Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#444918 5. Αποφύγετε την υπερβολική άσκηση
Έρευνα έδειξε ότι οι άνδρες που ασκούνται υπερβολικά έχουν χαμηλότερης ποιότητας σπέρμα (και μπορεί να έχουν και μειωμένη τεστοστερόνη) σε σχέση με εκείνους που ασκούνται ήπια 3 φορές την εβδομάδα. Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στη λήψη συμπληρωμάτων διατροφής καθότι μερικά από αυτά μπορεί να περιέχουν αναβολικά, τα οποία καταστέλλουν την παραγωγή σπερματοζωαρίων.

Πηγη : http://www.capital.gr/health/3247583/8- ... motita-sas
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#444926
otso έγραψε:επειδη ειμαι τσοπανης και δεν ξερω απ αυτα, αν η τεστοστερόνη πεσει , γινεσαι πουστης;

μάλλον ναι..

αν και οι σούπερ σφίχτερς ενδεχομένως την παίρνουν και αυτή σε συμπλήρωμα (βασικά όχι ενδεχομένως την παίρνουν και μετά παίρνουν και άλλο φάρμακο ώστε να μην μικραίνουν τα @@ τους που είναι η βασική παρενέργεια όταν παίρνεις τεστο πέρα από αυτή που παράγει το σώμα σου)

γενικά πάντως με τα χρόνια κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι μειώνεται η τεστοστερόνη στον αντρικό πληθυσμό γενικά και είναι λογικό, έτσι που κάθομαι όλη μέρα σε ένα γραφείο το νιώθω ότι γίνομαι ντιντής, ενώ όταν πάω στα βουνά και μυρίσω την κατσικίλα μου ανεβαίνει η λίμπιντο (σοβαρά τώρα, ξυπνάνε τα αρχέγονα ένστικτα του τσοπάνη που έχω στο dna μου )
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#444931
otso έγραψε:5. Αποφύγετε την υπερβολική άσκηση
Έρευνα έδειξε ότι οι άνδρες που ασκούνται υπερβολικά έχουν χαμηλότερης ποιότητας σπέρμα (και μπορεί να έχουν και μειωμένη τεστοστερόνη) σε σχέση με εκείνους που ασκούνται ήπια 3 φορές την εβδομάδα. Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στη λήψη συμπληρωμάτων διατροφής καθότι μερικά από αυτά μπορεί να περιέχουν αναβολικά, τα οποία καταστέλλουν την παραγωγή σπερματοζωαρίων.

Πηγη : http://www.capital.gr/health/3247583/8- ... motita-sas


"Τα συμπληρώματα διατροφής μπορεί να περιέχουν αναβολικά" είναι το γυμναστηριακο ανάλογο του
"Πρόσεχε στα μπαρς που πίνεις μην σου ρίξουν κρυφά ναρκωτικά"

Αλλά επίπεδα πρόσφυσης
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#445368 Σήμερα πήρα μια κρυάδα... Ο γιατρός μου, μου είπε σιγά-σιγά να ρίξω ρυθμούς στη γυμναστική....
"Τα 40 κοντεύεις. Δώσε ένα περιθώριο 2-3 χρόνια να σταματήσεις σιγά-σιγά. Θα πρέπει να πιέζεσαι λιγότερο"

Το έχει ακούσει άλλος ή είναι παπαριά;
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#445372 Μου είπε για αρρυθμίες. Και ότι υπάρχει περίπτωση να μην γίνουν αντιληπτές, μέχρι το μοιραίο(καρδιακό επεισόδιο).
Ο γιατρός είναι φίλος, και έχει κόψει και ο ίδιος το τρέξιμο, και περπατάει. Άρα δεν μου το είπε, για χαβαλέ. Πρέπει να μειώσω την ένταση λέει. Ειδικά στην δική μου περίπτωση, που για πολλά χρόνια πίεσα τον εαυτό μου πολύ.

Οι γιατροί του φόρουμ, τι λένε; Θα πάω και σε ένα καρδιολόγο από εβδομάδα, γιατί ψιλοχέστηκα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#445391 Αν βρεθεί κάτι σοβαρό το καταλαβαίνω.
Αν οχι, γενικά κι αόριστα κοψε τη γυμναστική γιατί κάτι μπορεί να συμβεί καποτε.... είναι απλα άκυρο.

< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#445392
kovathe έγραψε:Ντόινγκ.
Για ποιο λογο?
Έτσι απλα γιατί πας 40?
Χωρίς κάποιο ευρημα?

< >

παπαρια μαντολες...έχω κάνει 5 επεισόδια κολπικής μαρμαρυγης
από κολπική μαρμαρυγή δεν παθαίνεις ανακοπή ..απλά υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος να δημιουργηθεί.Κάποιος θρομβος και να πάθεις εγκεφαλικό...οπότε άλλαξε γιατρό

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#445397
kyr80 έγραψε:Σήμερα πήρα μια κρυάδα... Ο γιατρός μου, μου είπε σιγά-σιγά να ρίξω ρυθμούς στη γυμναστική....
"Τα 40 κοντεύεις. Δώσε ένα περιθώριο 2-3 χρόνια να σταματήσεις σιγά-σιγά. Θα πρέπει να πιέζεσαι λιγότερο"

Το έχει ακούσει άλλος ή είναι παπαριά;

εξαρτώνται από πολλά.
κλάσμα εξώθησης, σφυγμοί, αρρυθμίες κτλ...
κάνε τεστ κοπώσεως, ΗΚΓ (θα έκανες ήδη φαντάζομαι), Υπέρηχο (φαντάζομαι θα έκανες), 24ώρο ΗΚΓ.
πέρα από τα άλλα φάρμακα, σε κοπλική μαρμαρυγή (είσαι νέος για κάτι τέτοιο βέβαια) καλό είναι να δίνεται κ αντιπηκτικό.
Φάρμακα κτλ καλύτερα από τον γιατρό σας.

γενικά υπήρχε ένας χρυσός κανόνας που έλεγε πως max σfυγμών πρέπει να είναι το 220-(η ηλικία μας). πχ 30 ετών=190