Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#649716
Geralt έγραψε:
gianik έγραψε:επειδή έχω 3-4 χρόνια να πάω , για πείτε εκεί οι ντόπιοι , το Αλσος Συγγρού είναι ανοικτό;;
Να πάω τα μικρά να παίξουν , τρέξουν κλπ;
Θυμάμαι μπαίναμε από την είσοδος που έχει στην Λ.Κηφισίας.. :hmmm:



Ναι ειναι πλεον ανοικτο φιλε μου, εμεις πηγαμε το προηγουμενο ΣΚ για ποδηλατο-περπατημα

Εμεις συνηθως μπαινουμε απο την πισω εισοδο, απο την Ευκαλυπτων https://goo.gl/maps/5v2ArXAF1z8XkeND8 γιατι ειναι πιο ανετο στο παρκαρισμα







:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By sakis_m
#655867 Να βρίσκεις ξεχασμένα τα παιχνίδια που έπαιζες μικρός, να περιμένουν καρτερικά για 30 χρόνια και να τα δίνεις στον γιο σου. :inlove:
Αξία ανεκτίμητη..
:s_gamer
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#658050 Ο μεγάλος είναι ήδη 4 ετών και έχω την εξής απορία: Με ποιο άθλημα ασχολήθηκε ο μικρός σας και σε ποια ηλικία? Θετικά και αρνητικά?

Εμείς ασχοληθήκαμε με γυμναστική για παιδιά σε κλειστό γυμναστήριο για να εξελίξει το μυικό του σύστημα (σαν παιχνίδι πιο πολύ είναι η φάση). Αλλά σταμάτησε τον Μάρτιο κ έκτοτε ήρθαν οι διακοπές και γενικά χάθηκε η μπάλα.

Σκεφτόμουν τέννις γιατί έχει λιγότερους τραυματισμούς. Τελειώνει η σαιζόν, τα γκρουπάκια φέτος είχαν λίγα παιδιά το καθένα κ ίσως υπάρχει ένα camp τον Σεπτέμβρη 1 εβδομάδα κάθε μέρα για παιδιά κάτω των 6.

Σκεφτόμουν επίσης ομαδικό άθλημα για να αρχίσει να καταλαβαίνει την αξία της ομαδικότητας, συνεργασίας κτλ. Ποδόσφαιρο το αποκλείω. Από αυτά που βλέπω από την ομάδα δε θα έλεγα πως τρελαίνομαι.

Μπάσκετ σκέφτομαι. Κολύμβηση επίσης. Τουλάχιστον να μάθει τα βασικά στην κολύμβηση 1-2 χρόνια... Αλλά θεωρώ πως 4 ετών για κολύμβηση είναι πολύ νωρίς. Προς το παρόν θα δοκιμάσω να πηγαίνουμε στην πισίνα τα Σάββατα μαζί. Πολεμικές τέχνες επίσης θεωρώ πως βοηθούν τον χαρακτήρα, αλλά όχι σε έναν 4χρονο. Λίγο πιο μετά...

Επειδή δε θέλω να φορτώσω το παιδί με τρελό ωράριο αλλά θέλω να περνά αυτός προπάντων καλά, πρέπει να δω τί δε θα τον πίεζε αλλά θα του άρεσε παράλληλα.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#658054 Και απο 4 γίνεται άνετα. Και γενικά η "συμπεριφορά" στο νερό είναι κάτι που προσωπικά τουλάχιστον με προβληματίζει, με την έννοια ότι καλό είναι να μάθουν το νερό(και προφανώς να κολυμπάνε) απο μικρά χωρίς να το φοβούνται.
Ποδόσφαιρο το λες εσύ όχι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#658061
PeterPan έγραψε:Κολύμβηση από ποια ηλικία?


Gesendet von iPad mit Tapatalk
Ο δικός μου ξεκίνησε από τριών ετών. Στην αρχή φυσικά με τουβλάκια στην μέση, μακαρόνι, σανίδα και μπόλικο παιχνιδι.
Στά 5 του κολυμπούσε χωρίς βοήθημα και έκανε μακροβούτια.

Δυστυχώς βαρέθηκε στα 8 και το σταμάτησε.

Φέτος ζήτησε υδατοσφαίριση. Θα δούμε πως θα πανε τα πραγματα με τον ιό.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#658062
PeterPan έγραψε:Κολύμβηση από ποια ηλικία?


Gesendet von iPad mit Tapatalk
Baby swimming από 6 μηνών, αλλιώς μόλις κλείσει τα 3. Σε αυτή την περίπτωση και εφόσον πηγαίνει τακτικά, στα 4 θα κολυμπάει χωρίς βοηθήματα.
Αν θες να αποφύγεις τους τραυματισμούς, δεν υπάρχει καλύτερη άσκηση.



< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#658063 Σχεδόν τρεις μήνες κάθε καλοκαίρι στου χουριό, δεν είμαι σίγουρος πότε ξεκίνησα τα μπάνια, μα ξέρω ότι στα 4 κολύμπαγα χωρίς βοηθήματα. Χρειάζεται πάντως προσοχή με τα μακροβούτια ΙΜΗΟ. Ο ξάδερφός μου που μεγαλώσαμε μαζί και ακολούθησε το ίδιο πρόγραμμα τσίμπησε ωτίτιδες και ευαισθησία στ' αυτιά, εγώ τη γλίτωσα.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#658071 Τον εχω ξεκινησει κολυμβηση απο 6 μηνων και τώρα (3 ετων) ειναι σχεδον μόνο με το μακαρόνι, τα μπρατσακια πολυ σπανια. Το κυριότερο ειναι η εξοικείωση με το νερό, δεν εχει φόβο να βουτήξει, να πλατσουρίσει και τον βλεπεις οτι ηδη κολυμπάει σαν τα σκυλακια :lol:
Υπήρξα για 15 χρονια τουλάχιστον κολυμβητής, σε ομάδες της περιφέρειας και μεγάλη ομάδα της Θεσσαλονίκης, εχω χρυσά πανελλήνια σε 50αρι/100αρι ελεύθερο και 100αρι πεταλούδα, οπότε εχω άμεση άποψη για την κολύμβηση ως αθλημα. Δεν θα αναφέρω τα θετικά, νομιζω τα αντιλαμβανόμαστε ολοι, το μόνο αρνητικο (περα απο τις ωτίτιδες η καποιες δερματοπάθειες που επιμένουν ακομη και τωρα) ειναι η απομόνωση και η βαρεμάρα απο ένα σημείο και μετα να "μετρας πλακάκια"

Λογω αυτού, θα ήθελα να τον γράψω και εγω σε ενα ομαδικό άθλημα, ωστε να μαθει να λειτουργει μεσα στην ομαδα, τους ρολους του καθενος κτλ κτλ. Ποδοσφαιρο το αποκλειω κατηγορηματικά λογω σαπιλας και βρωμιάς
Σκεφτόμουν και εγω μπασκετ, μενω και σε ....μπασκετομανα περιοχη (Μαρουσι) οποτε ψιλιdefaultαρει σαν επιλογη
Η άλλη μου σκέψη ειναι για κάποια πολεμική τεχνη-παλη, βασικά για τζουντο, διοτι μπορει να του τονωσει την αυτοπεποίθηση οπως μονο οι πολεμικες τεχνες μπορούν και παράλληλα να αποφυγει τις πιο βίαιες εκφανσεις με χτυπήματα και τραυματισμούς
Άβαταρ μέλους
By dimik
#658077 +1 για κολύμβηση

Εγώ ξεκίνησα στα 5 και στα 7 κολυμπουσα στην 50ρα. Σταμάτησα λόγω μετάθεσης σε μέρος χωρίς κολυμβητήριο.

Τον μικρό μου τον πήγα από 4ων μηνών σε πισίνα για βρέφη και σίγουρα θα τον συνεχίσω με το κολύμπι κυρίως λόγω των μικρών επιβαρύνσεων και της ομαλής και ομοιόμορφης ανάπτυξης που προσφέρει.
Αν του αρέσει το κολύμπι μπορεί να το γυρίσει σε πόλο για ομαδικό, αν διατηρήσει τις διαστάσεις και την ανάπτυξη που έχει και στο μέλλον

Μια πολεμική τέχνη θα την δοκιμάσει στο μέλλον για να μάθει στον αυτοέλεγχο, τον σεβασμό και να ξεσπάει.

Ποδόσφαιρα, μπάσκετ κλπ προτιμώ να παίζει στην γειτονιά δεν βρίσκω λόγο να πηγαίνει προπονήσεις σε ομάδα εκτός αν το θελήσει τόσο πολύ.

Στο μυαλό μου έχω και το εντουρο αλλά δεν το λέω σε κανέναν από τώρα Έχω βρει ήδη γιαμαχακι για αγορά.

< >
Άβαταρ μέλους
By DAP
#658092 Συγνωμην για την παρεμβαση στη κουβεντα σας αλλα εχω μια ερωτηση να κανω....Τα παιδια τα ρωτησατε με ΤΙ τους αρεσει να αθλουνται;

Μη νομιζετε οτι σας κανω παρατηρηση...Και γω απο του κεφαλιου μου διαλεξα και τον εβαλα στο μπασκετ.... ......Και τα παρατησε στο εξαμηνο απανω......
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#658093
DAP έγραψε:Συγνωμην για την παρεμβαση στη κουβεντα σας αλλα εχω μια ερωτηση να κανω....Τα παιδια τα ρωτησατε με ΤΙ τους αρεσει να αθλουνται;

Μη νομιζετε οτι σας κανω παρατηρηση...Και γω απο του κεφαλιου μου διαλεξα και τον εβαλα στο μπασκετ.... ......Και τα παρατησε στο εξαμηνο απανω......
Εννοείται. Εκτός από την αρχή φυσικά.
Επειδή όμως του άρεσε και του αρέσει παρα πολυ το νερό, ήταν ασφαλής επιλογή την οποία γουσταρε πολυ μεχρι που βαρέθηκε να μετράει πλακακια. Τουλάχιστον έμαθε κολυμπι.

Έκτοτε έχει δοκιμάσει αρκετά αθλήματα για να καταλήξει στο καράτε. Όμως λόγω πανδημιας σταμάτησε τον Μάρτιο και δεν ήθελε να ξεκινήσει μετά. Προτιμούσε να κάνει ποδήλατο με φίλους.



Από το Redmi Note 8 Pro