Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#569331
Νίκος Παππάς έγραψε:
Serf έγραψε:Παρακαλώ να αλλάξει ο τίτλος του παρόντος σε "Είμαι γονέας 1/2"!!!

https://www.iefimerida.gr/news/482097/g ... ai-gonea-2

Γαλλία: Καταργούνται οι λέξεις «μαμά» και «μπαμπάς» -Τα παιδιά έχουν «γονέα 1» και «γονέα 2» 

< Note >

Aπο το αρθρο

Με στόχο να αντιμετωπίσει τον κοινωνικό ρατσισμό απέναντι στους ομοφυλοφίλους, ο Γάλλος Πρόεδρος και η παράταξή του κατέθεσαν μια τροπολογία που αλλάζει τα οικογενειακά στοιχεία των παιδιών: Ετσι λοιπόν στις αιτήσεις εγγραφής στα σχολεία, αντί για «Ονομα Πατρός» και «Ονομα Μητρός» θα αναγράφεται «Γονέας 1» και «Γονέας 2».

Τιποτα δεν καταργειται, στα εγραφα και τις αιτησεις μονο. Τα παιδια με δυο μαμαδες και τα παιδια με δυο μπαμπαδες θα συνεχισουν να τους φωναζουν ετσι.
Το "καταργούνται" είναι από τον τίτλο του άρθρου. Δεν το είπα εγώ. Παρόλα αυτά, έχω μια απορία. Πού μπαίνει το όριο μεταξύ της χρήσης των όρων "γονέας 1/2" και "πατέρας/μητέρα" στις συναλλαγές με το γαλλικό κράτος;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#569345 Είναι αιδιιιιο, του τάδε ο γονέας ο 2....
Αυτο θα φωνάζουμε junior,!!!! :)

.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#569348
gianik έγραψε:Είναι αιδιιιιο, του τάδε ο γονέας ο 2....
Αυτο θα φωνάζουμε junior,!!!! :)

.
Ο μέγας ποιητής και λαογράφος "Τζονις ο ριμας" :)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#569351 Με αφορμή το περι γηπέδου που ανέφερε ο τζιούνορας, ήθελα να το γράψω απο την περασμένη αγωνιστική στον εντός έδρας αγώνα της ΑΕΚ με τον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ.
Είχε ψωλόκρυο και ολίγον απο χιονιά(χιονόνερο), ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο και η κάμερα εστιάζει και στέκεται σε ένα...δίχρονο, που ήταν βέβαια ντυμένο μέχρι τα μπούνια ωστόσο μέχρι και ο σπίκερ του έκανε μια κάποια εντύπωση.
Ερωτώ. Με τέτοιες συνθήκες(λίγο πολύ όλοι μας ξέρουμε το ξύρισμα που παίζει εκεί πάνω σε μπόλικο κρύο),θα πήγαινε κανείς σας το μικρό του εκεί; Μόνο εμένα μου φαίνεται λιγάκι άκυρο το εγχείρημα; Δηλαδή νταξ, άλλη μέρα χάθηκε να το πάει το παιδάκι;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#569355 Βασικά πρεπει να είσαι γενικά λίγο βαρεμενος να πας το 2χρονο στο γηπεδο.
Μέσα στα μπινελικια και την καφριλα, ενίοτε και σε δακρυγόνα.
Στις συνθήκες που περιγραφεις μάλλον ηταν τελείως άρρωστος ο πατέρας.

