Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#480949
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν νομιζω να επετρεπα στον γιο μου να παιξει πετροπολεμο οπως επαιζα εγω.
Οπως αντιστοιχα δεν εμαθε ποδηλατο σε εμενα ο πατερας μου οπως εμαθε αυτος, καβαλα στην κατηφορα και σταματημα στα σπαρτα στην ακρη του δρομου η σε καλαμιες.

Ο πεθερος μου αντιστοιχα επαιρνε το οπλο και πηγαινε για κυνηγι στα 10.
Σημερα θα το τολμουσε κανεις να δωσει οπλο στο παιδι του και να το αφησει μονο;

Μπορει να επιτρεπουμε καποια, αλλα σε σχεση με αυτα που καναμε εμεις η οι γονεις μας , καμια σχεση.
Δεν δικαιολογουνται απωλειες πλεον :s_wink


Δηλ ο πατέρας σου θα δικαιολογούσε την απώλειά σου; :s_crazy :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#480955
elteo έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν νομιζω να επετρεπα στον γιο μου να παιξει πετροπολεμο οπως επαιζα εγω.
Οπως αντιστοιχα δεν εμαθε ποδηλατο σε εμενα ο πατερας μου οπως εμαθε αυτος, καβαλα στην κατηφορα και σταματημα στα σπαρτα στην ακρη του δρομου η σε καλαμιες.

Ο πεθερος μου αντιστοιχα επαιρνε το οπλο και πηγαινε για κυνηγι στα 10.
Σημερα θα το τολμουσε κανεις να δωσει οπλο στο παιδι του και να το αφησει μονο;

Μπορει να επιτρεπουμε καποια, αλλα σε σχεση με αυτα που καναμε εμεις η οι γονεις μας , καμια σχεση.
Δεν δικαιολογουνται απωλειες πλεον :s_wink


Δηλ ο πατέρας σου θα δικαιολογούσε την απώλειά σου; :s_crazy :lol:

Οχι, γι' αυτο δεν με εμαθε οπως εμαθε αυτος :lol:

Ο πατερας μου ειχε 6 αδελφια οπως και πολλοι αλλοι τοτε εκαναν πολλα παιδια ΚΑΙ γι' αυτον τον λογο.
Οπως ελεγε μια γιαγια, 'θα παρει η μια αρρωστια, θα παρει η αλλη, θα αφησει και καποια για εμενα"
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#480997
Geo f1 έγραψε:
dimik έγραψε:Ούτε οι δικοί μας γονείς μας επέτρεπαν να παίζουμε πετροπόλεμο, ούτε με τα φυσοκάλαμα, ούτε να σκάμε κροτίδες μέσα σε μπουκάλια, ούτε να κυλιόμαστε στα χωράφια αγκαλιά με αδέσποτα, ούτε να απομακρυνόμαστε με τα ποδήλατα σε αποστάσεις 30χλμ αλλά τα κάναμε.


γουρούνες ρε. Τι κροτιδες...τστστστστ :s_tongue
Ηταν οι κιτρινες οι χαλαρες...Και οι κοκκινες νομιζω οι τουμπανες!


αυτα ηταν για να παιζουν τα παιδακια.
Στο χωριο ολα χειροποιητα.Μπαρουτι,βραδυκαυστο,τσιμεντοσακουλα,τραπουλοχαρτα,συρμα οικοδομης,σωληνες νερου και ησουν ετοιμος.
Μετα απο καθε Πασχα κλεινανε τις τρυπες στην πλατεια ριχνοντας τσιμεντο. :iconcool:
Τα τζαμια της εκκλησιας αλλαζονταν καθε χρονο.
τα χοντρα ομως τα ριχνανε λιγο πιο εξω στο ποταμι(φυτιλωμενες μπουκαλες υγραεριου οικιακες) κουνιοταν το χωριο ολοκληρο.
Ο παπας ειχε πανω απο 20 χρονια να βγει εξω.
Καποτε μετα απο πολλα παραπονα,σε μια Ανασταση ,επιασαν 2 παιδια που βρηκαν πανω τους κατι σωληνες,και τα πηγαν στο τοτε τμημα.
Μαζευτηκαν ολα τα φυντανια εξω απο το τμημα και το βομβαρδισαν κυριολεκτικα. :metalo:
Ετοιματζιδικα τυπου φωτοβολιδες, οποιος εριχνε τον γιουχαρανε. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#481013
dimviii έγραψε:Στο χωριο ολα χειροποιητα.Μπαρουτι,βραδυκαυστο,τσιμεντοσακουλα,τραπουλοχαρτα,συρμα οικοδομης,σωληνες νερου και ησουν ετοιμος.

Amateurs. Εμείς έτσι παίζαμε στο χωριό μας. Μόνο εγώ έμεινα να τα διηγηθώ αυτά :s_yes
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#481015 Κάπως έτσι είχα κάψει (1ου βαθμού είπαν στο νοσοκομείο) τα μπούτια του αδερφού μου. Βέβαια εκείνος έφταιγε που είχα τα πυρ/κα στην τσέπη της νάιλον φόρμας και εκπυρσοκρότησαν πάνω στην CQB μάχη μας. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#481019
Scotch έγραψε:
dimviii έγραψε:Στο χωριο ολα χειροποιητα.Μπαρουτι,βραδυκαυστο,τσιμεντοσακουλα,τραπουλοχαρτα,συρμα οικοδομης,σωληνες νερου και ησουν ετοιμος.

Amateurs. Εμείς έτσι παίζαμε στο χωριό μας. Μόνο εγώ έμεινα να τα διηγηθώ αυτά :s_yes


αυτα που εγραψα ειναι αληθινα,δεν μου τα ειπαν,τα ζουσα επι χρονια.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#481023 Το πιστεύω Δημήτρη :)
Εγώ θυμάμαι τα κόκκινα και τα κίτρινα δυναμιτάκια. Τα κίτρινα ήταν τα ζόρικα (που άναβαν με τριβή) και τα κόκκινα τα πιο παιδικά. Ένα κόκκινο είχε σκάσει χωρίς λόγο στα χέρια μου και ευτυχώς τη γλίτωσα με μια μαυρισμένη παλάμη και ένα βουητό για μερικές ώρες :s_inlove
Άβαταρ μέλους
By nEK
#481051
dimviii έγραψε:
Geo f1 έγραψε:
dimik έγραψε:Ούτε οι δικοί μας γονείς μας επέτρεπαν να παίζουμε πετροπόλεμο, ούτε με τα φυσοκάλαμα, ούτε να σκάμε κροτίδες μέσα σε μπουκάλια, ούτε να κυλιόμαστε στα χωράφια αγκαλιά με αδέσποτα, ούτε να απομακρυνόμαστε με τα ποδήλατα σε αποστάσεις 30χλμ αλλά τα κάναμε.


γουρούνες ρε. Τι κροτιδες...τστστστστ :s_tongue
Ηταν οι κιτρινες οι χαλαρες...Και οι κοκκινες νομιζω οι τουμπανες!


αυτα ηταν για να παιζουν τα παιδακια.
Στο χωριο ολα χειροποιητα.Μπαρουτι,βραδυκαυστο,τσιμεντοσακουλα,τραπουλοχαρτα,συρμα οικοδομης,σωληνες νερου και ησουν ετοιμος.
Μετα απο καθε Πασχα κλεινανε τις τρυπες στην πλατεια ριχνοντας τσιμεντο. :iconcool:
Τα τζαμια της εκκλησιας αλλαζονταν καθε χρονο.
τα χοντρα ομως τα ριχνανε λιγο πιο εξω στο ποταμι(φυτιλωμενες μπουκαλες υγραεριου οικιακες) κουνιοταν το χωριο ολοκληρο.
Ο παπας ειχε πανω απο 20 χρονια να βγει εξω.
Καποτε μετα απο πολλα παραπονα,σε μια Ανασταση ,επιασαν 2 παιδια που βρηκαν πανω τους κατι σωληνες,και τα πηγαν στο τοτε τμημα.
Μαζευτηκαν ολα τα φυντανια εξω απο το τμημα και το βομβαρδισαν κυριολεκτικα. :metalo:
Ετοιματζιδικα τυπου φωτοβολιδες, οποιος εριχνε τον γιουχαρανε. :lol:



:omg: :dizzy:



:lol: :lol:
Θα με ενδιεφερε το κολπο με τις φιαλες τις οικιακες... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#481058 δεν εχω ιδεα πως το κανανε. Τετοιες περιεργειες δεν ειχα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#481119 Και εγώ στο χωριό πιτσιρικάς με τον πατέρα μου φτιάχναμε αυτοσχέδια με μπαρούτι, φυτίλι και κόλλες τετραδίου :lipsealed:
κάναν όμως ένα θόρυβο τα άτιμα :metalo: .
Αυτό για 2-3 χρόνια μέχρι που κάποια στιγμή ο πατέρας μου είχε θεία φώτιση, συνειδητοποίησε τι κάναμε και πήγε και τα ξεφορτώθηκε όλα :( . Από τότε μόνο τα κόκκινα παιδικά μου έπαιρνε :lol: .
Άβαταρ μέλους
By edmond
#481299 Δώθηκε τέλος σήμερα στην 3μερη νοσηλεία του μικρού στο Παίδων. Γαστρεντερίτιδα bonus σπασμένο αγγείο στο στομάχι και έκανε εμετό με λίγο αιματάκι.
Όλα τα λεφτά η αναμονή στην εφημερία όπου το παιδάκι κυριολεκτικά "χανόταν" απο εξάντληση μιας και είχε χάσει αρκετά υγρά και είχε προχωρημένη -όπως μας εξήγησαν αργότερα- αφυδάτωση. Οι γιατρέσες όμως ανένδοτες να προχωρήσουν λίγο πιο γρήγορα το περιστατικό.
Η καλή μας τύχη βέβαια είχε ξεκινήσει απο την προηγούμενη εβδομάδα που ο μικρός είχε πέσει πάνω στο τρέξιμο και είχε χτυπήσει ανάμεσα στα φρύδια. Αποτέλεσμα η δημιουργία ενός πρηξίματος τόσο μεγάλου που είχε παραμορφωθεί όλο το πρόσωπο απο την μύτη και πάνω. Ευτυχώς όμως δεν είχε τίποτα.
Δεν είχε χρειαστεί ποτέ επίσκεψη στο Παίδων (και ούτε πουθενά) στο παρελθόν και χρειάστηκε τώρα μαζεμένες 2 φορές :thumbsdown:
Βλέπεις όμως τον πόνο και την ταλαιπωρία στα μάτια του παιδιού σου και είναι -ίσως- οτι χειρότερο μπορεί να ζει κάποιος. :sorry:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#481314
edmond έγραψε:Βλέπεις όμως τον πόνο και την ταλαιπωρία στα μάτια του παιδιού σου και είναι -ίσως- οτι χειρότερο μπορεί να ζει κάποιος. :sorry:

Είναι γεγονός :(

Περαστικά και μόνο απ' έξω να περνάτε από εδώ και πέρα :)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#481381 Edmond περαστικά φιλαράκι..

.