Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#520466 η διατροφή είναι το πιο εύκολο, αρχικά προσέχεις τι τρως και με τι (καλή ποιότητα και μην κάνεις κακούς συνδυασμούς) και μετά πάμε στην ποσότητα, δεν χρειάζεται να πεινάσεις πάντως απλά όχι να τρως του σκασμού, από τότε που προσέχω δεν έχω σκάσει ούτε μια φορά ώστε να πέσω ξερός για υπνό μετά ή να μην με παίρνουν τα πόδια μου και σχεδόν πάντα μπορώ να πάω να ψιλοτρέξω μετά

αν κάνεις και κάποια σωματική άσκηση, απλά γίνεται πιο εύκολη η όλη φάση, αλλά βεβαίως δεν χάνεις κιλά μόνο από άσκηση

εγώ πάντως τα χάνω κυρίως γύρω από την κοιλιά γιατί εκεί το είχα μαζεμένο το πολύ περιττό και ευτυχώς δεν χάνω πάρα πολύ μύες και δύναμη, αλλά κοιλιά έχω χάσει 10 πόντους (από 110cm η μέση μου είναι στα 100) , πλέον τα παντελόνια μου είναι άχρηστα και ψάχνω κάτι πιο παλιά που είχα να φορέσω 8+ χρόνια
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#521590
KiloMeater έγραψε:Από άποψη fitness φοβάμαι οι διακοπές Ελλάδα θα είναι καταστροφή.
Ελάχιστη άσκηση , πολύ φαγητό.
Θα με πάει πίσω μήνες:-(
Μέσα έπεσα γμτ ... Ευτυχώς δεν εχω ζυγαριά πουθενά αλλά αρχίζω και το νιώθω...
Πέρα από λίγο κολύμπι (ψευτο πράγματα, πιο πολυ παίζω με τα παιδιά) μόνο τρώω...
Έχουνε χαλαρώσει πόδια γάμπες κτλ, ούτε τις ασκήσεις της φυσιοθεραπείας δεν κάνω, έχω μπει σε mode 'δε κανω τίποτα'.
Όταν γυρίσω Αθήνα μπας και αρχίσω κάνα τρέξιμο τα βράδια
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#521601 Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από διακοπές και επάνοδο να δω πως θα πάει.
Πάντως μηροι γάμπες που ήταν σε ένα διαρκές tension τώρα τίποτα, τέρμα χαλάρωση. Ελπίζω όταν γυρίσω μη πάω να τρέξω και δεν τσουλαει
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#521605
KiloMeater έγραψε:Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από διακοπές και επάνοδο να δω πως θα πάει.
Πάντως μηροι γάμπες που ήταν σε ένα διαρκές tension τώρα τίποτα, τέρμα χαλάρωση. Ελπίζω όταν γυρίσω μη πάω να τρέξω και δεν τσουλαει

λογικά όταν είσαι σε διαρκή ένταση, οι μέρες αυτές θα πρέπει να λειτουργούν ως αποθεραπεία και ευεργετικά τελοσπάντων

και το συνεχές τσίτωμα δεν είναι και τόσο καλό, όσο για το φαγητό αν ανησυχείς μπορείς να είσαι κάπως πιο προσεκτικός (κοινώς ράψτο), υπάρχουν τόσα ωραία πράγματα να φας στις διακοπές, μπορεί να είναι και μια καλή ευκαιρία να φας καλά (φρέσκα ψάρια πχ, ή σαλατικά)

και να πέσεις λίγο σε επιδόσεις θα επανέλθεις σύντομα αν μιλάμε για κάνα μήνα αποχής, σιγά.. δεν πας για παγκόσμιο πρωτάθλημα

