Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#441255 Αν δεν γυμνάζεστε σε αγωνιστικό επίπεδο, μαραθώνιο, πάνω από 1:30 ώρα ΔΕΝ είναι τόσο απαραίτητοι, νεράκι και μπόλικο αλάτι στο φαγητό +καμία μπανάνα.

Χάνω πάνω από 1kg ιδρώτα μετρημένο σε κάθε προπόνηση και δεν παίρνω καν νερό μαζί μου, όσο πιώ πριν και μετά την προπόνηση.

Ζαλάδες κλπ είναι μερικές φορές λογικές αν δώσεις πάρα πολύ ένταση.

< >
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#441681 θα συμφωνήσω για το νερακι , πινω μεσα στην ημερα τουλάχιστον 3λιτρα νερο..
στην προπονηση μπορει να πιω ενα ή δυο μπουκαλακια νερου 0,5λ.

Ασχετο θα τρεξει κανεις στο Cardio run?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#441693 κι εγώ έπαιρνα ηλεκτρολύτες, αλλά δεν είναι και τόσο απαραίτητοι αν προσέχεις τα υγρά σου μες στη μέρα και δεν πας για πρωταθληταράς

απλά πρέπει να προσέχω γιατί για 2 ώρες που κρατάει το πανηγύρι νερό δεν επιτρέπεται να πιω, οπότε κάποιες φορές την έχω ακούσει και έχω χάσει το φώς μου και αυτό φυσικά με έκανε κάπως αγχώδη για αυτό και έπινα ηλεκτρολύτες πριν τη προπόνηση (πού όντως κάνουν δουλειά σαν ηλεκτρολύτες, αν και η ζάχαρη που σου δίνει τσίτες έχει αμφίβολα αποτελέσματα..) αλλά τελικά δεν υπάρχει και ιδιαίτερο νόημα

με το που τελειώνει όμως η προπόνηση κατεβάζω το 1.5λιτρο μπουκάλι μονομιάς και παρόλα αυτά πάντα κρίνοντας από τα ούρα έχει παίξει αφυδάτωση γιατί ιδρώνω πάντα πολύ.. αλλά τουλάχιστον έχω φτάσει σε σημείο που σε μέρες που δεν έχω προπόνηση δεν είμαι ποτέ αφυδατωμένος :iconcool: μιας και οργάνωσα πολύ τη λήψη υγρών
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 09 Οκτ 2017, 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#441697 Με μπόλικα νερά και ηλεκτρολύτες αντε να κάνεις κοιλιακούς :lol:

Πολύ νερό κατά την διάρκεια της ημέρας, λίγο παραπάνω αλατάκι στο φαγητό και είσαι οκ για φθινόπωρο-χειμώνα-άνοιξη...
Σε ανοιχτό πεδίο με το καυτό ελληνικό καλοκαίρι χωρίς ηλεκτρολύτες δεν παλεύεται.

Προσοχή στα σάκχαρα της σκόνης
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#441698 κανονικά πρέπει να τα πίνεις υγρά όλη τη μέρα όχι κυρίως πριν τη προπόνηση, αλλιώς θα ξεράσεις γενικότερα (όπως και φαγητό τουλάχιστον 3-4 ώρες πριν)

αλλά μέχρι μισό λίτρο πριν (να πεις ότι θα πάρεις ηλεκτρολύτες πριν) δεν είναι τίποτα για το δικό μου στομάχι

στους καύσωνες πάντως γινόταν η φάση όπου έβραζε ο τόπος, κανένα air condition, κανένα νερό και ντυμένος με το gi...

πρέπει να έχανα κανα 2κιλο ιδρώτα για πλάκα ειδικά τις μέρες που ήθελε να μας τεστάρει πόσο αντέχουμε την κακουχία (γιατί με 40αρι έξω δεν αποδίδεις απλά σέρνεσαι και προσπαθείς να διατηρήσεις τα λογικά σου..) , ακόμα πάντως και με τέτοιο καιρό ιδρώνω, μόλις πέσει κοντά στους είναι που 10 θα ιδρώνω λίγο

πάντως χαίρομαι που το τελευταίο 2μηνο έχω μαζέψει αρκετά, πλέον πρέπει σοβαρά να πάω για νέα παντελόνια γιατί μου πέφτουν και έχουν σταματήσει να ακουμπάνε και τα μπούτια μου όταν τρέχω (πράγμα που προκαλούσε ενοχλητική τριβή) το μαγικό της υπόθεσης είναι ότι δεν έχω χάσει γραμμάριο από το βάρος μου και σε σχέση με άλλα βουβάλια στα κιλά μου φαίνομαι μικρόσωμος (πχ σε σχέση με φίλο πολίστα που είναι επίσης 100κιλος και περίπου στο ύψος μου )

έχω μειώσει και τροφές που με "έπρηζαν" παίζει και αυτό το ρόλο του
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#441982
fubar.gr έγραψε: Το πλένεις μετά απο κάθε προπόνηση?

εννοείται :rtfm: είναι θέμα υγιεινής γιατί αν αγγίζεις άπλυτο gi άλλων η μπόχα μπορεί να είναι ανυπόφορη :rant:
και μέχρι να κάνεις μπάνιο βρωμάς πολύ κι εσύ που έπιασες τον άλλον και ένα απλό σαπούνισμα χεριών μπορεί να μην βοηθήσει..

το δικό μου με τη ζώνη είναι 2.2 κιλά περίπου και συνήθως το πλένω σε 20λεπτο ελαφρύ πλύσιμο (40 βαθμούς/1400 στροφές στίψιμο) βάζοντας περίπου 25gr σκόνη, όχι παραπάνω από 30 γιατί σε τόσο σύντομο πλύσιμο θα μείνουν ασπρίλες

μπορείς να βάλεις και μαλακτικό αλλά θα γίνει λίγο γλιτσερό, καλύτερα όχι :hmmm:

το ιδανικό πλύσιμο που κάνω κάθε βδομάδα ή κάθε δύο βδομάδες είναι σε πρόγραμμα για σκούρα-τζιν (1 ώρα+) όπου εκεί πλένεται εξονυχιστικά

έχει σημασία αν θα το πλύνω αμέσως μόλις γυρίσω σπίτι όπου ακόμα ο ιδρώτας είναι "φρέσκος" εκεί τη σκαπουλάρεις με το 20λεπτο, αν το αφήσεις για την άλλη μέρα και ξινίσει και γίνει πραγματικά βρώμικο τότε θα πρέπει να κάνεις μεγάλο πλύσιμο. επίσης παίζει ρόλο πόσο καθαρό είναι το τατάμι που παίζεις, γιατί αν σκουπίζεις ένα κιλό σκόνη κάθε φορά πρέπει να πλένεις περισσότερο γιατί θα βρωμίσεις και το πλυντήριο σου

και μετά το πλύσιμο επιδιώκω ήλιο που είναι γνωστό ότι σκοτώνει τα μικρόβια

το καλό με αυτά τα υφάσματα που είναι σε μεγάλο βαθμό και συνθετικά είναι ότι αν τα στίψεις καλά στο πλυντήριο στεγνώνουν γρήγορα ακόμα και τον χειμώνα

επίσης αν είναι καλά ποιοτικά (το δικό μου είναι περίπου του 100αρικου αν αυτό λέει κάτι) δεν έχεις κανένα λόγο να φοβάσαι μην μπουν στο πλύσιμο, μάλιστα κάποια ακριβά επαγγελματικά τα πουλάνε προπλυμένα σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες που σημαίνει ότι όσο ήταν να μπουν έχουν μπει, αλλά το θεωρώ υπερβολή

α επίσης πλένεις άφοβα ΚΑΙ τη ζώνη κάθε φορά, δεν της φαίνεται αλλά στεγνώνει αρκετά γρήγορα

βέβαια οι ζώνες τρώνε πολύ πιο γρήγορη φθορά από τα gi, αλλά χέστηκες (είναι φθηνές).. και αυτές τις αγγίζεις στην τελική οπότε μαζί πλύσιμο

