Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JBT
#402548 Κακιζω :lol: :lol:

Τι λέξη είναι αυτή πάλι :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#402550
xenos έγραψε:
theo13 έγραψε:Τώρα που έχω εγώ πλέον παιδί έχω καταλάβει ότι ο μόνος τρόπος να μην υπάρχουν στρεβλώσεις μια οικογένεια στο θέμα της ανατροφής των παιδιών είναι πραγματικά να αφοσιωθείς στο 100% σα γονιός. Οτιδήποτε άλλο έχει επιπτώσεις δυστυχώς (π.χ. παρκάρισμα παιδιών σε παππούδες λόγω ευκολίας).
Η ηλικία των παιδιών δε παίζει ρόλο νομίζω.


Να σου πω όμως και κάτι; Και εμείς με 2 μικρά και δεν έχουμε βοήθεια κατά 99%, αλλά κάποιες φορές σκας ρε παιδί μου σαν γονιός. Θέλεις είτε μια βόλτα, είτε 1 ώρα να κάνεις κάτι να ξεχαστείς. Βάλε μέσα και το άγχος για τα προς το ζειν.
Οπότε αυτούς που χρησιμοποιούν και λίγο γιαγιά δεν τους κακίζω.

εγώ γιατί πάντα νόμιζα ότι οι παππούδες παίρνουν ενέργεια από τα εγγόνια; :hmmm:

θα έλεγα ότι η υπερέκθεση ίσως δεν είναι και ιδανική, αλλά από την άλλη άνθρωποι είναι και αυτοί ας το χαρούν και αυτοί, να θυμηθούν τα νιάτα τους :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#402553 Παν μέτρον άριστον. Ούτε ξέφρενο park and ride, ούτε επ' ώμου τα παιδιά 24/7.
Btw, κι εμείς στη 2η περίπτωση ανήκουμε και ώρες ώρες βλέπουμε βαθύ κόκκινο...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#402629
Anonymous Founder έγραψε:Σας έχω ξαναπεί πως όσοι χωρίς παιδιά διαβάζουμε ετούτο το θέμα, το σκεφτόμαστε διπλά; :lol:
(Καλά, όχι πως παίζει ρόλο το τι θα πω εγώ, η γυναίκα θα πάρει την απόφαση, αλλά έπρεπε να το πω... :lol: ).


Κοίτα να δεις.

Σε αυτό το τόπικ όπως και γενικώς στα φόρουμ, θα διαβάσεις μόνο προβλήματα και γκρίνιες. :lol:

Οπότε έγκειται στη γενικότερη φιλοσοφία, μην αγχώνεσαι.

Που και που όμως, θα διαβάσεις πόσο όμορφο είναι να έχεις ένα άνθρωπο δίπλα σου τον οποίο τον χτίζεις από μηδέν, τον αναπτύσσεις, τον εξελίσσεις και γεμίζεις ουσιαστικά τον χρόνο της ημέρας μαζί του.

Ε ειδικά όταν αυτός ο άνθρωπος είναι κόρη και σου λέει "μπαμπάκα είσαι ο καλύτερος στο κόσμο" και παίρνεις φιλάκι...ε μλκ δε θέλεις τίποτε άλλο, όλα τα άλλα τα ξεχνάς.

Αποκτάει νόημα η παρουσία μας στο πλανήτη γη.

Focus στις καλές στιγμές, παντού υπάρχουν και δύσκολες.
Άβαταρ μέλους
By otso
#402635 και μετα ηρθε η εφηβεια

μπονους οταν ακους για πρωτη φορα το κωλογερε , Anonymous Founder παρε καλυτερα μια με παιδια ανω των 20
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#402637 Και γιος να ειναι, το ιδιο αισθανεσαι!

Μια μονο ενσταση. Δεν τον χτιζεις εσυ μονο. Κουβαλαει δικα του χαρακτηριστικα στην προσωπικοτητα του που καθως μεγαλωνει βλεπεις οτι δεν τα εχεις ουτε εσυ, ουτε η μανα του. :)


Α! Καντε παιδια ρε! Αν δεν μπορειτε υιοθετηστε!
Δεν υπαρχει το συναισθημα!! :s_biggrin

Μολις με πηρε ο δικος μου. Μπαλιτσα στο σαλονι μολις γυρισω σπιτι και φαμε. :eat:
Παλι γκολακια θα φαω :eat:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#402639
Νίκος Παππάς έγραψε:Και γιος να ειναι, το ιδιο αισθανεσαι!

Μια μονο ενσταση. Δεν τον χτιζεις εσυ μονο. Κουβαλαει δικα του χαρακτηριστικα στην προσωπικοτητα του που καθως μεγαλωνει βλεπεις οτι δεν τα εχεις ουτε εσυ, ουτε η μανα του. :)


Α! Καντε παιδια ρε! Αν δεν μπορειτε υιοθετηστε!
Δεν υπαρχει το συναισθημα!! :s_biggrin

Μολις με πηρε ο δικος μου. Μπαλιτσα στο σαλονι μολις γυρισω σπιτι και φαμε. :eat:
Παλι γκολακια θα φαω :eat:


Τον/την πλάθεις, εντάξει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#402643
otso έγραψε:και μετα ηρθε η εφηβεια

μπονους οταν ακους για πρωτη φορα το κωλογερε , Anonymous Founder παρε καλυτερα μια με παιδια ανω των 20

otso μου, την έχω βρει ήδη, απ' ό,τι μου έχει πει, δεν έχει παιδιά...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#402663
edmond έγραψε:
markvag έγραψε:Και η γυναίκα μου είναι 13 χρόνια μεγαλύτερη από την αδερφή της..

Μα κανείς δεν στάθηκε εδω; :shifty:
Τι χαμπάρια μαρκοβάγγε; πως τα πας με την κουνιάδα; :shifty: :iconcool: :innocent:
:lol: :lol:


Για ν' απαντηθεί αυτή η ερώτηση πρέπει να πέσει χρήμα! :rtfm: :twisted: :lol: :lol:


Anonymous Founder έγραψε:Σας έχω ξαναπεί πως όσοι χωρίς παιδιά διαβάζουμε ετούτο το θέμα, το σκεφτόμαστε διπλά; :lol:
(Καλά, όχι πως παίζει ρόλο το τι θα πω εγώ, η γυναίκα θα πάρει την απόφαση, αλλά έπρεπε να το πω... :lol: ).



Πάλι καλά που κατάλαβες τη θέση σου στον κόσμο! :lol: :lol: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By otso
#402673 καποτε γυρισε η μανα μου με μιαν απορια να στο προσωπο της . συναντησε εναν γνωστο μου που ειχε παντρευτει προσφατα και της ειχε πει ,θεια ο μεγαλος μου ο γιος ειναι φανταρος . δεν ηξερε οτι ο κωστας ειχε παντρευτει μια με 4 παιδια.
αργοτερα εκανε και ενα ολοδικο του.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#402693 Δεν εχεις κανει σε χωριο Γρηγορη θα σου πει ο otso και δικιο θα εχει

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#403142 Ψάχνουμε για ένα buggy καροτσάκι και βλέπουμε αυτά της maclaren...

Τί εμπειρίες έχετε, μιας κ όλοι μεγαλώσαμε με maclaren και σχεδόν όλοι έχουν από ένα τέτοιο? Όλα είναι έως 25 κιλά παιδί.

Κοιτώ το http://www.maclarenbaby.de/Triumph_11?lang=de_DE .
Μετά το http://www.maclarenbaby.de/Quest_5?lang=de_DE.
Επίσης το http://www.maclarenbaby.de/Techno-XT_12?lang=de_DE
Τέλος οι παππούδες κοιτούν αυτό (κ κάτι ξέρουν :iconcool: :lol: ) που είναι στην ουσία το πρώτο αλλά με ένα φινίρισμα ντεμέκ bmw https://www.amazon.de/dp/B00CDK137E/ref ... =UTF8&th=1.

Γενικά πχ, αν πάρω το triumph που είναι το φθηνότερο, θα ξεχαρβαλώσει/διαλυθεί σύντομα? Αντέχουν? Από τις φώτο ο σκελετός μου φαίνεται ίδιος όσο μπορώ να καταλάβω...

Tα 2 τελευταία είναι από νεογέννητο, μπορούν να πάρουν κ το καλάθι αλλά εμένα δε με ενδιαφέρει αυτό... Επίσης μπορούν να έχουν 4 διαφορετικές κλίσεις, που δεν είναι κακό... Από την άλλη η ποιότητα είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο, αν όντως τα χρήματα πάνε για καλύτερη κατασκευή ή απλώς για την μεταλλαξιμότητα που έχουν ώστε να πάρουν το καλάθι (που δε με ενδιαφέρει).
Άβαταρ μέλους
By elvet
#403147
PeterPan έγραψε:Ψάχνουμε για ένα buggy καροτσάκι και βλέπουμε αυτά της maclaren...

Τί εμπειρίες έχετε, μιας κ όλοι μεγαλώσαμε με maclaren και σχεδόν όλοι έχουν από ένα τέτοιο? Όλα είναι έως 25 κιλά παιδί.

Δεν έχω δοκιμάσει εγώ, McLaren, αλλά τα ξαδέλφια είναι πολύ ικανοποιημένα και με την αντοχή και με το ζύγισμα (ελαφρύ, ευκίνητο και ευέλικτο). Θα διάλεγα αυτό με τις μεγαλύτερες ρόδες (καλοκαιρινό, άρα παραλίες, εκδρομές) και τις περισσότερες ρυθμίσεις πλάτης (πάλι καλοκαίρι, να κοιμάται άνετα στη βραδυνή σας βόλτα)