Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#403258
elvet έγραψε:McLaren, αλλά τα ξαδέλφια είναι πολύ ικανοποιημένα και με την αντοχή και με το ζύγισμα (ελαφρύ, ευκίνητο και ευέλικτο


Έχουν τα ξαδέλφια σου McLaren? Λογικό να είναι ελαφρύ κι ευκίνητο πάντως, ανθρακονημάτινη μπανιέρα έχουν... :lol:
Άβαταρ μέλους
By manosky
#403305
theo13 έγραψε:
manosky έγραψε:Τότε, δεν έχετε γνωρίσει δύσκολες συνθήκες
- απουσία οποιασδήποτε εξωτερικής βοήθειας,
- απόφαση να μη μεγαλώνουν τα παιδιά νταντάδες,
- έντονα ψυχολογικά θέματα του μεγαλύτερου ιδίως παιδιού (νοητική οπισθοδρόμηση, ζήλεια, απομόνωση, επιθέσεις στο νεότερο).

Καλό αυτό.


Στην οικογένεια μου είμαστε 4 αδέρφια (3 αγόρια εκ των οποίων τα 2 δίδυμα και 1 κορίτσι). Εγώ γεννήθηκα πρώτος και έχω διαφορά με την αδερφή μου 11 μήνες και με τους μικρούς 2 χρόνια και 2 μήνες!
Οι γονείς δούλευαν και οι δύο και μάλιστα ο πατέρας μου με βάρδιες και είχε ωράριο ότι να ναι. Παππούδες ο πιο κοντινός 100 χλμ. Νταντάδες δεν έπαιζαν λόγω χρημάτων αλλά και εμπιστοσύνης. Απλά ο πατέρας μου έκανε ότι και η μάνα μου και η μάνα απλά δεν κοιμόταν ποτέ. ΞΕΚΩΛΙΑΣΤΗΚΑΝ αλλά τα έβγαλαν μια χαρά πέρα. Το κλίμα αυτό της "οικογενειακής εγρήγορσης" παντού και πάντα ήταν παρόν και πέρασε φυσιολογικά και σε εμάς. Όχι με άσχημο τρόπο αλλά με κάποιους αναπόφευκτους οικογενειακούς κανόνες. Φυσικά και τσακωνόμασταν σα παιδιά αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Όλα κύλησαν φυσιολογικά.
Τώρα που έχω εγώ πλέον παιδί έχω καταλάβει ότι ο μόνος τρόπος να μην υπάρχουν στρεβλώσεις μια οικογένεια στο θέμα της ανατροφής των παιδιών είναι πραγματικά να αφοσιωθείς στο 100% σα γονιός. Οτιδήποτε άλλο έχει επιπτώσεις δυστυχώς (π.χ. παρκάρισμα παιδιών σε παππούδες λόγω ευκολίας).
Η ηλικία των παιδιών δε παίζει ρόλο νομίζω.

Κοίτα, καλά έκαναν οι άνθρωποι, αφού αυτό ήθελαν.
Μόνο που αναφέρεις το "απλό": "η μάνα απλά δεν κοιμόταν ποτέ".
Θεωρείς ότι αυτό είναι κάτι που απλώς περνάει έτσι;

Είναι δηλαδή στόχος ενός ζευγαριού και μιας οικογένειας η μάνα-κουράγιο και ο πατέρας-κουβαλητής-υποζύγιο;
Πότε αυτοί οι γονείς λειτουργούσαν σαν ζευγάρι; Πότε ηρεμούσε, πότε σκεφτόταν τον εαυτό της, πότε έσκαγαν τα βεγγαλικά;

Οι γονείς δεν είναι ρομπότ, είναι άνθρωποι με ατομικές ανάγκες που δύσκολα καλύπτονται από την οικογενειακή ολοκλήρωση.
Εντάξει, άλλες εποχές τα 70's ή κάπου εκεί, άλλες τώρα. Και τώρα δεν μπορούμε να περιοριστούμε στον άρτον τον επιιούσιον, υπάρχουν, καλώς θα έλεγα, περισσότερες ανάγκες.
Εκεί πάει και κολλάει, αντικειμενικά και λογικά, το ζήτημα της διαφοράς ηλικίας των παιδιών, εφόσον δεν μπορείς να πάρεις βοήθειες και δεν θέλεις υποκατάσταση από ξένους.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#403339
REALZEUS έγραψε:
elvet έγραψε:McLaren, αλλά τα ξαδέλφια είναι πολύ ικανοποιημένα και με την αντοχή και με το ζύγισμα (ελαφρύ, ευκίνητο και ευέλικτο


