Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#548127 Υπάρχει και η παράμετρος τραυματισμός στα πόδια, π.χ. στα γόνατα. Και να μην μπορεί να κάνει αυτές τις ασκήσεις.
Βέβαια τέτοιες δεν είναι ούτε 1 στις 100 περιπτώσεις, αλλά λέμε τώρα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548144 εγώ νομίζω ότι το κάνουν επίτηδες μιας και έχω υπόψιν τέτοιο νταμάρι γερόλυκο

και πιθανώς έχουν και λεπτά πόδια από κατασκευής τους βέβαια

αλλά έχω δει άνθρωπο με σώμα πίτσα κυριολεκτικά (βασικά και οι αθλητές της ενόργανης είναι τέτοιοι) που τα πόδια του όμως ήταν δυνατά και σε μηχανήματα και τρεξιματάκι και όλα

αν πάθεις σοβαρό τραυματισμό στα πόδια και είσαι bodybuilder το πιο πιθανό είναι να γίνεις χοντρός αφού με τραυματισμένα πόδια δεν μπορείς να κάνεις άσκηση, στα χέρια μου φαίνεται πιο λογικό να ατροφήσει ένα τραυματισμένο χέρι σε σχέση με το άλλο, αλλά χωρίς πόδια δε νομίζω ότι μπορείς να γυμναστείς γενικά

τι ασκήσεις μπορείς να κάνεις χωρίς να στέκεσαι; μετά πάμε σε παραολυμπιακούς

βέβαια υπάρχουν και οι τύποι που κάνουν μόνο στήθος δικέφαλους και έχουν βυζιά και ποντίκια οπότε όλα μάλλον γίνονται, τι φοβερή φράση τα chicken legs :lol:
Άβαταρ μέλους
By pro
#548218
QsisVTS έγραψε:
τι ασκήσεις μπορείς να κάνεις χωρίς να στέκεσαι; μετά πάμε σε παραολυμπιακούς

:


Αν απλα στεκεσαι δεν γυμναζεις ποδια. Καποιος που κανει τραπεζιους με αλτήρες 40 κιλων έχει στα χέρια του 80 κιλά όρθιος και δεν γυμναζει καθολου ποδια αν παιρνει τα κιλά από μια ψηλή βάση.

Συνεπως σχεδόν όλες οι ασκήσεις στηθους, ωμων, χεριων, πλατης γυμναζουν ελάχιστα ή καθολου τα ποδια. Εξαιρουνται αρσεις θανατου και ίσως καναδυό ακόμα.

Οσον αφορά αυτό που συζητάτε, καταρχήν είναι θέμα γονιδιακό. Ο Jordan ας πουμε είναι ένα τέτοιο παράδειγμα, με πολύ λεπτά καλάμια (και προφανώς έχει γυμναστεί πολύ στη ζωή του). Από κει και πέρα βέβαια, αν κάνεις βάρη σκοπός σου θα πρέπει να είναι να ισορροπήσεις τέτοιες καταστάσεις για να πετύχεις ένα αρμονικό κορμί, κι όχι να τις τονίσεις. Αυτό απαιτεί και στοιχειώδες IQ βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#549139 Σήμερα είναι ο Αυθεντικός Μαραθώνιος.
Καλό τερματισμό σε όσους πάνε αλλά πάνω από όλα μην κάνετε υπερβολές, είναι μεγάλη καταπόνηση.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#549210 Φέτος δεν είχε ετοιμασία οπότε κερκίδα. Έτρεξε όμως η παρέα με γενναίες βελτιώσεις χρόνου!
Δεν το κρύβω, ζήλεψα τρέλα. Έπρεπε να δηλώσω κι ας μην βγει.
Του χρόνου, καλά ας είμαστε.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#549212 τι ταλαιπωρία είναι αυτός ο Μαραθώνιος για όσους μένουν κάπου κοντά και χρησιμοποιούν την λεωφόρο Μαραθώνος.... :vava:
Άβαταρ μέλους
By pro
#549256 Εννοείται επιλογή τους. Και προσωπικά, θεωρώ τρελή υπερβολή και σε μεγάλο βαθμό μόδα την εκρηξη του running (ειδικά σε αυτές τις αποστάσεις). Και βαριέμαι αφόρητα ν ακούω τον μπαρμπα Μήτσο να μιλάει σαν να είναι ο Γκεμπρεσελασιέ (τουλάχιστον), για τα καινούρια παπούτσια του που είναι 2,5 γραμμάρια λιγότερο από τα παλιά και γι αυτό βλέπει διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#549260 Ε αφού είναι 2.5 και βλέπει διαφορά, τι θα πει? :metalo:
Είναι και τσ μοδας αφού. Εγω μετά απο ένα οκτώβρη 140 χλμ το ριξα λιγο στα τριγλυκεριδια των κοψιδιών κ τσιπουρων κ επανέρχομαι απο ότι βλέπω στα κρύα του Νοέμβρη
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#552050 Σφιχτοlevel unlocked --> άρσεις θανάτου 130kg, τελευταία δυο σετ από δυο επαναλήψεις το καθένα.

Στα squat όμως έχω κολλήσει στα 90 max και αυτά με το ζόρι.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#552051 Πω, πρεπει να εχεις κανει φοβερό κωλο :inlove: :lol:

Χωρις πλάκα τώρα, για μεσες-τενοντες κλπα κανένα πρόβλημα?
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#552052 Το μόνο σημείο που ένιωσα λίγο να την ακούει ήταν κοιλιακοί αλλά σε λογικά πλαίσια.
Γι αυτό και δεν πίεσα για 3η επανάληψη.

Θέλει αρκετή δουλειά η μέση + κοιλιά πριν αρχίσεις να ανεβάζεις κιλά.