Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#475784
Deleted User 1 έγραψε:Ναι καλά...τι στοίχημα ότι η ελληνίδα μάνα θα δίνει και δεύτερη τσάντα στα πιτσιρίκια να κάνουν τράμπα τα βιβλία και να αφήνουν κενή στο σχολείο? :lol:

Αφου δεν θα εχουν τιποτα να διαβασουν το ΣΚ, γιατι να το κανει; :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#475787 Τι γιατί? Γιατί είναι ελληνίδα μάνα. Θα βρει αυτή ύλη να τα βάλει να διαβάσουν. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475796
elteo έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Μπράβο! :metalo:
Εύχομαι τα ίδια και κάθε ΣΚ. Φτάνουν οι υπόλοιπες μέρες για διάβασμα. :s_whiteflag

Εγώ πάντως μικρός τα μαθήματα της Δευτέρας τα διάβαζα Κυριακή απόγευμα. Δεν έχανα το σαββατοκύριακο μου. :lol: Και από όσο θυμάμαι όλοι οι συμμαθητές μου το ίδιο έκαναν. Σιγά τα ωά πια.

Σαν πιτσιρίκι στο δημοτικό διάβαζα απειροελάχιστα. Συνήθως μισή ώρα την ημέρα ήταν αρκετή. Αλλά άλλα παιδιά λόγω γονέων ή σχολείου, διαβάζαν και διαβάζουν πάρα πολύ. Ε, καιρός να υπάρξει ένα φρένο σε αυτό το πράγμα, είναι απλά ανόητο.
Τα παιδιά γίνονται πολύ πιο έξυπνα όταν κάνουν και άλλα πράγματα και όχι μόνον διαβάζουν.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#475953 Αφορα και δημοσια και ιδιωτικα;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#476279
elteo έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Μπράβο! :metalo:
Εύχομαι τα ίδια και κάθε ΣΚ. Φτάνουν οι υπόλοιπες μέρες για διάβασμα. :s_whiteflag

Εγώ πάντως μικρός τα μαθήματα της Δευτέρας τα διάβαζα Κυριακή απόγευμα. Δεν έχανα το σαββατοκύριακο μου. :lol: Και από όσο θυμάμαι όλοι οι συμμαθητές μου το ίδιο έκαναν. Σιγά τα ωά πια.


Ρε... άλλαξαν τα πράγματα... Στο τέλος κάθε ενότητας σε κάθε μάθημα γράφουν επαναληπτικό διαγώνισμα... Από την πρώτη δημοτικού... :dizzy: :dizzy: :help: :help:

Άμα κατάλαβαν εκεί στο υπουργείο πόσο μαλάκες είναι και σκίζουν τα παιδιά με βλακείες, είναι καλό... Ελπίζω να συνεχίσει αυτό και να φτάσουμε επιτέλους στο να έχουν ελάχιστο έως καθόλου διάβασμα στο σπίτι... Και μετά να σοβαρευτούν και με δραστηριότητες εντός σχολείου και ξένες γλώσσες για να κοπούν και τα έξοδα των γονιών για πράγματα που πρέπει να κάνει το σχολείο! (ξέρω έφυγα πολύ... :lol: )
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#476341 Ως χαζομπαμπάς θα πω πως με εχει τρελάνει ο μικρός. Εδώ κ μία εβδομάδα του έχουμε πάρει playmobil. Πυροσβεστική, μπουλντόζα, λεωφορείο, φόρμουλα, Express Service, κιβωτό Νόε κτλ. Ο μικρός (19 μηνών) βάζει σε κάθε αμάξι τον αντίστοιχο οδηγό/ανθρωπάκι κ μάλιστα στο λεωφορείο μπροστά τον οδηγό! Επίσης από όλο τον μαχαλά με τα παιχνίδια, μου φέρνει την πυροσβεστική κ την σκάλα για να τα συνδέσω εκεί που θυλακώνει!
:s_crazy :s_crazy :s_crazy :s_crazy

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#476393 Φαντάζομαι το συναίσθημα θα είναι μοναδικό. Πατέρας=ένας μικρός Θεός, δημιουργός και κριτής πάντων των παίδων.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#476400 παιδιά μια ερώτηση προς γονείς ...με έχει φάει η δικιά μου πως τη σήμερον ημέρα είναι δύσκολο να είσαι γονέας και πως πρέπει για να μην τραυματίσεις το παιδί ψυχολογικά οι γονείς να.διαβάζουν βιβλία διαπαιδαγώγησης και να παρακολουθούν σεμινάρια για το πώς να.το μεγαλώσουν σωστά ...θα ήθελα όσο πιο πολλές γνώμες γίνεται επ αυτού
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#476404 Να κλ@σουμε δεν προλαβαίνουμε, θα τρέχουμε και σε σεμινάρια....