Έχουν τα ξαδέλφια σου McLaren? Λογικό να είναι ελαφρύ κι ευκίνητο πάντως, ανθρακονημάτινη μπανιέρα έχουν... :lol:

Ναι έχουν οι δύο έχουν cabrio μονοθέσιο και ο τρίτος cabrio διθέσιο!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#403340
REALZEUS έγραψε:
elvet έγραψε:McLaren, αλλά τα ξαδέλφια είναι πολύ ικανοποιημένα και με την αντοχή και με το ζύγισμα (ελαφρύ, ευκίνητο και ευέλικτο


Έχουν τα ξαδέλφια σου McLaren? Λογικό να είναι ελαφρύ κι ευκίνητο πάντως, ανθρακονημάτινη μπανιέρα έχουν... :lol:
Αλέξανδρε λες να πληρώνω με τον Τσίπρα κ τέλη;;;!!!


< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#403343
elvet έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
elvet έγραψε:McLaren, αλλά τα ξαδέλφια είναι πολύ ικανοποιημένα και με την αντοχή και με το ζύγισμα (ελαφρύ, ευκίνητο και ευέλικτο


Έχουν τα ξαδέλφια σου McLaren? Λογικό να είναι ελαφρύ κι ευκίνητο πάντως, ανθρακονημάτινη μπανιέρα έχουν... :lol:

Ναι έχουν οι δύο έχουν cabrio μονοθέσιο και ο τρίτος cabrio διθέσιο!


Βρε Μανώλη μου, το πείραγμα ήταν επειδή έγραψες McLaren (τα αυτοκίνητα), αντί για MacLaren (τα καρότσια). :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#403432 Αν θυμάμαι καλά τα περισσότερα λένε για 15 ή 20 κιλά και λίγα λένε για 25 κιλά.
Σχόλια εντυπώσεις από την μικρή εμπειρία μου (1 μόνο παιδί αλλά πολλή μελέτη)(σειρά τυχαία).

MacLaren
+
στενό χωράει σε δύσκολα πεζοδρόμια και διαδρόμους σούπερμάρκετ (αλλά και μικρό σε χώρους)
ελαφρύ
καλής ποιότητας
αταξικό (δεν εκτίθεσαι, αξιοπρεπές με ολίγη μούρη ειδικά στις καλές ή ειδικές επώνυμες εκδόσεις)
-
μικρές ρόδες που φθείρονται άσχημα, μπελάς το δίπλωνε ξεδίπλωνε
πισώβαρο (αν κρεμάσεις σακούλες κάνει σούζες)
χάρχαλο (αστεία ακαμψία αν και ίσως δεν έχει σημασία αλλά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη)
2 χερούλια άρα θέλεις 2 χέρια για να το κοντρολάρεις
το θεωρώ ακριβό για αυτό που είναι αλλά υπάρχουν πολύ χειρότερα
τύπου ομπρέλας άρα γίνεται πολύ μακρύ (αυτό μπορεί και να βολεύει κάποιους ανάλογα με το που το βάζεις)

Bugaboo Bee
ποιότητα κατασκευής, άνεση (ανάρτηση) μεγάλο αλεξήλιο
μικρές και μεγάλες ρόδες
ρυθμιζόμενο μέγεθος καθίσματος
- ακριβό
- μέτριο δίπλωμα και όγκος
- φαρδύ

BabyJogger
μακράν το ευκολότερο δίπλωμα ξεδίπλωμα και γίνεται τελείως πλακέ και αυτός είναι ο βασικός λόγος που στα μάτια μου κερδίζει όλα τα άλλα.
ελαφρύ, μεγάλες ρόδες, μεγάλο αλεξήλιο, άπειρες ρυθμίσεις κλίσης, ενιαίο χερούλι
χώροι τόσο για μωρό όσο και αποθηκευτικοί, άκαμπτο
αφαιρούμενο ύφασμα για καθάρισμα, τρίκυκλο άρα δε σφηνώνει η ρόδα στις γωνίες
λογική τιμή
+/- σπάνιο, εκκεντρικό
- μάλλον φαρδύ
- μερικοί θα το θεωρήσουν κάπως φτηνιάρικο αλλά τελικά είναι και πρακτικό και ανθεκτικό
Δεν υπήρχε στην Ελλάδα, δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, εγώ το πήρα online.

