Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#480775
pro έγραψε:
markvag έγραψε:
Και προφανώς (δεν ισχυρίζομαι πως ειπώθηκε το αντίθετο), αν υπάρχει επιλογή μεταξύ βιντεοπαιχνιδιού και παιχνιδιού έξω, το έξω είναι προτιμότερο για μία σειρά από λόγους. :)


Συμπεριλαμβάνονται σφεντόνες/αεροβόλα/παγίδες για πουλιά/γατιά, δυναμιτάκια, αυτοσχέδια τόξα/βέλη/ακόντια, κλπ?


QsisVTS έγραψε:όχι βέβαια παιδότοποι με μαλακά premium πλαστικά :rtfm:



Θα ήθελα κάποια στιγμή να συζητήσουμε σοβαρά. :)
Άβαταρ μέλους
By pro
#480786 Σοβαρά μιλάω. Πολλοί εδώ μέσα, ειδικά από επαρχία, έχουμε κάνει αυτά και χειρότερα. Κι απ'ότι βλέπω, παρόλο τον αυξημένο προστατευτισμό που έχουν πλέον τα παιδιά, πολλά συνεχίζουν και κάνουν αντίστοιχες δραστηριότητες. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν υπάρχει ασπρο-μαύρο. Η σωστή αντιμετώπιση για μένα είναι όπου κι αν βρίσκονται τα παιδιά να υπάρχει μια χαλαρή επίβλεψη, του τύπου δεν σε ενοχλώ σ'αυτό που κάνεις, αλλά ουσιαστικά ξέρω σε γενικές γραμμές τι κάνεις και παρεμβαίνω όταν πραγματικά χρειάζεται. Αυτό βέβαια προυποθέτει πολλά πράγματα - ένα από αυτά είναι η γνώση της τεχνολογίας και των τάσεων. Όχι φυσικά σε φάση θείου "εγώ θα κάτσω με τη νεολαία", αλλά ουσιαστική γνώση και αξιολόγηση των κινδύνων. Για να απομυθοποιηθούν και κάποια πράγματα, καλό είναι να θυμόμαστε τι κάναμε κι εμείς στην ηλικια τους, και να τα θυμόμαστε ως έχουν, όχι με μια γλυκανάλατη νοσταλγία που εξωραίζει τα πάντα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#480855
pro έγραψε:Σοβαρά μιλάω. Πολλοί εδώ μέσα, ειδικά από επαρχία, έχουμε κάνει αυτά και χειρότερα. Κι απ'ότι βλέπω, παρόλο τον αυξημένο προστατευτισμό που έχουν πλέον τα παιδιά, πολλά συνεχίζουν και κάνουν αντίστοιχες δραστηριότητες. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν υπάρχει ασπρο-μαύρο. Η σωστή αντιμετώπιση για μένα είναι όπου κι αν βρίσκονται τα παιδιά να υπάρχει μια χαλαρή επίβλεψη, του τύπου δεν σε ενοχλώ σ'αυτό που κάνεις, αλλά ουσιαστικά ξέρω σε γενικές γραμμές τι κάνεις και παρεμβαίνω όταν πραγματικά χρειάζεται. Αυτό βέβαια προυποθέτει πολλά πράγματα - ένα από αυτά είναι η γνώση της τεχνολογίας και των τάσεων. Όχι φυσικά σε φάση θείου "εγώ θα κάτσω με τη νεολαία", αλλά ουσιαστική γνώση και αξιολόγηση των κινδύνων. Για να απομυθοποιηθούν και κάποια πράγματα, καλό είναι να θυμόμαστε τι κάναμε κι εμείς στην ηλικια τους, και να τα θυμόμαστε ως έχουν, όχι με μια γλυκανάλατη νοσταλγία που εξωραίζει τα πάντα.


Μαζί σου προφανώς! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#480866 Δεν νομιζω να επετρεπα στον γιο μου να παιξει πετροπολεμο οπως επαιζα εγω.
Οπως αντιστοιχα δεν εμαθε ποδηλατο σε εμενα ο πατερας μου οπως εμαθε αυτος, καβαλα στην κατηφορα και σταματημα στα σπαρτα στην ακρη του δρομου η σε καλαμιες.

Ο πεθερος μου αντιστοιχα επαιρνε το οπλο και πηγαινε για κυνηγι στα 10.
Σημερα θα το τολμουσε κανεις να δωσει οπλο στο παιδι του και να το αφησει μονο;

Μπορει να επιτρεπουμε καποια, αλλα σε σχεση με αυτα που καναμε εμεις η οι γονεις μας , καμια σχεση.
Δεν δικαιολογουνται απωλειες πλεον :s_wink
Άβαταρ μέλους
By dimik
#480884 Ούτε οι δικοί μας γονείς μας επέτρεπαν να παίζουμε πετροπόλεμο, ούτε με τα φυσοκάλαμα, ούτε να σκάμε κροτίδες μέσα σε μπουκάλια, ούτε να κυλιόμαστε στα χωράφια αγκαλιά με αδέσποτα, ούτε να απομακρυνόμαστε με τα ποδήλατα σε αποστάσεις 30χλμ αλλά τα κάναμε.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#480885 Άσχετο, ψευδομυωπία μπορεί να παρουσιάσει και κάποιος από το πολύ διάβασμα... ή οτιδήποτε εστιάζεις κοντά για μεγάλο χρονικό διάστημα...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#480889
dimik έγραψε:Ούτε οι δικοί μας γονείς μας επέτρεπαν να παίζουμε πετροπόλεμο, ούτε με τα φυσοκάλαμα, ούτε να σκάμε κροτίδες μέσα σε μπουκάλια, ούτε να κυλιόμαστε στα χωράφια αγκαλιά με αδέσποτα, ούτε να απομακρυνόμαστε με τα ποδήλατα σε αποστάσεις 30χλμ αλλά τα κάναμε.


γουρούνες ρε. Τι κροτιδες...τστστστστ :s_tongue
Ηταν οι κιτρινες οι χαλαρες...Και οι κοκκινες νομιζω οι τουμπανες!
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#480895 Εμείς καμία φορα θυμάμαι αντι για πέτρες χρησιμοποιουσαμε και εκεινους τους μικρούς στρογγυλους καρπούς με τα εξογκώματα απο κατι ψηλους καλλωπιστικούς θάμνους. Πως τα λεγανε άραγε;;; Παντως πονουσαν πολύ όταν σε πετυχαίναν.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#480901
Geo f1 έγραψε:
dimik έγραψε:Ούτε οι δικοί μας γονείς μας επέτρεπαν να παίζουμε πετροπόλεμο, ούτε με τα φυσοκάλαμα, ούτε να σκάμε κροτίδες μέσα σε μπουκάλια, ούτε να κυλιόμαστε στα χωράφια αγκαλιά με αδέσποτα, ούτε να απομακρυνόμαστε με τα ποδήλατα σε αποστάσεις 30χλμ αλλά τα κάναμε.


γουρούνες ρε. Τι κροτιδες...τστστστστ :s_tongue
Ηταν οι κιτρινες οι χαλαρες...Και οι κοκκινες νομιζω οι τουμπανες!


Μαύρες FTW και ναι τις λέγαμε και γουρούνες, ή αλλιώς 50ρες οι κίτρινες, 100ρες οι κόκκινες και 200ρες οι μαύρες.

Εννίοτε έδενα και 2-3 μαζί με μονωτική ταινία :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#480904
NiTse έγραψε:Εμείς καμία φορα θυμάμαι αντι για πέτρες χρησιμοποιουσαμε και εκεινους τους μικρούς στρογγυλους καρπούς με τα εξογκώματα απο κατι ψηλους καλλωπιστικούς θάμνους. Πως τα λεγανε άραγε;;; Παντως πονουσαν πολύ όταν σε πετυχαίναν.



Τουγια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#480905 ^αυτά ήταν πολεμοφόδια για τις σφεντόνες, αφού πρώτα μας κυνηγούσαν επειδή μαδούσαμε τους θάμνους στις αυλές :lol: