Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#600790 Η έννοια DNA test είναι πολύ γενική. Εκτός αν είναι το όνομα κάποιου στάνταρ πακέτου εξετάσεων είτε γνωστό είτε που προωθούν κάποια κέντρα.
Γιατί το όλο παιχνίδι παίζεται στο τι τεστ θα κάνεις από τη στιγμή που έχεις το DNA (σε επαρκή ποσότητα, ελάχιστο θέλεις). Για πόσα και ποια πράγματα (γονίδια δηλαδή) θα ελέγξεις. Αν υπάρχει κάποιο οικογενειακό ή ατομικό ιστορικό θα εστιάσεις σε κάποιες ασθένειες και σίγουρα υπάρχουν και μερικά έτοιμα πακέτα που περιλαμβάνουν 20-30-50 παθήσεις. Αυτό αρκεί αλλά φυσικά τίποτα δεν είναι 100%. Από εκεί και πέρα έχει να κάνει με το πόσα θέλεις να δώσεις. Υπάρχουν εξειδικευμένα κιτ και ένας σχετικός επιστήμονας μπορεί να σχεδιάσει τεστ για συγκεκριμένη πάθηση που ίσως δεν ελέγχεται στα στάνταρ πακέτα. Και βέβαια θέλεις και τον επιστήμονα που θα σου ερμηνεύσει τα δεδομένα. Και η όλη ανάλυση και ερμηνεία είναι τεράστιο τμήμα της τελικής έκθεσης.
Αντίστοιχα ισχύουν και για τα διάφορα DNA τεστ στο ιντερνετ που στέλνεις δείγμα και σου λένε από που κρατάει η σκούφια σου, για κάποιες παθήσεις, αθλητικές ικανότητες κλπ. Η κάθε εταιρεία ειστιάζει σε διαφορετικά πράματα, δεν βγάζουν όλες τα ίδια γιατί δεν χρησιμοποιούν τα ίδια πακέτα, έχουν εξελίξει τα δικά τους, όπως κρίνουν ότι είναι καλύτερο.
Ξεφύγαμε. Βασικό μήνυμα, τίποτα δεν είναι 100%, είναι πολλά παραπάνω που μπορεί να παίξουνε από αυτά που ξέρουμε οι περισσότεροι (ακόμα και οι γιατροί). Όσο το ψάχνεις και εμβαθύνεις τόσο ανακαλύπτεις πόσα πολλά δεν ξέρεις.... και δεν θα μάθεις εύκολα....
[η παραπάνω άποψη είναι προσωπική και έχει προκύψει μετά από πολλές συζητήσεις με την σύζυγο που διαπιστευμένα κατέχει από μοριακή βιολογία/ανθρώπινη γενετική και συναδέλφους της]
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600791 @dimik
H πηγή σου όμως δεν λέει ότι το εν λόγω τεστ είναι ανταγωνιστικό των επεμβατικών, χα στμπληρωματικό, κοινώς υποστηρίζει αυτό που λέω εγώ και όχι αυτό που λες εσύ.
Η κουβέντα γίνεται αν με μη επεμβατικές μεθόδους μπορείς να πάρεις τα ίδια αποτελέσματα με την αμνιο και τον τροφοβλάστη. Αυτή την στιγμή που μιλάμε, φοβάμαι πως όχι.
Τώρα, αν κάποιος δεν θέλει επεμβατικές μεθόδους, προφανώς και πρέπει να κάνει το εν λόγω τεστ και να μην μείνει μόνον στον υπέρηχο, για να αυξήσει την σιγουριά του (που δεν θα φτάσει βέβαια στην σιγουριά που δίνουν οι άλλες δύο).
Εγώ επιμένω πως οι υποψήφιοι γονείς πρέπει να είναι υποψιασμένοι και να μην εμπιστεύονται τυφλά κανέναν, γιατί η δική τους ζωή κρίνεται και όχι του γιατρού.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#600798
Anonymous Founder έγραψε:@dimik
H πηγή σου όμως δεν λέει ότι το εν λόγω τεστ είναι ανταγωνιστικό των επεμβατικών, χα στμπληρωματικό, κοινώς υποστηρίζει αυτό που λέω εγώ και όχι αυτό που λες εσύ.
Η κουβέντα γίνεται αν με μη επεμβατικές μεθόδους μπορείς να πάρεις τα ίδια αποτελέσματα με την αμνιο και τον τροφοβλάστη. Αυτή την στιγμή που μιλάμε, φοβάμαι πως όχι.
Τώρα, αν κάποιος δεν θέλει επεμβατικές μεθόδους, προφανώς και πρέπει να κάνει το εν λόγω τεστ και να μην μείνει μόνον στον υπέρηχο, για να αυξήσει την σιγουριά του (που δεν θα φτάσει βέβαια στην σιγουριά που δίνουν οι άλλες δύο).
Εγώ επιμένω πως οι υποψήφιοι γονείς πρέπει να είναι υποψιασμένοι και να μην εμπιστεύονται τυφλά κανέναν, γιατί η δική τους ζωή κρίνεται και όχι του γιατρού.