εγώ πάντως περιμένω πώς και πώς τον αύγουστο να γίνω καλά, μιας και νιώθω αρκετά σακατεμένος θα έλεγα :hmmm:
νομίζω ότι το έχω παρακάνει με τους τραυματισμούς τον τελευταίο καιρό, το καλοκαίρι θα πετάξω ένα στρωματάκι μες στη θάλλασα και θα κάθομαι όλη μέρα να φωτοσυνθέτω μέχρι να βγει φωτοστέφανο
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#521688 Καλή η αποθεραπεία και χρειάζεται αλλά μιλάμε για λίγες μέρες και κανονικά θέλει και κάποια ήπια άσκηση. Η ρέκλα με καθισιό και ξεκοίλιασμα, πιθανόν και σε συνδυασμό με ξενύχτια δεν είναι αποθεραπεία αλλά κραιπάλη. Σίγουρα υποβαθνίζεις την φυσική σου κατάσταση, θα χρειαστείς μερικές μέρες για να επανέλθεις. Αυτό αν δεν πήρες και κιλά, αν πήρες θέλεις περισσότερο.
Το παθαίνω κι εγώ όποτε πάω Ελλάδα για διακοπές. Καταρχήν χρειάζομαι αυτοκίνητο για να πάω οπουδήποτε οπότε τελικά περπατάω ελάχιστα. Διαθέτω πεθερά που μαγειρεύει καλά και θεωρεί χρέος της να "ενδυναμώσει" τους ξενιτεμένους... Γενικά ο τρόπος ζωής είναι πολύ πιο καθιστικός. Αν δεν προσέξω γυρίζω τόφαλος. Πλέον όμως το παίρνω πατριωτικά και προσπαθώ σχεδόν κάθε μέρα, συνήθως πρωί που έχει δροσούλα να πηγαίνω για τρέξιμο. Έστω 2-3 χλμ, είδα ότι τελικά κάνει διαφορά και στην επιστροφή η απώλεια fitness είναι αμελητέα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#521691 Παραδόξως ποτέ μου δεν είχα "τα κιλά των διακοπών", αν και φέτος θα είναι διαφορετικά :hmmm:
ίσως γιατί είναι περισσότερη η σαπιλα της καθημερινότητας μου στην αθήνα και ίσως επειδή είμαι όλη μέρα στο πόδι στις διακοπές, όλο κάτι κάνω και δεν είμαι καθισμένος τόσες ώρες (και δεν τρώω και ποτέ άσχημα εκτός αθήνας)

τώρα για την ξεκούραση είναι διαφορετικό για τον καθένα, εγώ θέλω να ξεκουραστώ από το να χτυπάω γιατί είμαι σε φάση χτυπάω το αφήνω δεν γίνομαι καλά και το σέρνω, νομίζω ότι μου πέρασε (ενώ ξέρω οτι δεν) μέχρι που ξαναχτυπάω και επειδή έχω δει μεγαλύτερους μου μπορεί μεν να φτάνεις στα 40, 50 και να είσαι σε πολύ καλή κατάσταση σε σχέση με τους περισσότερους αλλά έχεις κάτι μυοσκελετικά που σε τσακίζουν, για αυτό και οι περισσότεροι τα παρατάνε
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#523365 Έχω τρέξει εδώ Ελλάδα μερικές φορές σε ταρταν στίβου και βλέπω διαφορά στο χρόνο συστηματικά.
Με το γνωστό μου ρυθμό που με κλειστά μάτια με βγάζει στα 6 min/km εδώ πετυχαίνω 5.33-5.35
Ισχύει γενικότερα;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#523378
g8777 έγραψε:Ταρταν. Και ξεκουραση.Με τι κουραγιο θα γυρισεις πισω; :(


Παίζει να ειναι θεμα ξεκούρασης αλλά λέω μπάς και ειναι κάποιο μηχανικό θεμα λόγο εδάφους κτλ . Σε κάθε περίπτωση δε νομίζω να το συνεχίσω οταν γυρίσω πίσω, γιατι ειναι πολυ βαρετό το γύρω γύρω.
Για την επιστροφή, άλλο θεμα, μεγάλο.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#523436
KiloMeater έγραψε:Έχω τρέξει εδώ Ελλάδα μερικές φορές σε ταρταν στίβου και βλέπω διαφορά στο χρόνο συστηματικά.
Με το γνωστό μου ρυθμό που με κλειστά μάτια με βγάζει στα 6 min/km εδώ πετυχαίνω 5.33-5.35
Ισχύει γενικότερα;


Χρόνια τώρα
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#528954 Ένα παραθεροστικο τρέξιμο, για να μην ξεχνιόμαστε.

Πολυ όμορφη διαδρομή, πάνω στο πέλαγος, δροσερό πρωινό αερακι και η Ανατολή στη θάλασσα.

ΠΟΛΥ ανηφόρα όμως... το 2.5km με 5km ειναι συνεχόμενη ανηφόρα καμια 150μ υψομετρικό.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#530900 Πήγα για τρέξιμο το πρωί, 12C
Δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό η σωματικό, αλλά με αυτές τις συνθήκες μπορώ να τρέχω για ώρα χωρίς κούραση ...
Αν κρατήσει ο καιρός έτσι, σκέφτομαι να ξεκουραστώ λίγες μέρες και να πάω για κάνα 20άρι...πάνω από 14 δεν έχω δοκιμάσει αλλά αυτό προ 6μηνου, άλλο τότε κύλησε πολύ νερό 'αυλακι
Εικόνα