Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#604842 Mια που λες για μέση...

Μετά από την απόπειρα να βάλω κόρη φίλου στο καθισματάκι της χάρηκα πολύ που ανακάλυψα ότι η Cybex έχει βάση καθίσματος αυτοκινήτου η οποία επιτρέπει στο κάθισμα να περιστραφεί προς την πόρτα ώστε να βάλεις το μωρό μέσα εύκολα. :yahoo:

Καρότσι μας άρεσε το Oyster 3 https://babystyle.co.uk/oyster3-stroller/ και κάθισμα της Cybex σειρά Ζ https://cybex-online.com/en-en/car-seats/cloudzisize που γίνεται και carrycot καθώς ξαπλώνει οριζόντια.
Κρεβάτι με στρώμα 1.40 για να αντέξει μια 4ετία και μετά χρησιμεύει και σαν μικρός καναπές και συρταριέρα με αλλαξιέρα πάνω η οποία αφαιρείται και σου μένουν τα συρτάρια.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#605349 Dimik της cybex λέγεται sirona και πρόσεξε αν το παραγγείλεις από ίντρενετ, υπάρχουν 2, ένα που περιστρέφεται κ ένα που είναι απλώς μπρος-πίσω. Δεν έχει μόνο η cybex, έχει και η joie το 360 spin. Εμείς έχουμε το 2ο και είναι πολύ καλό επίσης.

Χθες πήγα και πήρα τον μεγάλο στον παιδικό. Σήμερα επίσης. Και γ@μώ τα συναισθήματα! Εύχομαι να το ζήσει ο καθένας... Με ρώταγε ένα άλλο παιδάκι "Εσύ είσαι ο μπαμπάς του Γιάννη?" :) :) :)

Τον πόλεμο που έκανα μαζί του για να τον ντύσω δε μπορώ να τον περιγράψω. Άλλα παπούτσια ήθελε, άλλο φούτερ... :lol:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#605351 Περιστρεφόμενο καθισματάκι έχω πάρει το Britax Dualfix.
Στην αρχή είχα πάρει και εγώ "αυγό" της Cybex με την αντίστοιχη βάση isofix και θεωρώ πως πέταξα τα λεφτά μου. :thumbsdown:

Χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα το αυγό και αν το γνώριζα θα αγόραζα από την αρχή το Britax. Το καλό, πέρα από το γεγονός πως το γυρίζεις για να βάλεις το παιδί, είναι πως μπορεί να κοιτάει και προς τα πίσω, αλλά και προς τα μπροστά, μόλις μεγαλώσει το παιδί.

Γενικότερα, μου δόθηκε η εντύπωση πως τα Britax είναι καλύτερα από τα Cybex. Ακόμη και στο βάλε\βγάλε του καλύμματος, όταν χρειαστεί (που σίγουρα θα χρειαστεί!) να το πλύνεις.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#605352
PeterPan έγραψε:
Τον πόλεμο που έκανα μαζί του για να τον ντύσω δε μπορώ να τον περιγράψω. Άλλα παπούτσια ήθελε, άλλο φούτερ... :lol:


Φαντάσου το τώρα αυτό σε κόρη...δεν πάει ο νους σου :help:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#605354
axel12p έγραψε:Περιστρεφόμενο καθισματάκι έχω πάρει το Britax Dualfix.
Στην αρχή είχα πάρει και εγώ "αυγό" της Cybex με την αντίστοιχη βάση isofix και θεωρώ πως πέταξα τα λεφτά μου. :thumbsdown:

Χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα το αυγό και αν το γνώριζα θα αγόραζα από την αρχή το Britax.

Κοίταξε την αίσθηση αυτή είναι λογικό να στη δημιουργεί το αυγό γιατί το χρησιμοποιείς για πολύ λίγο, αν δε είσαι αποφασισμένος να κρατήσεις το παιδί να κοιτάει πίσω όσο το δυνατόν περισσότερο αυτό συνεπάγεται την αγορά 3 καθισμάτων που φαίνονται πολλά. Από την άλλη αν θες να παρακάμψεις το αυγό τα 0-18 ή 0-25, 0-36 δεν έχουν σε καμία περίπτωση την ανάκλιση του 0-13 που βολεύει όταν μιλάμε για βρέφος και επιπλέον δεν βγαίνουν από το αυτοκίνητο για να ανεβάσεις το μκαιπου δεν είναι και πολύ πρακτικό καθε φορά να το λύνεις να το σηκώνεις και να το παίρνεις ή αγκαλιά ή στο καρότσι για να το ανεβάσεις σπίτι με αποτέλεσμα να ξυπνάει.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#605357
NiTse έγραψε:
axel12p έγραψε:Περιστρεφόμενο καθισματάκι έχω πάρει το Britax Dualfix.
Στην αρχή είχα πάρει και εγώ "αυγό" της Cybex με την αντίστοιχη βάση isofix και θεωρώ πως πέταξα τα λεφτά μου. :thumbsdown:

Χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα το αυγό και αν το γνώριζα θα αγόραζα από την αρχή το Britax.

Κοίταξε την αίσθηση αυτή είναι λογικό να στη δημιουργεί το αυγό γιατί το χρησιμοποιείς για πολύ λίγο, αν δε είσαι αποφασισμένος να κρατήσεις το παιδί να κοιτάει πίσω όσο το δυνατόν περισσότερο αυτό συνεπάγεται την αγορά 3 καθισμάτων που φαίνονται πολλά. Από την άλλη αν θες να παρακάμψεις το αυγό τα 0-18 ή 0-25, 0-36 δεν έχουν σε καμία περίπτωση την ανάκλιση του 0-13 που βολεύει όταν μιλάμε για βρέφος και επιπλέον δεν βγαίνουν από το αυτοκίνητο για να ανεβάσεις το μκαιπου δεν είναι και πολύ πρακτικό καθε φορά να το λύνεις να το σηκώνεις και να το παίρνεις ή αγκαλιά ή στο καρότσι για να το ανεβάσεις σπίτι με αποτέλεσμα να ξυπνάει.

+1

το έχω ξαναγράψει κ εγώ αυτό. Μπορείς να το παρακάμψεις κ να ζήσεις χωρίς αυτό, ιδίως αν έχεις ένα κάθισμα τύπου sirona. Αλλά βολεύει καμιά φορά. Πχ έχω κ εγώ αυτό το αυγό που ανοιγοκλείνει ώστε να μη προκαλέι μεγάλη κύφωση στην σπονδυλική. Αλλά προτιμώ να το βάζω στην καλαθούνα του. Εκεί είναι ακόμη καλύτερα αν μένει ώρες. Αλλά βολεύει πχ όταν κατεβαίνεις από το σπίτι κ κατευθείαν το κουμπώνεις στο αμάξι χωρίς να ξυπνήσεις το βρέφος. Συνήθως αν πάρεις ακριβή σειρά το πουλάς ευκολότερα κ παίρνεις ένα μέρος τψν χρημάτων. Ειδικά κάτι bugaboo και κυρίως τα stokke (μακριά από εμάς :lol: ) είναι βαριά χαρτιά κ τα θέλουν οι γυναίκες...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#605359 Ομολογώ ότι ζαλιστηκαμε από την ποικιλία, τις εκδόσεις, τα features κλπ οταν πήγαμε στο κατάστημα.
Ευτυχώς το έχει συγγενής της συζύγου που είναι πάνω από 30 χρόνια στο επάγγελμα με δική του βιοτεχνία βρεφικών, οπότε ο άνθρωπος με την εμπειρία του μας εξήγησε κάποια πράγματα και βγάλαμε άκρη.

Θα πάμε βέβαια και αλλού να δούμε και άλλες μάρκες αλλά καλύτερες τιμές δεν ξέρω αν θα πετύχουμε κι από την στιγμή που μιλάμε για κορυφαίες εταιρείες στον χώρο είναι καθαρά θέμα πρακτικότητας.

Καλαθουνα μας πρότεινε να μην πάρουμε γιατί θα είναι πεταμένα λεφτά εφόσον με το κάθισμα της Cybex θα έχουμε 2 σε 1 , μετά πάμε στο επόμενο κάθισμα της σειράς για 18 μηνών μέχρι 4ων ετών και μετά στο επόμενο. Αθροιστικά σε σχέση με άλλη επιλογή καθίσματος θα κοστίσει 200 ευρώ παραπάνω στην διάρκεια της 4ετιας αλλά μπροστά στην πρακτικότητα του συγκεκριμένου δεν είναι κανένα τρομερό ποσό.

Τι γνώμη έχετε για τον μτχ εξοπλισμό;
Εχουν φαγωθεί συγγενείς και φίλοι να αδειάσουν τις αποθήκες τους και να μας φορτώσουν ότι βρεφικό έχουν κρατήσει, από καρότσια και καθίσματα μέχρι αποστειρωτες αλλά τους κοιτάζω λίγο με μισό μάτι.
Με έχει πιάσει μια μικροβιοφοβια θα έλεγα
Από την άλλη έχει πράγματα που συνολικά κοστίζουν αρκετές 100δες ευρώ και σε λίγους μήνες απλά γεμίζουν την αποθήκη σου.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#605361
dimik έγραψε:Τι γνώμη έχετε για τον μτχ εξοπλισμό;
Εχουν φαγωθεί συγγενείς και φίλοι να αδειάσουν τις αποθήκες τους και να μας φορτώσουν ότι βρεφικό έχουν κρατήσει, από καρότσια και καθίσματα μέχρι αποστειρωτες αλλά τους κοιτάζω λίγο με μισό μάτι.
Με έχει πιάσει μια μικροβιοφοβια θα έλεγα
Από την άλλη έχει πράγματα που συνολικά κοστίζουν αρκετές 100δες ευρώ και σε λίγους μήνες απλά γεμίζουν την αποθήκη σου.

< >

Πραγματα που δεν χαλανε οπως καρεκλακι φαγητου, αυτοκινητου το "αυγο" , αποστειρωτες, μπιμπερο, λικνο, αλλαξιερες κλπ ακομα και κουνια φυσικα και να τα παρεις εφοσον ειναι σε καλη κατασταση.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#605362 Κάθισμα αυτοκινήτου εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#605367 Εμείς αφενός δεν είχαμε τέτοια προσφορά από συγγενείς μιας κ είμαστε οι πρώτοι στην τωρινή γενιά του σογιού, αφετέρου πράγματα υγιεινής δε θα αγόραζα μεταχειρισμένα. Πλαστικά που έχουν σχέση με τρόφιμα δε θα αγόραζα παλιά γιατί το πλαστικό πολυμερίζεται. Πχ πλαστικά μπιμπερό οπωσδήποτε καινούρια. Ακόμη κ τα πλαστικά μπιμπερό να τα αλλάζεις μετά από φθορά. Πχ εμείς για τον μικρό πήραμε καινούρια κ για τον μεγάλο τα αλλάζουμε όταν δούμε ότι έχουν φθαρεί. Αποστειρωτή δες τον πως είναι, αν είναι του κουτιού οκ, αν είναι πολυμερισμένο το πλαστικό πέτα το.

Όσον αφορά καρεκλάκια δες πως είναι. Γενικά έχω δει πολύ βρώμα κ φαγητά κ ψίχουλα κτλ σε καρεκλάκια όπως κοιτώ τα αμάξια. Αν είναι απο συγγενή ή γνωστό που είναι μερακλής κ είναι σε καλή κατάσταση, παρε το, εφόσον θα έπαιρνες το ίδιο ή αντίστοιχο μοντέλο. Αλλά από αγνώστους δε θα έπαιρνα. Μια φορά σκέφτηκα να πάρω μεταχειρισμένη βάση cybex για το αμάξι στην Ελλάδα γιατί θα χρησιμοποιούνταν 20 φορές σύνολο κ πήγα 30 χλμ απόσταση να την δω. Όταν είδα το σπίτι μες τη μπίχλα κ τη βάση μες τη σκόνη (καλά ρε ανθρωπέ μου, πουλάς κάτι, τουλάχιστον να είναι καθαρό) σιχάθηκα κ ούτε καν την ακούμπησα. Το χρόνο κ τα χλμ τα λυπήθηκα ακόμη περισσότερο κ από τότε δεν ξαναασχολήθηκα με παλιά.

Αν πάρεις κρεβάτι, άλλαξε το στρώμα οπωσδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#605385 Ότι είπαν οι παραπάνω.
Απλά πρόσεξε μόνο ότι τα καθισματακια αυτοκινήτου έχουν ημερομηνία λήξης!
Το δικό μου λέει 7 χρόνια μετά την ημερομηνία κατασκευής.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#605386
sargus έγραψε:
PeterPan έγραψε:
Τον πόλεμο που έκανα μαζί του για να τον ντύσω δε μπορώ να τον περιγράψω. Άλλα παπούτσια ήθελε, άλλο φούτερ... :lol:


Φαντάσου το τώρα αυτό σε κόρη...δεν πάει ο νους σου :help:


Φαντάσου το τώρα σε κόρη και σε γιο... ταυτόχρονα! :s_shout :s_shout :lol: :lol:

Λύση, αποφασιζετε από το βράδυ τι θα φορέσει και το συμφωνείτε. Τουλάχιστον δεν θα μαλώνετε 3 λεπτά πριν χτυπήσει το κουδούνι, όντας στο σαλόνι... :lol:


dimik έγραψε:Τι γνώμη έχετε για τον μτχ εξοπλισμό;
Εχουν φαγωθεί συγγενείς και φίλοι να αδειάσουν τις αποθήκες τους και να μας φορτώσουν ότι βρεφικό έχουν κρατήσει, από καρότσια και καθίσματα μέχρι αποστειρωτες αλλά τους κοιτάζω λίγο με μισό μάτι.
Με έχει πιάσει μια μικροβιοφοβια θα έλεγα
Από την άλλη έχει πράγματα που συνολικά κοστίζουν αρκετές 100δες ευρώ και σε λίγους μήνες απλά γεμίζουν την αποθήκη σου.

< >


Να τον πάρετε. Με την εξαίρεση ίσως του καθίσματος (αν και αν δεν έχουν εμπλακεί σε ατύχημα και είναι μέχρι 10 ετών ή ότι λέει ο κατασκευαστής δεν πρέπει να έχουν πρόβλημα). Ιδίως ρουχαλάκια (που τα φοράνε για ελάχιστο διάστημα έτσι όπως μεγαλώνουν και είναι πανάκριβα συχνά) λέει πολύ!
Άβαταρ μέλους
By Lap
#605387 Επ, ο sargus..... :s_thumbsup

Και τι γινεται μετα τη ληξη....
"Παφ" :ninja: εξαφανιζονται σαν την κολοκυθα της σταχτοπουτας;;; :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#605389
PeterPan έγραψε:Μια φορά σκέφτηκα να πάρω μεταχειρισμένη βάση cybex για το αμάξι στην Ελλάδα γιατί θα χρησιμοποιούνταν 20 φορές σύνολο κ πήγα 30 χλμ απόσταση να την δω. Όταν είδα το σπίτι μες τη μπίχλα κ τη βάση μες τη σκόνη (καλά ρε ανθρωπέ μου, πουλάς κάτι, τουλάχιστον να είναι καθαρό) σιχάθηκα κ ούτε καν την ακούμπησα. Το χρόνο κ τα χλμ τα λυπήθηκα ακόμη περισσότερο κ από τότε δεν ξαναασχολήθηκα με παλιά.


Δε μου το έλεγες τόσο καιρό και την έδωσα την βάση πριν λίγες μέρες! :lol:

Μεταχειρισμένο κάθισμα δεν θα αγόραζα, όπως και μπιμπερό εννοείται (αυτά έτσι και αλλιώς θέλουν αλλαγή μετά από κάποιο διάστημα).

Συσκευές όμως όπως relax, ενδοεπικοινωνίες, θήλαστρα (με καινούργια αναλώσιμα εννοείται), αποστειρωτές, κλπ εννοείται πως ΝΑΙ!

Καροτσάκια και κάθισμα φαγητού, αναλόγως την χρήση που έχει γίνει και την κατάσταση που βρίσκεται. Αν ο άλλος πήρε το καροτσάκι και το παιδί κάθισε ελάχιστα επειδή δεν το βόλεψε, ή ήθελε συνέχεια αγκαλιά, τότε γιατί να μην το πάρεις;

Σχετικά με το κάθισμα αυτοκινήτου, δεν αντιλέγω πως το αυγό είναι πρακτικό. Το θέμα είναι πως το συγκεκριμένο Cybex μας κόστισε γύρω στα 350€ με την βάση του και πρακτικά χρησιμοποιήθηκε για λίγο περισσότερο από ένα χρόνο. Μετά αναγκαστικά πας σε 9-36 και οι επιλογές σε κάθισμα που να μπορεί να κοιτάει και προς τις δύο κατευθύνσεις, δεν είναι οικονομικές. Τα τύπου dualfix, sirona κλπ κοστίζουν γύρω στα 400€.