Για να ξαναδούμε λίγο τι είπες και τι είπα

post #600548

Anonymous Founder έγραψε:Ξαναλέω, η εν λόγω εξέταση εξετάζει μόνον τις τρισωμίες ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ.



Post #600554

dimik έγραψε:Πάλι δεν είναι έτσι ακριβώς.

Η κάθε εξέταση είναι συμπληρωματική της άλλης.

Κάνεις αυχενική διαφάνεια, εαν έχεις υψηλές πιθανότητες -> κάνεις Veracity, αν έχεις πάλι ψηλές πιθανότητες -> κάνεις αμνιοπαρακέντηση
Thus, physicians and parents-to-be can learn earlier in the pregnancy if there is an increased possibility of the baby having a genetic disorder. If NIPT results are positive, the patient’s physician will recommend the next steps, taking other clinical findings also into consideration.

The role between traditional screening tests already established in clinical practice and NIPT is synergistic rather than antagonistic

https://www.nipd.com/articles/blog/non- ... g-methods/





post #600557

Anonymous Founder έγραψε:Λυπάμαι που επιμένω, είναι έτσι ακριβώς και όχι δεν είναι συμπληρωματικές. ΚΑΜΙΑ εξέταση δεν σου δίνει τα αποτελέσματα της αμνιο και του τροφοβλάστη.

Το λινκ παραπάνω που έβαλες, λέει πως το τεστ κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι είπα: ψάχνει για τρισωμίες ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ.
πολλές κλάσεις μεγαλύτερη από την πιθανότητα της αποβολής λόγω της αμνιοπαρακέντησης.




post #600566

dimik έγραψε:
NIPT primarily looks for Down syndrome (trisomy 21, caused by an extra chromosome 21), trisomy 18 (caused by an extra chromosome 18), trisomy 13 (caused by an extra chromosome 13), and extra or missing copies of the X chromosome and Y chromosome (the sex chromosomes). The accuracy of the test varies by disorder.

NIPT may include screening for additional chromosomal disorders that are caused by missing (deleted) or copied (duplicated) sections of a chromosome. NIPT is beginning to be used to test for genetic disorders that are caused by changes (variants) in single genes. As technology improves and the cost of genetic testing decreases, researchers expect that NIPT will become available for many more genetic conditions.


https://ghr.nlm.nih.gov/primer/testing/nipt



Άρα δεν ψάχνει για τρισωμίες και μόνο


Όταν λέμε ότι οι εξετάσεις είναι συμπληρωματικές εννοούμε ότι σου δίνουν με μεγάλη ακρίβεια ενδείξεις για το αν πρέπει να προχωρήσεις παρακάτω αλλιώς δεν θα έκανε κανείς αυχενική διαφάνεια και θα την αντικαθιστούσαμε με αμνιοπαρακέντηση για να είμαστε σίγουροι.



Άρα είτε δεν τα διαβάζεις, είτε δεν τα κατανοείς, είτε έχεις μπερδευτεί και νομίζεις ότι συζητάμε κάτι άλλο.
Για να το ξεκαθαρίσω για άλλη μια φορά ποτέ δεν υποστήριξα ότι δεν χρειάζονται επεμβατικές μέθοδοι αλλά ότι κάνεις πρώτα όλα τα μη επεμβατικά τεστ και αν συντρέχει λόγος ο γιατρός με την γνώση και εμπειρία του θα καθοδηγήσει-συμβουλέψει ως οφείλει. Αυτή είναι η σωστή σειρά ανα το παγκόσμιο και μάλιστα κάποιες χώρες παρέχουν έξτρα συμβουλευτική σε περίπτωση κακών δεικτών από μη επεμβατικές μεθόδους.

edit: η όλη κουβέντα ξεκίνησε γιατί υποστήριξα ότι εαν οι δείκτες είναι πολύ καλοί συνήθως δεν χρειάζεται επεμβατική μέθοδος.

dimik έγραψε:Σας ευχαριστούμε πολύ όλους

@HF υπάρχει και το veracity test πλέον αλλά οι πιθανότητες από την αυχενική ήταν τόσο μικρές, οι μικρότερες δυνατές για το προφίλ της εγγυου, που δεν νομίζω ο γιατρός να προτείνει περαιτέρω έλεγχο. Αλλά ότι μας πει θα κάνουμε.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600809 Το να γράφεις τον αριθμό του ποστ είναι καινούριο; Αρκεί ένα link. :dizzy: :s_dunno
Πχ υπάρχει αυτό το ποστ του dimitris που λέει μεταξύ άλλων:
dimitris έγραψε:(...) Σήμερα υπαρχουν non-invasive έλεγχοι στο ελεύθερο εμβρυακό DNA που δίνουν μια εικόνα πολύ κοντά σε αυτή των invasive (τρισωμιες, microdeletions, καρυοτυπο, ανωμαλίες χρωμοσωμάτων φύλου). Fun fact: και στις invasive μεθόδους, που σου δίνουν την απόλυτη εικόνα, δε γίνονται όλες οι δυνατές αναλύσεις, γιατί για πολλές αλλοιώσεις πρέπει να ανιχνευθούν επι τούτου, κι αν δεν υπάρχει γενετική προδιάθεση δεν υπάρχει λόγος να γίνουν.

Κατά την άποψη μου, το λάθος στην προσέγγιση σου είναι το ότι προβάλλεις τις invasive μεθόδους ως τη μόνη επαρκή και απόλυτη αλήθεια. Με τον τρόπο αυτό αποθαρρύνεις από τις συγχρονες non-invasive που δίνουν σχεδόν την ίδια πληροφορία. Κακώς, γιατί πολλά ζευγάρια έχουν διάφορους λόγους να μη θέλουν να κάνουν invasive (αμνιοπαρακέντηση ή τροφοβλαστη), ενώ έχουν πολύ λιγότερους λόγους (σχεδόν κανέναν) να μη θέλουν να κάνουν μια σύγχρονη non-invasive εξέταση.

Σε αυτό, απαντώ με το κάτωθι ποστ, ζητώντας πηγές γι' αυτό που λέει (δηλ. "σχεδόν την ίδια πληροφορία")
Anonymous Founder έγραψε:Θα περιμένω ένα link που θα λέει πως η εξέταση DNA βρίσκει κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη είπα. Δύο φορές είπες πως βρίσκει παραπάνω, και τις δύο φορές δεν έβαλες κάποια πηγή, κάτι που εγώ το έκανα παραπάνω από μια φορά. Τροφοβλάστης ισοδύναμος είναι, απλά έχει λίγο μεγαλύτερο ρίσκο από αυτά που διάβασα.
Το DNA test δεν είναι ισοδύναμο όπως λες, ούτε καν κοντά στις evasive. Φυσικά και είναι πολύ καλύτερο από έναν υπέρηχο μόνον, αλλά όχι και "σχεδόν ίδια πληροφορία" , αυτό δεν ισχύει επ'ουδενι, και σίγουρα δεν συγκρίνεται και η ακρίβειά της.
Το τι θα κάνει ο καθένας είναι δική του απόφαση, προφανώς και το DNA test είναι καλύτερο από το τίποτε, αλλά δεν πλησιάζει καν τις άλλες δύο.
Ο υπέρηχος απλά είναι ανεπαρκής από μόνος του , αλλά ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του προφανώς.

Η ερώτηση λοιπόν γίνεται προς τον dimitris.
Αμέσως μετά ποστάρεις εσύ και λες πως :
dimik έγραψε:Σου έβαλα εγώ πηγή HF από την εθνική βιβλιοθήκη ιατρικής των ΗΠΑ.

(Δίνοντας και την απαραίτητη έμφαση για την προέλευση... :s_biggrin )
Και σου απαντώ πως αυτό αφορά ΑΛΛΟ θέμα εν τέλει και όχι αυτό για το οποίο ζήτησα πηγές. :dizzy:

Και μετά είμαι εγώ μπερδεμένος ναι; :s_empathy

Αυτό που θα πω, είναι πως καλύτερα να διαβάσεις λίγο παραπάνω για τον προγεννητικό έλεγχο αντί να προσπαθείς να με βγάλεις εμένα λάθος. Στην τελική, για το δικό σου παιδί πρόκειται, πιο σημαντικό είναι αυτό, παρά να βγάλεις εμένα άχρηστο. Από την άλλη, κι αυτό μια επιλογή είναι.

Στα υπόλοιπα τώρα, και σε έναν ιδανικό κόσμο, που δεν λαμβάνουμε καθόλου υπόψη το κόστος και οι γιατροί είναι γιατροί και όχι πωλητές, και οι γονείς είναι ασθενείς και όχι πελάτες, υπάρχουν τα εξής βήματα (τα οποία τα ακολουθούν εν πολλοίς και οι γιατροί για τα παιδιά τους απ' όσο έχω δει και γύρω μου...):
-Σε όλες τις περιπτώσεις, μετά την αυχενική, κάνεις τροφοβλάστη, αν έχεις δει κάτι ύποπτο και πρέπει το ταχύτερο να έχεις εικόνα, ενώ αν δεν έχει βγει κάτι περίεργο, περιμένεις κάνα μήνα και κάνεις αμνιοπαρακέντηση. Και οι δύο, σου εξασφαλίζουν την ύπαρξη ή όχι των γνωστών τρισωμιών, (χωρίς ναι μεν αλλά ή ποσοστά, όπως όλες οι άλλες μέθοδοι).
-Αν από την άλλη έχεις δυσκολευτεί να πιάσεις παιδί, ή έχεις κάνει ξέρω εξωσωματική και το/τα κρατάς με τα χίλια ζόρια και την γυναίκα κλινήρη, δεν θέλεις να ρισκάρεις μια παρεμβατική μέθοδο, οπότε κάνεις το DNA/screening test για να είσαι λίγο πιο σίγουρος (ποτέ όμως στο 100% όπως συμφωνούν και τα λινκ που μπήκαν... :tomato: ).
-Είναι απολύτως παράλογο να μείνεις μόνον στον υπέρηχο, ρισκάροντας να πέσεις στο ποσοστό που σου αφήνει ΠΑΝΤΑ αυτός. Το καλύτερο τεστ θα σου βγάλει μια πιθανότητα 1:10000 ξέρω γω, η οποία σημαίνει χοντρικά πως 1 στις 10000 γυναίκες, με τα ίδια αποτελέσματα, θα κάνει παιδί με σύνδρομο χρωμοσωμικής ανωμαλίας (και ΜΟΝΟΝ). Μπορεί για κάποιον αυτό το ποσοστό να μην είναι σημαντικό, από την άλλη, το τεστ DNA μπορεί να το βελτιώσει και δεν έχει κανένα ρίσκο για το έμβρυο. Αλλά ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να φτάσει την "σιγουριά" των παρεμβατικών μεθόδων.
