγω εκανα |λογοκρισία| και τραβηξα ενα κομματι πετσας σε ενα καλο που ειχα στην παλαμη, στη βαση του δαχτυλου βασικα, το ματωσα, μολυνθηκε λιγο και τωρα δε μπορω να πιασω το μονοζυγο, μολις βαλω βαρος ποναει τρελά.
Αυριο θα κανω ομως και ας ποναει το γμημενο. :lol:

στο δάχτυλο μου είχε ξεκολλήσει κάμποση πέτσα ένας με τα νύχια του αλλά μου το έδεσε ο δάσκαλος με μια γάζα που δεν έφευγε με τίποτα

με τις μολύνσεις τα πάω καλά γενικά γιατί τα προσέχω πάρα πολύ αλλά όπως και να χει αν πιάσω έναν βρωμιάρη ιδρωμένο ποτ δεν έχει πλύνει το γκι του μπορεί να μολυνθώ για αυτό δεν θέλω να ανοίξει
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 13 Νοέμ 2017, 13:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά