Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#503091 Όλοι την ίδια συρταριέρα από το ΙΚΕΑ έχουμε μου φαίνεται :lol: :lol: Εμείς πάνω στο πλυντήριο προς το παρόν βάζουμε την μπανιέρα του
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#503116
Dimitris_P έγραψε:
ξέρω, ξέρω, joke not found :oops:


Ήταν αστείο έτσι όπως το έγραψα :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#503223 Εμείς για αλλαξιέρα είχαμε το τραπέζι της κουζίνας. Δεν τρώγαμε εκεί και είχαμε αρκετό πάγκο για πράματα. Ήταν αρκετά μεγάλο για να μην σου φύγει, έβαλα στη μέση το σχετικό υπόστρωμα, το κεφάλι προς τον τοίχο, και γύρω γύρω είχα σετ από κάτι λευκά υφασμάτινα κουτάκια του ΙΚΕΑ με πάνες, ρουχαλάκια, μωρομάντηλα, πανάκια=πετσετάκια, κρεμούλα-μπατονέτες, όλα πολύ ωραία και ταχτοποιημένα. Άφθονος χώρος για συμμετοχή γονιών ή φίλων, άνετα όρθιοι με εύκολα διαθέσιμο κάδο σκουπιδιών και τρεχούμενο νερό, ταυτόχρονη άμεση προετοιμασία ή καθάρισμα φαγοποτικών και καλό φωτισμό.

Κι εγώ οκλαδόν δεν μπορώ καθόλου, στο μισό λεπτό έχω πιαστεί άσχημα. Και το έχω αυτό από παιδάκι, δεν είναι δηλαδή λόγω ηλικίας.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#503224
markvag έγραψε:Το έχεις πάρει λάθος...
Σκέψου κάτι τέτοιο...

Αν είναι έτσι, προτιμώ σαφώς το... πρηνηδόν :shifty:


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#503253
Scotch έγραψε:
markvag έγραψε:Το έχεις πάρει λάθος...
Σκέψου κάτι τέτοιο...

Αν είναι έτσι, προτιμώ σαφώς το... πρηνηδόν :shifty:


< >



Κάμψεις! :rtfm: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#507509 Ποια δεύτερη γλώσσα, μετά τα Αγγλικά, επιλέγουμε τώρα (Γ' δημοτικού); Γερμανικά ή Γαλλικά; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#507513 Δεν είναι λίγο νωρίς για δεύτερη γλώσσα? Είμαι της άποψης να ξεκινάνε τα αγγλικά από 1η δημοτικού και μέχρι το τέλος του δημοτικού να είναι το πιτσιρίκι σε καλό επίπεδο και μετά να ξεκινάει η δεύτερη γλώσσα. Τουλάχιστον εγώ έτσι έπαιξα μπάλα και βγήκανε αναίμακτα οι δύο γλώσσες χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

Γενικά πάντως δεν είμαι πεπεισμένος ότι είναι απαραίτητη η δεύτερη γλώσσα σε τόσο μικρή ηλικία. Πάντα υπάρχει χρόνος εάν παραστεί η ανάγκη να ξεκινήσεις μία γλώσσα. Αν την ξεκινήσεις πιτσιρικάς και δεν τη χρησιμοποιήσεις για χρόνια θα πάει λίγο τσάμπα η όλη φάση.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#507522 Γαλλικά που έκανα στο σχολείο (και είχα καλούς βαθμούς γενικά) δεν θυμόμουν και πολλά που πήγα πρόσφατα στο Παρίσι, πιο πολύ με Αγγλικά προσπαθούσα να συνεννοηθώ. ΔΕΝ είναι σαν το ποδήλατο λοιπόν.

Γερμανικά που με είχαν στείλει δεν μου άρεσαν καθόλου, τα σιχαινόμουν. Και ακόμα τα σιχαίνομαι
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#507524
Geo f1 έγραψε:Ποια δευτερη γλωσσα μιλας Στεφαν μου?
Μην πεις αυτη :lol:

Αρβανίτικα! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#507526 Η ️ μιλαει 3 γλωσσες σε επίπεδο prof/ncy (Αγγλικα, Γαλλικα, Ιταλικα)..
Ειναι της άποψης οτι τα παιδάκια δεν ειναι αναγκη να τα φορτωνουμε με ξενες γλώσσες απο την 1η ή 2α Δημοτικου.. Ιδανικη ταξη να ξεκινησει ειναι η Γ.. Το ιδιο υποστηριζει κ η ξαδερφη (καθηγητρια γαλλικων)..
Περι ορεξεως...





.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#507531 Ίσως είναι νωρίς, αν και εγώ θυμάμαι από Γ' Δημοτικού να ξεκινάω τη δεύτερη.
Όπως και να 'χει, είναι υποχρεωτική η επιλογή, ο μικρός θέλει να ξεκινήσει και άλλη γλώσσα οπότε μένει να δούμε προς ποια από τις δύο (Γαλλικά - Γερμανικά) να τον κατευθύνουμε. Σίγουρα την τελική επιλογή θα την κάνει ο ίδιος, αλλά ας μην επιλέξει και σουαχίλι ... :lol:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#507533 Εγώ ξεκίνησα την 1η στην Γ΄ (Αγγλικά) και θυμάμαι δεν πολυήθελα...
Γαλλικά στο σχολείο, κλασσικά κάθε χρόνο νέα καθηγήτρια και ξεκινούσαμε από το abc οπότε στο βρόντο οι ώρες
Ξεκίνησα Γερμανικά στο Γυμνάσιο αλλά τα παράτησα στο Λύκειο για τις πανελλήνιες (κ καλά) πρίν φτάσω σε ικανοποιητικό επίπεδο (να μπορώ να διαβάσω ένα περιοδικό ή κανένα site στο internet π.χ.) και τώρα δεν θυμάμαι γρι.

Οπότε κι εγώ θα συγκεντρωνόμουν στην 1η γλώσσα στο δημοτικό, και στην 6η δημοτικού ή 1η γυμνασίου θα ξεκινούσα τη 2η, μέχρι 1η Λυκείου να έχει φτάσει σε ένα επίπεδο να μπορεί να διαβάζει πράγματα για να τη συντηρήσει και μετά με μικρή σχετικά προσπάθεια.