Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#661512
cabala10 έγραψε:ερωτηση εκανα τα χαρτια της ανηψουλας μου για να μπει σε ενα βρεφονηπιακο σταθμο δεν την επελεξαν λογο μοριων βλεπω ομως πως στους επιλαχοντες υπαρχουν αρκετοι που μπηκαν με 130 μορια ενω η μικρη εβγαλε 196 μορια

που μπορω να μιλησω αν ξερει κανεις ωστε να πεσουν μερικες σφαλιαρες?


Επειδή είμαι και εγώ σε αυτήν τη φάση, ξέρω ότι κομπίνες γίνονται αλλά μου φαίνεται δύσκολο να το έχουν κάνει τόσο εξώφθαλμο. Είσαι σίγουρος; Στον ίδιο σταθμό πήραν κάποιο με λιγότερα μόρια από το δικό σας;

Υ.Γ. Θα απευθυνθείς στην αντίστοιχη υπηρεσία του δήμου σας. Εκείνοι τα βγάζουν αυτά.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#661525
sargus έγραψε:
cabala10 έγραψε:ερωτηση εκανα τα χαρτια της ανηψουλας μου για να μπει σε ενα βρεφονηπιακο σταθμο δεν την επελεξαν λογο μοριων βλεπω ομως πως στους επιλαχοντες υπαρχουν αρκετοι που μπηκαν με 130 μορια ενω η μικρη εβγαλε 196 μορια

που μπορω να μιλησω αν ξερει κανεις ωστε να πεσουν μερικες σφαλιαρες?


Επειδή είμαι και εγώ σε αυτήν τη φάση, ξέρω ότι κομπίνες γίνονται αλλά μου φαίνεται δύσκολο να το έχουν κάνει τόσο εξώφθαλμο. Είσαι σίγουρος; Στον ίδιο σταθμό πήραν κάποιο με λιγότερα μόρια από το δικό σας;

Υ.Γ. Θα απευθυνθείς στην αντίστοιχη υπηρεσία του δήμου σας. Εκείνοι τα βγάζουν αυτά.

ω ναι στους τρεις σταθμους που εβαλα ως επιλογη μπηκαν συνολικα 15 ατομα με λιγοτερα μορια
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#661542 Νομίζω παίζει ρόλο αν πρόκειται για επανεγγραφές ή έχουν αδερφάκια στον ίδιο παιδικό σταθμό.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#661545
saxon_747 έγραψε:Νομίζω παίζει ρόλο αν πρόκειται για επανεγγραφές ή έχουν αδερφάκια στον ίδιο παιδικό σταθμό.




αν ίσχυε αυτό ρε συ δεν θα φαινόταν και στα μόρια;;; δεν θα είχαν δλδ παραπάνω μοριοδότηση; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#661561 Ισχύει αυτό αλλά προσμετράται στα μόρια. Οπότε αυτά που ανακοινώνονται είναι τα τελικά.
Για πάρε κάνα τηλέφωνο να δούμε τι θα σου πουν.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#661571 Μήπως αυτοί με τα λιγότερα μόρια είναι ΕΣΠΑτζήδες;;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#667423 Χαρίζονται...

Όποιος θέλει με πμ.
Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#667446 τωρα που ειδα τα ποδήλατα που ποσταρε ο gianik
σε ποδηλατάκι για 3,5 χρονών τι προτείνετε?
Αυτά τα χωρίς πετάλια, τα ισορροπίας η τα κλασσικά με τις βοηθητικές?

Τείνω λιγο προς τα δεύτερα γιατι ειναι πιο ελεγχόμενη η κίνηση του (και πιο αργή για να μην κυνηγάω) :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#667449 Αν θες να μάθει το παιδί ποδήλατο εύκολα και γρήγορα το πρώτο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#667450
Geralt έγραψε:τωρα που ειδα τα ποδήλατα που ποσταρε ο gianik
σε ποδηλατάκι για 3,5 χρονών τι προτείνετε?
Αυτά τα χωρίς πετάλια, τα ισορροπίας η τα κλασσικά με τις βοηθητικές?

Τείνω λιγο προς τα δεύτερα γιατι ειναι πιο ελεγχόμενη η κίνηση του (και πιο αργή για να μην κυνηγάω) :iconcool:

Το καλύτερο είναι αρχικά ισορροπίας. Εμείς ξεκινήσαμε με 2+ ετών, μετά πήγαμε σε μεγαλύτερο ισορροπίας. Του άρεσαν οι κατηφόρες, σήκωνε πόδια κ τις κατέβαινε μονομιάς :lol: . 4 ετών του πήρα 16άρι χωρίς βοηθητικές αλλά στην αρχή τον δυσκόλευε να συνδιάσει πετάλι και ισορροπία. Έτσι του αγόρασα βοηθητικές, τις δοκίμασε 2 φορές που πήγαμε βόλτα κ αφού είδα ότι με τις βοηθητικές πήγαινε γρήγορα (να τις προσέχετε, σε μετατόπιση βάρους μπορεί να πέσουν τα παιδιά), του τις έβγαλα κ την τρίτη φορά έμαθε. Βέβαια έβλεπε πως κ ένας φίλος του έκανε χωρίς κ ίσως τον βοήθησε κ αυτό ψυχολογικά (ο μεγάλος μας είναι πολύ εγωιστής γενικά).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#667504 Ισορροπίας από την αρχή και από νωρίς. Οι βοηθητικές μόνο σε πεσίματα οδηγούν και άγχος του γονιού. Και το σπάσιμο της μέσης να το κρατάς μη σκοτωθεί με τις βοηθητικές και μετά χωρίς αυτές δε λέει....αχ μεσούλα μου.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#667516 Thanks!
να πάρω και κράνος, η είναι για τους φλώροι? :shifty:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#667517 Εννοείται παίρνεις.. Κ για προστασία αλλά κ για να μάθει ότι χωρίς κράνος δεν έχει ποδήλατο.

.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#667532 Μετά από 16άρι με βοηθητικές, μόνο νοσταλγία στο ότι δεν πήρα ισορροπίας έχω να πω. Μετά από 3 καλοκαίρια, ο μικρός δεν το δέχτηκε-συνήθισε ποτέ. Έκανε ελάχιστα χλμ. και γενικά του έκατσε βαρύ. Και ήταν πραγματικά βαρύ σαν σκελετός, από ένα σημείο και μετά είχε ξενερώσει+έπεφτε αν έβρισκε η βοηθητική κάποιο κενό. Δοκίμασα φέτος να βγάλω τις βοηθητικές μήπως δεί την φάση αλλιώς αλλά δεν ήθελε με την καμία. Σε αντίθεση με το πατίνι του(αυτά με 2 ρόδες μπροστά και 1 πίσω με ποδόφρενο), που το έχει λιώσει στην κυριολεξία. Όπου κι αν πάει, το θέλει μαζί και ευτυχώς που "σπάει" στα 2 και χωράει παντού. Απ' ότι τον έχω καταλάβει, του αρέσει που μ' αυτό είναι σβέλτος, σε αντίθεση με το ποδήλατο που ήταν σχετικά αργοκίνητος.
Δεν ξέρω, ίσως είναι και στο κάθε παιδί πως θα του κάτσει, μπορεί και το ισορροπίας να μην το δεχόταν, θα πόνταρα όμως στο αντίθετο.