Stokke
πολύ ωραίες λειτουργίες ρύθμιση ύψους και φοράς
ποιότητα, ρόδες, αντοχή
-
βαρύ, ογκώδες, ακριβό, λίγοι αποθηκευτικοί χώροι
Βασικά είναι καλό για βόλτες από το σπίτι αν δεν χρειάζεται ποτέ να το διπλώσεις/μεταφέρεις
Άβαταρ μέλους
By elvet
#403956
REALZEUS έγραψε:
elvet έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
elvet έγραψε:McLaren, αλλά τα ξαδέλφια είναι πολύ ικανοποιημένα και με την αντοχή και με το ζύγισμα (ελαφρύ, ευκίνητο και ευέλικτο


Έχουν τα ξαδέλφια σου McLaren? Λογικό να είναι ελαφρύ κι ευκίνητο πάντως, ανθρακονημάτινη μπανιέρα έχουν... :lol:

Ναι έχουν οι δύο έχουν cabrio μονοθέσιο και ο τρίτος cabrio διθέσιο!


Βρε Μανώλη μου, το πείραγμα ήταν επειδή έγραψες McLaren (τα αυτοκίνητα), αντί για MacLaren (τα καρότσια). :iconcool:

Δεν έχεις μπει ακόμα στα βάσανα, αλλά κανείς δεν χρησιμοποιεί κυριολεκτικά το "μονοθέσιο cabrio" για καροτσάκι μωρού :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By elvet
#403957 Είχε συζητηθεί το θέμα και παλιότερα, σχετικά αξία, χρήση κλπ βλαστοκυττάρων:
Στον «αέρα» τα βλαστοκύτταρα χιλιάδων παιδιών. «Μπαλάκι» οι ευθύνες μεταξύ Stem-Health και «Υγεία»
http://www.huffingtonpost.gr/2017/06/06/koinonia-ygeia-vlastokyttara-stem-health_n_16965984.html
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#403988
sknipper έγραψε:Αν θυμάμαι καλά τα περισσότερα λένε για 15 ή 20 κιλά και λίγα λένε για 25 κιλά.
Σχόλια εντυπώσεις από την μικρή εμπειρία μου (1 μόνο παιδί αλλά πολλή μελέτη)(σειρά τυχαία).

MacLaren
+
στενό χωράει σε δύσκολα πεζοδρόμια και διαδρόμους σούπερμάρκετ (αλλά και μικρό σε χώρους)
ελαφρύ
καλής ποιότητας
αταξικό (δεν εκτίθεσαι, αξιοπρεπές με ολίγη μούρη ειδικά στις καλές ή ειδικές επώνυμες εκδόσεις)
-
μικρές ρόδες που φθείρονται άσχημα, μπελάς το δίπλωνε ξεδίπλωνε
πισώβαρο (αν κρεμάσεις σακούλες κάνει σούζες)
χάρχαλο (αστεία ακαμψία αν και ίσως δεν έχει σημασία αλλά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη)
2 χερούλια άρα θέλεις 2 χέρια για να το κοντρολάρεις
το θεωρώ ακριβό για αυτό που είναι αλλά υπάρχουν πολύ χειρότερα
τύπου ομπρέλας άρα γίνεται πολύ μακρύ (αυτό μπορεί και να βολεύει κάποιους ανάλογα με το που το βάζεις)

Bugaboo Bee
ποιότητα κατασκευής, άνεση (ανάρτηση) μεγάλο αλεξήλιο
μικρές και μεγάλες ρόδες
ρυθμιζόμενο μέγεθος καθίσματος
- ακριβό
- μέτριο δίπλωμα και όγκος
- φαρδύ

BabyJogger
μακράν το ευκολότερο δίπλωμα ξεδίπλωμα και γίνεται τελείως πλακέ και αυτός είναι ο βασικός λόγος που στα μάτια μου κερδίζει όλα τα άλλα.
ελαφρύ, μεγάλες ρόδες, μεγάλο αλεξήλιο, άπειρες ρυθμίσεις κλίσης, ενιαίο χερούλι
χώροι τόσο για μωρό όσο και αποθηκευτικοί, άκαμπτο
αφαιρούμενο ύφασμα για καθάρισμα, τρίκυκλο άρα δε σφηνώνει η ρόδα στις γωνίες
λογική τιμή
+/- σπάνιο, εκκεντρικό
- μάλλον φαρδύ
- μερικοί θα το θεωρήσουν κάπως φτηνιάρικο αλλά τελικά είναι και πρακτικό και ανθεκτικό
Δεν υπήρχε στην Ελλάδα, δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, εγώ το πήρα online.

Stokke
πολύ ωραίες λειτουργίες ρύθμιση ύψους και φοράς
ποιότητα, ρόδες, αντοχή
-
βαρύ, ογκώδες, ακριβό, λίγοι αποθηκευτικοί χώροι
Βασικά είναι καλό για βόλτες από το σπίτι αν δεν χρειάζεται ποτέ να το διπλώσεις/μεταφέρεις

ευχαριστώ για την απάντηση :thumbsup:
αρχίζω το ψάξιμο πάλι :lol:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#403993
rx8_drifter έγραψε:Υπήρχε κάποιο ιδιαίτερο αβανταζ να τα έχεις σε ιδιωτική τράπεζα?


Εάν τα έδινες στη δημόσια τράπεζα, ήταν διαθέσιμα σε όλους. Ο μόνος τρόπος να τα κρατήσεις για την οικογένειά σου ήταν να τα δώσεις σε ιδιωτική. Όλα αυτά στα διαφημιστικά φυλλάδια βέβαια γιατί στην πράξη ήταν ανούσιο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#404253 Κανένα. Γιατί τα δικά σου είναι και άχρηστα αφού αν έχεις θέμα θα έχουν κι αυτά και ανεπαρκή σε ποσότητα.
Αντίθετα στη δημόσια θα έχεις πρόσβαση στων άλλων (πανευρωπαϊκά) που μπορεί να είναι υγιή, κατάλληλα και σε επαρκή ποσότητα. Νομίζω μάλιστα καλύπτεται όλη η οικογένεια.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#404270
PeterPan έγραψε:
sknipper έγραψε:Αν θυμάμαι καλά τα περισσότερα λένε για 15 ή 20 κιλά και λίγα λένε για 25 κιλά.
Σχόλια εντυπώσεις από την μικρή εμπειρία μου (1 μόνο παιδί αλλά πολλή μελέτη)(σειρά τυχαία).

MacLaren
+
στενό χωράει σε δύσκολα πεζοδρόμια και διαδρόμους σούπερμάρκετ (αλλά και μικρό σε χώρους)
ελαφρύ
καλής ποιότητας
αταξικό (δεν εκτίθεσαι, αξιοπρεπές με ολίγη μούρη ειδικά στις καλές ή ειδικές επώνυμες εκδόσεις)
-
μικρές ρόδες που φθείρονται άσχημα, μπελάς το δίπλωνε ξεδίπλωνε
πισώβαρο (αν κρεμάσεις σακούλες κάνει σούζες)
χάρχαλο (αστεία ακαμψία αν και ίσως δεν έχει σημασία αλλά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη)
2 χερούλια άρα θέλεις 2 χέρια για να το κοντρολάρεις
το θεωρώ ακριβό για αυτό που είναι αλλά υπάρχουν πολύ χειρότερα
τύπου ομπρέλας άρα γίνεται πολύ μακρύ (αυτό μπορεί και να βολεύει κάποιους ανάλογα με το που το βάζεις)

Bugaboo Bee
ποιότητα κατασκευής, άνεση (ανάρτηση) μεγάλο αλεξήλιο
μικρές και μεγάλες ρόδες
ρυθμιζόμενο μέγεθος καθίσματος
- ακριβό
- μέτριο δίπλωμα και όγκος
- φαρδύ

BabyJogger
μακράν το ευκολότερο δίπλωμα ξεδίπλωμα και γίνεται τελείως πλακέ και αυτός είναι ο βασικός λόγος που στα μάτια μου κερδίζει όλα τα άλλα.
ελαφρύ, μεγάλες ρόδες, μεγάλο αλεξήλιο, άπειρες ρυθμίσεις κλίσης, ενιαίο χερούλι
χώροι τόσο για μωρό όσο και αποθηκευτικοί, άκαμπτο
αφαιρούμενο ύφασμα για καθάρισμα, τρίκυκλο άρα δε σφηνώνει η ρόδα στις γωνίες
λογική τιμή
+/- σπάνιο, εκκεντρικό
- μάλλον φαρδύ
- μερικοί θα το θεωρήσουν κάπως φτηνιάρικο αλλά τελικά είναι και πρακτικό και ανθεκτικό
Δεν υπήρχε στην Ελλάδα, δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, εγώ το πήρα online.

Stokke
πολύ ωραίες λειτουργίες ρύθμιση ύψους και φοράς
ποιότητα, ρόδες, αντοχή
-
βαρύ, ογκώδες, ακριβό, λίγοι αποθηκευτικοί χώροι
Βασικά είναι καλό για βόλτες από το σπίτι αν δεν χρειάζεται ποτέ να το διπλώσεις/μεταφέρεις

ευχαριστώ για την απάντηση :thumbsup:
αρχίζω το ψάξιμο πάλι :lol:

λοιπόν, το baby jogger mini zip πήραμε τελικά... βγήκε στα 252€ και άλλα 50€ η θήκη για το αεροδρόμιο για να μην λερώνεται... τόσο βγήκε το μαλλί...

ευχαριστώ κ πάλι :lol: ενθουσιάστηκε τόσο η :inlove: όσο κ τα πεθερικά :lol:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#404412
manosky έγραψε: Κοίτα, καλά έκαναν οι άνθρωποι, αφού αυτό ήθελαν.
Μόνο που αναφέρεις το "απλό": "η μάνα απλά δεν κοιμόταν ποτέ".
Θεωρείς ότι αυτό είναι κάτι που απλώς περνάει έτσι;

Είναι δηλαδή στόχος ενός ζευγαριού και μιας οικογένειας η μάνα-κουράγιο και ο πατέρας-κουβαλητής-υποζύγιο;
Πότε αυτοί οι γονείς λειτουργούσαν σαν ζευγάρι; Πότε ηρεμούσε, πότε σκεφτόταν τον εαυτό της, πότε έσκαγαν τα βεγγαλικά;

Οι γονείς δεν είναι ρομπότ, είναι άνθρωποι με ατομικές ανάγκες που δύσκολα καλύπτονται από την οικογενειακή ολοκλήρωση.
Εντάξει, άλλες εποχές τα 70's ή κάπου εκεί, άλλες τώρα. Και τώρα δεν μπορούμε να περιοριστούμε στον άρτον τον επιιούσιον, υπάρχουν, καλώς θα έλεγα, περισσότερες ανάγκες.
Εκεί πάει και κολλάει, αντικειμενικά και λογικά, το ζήτημα της διαφοράς ηλικίας των παιδιών, εφόσον δεν μπορείς να πάρεις βοήθειες και δεν θέλεις υποκατάσταση από ξένους.


Δε μιλάω για 70s αλλά για 90s. Δεν ήταν θέμα επιλογής ή μαγκιάς ή ότι είναι ανώτεροι σα γονείς. Απλά ανταποκρίθηκαν στο ακέραιο σε αυτό που επέλεξαν. Δεν έβαλαν προτεραιότητα να αγοράσουν καινούριο αυτοκίνητο αλλά να φτιάξουν σπίτι και να σπουδάσουμε. Αυτά είναι θέματα επιλογών. Είχαμε και το αντίπαλο δέος στον οικογενειακό κύκλο όπου οι γονείς πάρκαραν τα παιδιά και πήγαιναν Μύκονο διακοπές και μπουζούκια 4-5 φορές την εβδομάδα. Φυσικά η πορεία των παιδιών σαν ενήλικες ήταν ΄"περίεργη" το λιγότερο..
Άβαταρ μέλους
By elvet
#404494
sknipper έγραψε:Κανένα. Γιατί τα δικά σου είναι και άχρηστα αφού αν έχεις θέμα θα έχουν κι αυτά και ανεπαρκή σε ποσότητα.
Αντίθετα στη δημόσια θα έχεις πρόσβαση στων άλλων (πανευρωπαϊκά) που μπορεί να είναι υγιή, κατάλληλα και σε επαρκή ποσότητα. Νομίζω μάλιστα καλύπτεται όλη η οικογένεια.

Αυτό ακριβώς! πολλά από τα αποθηκευμένα βλαστοκύτταρα είναι ήδη ακατάλληλα από τη λήψη τους (λίγα, κακοποιημένα), δεν είναι πάντα εύκολο να γίνει η λήψη τους (ξεχνούν οι μαίες κατά τον τοκετό, γίνεται βιαστικά η λήψη), πόσο μάλλον εάν και όταν ξεπαγώσουν. Επιπλέον οι αποτελεσματικές θεραπευτικές εφαρμογές τους σε ενήλικες είναι πολύ περιορισμένες