-Το τεστ DNA στην Ελλάδα είναι στην περιοχή του 500άρικου. Η αμνιοπαρακέντηση, είναι λίγο ακριβότερη. Και μιλάμε για χρεώσεις σε ιδιωτικά κέντρα/γιατρούς, σε δημόσια νοσοκομεία δεν ξέρω τι παίζει και πόσο εύκολο είναι να γίνει αν απλώς την ζητήσεις (φίλη, έκανε σε δημόσιο γιατί δεν είχε τα χρήματα). Δεν βγάζει νόημα να κάνεις ΚΑΙ τα δύο (οικονομοτεχνικά).
-Η κουβέντα γίνεται για να γλιτώσουμε κόσμο από την δυστυχία των παιδιών με σύνδρομο. Τουλάχιστον εγώ γι' αυτό την κάνω.
-Τέλος, ένα fun fact και από μένα: γνώστος γνωστού, κάναν άμνιο. Δεν θυμάμαι αν την ζήτησαν, ή αν την πρότεινε ο γιατρός. Το ζευγάρι είχε αγοράσει μέχρι και το καρότσι. Η εξέταση έβγαλε σύνδρομο εκτός των γνωστών 3 που εξετάζονται στις υπόλοιπες εξετάσεις, το οποίο, αν θυμάμαι καλά είχε μια πιθανότητα 1 στο εκατομμύριο. Η αλήθεια είναι πως είναι τραγικό να κοιτάς το άδειο καρότσι. Πιο τραγικό όμως είναι να είχε γεννηθεί το παιδί με κάτι τέτοιο. Αυτή την περίπτωση, και πάνω από 500 άλλες, θα στην βγάλει μόνον η παρεμβατική μέθοδος. ΑΥΤΗ είναι η πραγματικότητα ΣΗΜΕΡΑ.
-Τα υπόλοιπα, επαφίονται στους γονείς, και προφανώς όχι στον γιατρό, ο γιατρός κατευθύνει και δεν αποφασίζει, για τον απλούστατο λόγο πως δεν είναι ηλίθιος. Αν συμβεί η στραβή, σε αυτόν θα ζητάτε τα ρέστα. Και είμαι βέβαιος πως κανείς γιατρός δεν σου λέει πως η αυχενική είναι 100% σίγουρη. Γιατί δεν είναι ηλίθιος όπως ήδη είπα.
:s_blush
ΥΓ: Κανονικά μια τέτοια κουβέντα θα την είχα παρατήσει προ πολλού, αλλά επειδή είμαι εξαιρετικά ευαίσθητος με το συγκεκριμένο θέμα, μιας και πολύ στενός μου συγγενής γεννήθηκε με σύνδρομο και τα παιδικά μου χρόνια ήταν πολλές φορές δύσκολα εξ αυτού, θεωρώ πως είναι το λιγότερο υποχρέωσή μου να εξηγώ σε όσους θέλουν να κάνουν παιδιά τις επιλογές τους μπας και γλιτώσουμε κάποιους από την κόλαση. Να θυμάστε πάντα πως ένα παιδί με σύνδρομο, μπορεί να διαλύσει μια οικογένεια. Η ζωή είναι μία, μην παίζετε με τις πιθανότητες χωρίς λόγο.
:s_howdy

EDIT:Για να βάλω και μερικά νούμερα, ακόμη πιο χειροπιαστά από τα ποσοστά:
https://www.hygeia.gr/progennitiki-diag ... y-emvryoy/
Καρυότυπος του εμβρύου
Ο χρωμοσωματικός έλεγχος του εμβρύου ολοκληρώνεται με τη μελέτη των χρωμοσωμάτων με τον καρυότυπο. Σε περίπτωση ευρήματος στον καρυότυπο, ενδέχεται να ζητηθεί κυτταρογενετικός έλεγχος των γονέων, προκειμένου να διαπιστωθεί αν το εύρημα είναι οικογενές ή de novo. Επίσης, σε ειδικές περιπτώσεις, μέθοδοι μοριακής κυτταρογενετικής, οι οποίες περιγράφονται παρακάτω, έρχονται να συμπληρώσουν τη συμβατική διάγνωση με τον καρυότυπο.
Αποτελέσματα του Tμήματος

Στο τμήμα Γενετικής και Μοριακής Βιολογίας του Νοσοκομείου ΜΗΤΕΡΑ, στα 13 περίπου χρόνια λειτουργίας του, έχουν πραγματοποιηθεί 27.345 προγεννητικές διαγνώσεις (7.676 διαγνώσεις σε δείγματα χοριακών λαχνών και 19.669 σε δείγματα αμνιακού υγρού). Στο σύνολο αυτό των δειγμάτων βρέθηκαν 683 δείγματα (ποσοστό 2,5%) με παθολογικό καρυότυπο (397 σε κυήσεις 1ου τριμήνου και 286 σε κυήσεις 2ου τριμήνου). Οι χρωμοσωματικές ανωμαλίες που παρατηρήθηκαν παρουσιάζονται στο γράφημα 1. Η μεγαλύτερη συχνότητα συναντάται στην τρισωμία 21. Ακολουθεί η τρισωμία 18 και κάποιες αριθμητικές ανωμαλίες των χρωμοσωμάτων του φύλου.
https://www.hygeia.gr/progennitiki-diag ... y-emvryoy/ © hygeia.gr


Τα παραπάνω, αφορούν μόλις ένα ιδιωτικό μαιευτήριο, αν αθροίσετε τα υπόλοιπα, μαζί με τα ιδιωτικά διαγνωστικά, τους γιατρούς κλπ, βλέπετε πως χάρη στον προγεννητικό, μπορούν να προβλεφθούν πολλά πράγματα και να σώσουμε κόσμο.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By dimik
#600826
Anonymous Founder έγραψε:Σε αυτό, απαντώ με το κάτωθι ποστ, ζητώντας πηγές γι' αυτό που λέει (δηλ. "σχεδόν την ίδια πληροφορία")


Απαντάς

Anonymous Founder έγραψε:Θα περιμένω ένα link που θα λέει πως η εξέταση DNA βρίσκει κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη είπα. Δύο φορές είπες πως βρίσκει παραπάνω, και τις δύο φορές δεν έβαλες κάποια πηγή, κάτι που εγώ το έκανα παραπάνω από μια φορά.


Ένα link που σου έδωσα και λέει αυτό ακριβώς, ότι βρίσκει παραπάνω από αυτά που ήδη με έμφαση, κεφαλαία και την λέξη ΜΟΝΟΝ είχες γράψει.



Anonymous Founder έγραψε:Και σου απαντώ πως αυτό αφορά ΑΛΛΟ θέμα εν τέλει και όχι αυτό για το οποίο ζήτησα πηγές. :dizzy:

Και μετά είμαι εγώ μπερδεμένος ναι; :s_empathy


Moυ απαντάς

Anonymous Founder έγραψε:H πηγή σου όμως δεν λέει ότι το εν λόγω τεστ είναι ανταγωνιστικό των επεμβατικών, χα στμπληρωματικό, κοινώς υποστηρίζει αυτό που λέω εγώ και όχι αυτό που λες εσύ.


΄Το οποίο σου απέδειξα με τα προηγούμενα posts σου ότι οχι μόνο δεν είναι έτσι αλλά ότι έλεγες τα ακριβώς αντίθετα.
Αν δεν μπερδεύτηκες μιλάμε είτε για δόλο είτε για βλακεία και δεν θέλω να πιστέψω τίποτα από τα 2. :s_smile

Anonymous Founder έγραψε:Αυτό που θα πω, είναι πως καλύτερα να διαβάσεις λίγο παραπάνω για τον προγεννητικό έλεγχο αντί να προσπαθείς να με βγάλεις εμένα λάθος. Στην τελική, για το δικό σου παιδί πρόκειται, πιο σημαντικό είναι αυτό, παρά να βγάλεις εμένα άχρηστο. Από την άλλη, κι αυτό μια επιλογή είναι.


Καμία προσπάθεια να σε βγάλω λάθος αντίθετα με εσένα που προσπαθείς από την αρχή να με βγάλεις "αδιάβαστο" λες και τα ζεις εσύ κι όχι εγώ, να σου εξηγήσω την σωστή διαδικασία προσπαθώ και ότι υπερβάλλεις.

Anonymous Founder έγραψε:Στα υπόλοιπα τώρα, και σε έναν ιδανικό κόσμο, που δεν λαμβάνουμε καθόλου υπόψη το κόστος και οι γιατροί είναι γιατροί και όχι πωλητές, και οι γονείς είναι ασθενείς και όχι πελάτες, υπάρχουν τα εξής βήματα (τα οποία τα ακολουθούν εν πολλοίς και οι γιατροί για τα παιδιά τους απ' όσο έχω δει και γύρω μου...):
-Σε όλες τις περιπτώσεις, μετά την αυχενική, κάνεις τροφοβλάστη, αν έχεις δει κάτι ύποπτο και πρέπει το ταχύτερο να έχεις εικόνα, ενώ αν δεν έχει βγει κάτι περίεργο, περιμένεις κάνα μήνα και κάνεις αμνιοπαρακέντηση. Και οι δύο, σου εξασφαλίζουν την ύπαρξη ή όχι των γνωστών τρισωμιών, (χωρίς ναι μεν αλλά ή ποσοστά, όπως όλες οι άλλες μέθοδοι).


Ξαναδες το report που αφορά τις διαδικασίες στην EE, σε καμιά χώρα δεν είναι αυτή η επίσημη διαδικασία αν θυμάμαι καλά.


Για τα υπόλοιπα, κανείς δεν είπε να μείνεις μόνο στον υπέρηχο αλλά από την άλλη δεν τρέχεις κατευθείαν για αμνιο, ο υπέρηχος σε συνδυασμό πάντα με Pappa-A και free β-HCG είναι το πρώτο βήμα, μετά υπάρχουν πρωτόκολλα και διαδικασίες, αν βρίσκεσαι σε ομάδα χαμηλού κινδύνου δεν ρισκάρεις την εγκυμοσύνη χωρίς λόγο.

Καταλαβαίνω την ευαισθησία σου λόγω προσωπικού παραδείγματος αλλά δεν ισχύει παντού και πάντα για να χρειάζεται τέτοια σταυροφορία ενημέρωσης :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600833 @dimik,
Δεν απέδειξες τίποτε από αυτά που αναφέρεις, και με κάνεις ν' ανησυχώ με την σειρά μου αν όντως υπάρχει κακή πρόθεση ή βλακεία ή και τα δύο (AND , OR)
Ελπίζω τίποτε από τα δύο, αν και πραγματικά με φοβίζεις. :help:
Για τα υπόλοιπα, εξήγησα πως δεν δέχομαι την έννοια "ομάδα χαμηλού κινδύνου" γιατί και σε αυτή την ομάδα, δεν υπάρχει μηδενικός κίνδυνος, αλλά μικρότερος. Αν εσένα σου αρκεί, κανένα πρόβλημα, αλλά μπορεί άλλοι να είναι περισσότερο ευαίσθητοι ή πιο διαβασμένοι, ή με καλύτερες προθέσεις, ή λιγότερο βλάκες κλπ κλπ (καταλαβαίνεις, χρησιμοποιώ τους ίδιους όρους με εσένα :s_empathy ).
Τέλος, θα ξαναπώ πως όσο και να προσπαθείς να στείλεις την μπάλα στην κερκίδα και να το κάνεις dimik vs. HF, με αφήνει παγερά αδιάφορο. :s_drinks
Και επειδή το θέμα είναι πραγματικά σημαντικό, αδιαφορώ ειλικρινά για το τι θα κάνεις και ποιες είναι οι απόψεις σου, εγώ βρήκα την ευκαιρία να γράψω κάποια πράγματα για να υποψιάσω όσο μπορώ τους υποψήφιους γονείς, πως καλό είναι να μην παίζουν με πιθανότητες (όσο αυτό είναι εφικτό) όταν πρόκειται για την ζωή τους και να μην εμπιστεύονται άκριτα κανέναν (και ισχύει ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ, χωρίς εξαιρέσεις αν θέλεις όντως να πετύχεις τα ελάχιστα δυνατά κρούσματα).
Εσύ, κάνε ό,τι καταλαβαίνεις, πραγματικά δεν μου καίγεται καρφάκι, εγώ την προσπάθειά μου την έκανα. :help:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#600834 Είναι πάντως λυπηρό σε έναν άνθρωπο που περιμένει το πρώτο του παιδάκι, ίσως το πιο χαρμόσυνο γεγονός της ζωής του, να τον γεμίζετε με άγχος και αμφιβολίες (λες και δεν έχει αρκετά στο μυαλό του ο άνθρωπος) με μια σταυροφορία ενημέρωσης από ανθρώπους που δεν είναι ούτε γιατροί, ούτε έχουν εμπειρία, ούτε κατέχουν το αντικείμενο.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#600837 edit mod. Flame+warn.[Mod]
Άβαταρ μέλους
By elvet
#600847 Dimik με το καλό!
Υπάρχει μια συνηθισμένη σειρά διαγνωστικών εξετάσεων που γίνεται περίπου σε ρουτίνα, στις οποίες εάν φανεί αυξημένη πιθανότητα για κάτι παθολογικό, υπάρχουν περαιτέρω ειδικότερες εξετάσεις. Οι πιθανότητες (της αυχενικής τομογραφίας) είναι πιθανότητες και ποσοστά, τίποτα δεν είναι απόλυτο στην ιατρική.
Χρειάζεται εμπιστοσύνη στο γιατρό και ψυχραιμία. Δυστυχώς είναι από τις διαδικασίες που υπάρχει υπερεκμετάλλευση και πολλή φασαρία (και μετά με τον τοκετό, το θηλασμό κλπ). Εννοώ ότι η εμπιστοσύνη στο (/στη -γιατί ζούμε και σε εποχές πολιτικής ορθότητας) γιατρό είναι απαραίτητη για να σας κατευθύνει σε πιθανές αποφάσεις. Υπάρχει πλήθος και επάρκεια εξετάσεων και μεθόδων που και υψηλό κόστος έχουν και αχρείαστες μπορεί να είναι. Οι νέοι γονείς διυλίζουμε τον κώνωπα και υπερενδιαφερόμαστε και εκεί «πατάει» η υπερεκμετάλλευση.
Στην περίπτωση που υπάρχουν σαφείς ενδείξεις για κάτι παθολογικό εκεί έχει σημασία ο χρόνος διάγνωσης και η βοήθεια του γιατρού στην παρουσίαση επιλογών/ μεθόδων. Η τελική απόφαση είναι των γονέων, αλλά τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Ευτυχώς αυτά είναι τα λιγότερα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#600848 Του βάζεις ένα σωρό επιστημονικά links, του δείχνεις την διεθνή πρακτική και συνεχίζεις να μην έχεις απόδειξει τίποτα, πετάς την μπάλα στην εξέδρα και το κάνεις προσωπικό, σε ποιόν, στον άνθρωπο που έμαθε ότι περιμένεις παιδί, σου είπε τι να κάνεις, σε είπε αδιάβαστο και δεν θέλει να καταλάβει ότι 0,5/100 > 1/5000 +1/20000 + 1/1000 και ότι με βάση αυτή την σχέση αποφασίζεις αν θα ρισκάρεις το παιδί σου ή όχι.



< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600851 Κοίτα dimik, αρχίζει λίγο και τείνει προς το AND η ιστορία που λέγαμε παραπάνω. :s_sad
Σου ξαναλέω, το θέμα δεν είναι να αποστομώσεις εμένα, αλλά να δεις το καλύτερο για σένα. Αγνόησε λοιπόν τα ποστ μου και θεώρησε πως γράφτηκαν για όλους τους υπόλοιπους εκτός από εσένα. Είναι και σαφές πλέον πως υπάρχει και πρόβλημα κατανόησης.
:s_empathy :s_dunno

ΥΓ: Κάνε ένα κόπο και ξαναμέτρα τα link και τις πηγές που έβαλε ο καθένας μας, νομίζω τελικά πως το πρόβλημα είναι όντως η ελλειπής κατανόηση των μαθηματικών. :s_sad
Άβαταρ μέλους
By tzampo
#600852 Συγνώμη αλλά κούρασε όλη αυτή η αλληλουχία. Ο καθένας κρίνει και κάνει ότι νομίζει καλύτερα. Γιατροί να ρωτήσει κάποιος υπάρχουν. Και επί της ευκαιρίας να πω ότι ούτε εμείς κάναμε αμνιοπαρακέντηση. 5 μηνών περίπου η σύζυγος.