Δεν έχω άποψη, ούτε ξέρω τι θα κάνω μόλις ξεπεταχτούν λίγο. Προς το παρόν προσπαθώ(όχι πάντα με επιτυχία) να συγκρατώ τα νεύρα μου. Ευτυχώς η γυναίκα μου είναι εντελώς διαφορετικός άνθρωπος από εμένα. Ήρεμη, με υπομονή, δε βρίζει κλπ. Υπάρχουν στιγμές που νομίζει ότι μεγαλώνει 3 αγόρια στο σπίτι...
Όποτε ζορίζομαι της πασάρω τον γκρινιάρη της ημέρας, και παίρνω τον εύκολο. Το "μη" (βασικά το "nein") πάει σύννεφο. Εμένα θα με χοροπηδούσαν. :help:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#476407
bujinkan έγραψε:παιδιά μια ερώτηση προς γονείς ...με έχει φάει η δικιά μου πως τη σήμερον ημέρα είναι δύσκολο να είσαι γονέας και πως πρέπει για να μην τραυματίσεις το παιδί ψυχολογικά οι γονείς να.διαβάζουν βιβλία διαπαιδαγώγησης και να παρακολουθούν σεμινάρια για το πώς να.το μεγαλώσουν σωστά ...θα ήθελα όσο πιο πολλές γνώμες γίνεται επ αυτού
Ευχαριστώ
Το να είσαι γονέας ήταν εξ απανεκαθεν δύσκολο..
Προσωπικά ποτέ δεν διάβασα βιβλία, παρά μόνο 1-2, πριν τη σύλληψη της μπέμπας κ ύστερα από όλα αυτά που είχαμε περάσει πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους .
Κάθε παιδί είναι διαφορετικό, νταξει υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες, πλην όμως στην πράξη φαίνονται όλα. Κανείς δεν ήξερε από πριν, όλοι κολυμπησαμε μόνοι μας στα βαθια.. Κάποια παιδιά είναι του ύπνου κάποια όχι.. Κάποια τρώνε, κάποια κάνεις τάμα για να φάνε 1 μπουκια φαγητό...
είναι μεγάλη κουβέντα...
Παντως το θέμα δεν είναι τα βιβλία. Το θέμα είναι εσείς να νιώθετε έτοιμοι να γίνετε γονείς...


.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#476408
bujinkan έγραψε:παιδιά μια ερώτηση προς γονείς ...με έχει φάει η δικιά μου πως τη σήμερον ημέρα είναι δύσκολο να είσαι γονέας και πως πρέπει για να μην τραυματίσεις το παιδί ψυχολογικά οι γονείς να.διαβάζουν βιβλία διαπαιδαγώγησης και να παρακολουθούν σεμινάρια για το πώς να.το μεγαλώσουν σωστά ...θα ήθελα όσο πιο πολλές γνώμες γίνεται επ αυτού
Ευχαριστώ

Το παιδί δεν διαθέτει manual. Αν διέθεται , όλα θα βγαιναν ίδια από το εργοστάσιο. Υπάρχουν μερικές "γενικές κατευθύνσεις" αλλά δε σημαίνει και τιποτα.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#476421 Όσο περισσότερα διαβάσεις, όσο περισσότερα ακούσεις (συζητήσεις με άλλους, ομιλίες,
Σχολές γονέων), κέρδος σου θα είναι.
Το βασικό είναι: όρια! Από αυτό υποφέρουν τα σημερινά παιδιά, περισσότερο από κάθε τι άλλο. Όρια και ουσιαστικό χρόνο με τους γονείς τους.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#476538 Δηλώνω ανακουφισμένος και χαρούμενος που ήρθε η περίοδος διότι είχαμε ένα ατύχημα μέσα στις γιορτές... I am not joining your club!!! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#476540
REALZEUS έγραψε:Δηλώνω ανακουφισμένος και χαρούμενος που ήρθε η περίοδος διότι είχαμε ένα ατύχημα μέσα στις γιορτές... I am not joining your club!!! :s_tongue


τι εγινε Αλεξανδρε,δεν κουμπωνε η οπισθεν? :twisted: :lol: