Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#548291 Η θεατρολογία υπάρχει στο πρωινό πρόγραμμα, λέγεται θεατρική αγωγή, ίσως για αυτό σε μπέρδεψα.

Τα υπόλοιπα είναι όντως μεγάλη κουβέντα και βαριέμαι να την κάνω. Προτιμώ να καταναλώσω τον διαδικτυακό μου χρόνο ευαγγελιζόμενος τα οφέλη της ηλεκτροκίνησης και του φυσικού αερίου.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548292
mousatos έγραψε:Κάπως έτσι μεγάλωσαν τα παιδιά του Ρενιέ στο Μονακό.
Και της Ανggeλίνας .

Σχεδόν σε όλο το ζωϊκό βασίλειο όταν τα ενήλικα μέλη δεν μπορούν πλέον να γεννούν απογόνους , πεθαίνουν. Έτσι προνόησε η φύση , οτιδήποτε άχρηστο δεν έχει λόγο ύπαρξης. Μόνο στους ανθρώπους φτάνουν τα ηλικιωμένα άτομα σε μεγάλη ηλικία κι αυτό γιατί κάποτε , συμμετείχαν στην ανατροφή των εγγονών και αυτό έδινε εξελεγκτικό πλεονέκτημα.
Επίσης κάποτε οι οικογένειες ήταν μεγάλες και σε ένα σπίτι έμεναν μανάδες , αδελφές και συννυφάδες. Υπήρχε τουλάχιστον μια εύκαιρη γυναίκα οποιαδήποτε στιγμή που πρόσεχε μπορεί και 10 παιδιά . Επίσης κάποτε δούλευε μόνο ο άνδρας, κάποτε δεν υπήρχαν συντάξεις , ούτε μερίσματα, ούτε 401κ.
Σήμερα πρέπει να είσαι μεγάλος μαζόχας για να μεγαλώσεις, σπουδάσεις, προικίσεις παιδιά μόνος σου. Κάποιοι ελάχιστοι τα καταφέρνουν με μια σχετική άνεση , οι υπόλοιποι τυραννιούνται γιατί έτσι , για μια ανάγκη που ο σύγχρονος τρόπος ζωής έχει μετατρέψει σε μαρτύριο.

φίλε πολλά πράγματα συμβαίνουν στο ζωικό βασίλειο που δε συμβαίνουν στις ανθρώπινες κοινωνίες και το αντίθετο βεβαίως, άρα δεν αντιλαμβάνομαι πλήρως το point σου :hmmm:

συμφωνώ ότι όπως έχει πλέον η κατάσταση είναι κάτι πιο δύσκολο (αν και αυτό είναι και υποκειμενικό βασικά αλλά θέλει μεγάλη ανάλυση), το θέμα πάντως και με βάση αυτά που λες παρακάτω είναι ότι η οικογένεια είναι ένας θεσμός που βεβαίως δέχεται "επίθεση" στις δυτικές κοινωνίες για μια σειρά λόγων, από την άλλη είναι κάτι που παρά τις αντίξοες συνθήκες πολλοί (ανεξαρτήτως μάλιστα ιδεολογιών, έχει μεγάλη σημασία αυτό) συνεχίζουν να κάνουν, πράγμα που θα έπρεπε να σε προβληματίσει μιας και είσαι τόσο αρνητικός

καλώς ή κακώς η ευτυχία για τους περισσότερους ανθρώπους σημαίνει οικογένεια, ακόμα για αυτούς που δεν το έχουν συνειδητοποιήσει και όσα jason αντιγόνες ή pride ή καριέρες και να σου δείξουν στα μέσα αυτό δεν αλλάζει, ο θεσμός της οικογένειας είναι από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά του ανθρώπινου είδους και όχι των σκύλων ή των γατιών και αυτό μας έφτασε στο σημείο που είμαστε τώρα ως ανθρωπότητα

επίσης στη χώρα μας τουλάχιστον είναι και ο βασικός λόγος που δεν έχουν ισοπεδωθεί ακόμα τα πάντα, όσο κι αν προσπαθούν να το απαξιώσουν κάποιοι που θα πρεπε να ντρέπονται για τις επικίνδυνες κοτσάνες που πετάνε

σε επόμενες γενιές (βάζω και τη δική μου μέσα) είναι που θα πέσει η π@@@@ με τις |λογοκρισία| που τους έχουν ποτίσει και συνεχίζουν να τους ποτίζουν τον εγκέφαλο
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#548324
George_Prix έγραψε:
mousatos έγραψε:Κάπως έτσι μεγάλωσαν τα παιδιά του Ρενιέ στο Μονακό.
Και της Ανggeλίνας .