τώρα το καλοκαίρι που έχει νυχτερινό από τις 23:00 είναι καλά, πιο χειμώνα είναι το θέμα που το νυχτερινό είναι πιο αργά. αν και πολύ χειμώνα που θα ιδρώσω ελάχιστα παίζει να πηδήξω πλυσίματα αν και συνήθως δεν το κάνω

χθες πάντως αν και φαινόταν ένα ωραίο δροσερό βράδυ, εγώ έγινα σκουπίδι από τον ιδρώτα :lol: και σκουπίδι γενικότερα και σήμερα υποφέρω, θέλω να πέσω να κοιμηθώ κάνα 3ωρο :help:
αλλά θα πάω και σήμερα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#442002 Ok, έλεγα μήπως υπάρχει κάποιο shortcut αλλά τελικά μάλλον όχι.

Ξεκίνησα εδώ και 2-3 εβδομάδες Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή και αυτό που φοβάμαι είναι το στέγνωμα, μήπως και δέν προλάβει να στεγνώσει μέχρι το επόμενο μάθημα. Τώρα που δέν έχουν σφίξει τα κρύα και οι υγρασίες στεγνώνει οριακά, αλλά φοβάμαι οτι μετά θα πηγαίνω με ελαφρώς υγρό το gi.

Σκέφτομαι μήπως πάρω και κανα δεύτερο να τα βάζω εναλλάξ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#442008 Πολλά λεφτά να πάρεις δεύτερο :hmmm: και αυτό με το σκεπτικό ότι το ένα ακόμα και αν κάνεις συχνά αντέχει σίγουρα 7-8 χρόνια και ίσως παραπάνω

αν μπει το ίδιο βράδυ και κρύο να κάνει στεγνώνει ειδικά αν παίζει και αεράκι, αν το βάλεις πχ το πρωί για να πας απόγευμα βράδυ προπόνηση τότε ναι παίζεις με την τύχη σου

να σε ρωτήσω.. κάθε πότε έχεις προπόνηση; γιατί αν είσαι μέρα παρά μέρα στεγνώνει σίγουρα σχεδόν σε όλες τις καιρικές συνθήκες, το πρόβλημα είναι από τη μια μέρα στην άλλη (το χειμώνα πάντα)

επίσης έχεις δει καθόλου τη σύνθεση; αν έχει πολύ βαμβάκι στεγνώνει πιο αργά, αν είναι σαν καραβόπανο κυρίως συνθετικό στεγνώνει γρήγορα


edit.. λες δευτέρα τετάρτη παρασκευή..

δεν έχεις θέμα αν το απλώσεις δευτέρα βράδυ μέχρι την τετάρτη θα έχει στεγνώσει στο 99.9% των περιπτώσεων

και μέχρι τρίτη απόγευμα θα έχει στεγνώσει δηλαδή την τετάρτη δεν θα θέλει καν να βρίσκεται απλώστρα

όπως είπα και πιο πάνω το πρόβλημα που έχω δει να την πατάνε είναι να έχεις δευτέρα-τρίτη να μην το βάλεις δευτέρα βράδυ και να το βάλεις τρίτη πρωί και να περιμένεις τρίτη απόγευμα να είναι στεγνό..

φουλ καλοκαίρι γίνεται, αλλά ακόμα και με τον καιρό που έχουμε τώρα παίζει και να μην έχει στεγνώσει τελείως, μου ήρθε φίλος τις προάλλες με νωπό gi έτσι, αλλά μετά από λίγο δεν είχε σημασία :lol:

δευτέρα-τετάρτη-παρασκευή που είναι και το πιο ιδανικό πρόγραμμα για π.τ. ώστε να την παλεύει και το σώμα σου δεν έχεις πρόβλημα και με το πλύσιμο είσαι άρχοντας

ΥΓ brazilian jj ξεκίνησες;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#442038 Aύριο τελειώνω την εκστρατεία στο Cadiz, όπου για πρώτη φορά εμεινα αδιάλλειπτα 9 βδομάδες σε πρότζεκτ. Αυτή τη φορά, εχοντας και την εμπΥρια των προηγούμενων ταξιδιών, αποφάσισα να τηρήσω αυστηρά ενα ελαφρύ πρόγραμμα το οποιο περιελάμβανε καθημερινά 45 λεπτά γυμναστήριο με ό,τι είχε το καράβι διαθέσιμο. Πήγαινα ακριβώς πριν το μεσημεριανό διάλλειμα μιας και ήταν η μόνη ώρα που είχα κενό και δεν υπήρχε κόσμος.

Μπορώ να πώ οτι είδα διαφορά στο σώμα μου, περισσότερο απ όσο όταν αθλούμαι Ολλανδία. Δεν ήταν βαριά προπόνηση, έκανα 2 μυικές ομάδες κυρίως με ελεύθερα βάρη και λίγο πάγκο και λίγο ζέσταμα σε ελλειπτικό κάθε μέρα. Προσπάθησα να προσέξω όσο γίνεται τη διατροφή, και σε αυτό βοήθησε το γεγονός ότι πλέον κάθε γεύμα έχει και μια επιλογή healthy choice η οποία συνήθως ειναι υπερτίμια. Προς το τέλος βέβαια ελέω κούρασης δεν έτρωγα καλά, αλλά και πάλι δεν πήρα κιλά.

Τείνω να παρατηρήσω ότι το δικό μου σώμα δεν ανταποκρίνεται καλά σε βαριές προπονήσεις και πολλά κιλά/λίγε επαναλήψεις, κάνω κάτι λάθος?
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#442044 Πωωω με όλες τις τιτίκες που πάτε και σηκώνετε τις σιδεριές ή κάνετε τους νίντζα. Πιάστε ρε καμιά μπαλίτσα στα χέρια ή στα πόδια σας να γίνει δουλειά ρε! :rtfm:






:shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#442047 Στέφανε καλύτερα σκότωσε με πάρα να παίξω μπάλα :lol:

Και ειδικά μπάσκετ πάντα είχα μια άρνηση από μικρός και δεν έμαθα ποτέ ποδοσφαίρο ναι έπαιζα άμυνα αλλά καλύτερα να μην πάω να κάνω αυτό το πράγμα τώρα γιατί θα κουρεψω πόδια και θα έχουμε αλλα

εσύ πάντως πιστεύω ότι θα γινόσουν καλός πυγμάχος :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#442053
Deleted User 1 έγραψε:Πωωω με όλες τις τιτίκες που πάτε και σηκώνετε τις σιδεριές ή κάνετε τους νίντζα. Πιάστε ρε καμιά μπαλίτσα στα χέρια ή στα πόδια σας να γίνει δουλειά ρε! :rtfm:






:shifty:


Εικόνα

:rtfm: :rtfm: :rtfm:


rx8_drifter έγραψε:Τείνω να παρατηρήσω ότι το δικό μου σώμα δεν ανταποκρίνεται καλά σε βαριές προπονήσεις και πολλά κιλά/λίγε επαναλήψεις, κάνω κάτι λάθος?


Φαί, πολύ και ποιοτικό φαί για βαριές προπονήσεις αλλιώς δεν....




Στα δικά μου, χθες είχε team workout στο κολύμπι,
5 ασκήσεις (squat push press, άλματα με γόνατα στο στήθος, εκτάσεις ισχύων, ανέβασμα λεκάνης και medicine ball swing )
2 άτομα,
5 λεπτά κάθε άσκηση, όταν κουράζεται ο ένας ξεκινάει ο άλλος,
στο τέλος 12 λεπτά ο ένας κάνει squat με medicine ball και ο άλλος κολυμπάει 40m και εναλλάσονται, AMRAP (as many rounds as possible)

πρώτη φορά πείνασα στην μέση της προπόνησης :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#442067 καλά είναι και ανάλογα τι θες να πετύχεις με το σώμα σου.. αν θες να αυξήσεις μυική μάζα τότε κάνεις πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις, αν θες διάρκεια κάνεις άλλα, αν θες εκρηκτικότητα κάνεις άλλα και πάει λέγοντας..