Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#508854 Εεεε, κλά, δε θα κάνει και μότο κρός.
Στους χωματόδρομους πέριξ ενός χωριού θα κινείται.

Βλέπω εκει πολλά πιτσιρίκια με παπια και γουρούνες και δε μ'αρεσει καθόλου να πω την αληθεια.

Οπως ειπωθηκε παραπανω, θα προσπαθησω να το τρενάρω, ισως τον "γλυκάνω" λιγο με το αυτοκίνητο (σε δυο χρονια παιρνει διπλωμα).

Λάρισα μένουμε, όπου θέλει πάει με το ποδήλατο. Τα παπια δεν τα συμπαθησα ποτε :innocent:

Θεσσαλονικη αντίστοιχα, ως κατοικος Συκεών-Ανω πόλης το ποδήλατο ήταν μονο για βόλτα στο δρομο μπροστα απο το σπιτι... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#508857
Anonymous Founder έγραψε:
Asimov έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Άλλωστε ο νικοπαπάς κι αυτός διαχειρίζεται την δικιά του περίπτωση που το παιδί του έχει ΛΟΞΑ με τα δίτροχα. Στην συγκεκριμένη λοιπόν, αν με ρωτήσεις μακάρι να μην την είχε αλλά εφόσον την έχει, καλώς πράττει


Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στο νικοπαππά και στην οδήγηση μοτοσυκλέτας.
Αναφέρομαι (το έχω κάνει σαφές σε 853 ποστ) σε όλες τις συνήθειες που κληροδοτούν οι γονείς στα παιδιά: καλές και κακές.

ΛΟΞΑ δεν αποκταει κανένα ανήλικο, αν δεν έχει ερεθίσματα. Μην τα ξαναλέμε.
(οκ συμβαίνει κάποτε τα ερεθίσματα να είναι εκτός του σπιτιού - συνήθως όμως είναι εντός, πχ ένα 6χρονο με ΛΟΞΑ για μηχανές την απέκτησε εντός, 100%)

Απορώ γιατί συζητάμε τα αυτονόητα.

Εμένα ο πατέρας και η μάνα απεχθάνονται τις μηχανές, άρα πού την απέκτησα;
Γενικώς, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά πρέπει να προσπαθήσεις διαφορετικά με την κόρη σου, με τις απαγορεύσεις, δεν θα την εμποδίσεις να σου έρθει στο σπίτι καβάλα σε παπί με οδηγό κάγκουρα (ξέρω, ιδιαίτερα ενοχλητικό).
Δεν είναι απίθανο να την αποκτήσεις από αλλού (την όποια συνήθεια). Συμβαίνει.
Όμως είναι εξαιρετικά πιο πιθανό να την αποκτήσεις μέσα στο ίδιο σου το σπίτι.
Και, για πολλοστή φορά, άλλο απαγόρευση, άλλο να δίνω πρώτος εγώ το παράδειγμα.

Γενικώς, ας ξεκολλήσουμε από τις μηχανές : ισχύει για τα πάντα.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#508858
Νίκος Παππάς έγραψε:Εικόνα

Εικόνα

^ Εναλλακτικά

Εικόνα

Εγώ να πω την αλήθεια δεν είχα ποτέ το δικυκλιστικό μικρόβιο, αν και καβάλαγα ποδήλατο από πολύ μικρός.
Είχα και καλό ιστορικό πτώσεων, με αποκορύφωμα τριπλέτα ραμμάτων στο πίσω μέρος της κολοκύθας μου (εξηγούνται πολλά έτσι, το ξέρω).

Ποτέ όμως δεν πέρασα στη φάση μηχανή; έχω οδηγήσει παπί, είδα ότι δεν το πολυέχω/δεν μου κάνει αίσθηση και μπούλο.
Σαν επιβάτης πάντως δεν ήμουν χέστης, τουλάχιστον μικρότερος, τώρα δεν είμαι σίγουρος. :s_scratchhead

Από παραδείγματα κοντινών φίλων, όλοι έχουν πτώσεις, όλοι όμως συνεχίζουν υγιείς. Στον γενικότερο κύκλο, τα άσχημα περιστατικά είναι πάρα πολλά. :(

Για νουθεσία τέκνων δεν έχω να γράψω κάτι, ως μη πάρπας. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#508863 Φιλική συμβουλή από κάποιον που δεν έχει μεν παιδιά, αλλά περνάει το 80 % της μέρας του με παιδιά διαφόρων ηλικιών. Αφήστε τα παιδιά σας να επιλέξουν. Και αν δείτε ότι κάτι τους αρέσει και θέλουν να ασχοληθούν ακολουθήστε το παράδειγμα του Νίκου Παππά και ενθαρύννετε τα να το μάθουν σωστά. Εκφοβισμοί και δωροδοκίες (ειδικά αυτό) είναι ότι χειρότερο. Τα δικά σας θέλω και πιστεύω στα μάτια ενός πιτσιρίκου που θέλει να καβαλήσει μηχανάκι ή να μάθει να τραβάει χειρόφρενα είναι σαν ασπιρίνη για τον καρκίνο. Εσείς θα κάνετε ότι καλύτερο μπορείτε μεγαλώνοντας τα και απλά θα εύχεστε κάθε μέρα όσα τους μάθατε να είναι σωστά και αρκετά.

Κρατήστε τις φοβίες σας για τα μηχανάκια και οτιδήποτε άλλο για την παρτη σας κι αφήστε τα παιδιά σας να αναπτύξουν το δικό τους χαρακτήρα. Ο δικός σας ρόλος ειναι πρώτα συμβουλευτικός κι έπειτα απροτεπτικός. Τα παιδιά σας και θα πονέσουν και θα ματώσουν και θα κλάψουν και θα στεναχωρηθούν. Και όσες απαγορεύσεις κι αν τους βάλετε, όσες συμβουλές κι αν τους δώσετε αυτό ειναι κάτι που δεν μπορείτε να το αποφύγετε.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#508866 Χωρίς να έχω παιδιά ακόμα, πιστεύω πως θα μου ήταν πολύ χειρότερο ενώ πχ του έχω απαγορέψει το μηχανάκι να μάθω ότι σαβουριαστηκε κι άνοιξε το κεφάλι του επειδή δεν είχε καμια σκέψη για εξοπλισμό προστασίας, εκπαίδευσης κλπ. Είτε γιατί καβάλησε το μηχανάκι φίλου του είτε επειδή πήρε κρυφά μόνος του δίκυκλο.

Χωρίς να το εξισώνω, αν πχ μάθω ότι ο γιος/κόρη έχουν σεξουαλικές επαφές είναι προτιμότερο να το απαγορέψω κάθετα (με αμφίβολο αποτέλεσμα) ή να προσπαθήσω να μεταφέρω ό,τι μπορώ από ενημέρωση, παιδεία κλπ;

Σε εμένα πάντως η τυφλή απαγόρευση δεν έφερε ιδιαίτερο αποτέλεσμα, σε αντίθεση πχ με την φιλοσοφία της ζώνης ή του αλκοόλ στην οδήγηση που με έκαναν βασιλικότερο του βασιλέως.

My2c
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#508867 Aσίμω, πέρα απ το 6χρονο του νίκοπαπά που ξύνει μασπιέδες και είναι ψιλοπροφανές από πού πήρε τις προσλαμβάνουσες, τα παιδιά δεν μεγαλώνουν σε γυάλα. Εσύ μπορείς να τους δίνεις ό,τι παράδειγμα θες. Όταν γίνει έφηβος/η λοιπόν μπορεί να του κολήσει το μηχανάκι. Δε σου είπα να του το βάλεις εσύ το μικρόβιο, εγώ δεν συζητάω αυτό.

Εκεί είναι το θέμα τι κάνεις.
Ο πατέρας μου δεν είχε ποτέ επαφη με δίτροχα, εκτός απο μια τούμπα με φλορέτα όταν ήταν 15. Το παπί το καβάλησα ώς καγκουράκι γιατί είχα κάβλα με τα μηχανοκίνητα γενικότερα (θα ζητήσω τα ρέστα απ τον πατέρα μου που έβλεπε μαζί μας Senna :s_shout ) και στα με΄ρη μου όλη η πιτσιρικαρία είχε μηχανάκια. Ο πατέρας επειδή λοιπόν μας είχε εμπιστοσύνη και είχε επενδύσει στο να μας μάθει σωστή συμπεριφορά, μας πήρε (θεωρώ ότι στάθηκα στο ύψος αυτής της εμπιστοσύνης).

Σου επαναλαμβάνω, προσωπικά αν ήμουν στην Ελλάδα δε θα εφερνα το παιδί μου σε επαφή με την μοτοσυκλέτα. Πιθανόν δε θα οδήγαγα. Στην Ολλανδία όμως, αν κάνω παιδι, θα με δεί να οδηγάω
Άβαταρ μέλους
By dimik
#508871
rx8_drifter έγραψε:
Σου επαναλαμβάνω, προσωπικά αν ήμουν στην Ελλάδα δε θα εφερνα το παιδί μου σε επαφή με την μοτοσυκλέτα. Πιθανόν δε θα οδήγαγα. Στην Ολλανδία όμως, αν κάνω παιδι, θα με δεί να οδηγάω


Το θεωρώ λάθος αυτό, γιατί έτσι δεν θα γίνουμε Ολλανδία ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#508875 Για όλα τα θέματα το φαρμακο είναι η πλήρης ενημέρωση και η επισήμανση των όποιων κινδύνων και των συνεπειών τους, πάντα στο στύλ ενημέρωσης με συζήτηση και όχι εκφοβισμού και απειλών, τότε τα πράγματα έρχονται μόνα τους, τα παιδιά έχουν την δική τους κρίση πολλές φορές σωστότερη από των γοινέων τους, και το μόνο που τους λείπει είναι η σωστή ενημέρωση και η μεταφορά εμπειρίας λόγω ηλικίας, πάντα με ήρεμη συζήτηση όπως συζητάνε οι φίλοι χωρίς εγωϊσμους κλπ.

Μετά τα παιδιά ξέρουν να κρίνουν την πορεία τους γιατί αυτά θα υποστούν τις συνέπειες των σωστών ή των λαθεμένων αποφάσεων τους, γιατί είμαστε οι αποφάσεις μας, οι γονείς πρέπει να στέκονται δίπλα σαν παρατηρητές και αρωγοί στις αποφάσεις των παιδιών τους και όχι βέβαια με κουβέντες του στύλ, είδες ? σου τα έλεγα εγώ κλπ σαχλαμάρες όταν κάτι δεν πάει καλά, γιατί είναι υποχρέωση του γονιού να είναι πάντα δίπλα και να δίνει υποστήριξη, αυτό έχουν ανάγκη τα παιδιά, να νιώθουν αποδοχή και ασφάλεια και να ξέρουν ότι υπάρχει το καταφύγιο αν κάτι δεν πάει καλά, γιατί έτσι αν νιώθει ασφάλεια η επόμενη προσπάθεια τους σε οτιδήποτε θα είναι σωστότερη, αλλοίμονο αν ο γονέας προσπαθεί να ανταγωνιστεί το παιδί του, τότε αντιστρέφονται οι ρόλοι και το παιδί ζεί μέσα στην αντίδραση με άσχημα πάντα αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#508876
rx8_drifter έγραψε:Δε σου είπα να του το βάλεις εσύ το μικρόβιο, εγώ δεν συζητάω αυτό

Εεεεμ, η διαφορά είναι ότι αυτό συζητάμε.

Ή τουλάχιστον αυτό ξεκινήσαμε να συζητάμε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#508885
diplomat έγραψε:^ Εναλλακτικά

Εικόνα


Άμα έχεις τέτοιο δεν χρειάζεσαι μηχανάκι! :protest:

Από κατανάλωση δεν ξέρω τι λέει όμως... :hmmm:

diplomat έγραψε:
ως μη πάρπας. :shifty:


Αυτό ήταν κάτω από τη μέση... :vava: :sorry:


:shifty: :shifty: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#508886 Σαν πιο νέος απο πολλους εδω μέσα, διαβάζω την συζητηση και τραβάω τα (πάλι καλά μπόλικα) μαλλιά μου. Επίσης, εκτίμησα και καταλαβα τι εχουν κάνει οι γονεις μου τοσα χρόνια. :inlove:

Ευτυχώς, δεν μου "έταξαν" αυτοκίνητα για να διαβάσω, για να παρατησω γκόμενες κτλπ. Ισως φταίει βεβαια οτι με μεγαλωσαν στα 00s και οχι σε κάποιο χωριό στα 80s. Από όσο ξέρω τότε δουλευε αυτο το συστημα.
Ευτυχώς, δεν εβαζαν (σχεδόν) τυφλές απαγορεύσεις και δεν με εβαλαν σε μια γυάλα.
Ευτυχώς, δεν ηταν απόλυτα πρότυπα αλλά πάντα εκεί για συζήτηση.
Ευτυχώς, ειχαν σαν σκοπό πρωτα να μαθω πειθαρχία και κριτική σκέψη και μετα οτιδήποτε άλλο.

Και μάλλον δουλεψε ο τροπος τους. Έχω διπλωμα μηχανής και δικο μου αμάξι αλλά κοιμούνται τα βράδια. :lol:

bebes έγραψε: Ο γιος ειναι Α' λυκείου. Απο πέρυσι θέλει μηχανάκι. Φετος χαλαρωσε λίγο, αλλά πέρυσι μας έπρηζε ΚΑΘΕ μέρα. Το σκούτερ δεν του αρέσει ( ) θέλει παπί.


Εναλλακτικά, μπορει να διαβάσει. Δεν θα μείνει χρονος ουτε για ποδήλατο. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#508947 Όσοι δεν έχουν ξενυχτήσει δίπλα στο παιδί τους, δεν έχουν ιδέα.
Πριν 2 χρόνια και εγώ άλλα πίστευα. Η σκέψη και μόνο ότι μπορεί να πάθουν κάτι, σε τρελαίνει.
Και να με συγχωράτε, αλλά η οδήγηση της μηχανής δεν είναι καμιά τρελή απόλαυση που θα χάσει. Αν δηλαδή με τον οποιονδήποτε τρόπο, καταφέρω να το αποτρέψω, θα είμαι οκ με τον εαυτό μου.
Οι δε συγκρίσεις με το sex ή άλλες βασικές ανάγκες ενός ανθρώπου είναι εντελώς άκυρες.

Και με παράδειγμα τον Νίκο Παππά... Εγώ στη θέση του, θα το πήγαινα για καρτ. Για να δώσω το ερέθισμα του 4τροχου.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#508949 Κυριάκο και καρτ κάνει.
Είπα ότι γουστάρει ρόδες.
Ανακάλυψε ότι αν πατήσεις πολύ το φρένο γυρίζει ο κωλος και το πατάει δυνατά στην στροφή, πετάει κωλο, πατάει γκάζι με ανάποδο και φεύγει.

Άλλες φορές βέβαια πάει στα χόρτα, ή γυρίζει 180 μοίρες, αλλά μέσα στο παιχνίδι είναι όλα.

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#508954 εγω ευχαριστω το θεο που η καυλογκαζιαση με επιασε με 4 ροδες και οχι με 2 ροδες.
Παντα τις θαυμαζα και τις ζηλευα,κυριως για τα φθηνα γκαζια που προσφερουν,και οτι με σχετικα μικρο κεφαλαιο, μπορεις να εχεις σχεδον το απολυτο 2τροχο,αλλαζωντας μοντελα ,οποτε και εαν βγει κατι που να αξιζει να δωσεις το προηγουμενο.
Αν κρινω απο τις μαλακιες που ειχα κανει μικρος με 4 ροδες,χλωμο το βλεπω να ημουν εδω τωρα να εκανα αυτο το ποστ.

απο μικρος παροτι ειχα την ευκαιρια να καβαλησω καποια 2τροχα,δεν μου εκαναν κλικ.
Σαν συνοδηγος παντα ειχα το αισθημα της ανασφαλειας,ακομα και με παπι με 40 χλμ.
Να επαιξε ρολο οτι εχασα πρωτο ξαδελφο στα 15 με παπι? μπορει...
το παπι εισαγωγης,αυτα που επιαναν 60χλμ,επεσε (ξεκρανωτος) σε ευθεια απο λακουβα,κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις,10 μερες εντατικη,τελος..

@ασιμοβ
ο δικος μου απο βρεφος εβλεπε μαζι με τους γονεις Ακροπολις,αναβασεις,Πανελληνιο πρωταθλημα ραλλυ,τον μπαμπα του σε Μεγαρα Σερρες,Καρτοδρομο να τρεχει,ολοι οι φιλοι με αντιστοιχα αυτοκινητα και ιδιες ασχολιες,εκδρομες με εβονετ κλαμπ,
φιλοι σε επισκεψεις με ιδια ακριβως ενδιαφεροντα κλπ.
Οι φιλοι του του λενε ''πες του μπαμπα σου να μας παει στο ποδοσφαιρο με το εβο'' κλπ
Ε αυτος εχει κολλησει με την μπαλα.
Εγω ασχετος απο μπαλα,στο σχολειο με βαζαν αμυνα οταν δεν συμπληρωναν,και επειδη το μονο που εκανα ηταν να κλαδευω ποδια με απεφευγαν.
Οι πρωτη μου ασχολια με τα ποδοσφαιρικα ηταν οταν αρχισα τον μικρο ποδοσφαιρο.

Εγω σαν μικρος,κανενα ερεθισμα με αυτοκινητα απο την οικογενεια.Κολλησα χωρις να με σπρωξει κανεις.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#508962
kyr80 έγραψε:Όσοι δεν έχουν ξενυχτήσει δίπλα στο παιδί τους, δεν έχουν ιδέα.
Πριν 2 χρόνια και εγώ άλλα πίστευα. Η σκέψη και μόνο ότι μπορεί να πάθουν κάτι, σε τρελαίνει.
Και να με συγχωράτε, αλλά η οδήγηση της μηχανής δεν είναι καμιά τρελή απόλαυση που θα χάσει. Αν δηλαδή με τον οποιονδήποτε τρόπο, καταφέρω να το αποτρέψω, θα είμαι οκ με τον εαυτό μου.
Οι δε συγκρίσεις με το sex ή άλλες βασικές ανάγκες ενός ανθρώπου είναι εντελώς άκυρες.

Και με παράδειγμα τον Νίκο Παππά... Εγώ στη θέση του, θα το πήγαινα για καρτ. Για να δώσω το ερέθισμα του 4τροχου.

Σωστο αυτο με το ερεθισμα. :s_thumbsup