Σχεδόν σε όλο το ζωϊκό βασίλειο όταν τα ενήλικα μέλη δεν μπορούν πλέον να γεννούν απογόνους , πεθαίνουν. Έτσι προνόησε η φύση , οτιδήποτε άχρηστο δεν έχει λόγο ύπαρξης. Μόνο στους ανθρώπους φτάνουν τα ηλικιωμένα άτομα σε μεγάλη ηλικία κι αυτό γιατί κάποτε , συμμετείχαν στην ανατροφή των εγγονών και αυτό έδινε εξελεγκτικό πλεονέκτημα.
Επίσης κάποτε οι οικογένειες ήταν μεγάλες και σε ένα σπίτι έμεναν μανάδες , αδελφές και συννυφάδες. Υπήρχε τουλάχιστον μια εύκαιρη γυναίκα οποιαδήποτε στιγμή που πρόσεχε μπορεί και 10 παιδιά . Επίσης κάποτε δούλευε μόνο ο άνδρας, κάποτε δεν υπήρχαν συντάξεις , ούτε μερίσματα, ούτε 401κ.
Σήμερα πρέπει να είσαι μεγάλος μαζόχας για να μεγαλώσεις, σπουδάσεις, προικίσεις παιδιά μόνος σου. Κάποιοι ελάχιστοι τα καταφέρνουν με μια σχετική άνεση , οι υπόλοιποι τυραννιούνται γιατί έτσι , για μια ανάγκη που ο σύγχρονος τρόπος ζωής έχει μετατρέψει σε μαρτύριο.


Σου ευχομαι πραγματικα φιλε, να σκεφτεσαι τα ιδια στα βαθια σου γεραματα και να κλεισεις τα ματια σου ευτυχισμενος.

Γιατι το πιθανοτερο σεναριο ειναι οταν γερασεις να σκεφτεσαι "δεν εκανα ΤΙΠΟΤΑ στη ζωη μου". Τοτε μπορει να εισαι διατεθειμενος να ανταλλαξεις ολα σου τα λεφτα/σπιτια/μετοχες/υπαρχοντα για ενα παιδι που θα σε φροντιζει και θα σε αγαπαει οπως εκανες εσυ οταν ηταν μικρο :)
Με αφορμή τα παραπάνω και μεταξύ σοβαρού και αστείου:
-Θείος μου με 2 παιδιά (και μάλιστα από τα πολύ βολικά που και σπούδασαν και φροντίζουν πολύ τους γονείς τους) μου έλεγε: "Αν παντρευτείς και κάνεις οικογένεια θα το μετανιωνεις ολη σου τη ζωή,αν πάλι όχι, μια φορά μόνο, στα γεράματα"
-ο πατέρας μου μια περίοδο είχε πελάτη το τοπικό γηροκομείο, οπότε έπιανε κουβέντα με τα γεροντάκια εκεί, ένας του είχε πει το αμίμητο: "εγώ είμαι εδώ γιατί έχω 5 παιδιά και τσακώνονται ποιο θα με πρωτοπαρει σπίτι του..."
Όσο για τον mousatos τον φαντάζομαι αν είχε παιδιά , να του τα φέρνουν οι νταντάδες στο γραφείο της έπαυλης για να τον καληνυχτισουν με τις ρόμπες τους, την υπόλοιπη μέρα θα τα κρατούσαν αυστηρά μακριά του φυσικά.
Εν τέλει, εγώ λέω οποίος συνειδητά κάνει οικογένεια καλώς κάνει, όποιος δεν νιώθει έτοιμος καλά κάνει και δεν , το πρόβλημα είναι όλοι εκείνοι που κάνουν χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται και μετά ψάχνουν που θα τα παρκάρουν ή τα βασανίζουν

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#548329 Οποιος κανει παιδια για να τον γηροκομησουν ειναι εγωιστης και μικρομυαλος.

Η αγαπη του γονιου ειναι αδολη, δηλαδη δεν κρυβει κατι πισω της. Αν θελει να την ανταποδωσει το παιδι, καλως. Αν δεν θελει παλι καλως.
Επισης ειναι δουλεια που κραταει απο την γεννηση του παιδιου μεχρι τον θανατο του γονιου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#548331
belgarion έγραψε:Εν τέλει, εγώ λέω οποίος συνειδητά κάνει οικογένεια καλώς κάνει, όποιος δεν νιώθει έτοιμος καλά κάνει και δεν , το πρόβλημα είναι όλοι εκείνοι που κάνουν χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται και μετά ψάχνουν που θα τα παρκάρουν ή τα βασανίζουν

παρα πολυ σωστα.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#548332
markvag έγραψε:
Asimov έγραψε:Ο καθένας εξάλλου έχει δικαίωμα να χαλαρώσει για λίγες ώρες.


Αυτό. Ιδίως για γονείς που δεν έχουν βοήθεια από παππούδες, είναι εξαιρετικά πολύτιμες αυτές οι ώρες. Και μην ακούσω "επιλογή σου είναι, έχεις υποχρέωση". Ναι, επιλογή μου / μας είναι, ναι, ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και έχω υποχρέωση, ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και θέλω να τα μεγαλώσω όσο καλύτερα μπορώ, αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να μπορείς να κάνεις συνεχώς από το πρωί ως το βράδυ ασταμάτητα χωρίς να χρειάζεσαι ένα διάλειμμα που και που. Εσείς που το λέτε, δοκιμάστε να δουλεύετε κάθε μέρα (και Σ/Κ και αργίες) 15 ώρες το 24ωρο για έναν μήνα και ελάτε μετά να τα ξαναπούμε. :lol:

ΟΚ, δεν είναι κακό να πας που και που σε κανέναν παιδότοπο, αν και εμείς το αποφεύγουμε γενικά (εκτός από πάρτυ ζήτημα να έχουμε πάει 3-4 φορές στα τελευταία 10 χρόνια και συνήθως μας το είπε η παρέα), άλλο φυσικά αν γίνεται κάθε τρία λεπτά γιατί η μανδάμ και ο μεσιέ δεν θέλουν να ενοχλούνται. Ξέρω περιπτώσεις που τη μισή μέρα τα παιδιά είναι στους παππούδες (ανεξάρτητα με το αν δουλεύουν οι γονείς) και την άλλη μισή σε παιδότοπο... ΟΚ, δεν μιλάω για κάτι τέτοιο προφανώς.

Εγώ που δουλεύω 16-17 ώρες για 4-5 μήνες κάθε μέρα τότε, ας μιλήσω..... Με βοήθεια βρεφονηπιοκόμου, αλλά χωρίς παππούδες. Η οποία βρεφονηπιοκόμος έχει ωράριο, ενώ οι παππούδες όχι. Είναι 24/7/365 διαθέσιμοι για τα εγγόνια.
Οπότε ναι, στο λίγο διάλειμμα που είχα, πήγαινα βόλτα τα μικρά μου, δεν πήγαινα για καφέδες όπως παλιά.
Τώρα χειμώνα που το πρωί ακόμα δουλεύω(άλλης φύσης εργασία), η γυναίκα μου πηγαίνει και τα παίρνει από τον παιδικό, μετά έρχεται μαζεύει εμένα και πάμε σπίτι... Και αρχίζει δεύτερη δουλειά. Βόλτα με το καρότσι, μετά φαγητό, μετά μπάνιο, μετά νανούρισμα και μετά τέλος... :lol: Την προηγούμενη εβδομάδα νομίζω την Πέμπτη κοιμήθηκα στις 8:30 από την κούραση, μαζί με αυτά...
ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ τον καφέ σαν ανάγκη για κανέναν από τους 2 γονείς, όταν το παιδί-τα παιδιά είναι παρόντα. Είναι η πρώτη και μοναδική προτεραιότητα. Τα κεφάλια μέσα. Θα μεγαλώσουν, και θα ξανάρθουν οι βόλτες και οι ξένοιαστες διακοπές και οι καφέδες και τα ποτά. Αν είμαστε γεροί....
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#548336 2018 έχουμε. Οι γονείς είναι άνθρωποι με όνομα, επίθετο και ανάγκες. Καφές, γήπεδο, σινεμά, εκδρομή, ηρεμία. Για το καλό το δικό του και για το καλό των παιδιών του, γιατί τα παιδιά μεγαλώνουν καλύτερα με ήρεμους, χαλαρούς και ευτυχισμένους γονείς. Η άποψη ότι ο γονιός πρέπει να έχει μοναδική του διασκέδαση και έγνοια το παιδί είναι προηγούμενης εποχής.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#548340
Νίκος Παππάς έγραψε:Οποιος κανει παιδια για να τον γηροκομησουν ειναι εγωιστης και μικρομυαλος.