< >
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#569368
edmond έγραψε:Με αφορμή το περι γηπέδου που ανέφερε ο τζιούνορας, ήθελα να το γράψω απο την περασμένη αγωνιστική στον εντός έδρας αγώνα της ΑΕΚ με τον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ.
Είχε ψωλόκρυο και ολίγον απο χιονιά(χιονόνερο), ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο και η κάμερα εστιάζει και στέκεται σε ένα...δίχρονο, που ήταν βέβαια ντυμένο μέχρι τα μπούνια ωστόσο μέχρι και ο σπίκερ του έκανε μια κάποια εντύπωση.
Ερωτώ. Με τέτοιες συνθήκες(λίγο πολύ όλοι μας ξέρουμε το ξύρισμα που παίζει εκεί πάνω σε μπόλικο κρύο),θα πήγαινε κανείς σας το μικρό του εκεί; Μόνο εμένα μου φαίνεται λιγάκι άκυρο το εγχείρημα; Δηλαδή νταξ, άλλη μέρα χάθηκε να το πάει το παιδάκι;


Εγω παντως τον δικο μου τον ειχα παρει με τον Απολλωνα. Ειχε παει και η κυρα σε παρτι με τη μικρη και δεν ειχα και που να τον αφησω.. Δεν ειναι δυο βεβαια, ειναι οκτω. Το κρυο δεν παιζει κανενα ρολο για τα παιδια. Ισα ισα. Απο το να ειναι σε κανα παιδοτοπο με 30 βαθμους και εκατο παιδια με ιωσεις καλυτερα εξω. Για το καφριλικι οκ το συζηταμε.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#569373
gianik έγραψε:Είναι αιδιιιιο, του τάδε ο γονέας ο 2....
Αυτο θα φωνάζουμε junior,!!!! :)

.


Καλο. Μου θυμιζεις ειχα παει παλια σε ενα ντερμπι τοτεναμ αρσεναλ καλη ωρα οπως σημερα στο γουαϊτ χαρτ λεην και το πιο υβριστικο συνθημα που φωναζαν οι της τοτεναμ που θεωρουνται φλωροι ηταν: what is arsenal? Shit απανταγαν οι απεναντι.
What is shit? Arsenal λεγαν ξανα οι αλλοι. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#569483
junior gt έγραψε:
edmond έγραψε:Με αφορμή το περι γηπέδου που ανέφερε ο τζιούνορας, ήθελα να το γράψω απο την περασμένη αγωνιστική στον εντός έδρας αγώνα της ΑΕΚ με τον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ.
Είχε ψωλόκρυο και ολίγον απο χιονιά(χιονόνερο), ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο και η κάμερα εστιάζει και στέκεται σε ένα...δίχρονο, που ήταν βέβαια ντυμένο μέχρι τα μπούνια ωστόσο μέχρι και ο σπίκερ του έκανε μια κάποια εντύπωση.
Ερωτώ. Με τέτοιες συνθήκες(λίγο πολύ όλοι μας ξέρουμε το ξύρισμα που παίζει εκεί πάνω σε μπόλικο κρύο),θα πήγαινε κανείς σας το μικρό του εκεί; Μόνο εμένα μου φαίνεται λιγάκι άκυρο το εγχείρημα; Δηλαδή νταξ, άλλη μέρα χάθηκε να το πάει το παιδάκι;


Εγω παντως τον δικο μου τον ειχα παρει με τον Απολλωνα. Ειχε παει και η κυρα σε παρτι με τη μικρη και δεν ειχα και που να τον αφησω.. Δεν ειναι δυο βεβαια, ειναι οκτω. Το κρυο δεν παιζει κανενα ρολο για τα παιδια. Ισα ισα. Απο το να ειναι σε κανα παιδοτοπο με 30 βαθμους και εκατο παιδια με ιωσεις καλυτερα εξω. Για το καφριλικι οκ το συζηταμε.



Σωστος... :oops:
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#576358 Σήμερα μιας και δεν έβρεχε πήγα τον μικρό (6½) για ποδήλατο. Αν και στην αρχή φοβόταν βγάλαμε τις βοηθητικές.
Μετά από μερικές προσπάθειες τα κατάφερε!
Είμαι ένας ευτυχισμένος χαζομπαμπάς.

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#576378 Άντε ρε και στη πρώτη του τιμονιά με 4τροχο. :thumbsup: :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#576379 Έχουμε πάει ήδη 2 φορές καρτ φέτος

< Note 6 >