Η αγαπη του γονιου ειναι αδολη, δηλαδη δεν κρυβει κατι πισω της. Αν θελει να την ανταποδωσει το παιδι, καλως. Αν δεν θελει παλι καλως.
Επισης ειναι δουλεια που κραταει απο την γεννηση του παιδιου μεχρι τον θανατο του γονιου.


Ετσι. Δε μπορω να φανταστω οτι καποιος ειναι τοσο χαζος ωστε να κανει παιδια για να τον γηροκομισουν...

Απλα στα γεραματα κυριως μετανοιωνουν οσοι δεν εκαναν οικογενεια. Λιγο η μοναξια, λιγο η αισθηση οτι οσα εφτιαξαν στη ζωη τους θα πανε χαμενα...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#548344
kyr80 έγραψε:ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ τον καφέ σαν ανάγκη για κανέναν από τους 2 γονείς, όταν το παιδί-τα παιδιά είναι παρόντα. Είναι η πρώτη και μοναδική προτεραιότητα. Τα κεφάλια μέσα. Θα μεγαλώσουν, και θα ξανάρθουν οι βόλτες και οι ξένοιαστες διακοπές και οι καφέδες και τα ποτά. Αν είμαστε γεροί....


Εγω δε δεχομαι κατι ακραια παραδειγματα που αναφερθηκαν νωριτερα, με γονεις που παρκαρουν τα παιδια απο εδω και απο εκει συνεχεια ή θελουν καφεδακι και γουστα καθε μερα.

Οπως ειπε σωστα και ο Corto Maltese ακομα και οι γονεις πρεπει να ειναι χαρουμενοι για να μεγαλωσουν σωστα τα παιδια τους. Ειτε η χαρα τους ειναι ενας καφες με τους φιλους μια φορα την εβδομαδα ειτε ειναι να δουνε εναν αγωνα F1 που ειναι 20 φορες το χρονο, ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ αυτα τα 2ωρα και μαλιστα ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ για να εχουν την ψυχικη τους υγεια και να παιρνουν δυναμη να συνεχισουν το μαραθωνιο του μεγαλωματος των παιδιων.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#548348
Corto Maltese έγραψε:2018 έχουμε. Οι γονείς είναι άνθρωποι με όνομα, επίθετο και ανάγκες. Καφές, γήπεδο, σινεμά, εκδρομή, ηρεμία. Για το καλό το δικό του και για το καλό των παιδιών του, γιατί τα παιδιά μεγαλώνουν καλύτερα με ήρεμους, χαλαρούς και ευτυχισμένους γονείς. Η άποψη ότι ο γονιός πρέπει να έχει μοναδική του διασκέδαση και έγνοια το παιδί είναι προηγούμενης εποχής.


:s_howdy :s_howdy :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#548369
dimitrisB έγραψε:ΜΕΓΑΛΩΣΤΕ "ΕΞΥΠΝΑ" ΠΑΙΔΙΑ, ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ΄, στο "ΠΑΛΛΑΣ".
Θα είμαι εκεί στις 5 Νοεμβρίου, ανάμεσα στους χορηγούς-προβαλλόμενους. .......

Το είχα πάρει στην πλάκα, αυτό που με ενδιέφερε ήταν η "προβολή".
Πήγα για να βγάλω τις αναγκαίες φωτό, και βέβαια, να παρακολουθήσω λίγο και να την ... κάνω. :innocent:
Αμ δε !
Παίδες, εσείς που εχετε μικρά παιδιά, ήταν ΣΧΟΛΕΙΟ ! :rtfm: .
Είδα (άκουσα) δικά μου λάθη στην ανατροφή των δικών μου παιδιών, όπως και σωστά που δεν χρειαζόταν να μου πούν.
Δεν ήταν λίγα όμως αυτά που "έμαθα". Τρομερός ο Καλογεράκης, αν τύχει να κάνει σχετική εκδήλωση, να πάτε. Στοίχιζε 25 €, πολλά μέν αλλά τα πχ 15€ ήταν το ελάχιστο αντίτιμο για το στήσιμο μιάς τέτοιας ποιοτικής εκδήλωσης, που κράτησε 3 ώρες ζωντανό το ενδιαφέρον .

Με στεναχωρήσατε βέβαια, διότι -αν και σας το πρότεινα- κανένας δε μου ζήτησε να του δώσω απ΄τα δωρεάν εισιτήρια που είχα .

Mi dispiace, a la prossima ! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#548371 Εγώ ήθελα πολύ να έρθω αλλά δυστυχώς έχω φάει εμπλοκή τις τελευταίες ημέρες :-(

Merci et à très bientôt



< >