Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#484905
kyr80 έγραψε:Ναι αλλά δεν μου το πούλησαν έτσι. Αυτό μου την δίνει.
Τέσπα, εσύ προτείνεις 9-18. Και εμένα μου φαίνεται δύσκολο με τους ταλιμπάν να αντέξει 12 χρόνια ένα καρεκλάκι. Δηλαδή λόγο φθοράς, σίγουρα θα αλλάξω νωρίτερα. Οπότε το 9-18 είναι μια λύση. Αυτό της peg perego Viaggio 1 Duo fix ΤΤ βγαίνει περίπου 250€ έκαστο. Τα έχει αγοράσει κανείς, για να ξέρω;

Δεν ειναι θεμα αντοχης οσο θεμα ποσο καλα και για ποσο καιρο θα χωραει το παιδι εκει.
Τα καθισματα 9-36 προσπαθουν να συμβιβασουν πραγματα και ως εκ τουτου δεν ειναι τα καλυτερα.

Στο δικο μου καθισμα που ειναι 18-36 εβγαλα την πλατη εδω και ενα χρονο και ο μικρος καθετε πια μονο στο καθισμα. Το εχω δηλαδη σαν booster
Αφου στα 8,5 δεν χωραγαν οι πλατες του μεσα τι να εκανα; Να τον βασανιζω σε καθε μετακινηση;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#484911
sargus έγραψε:@markvag

Θα ήθελα να σε ρωτήσω για τη "γουρουνίτσα" σου! (Όχι αυτά που τράβηξες με την αντιπροσωπεία, αυτά τα έχω διαβάσει :rant: ).
Θα ήθελα να μάθω γιατί το επέλεξες εξαρχής, αν εκπλήρωσε το σκοπό αγοράς του, αν σε βόλεψε σαν αυτοκίνητο, αν ήταν ξενέρωτο οδηγικά, αν άρεσε στα παιδιά και τη σύζυγο, αν θα το ξανάπαιρνες σε περίπτωση που γύριζε ο χρόνος πίσω και γιατί το έδωσες τελικά (και πήρες τη μπέμπα). Αυτά τα ολίγα :lol: .
Δεν ήξερα που να σε ρωτήσω οπότε ρωτάω εδώ μιας και είδα την ανάρτηση σου και αν είναι λάθος, ας μεταφερθεί παρακαλώ.
Είμαι για να αγοράσω αυτοκίνητο προς το τέλος της χρονιάς και ενω ιδανικά θα ήθελα κανένα leon fr ή κάποιο focus 150-180, επειδή θα έρθει αργά ή γρήγορα 2ο παιδάκι στην οικογένεια, σκέφτομαι και την επιλογή του picasso. Πήγα και το είδα τις προάλλες και μου άρεσε πολύ ενώ από τότε το σκέφτομαι συνέχεια καθώς μου έκανε εντύπωση. Κοστίζει 21.500 τιμή καταλόγου (δε μιλήσαμε για κάποια προσφορά) είναι 1.2 130 ps και πραγματικά έχει από εξτρά ότι μπορώ να σκεφτώ και θα ήθελα/έβαζα αν είχα ελεύθερο μπάτζετ.
Περιμένω με ενδιαφέρον την άποψή σου. Ευχαριστώ!



Οδηγικά προφανώς μην περιμένεις πολλά. Δεν είναι ανασφαλές ή κάτι τέτοιο, απλά εντελώς uninspiring! Για αυτό που είναι (ψηλός και βαρύς ανθρωπομεταφορέας) είναι πολύ καλό, αλλά μέχρι εκεί. Ο λόγος που το πούλησα είναι πως χάλασε το 206 που είχα για πιο διασκεδαστική οδήγηση και εκείνη την περίοδο δεν έπαιζαν λεφτά για να το φτιάξω. Έτσι έμεινα μόνο με τη Νίτσα, για καμιά 2ετία κάτι που οδηγικά με έστειλε αδιάβαστο. Επιπλέον, οι ανάγκες σε χώρους είχαν μειωθεί, καθώς τα παιδιά μεγάλωσαν και δεν έχουμε πλέον καρότσια κτλ, άρα τζάμπα είχα το γουρούνι κάθε μέρα. Αν μπορούσα να έχω δεύτερο αμάξι για εμένα (ΜΧ-5 δηλαδή) θα το κρατούσα μέχρι να λιώσει το πικάσο, καθώς για ταξίδι και για την οικογένεια είναι εξαιρετικό. Τεράστιοι χώροι* (χωράει το μισό σου σπίτι στο πορτ-μπαγκάζ, χωρίς να βγάλεις την εταζέρα! :lol: , δοκιμασμένο! :lol: ), σχετικά άνετη ανάρτηση (η ανάρτηση όμως είναι κατά βάση μαλακή, όχι ιδιαίτερα άνετη), ΦΡΕΝΑΡΕΣ, αξιοπρεπής κατανάλωση σε ταξίδι με ταχύτητες 110-120χαω (7-7,5λίτρα / 100χλμ, με 140χαω λόγω αεροδυναμικής βλέπεις το ρεζερβουάρ να αδειάζει... :lol: ), καλή ηχομόνωση, 3 άνετα και ανεξάρτητα καθίσματα πίσω, 2 άνετα και με σωστή στήριξη εμπρός, τι άλλο θέλεις από οικογενειακό; Και η επέκταση του παρ-μπριζ πάνω από το κεφάλι σου καραλέει! Από αξιοπιστία (αν εξαιρέσω τις απατεωνιές της αντιπροσωπείας), στα 62Κ χλμ που το πούλησα, μόνο λάδια και ξύδια (αυτό βέβαια το θεωρώ δεδομένο σε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο)... Α! μία τσιμούχα έχανε απειροελάχιστο λάδι, το είδαμε στον έλεγχο που έκανε ο αγοραστής πριν το πάρει. Κλάιν... κόστος ούτε 20ευρώ.

Μειονεκτήματα; Βάρος + 1,8 βενζίνης ατμόσφαιρα = βαστάτε Τούρκοι τ' άρματα μέχρι να επιταχύνει :lol: :lol: , τελική 170 μετά από ... πολύυυυυυυυυ ώρα... :lol: , προσπέρασμα θέλει σχεδιασμό... :lol: Η ανάρτηση είναι μεν μαλακή, αλλά όχι τόσο άνετη όσο θα περίμενε κανείς (το δεύτερης γενιάς που μπήκα επιβάτης πριν λίγο καιρό ήταν κλάσεις ανώτερο σε ανάρτηση, καμία σχέση με το πρώτης γενιάς που είχα), μιας και το έχει το κοπανηματάκι της. Επίσης, η κατανάλωση σε πόλη (15 λίτρα σε κίνηση ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ, 12 σε πιο χαλαρά... :help: ) και σε ταχύτητες άνω των 120χαω. Έχει όγκο στην πόλη, άρα θέλει αισθητήρες μπροστά πίσω (εμένα είχε μόνο πίσω και ήταν θέμα, μιας και μπροστά δεν βλέπεις τίποτα). Και φυσικά η αντιπροσωπεία.

Σε εναλλακτικό σύμπαν που η citroen αντιπροσωπεύεται από σωστή εταιρεία και όχι από απατεώνες και μπορώ να έχω 2 αυτοκίνητα, θα το ξανάπαιρνα με τα 1000. Για οικογένεια, είναι απλά ιδανικό!



* Εδώ να σημειώσω κάτι: Εκείνη την περίοδο είδα και το avensis 1.6 σε σεντάν που είχε επίσης 500 λίτρα χώρο αποσκευών (όσο και η Νίτσα). Ε... απλά καμία σχέση, δεν χωράει τίποτα στο αβένσις. Οπότε, δεν είναι μόνο η ονομαστική χωρητικότητα, αλλά και το σχήμα που παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Χώρια η πρακτικότητα της 5ης πόρτας που δεν παίζεται απλά. Έβαζα 2 ποδηλατάκια παιδικά (συν τα ψώνια της εβδομάδας - και χωρούσε κι άλλο βέβαια... :lol: ) στο πορτ-μπαγκάζ απλά και μόνο αφαιρόντας την εταζέρα. Μία φορά μεταφέραμε ψυγείο, απλά ρίχνοντας τα καθίσματα... :lol: Στην μπεμπέκα δεν χωράει ούτε ένα ποδηλατάκι φυσικά... :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#485061
sargus έγραψε:Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!
Θα επανέλθω εαν σκεφτώ κάτι άλλο.


Τίποτα, μη διστάσεις!

Βέβαια, με τα καινούρια τουρμπομοτόρια ή τον ντήζελ η κατάσταση θα είναι πολύ καλύτερη στον τομέα του μοτέρ (επιδόσεις + κατανάλωση). Αυτό στο οποίο είχα μπει εγώ (β γενιάς) ήταν 1,6d και ήταν σαφώς πιο γρήγορο από το δικό μου (1,8 βενζίνη ατμο). Από κατανάλωση, δεν το συζητάω, κάπου στα 6 ήταν, χωρίς προσπάθεια.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#485065 Το 1.2 βενζίνη 130 ps θα με ενδιέφερε εμένα (με 5-8.000 χμ το χρόνο μες την πόλη δεν είμαι για ντίζελ προφανώς) οπότε είναι μια χαρά από επιδόσεις και πάγια έξοδα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#486032 Μου άρεσε η σημερινή βόλτα στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο στα Σπάτα...(ισχύει για εμάς μια προσφορά ετήσιας κάρτας)
ο gianik jr ξεκολώθηκε στην μπάλα εκεί στο γκαζόν ,σε σημείο που δεν θέλει να πάει το απόγευμα προπόνηση , είναι πτώμα.. :innocent: , τάισα την :inlove: δίπλα στα λιοντάρια , κοίταγε σαν τηλεσκόπιο :lol: , στο τέλος πετάξαμε και τον χαρταετό μας εκεί δίπλα όπου υπάρχει και άπειρος και ασφαλής χώρος..
αντε κ του χρόνου !!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#486039
gianik έγραψε: τάισα την :inlove: δίπλα στα λιοντάρια


Στην πρώτη ανάγνωση διάβασα ότι την τάισες στα λιοντάρια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#486046
REALZEUS έγραψε:Στην πρώτη ανάγνωση διάβασα ότι την τάισες στα λιοντάρια... :lol:


Εσύ αν και φανατικός κατά του γάμου, βρίσκεσαι συχνά-πυκνά εδώ μέσα :lol: .
Έχει κάποια άλλη "ανάγνωση" αυτό το γεγονός; Ετοιμάζεις τίποτα; :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#486049 Μαθαινει τις κακοτοπιες να ειναι ετοιμος οταν ερθει η ωρα να ωριμασει και να πεσει.....
Άβαταρ μέλους
By gianik
#486059
sargus έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Στην πρώτη ανάγνωση διάβασα ότι την τάισες στα λιοντάρια...


Εσύ αν και φανατικός κατά του γάμου, βρίσκεσαι συχνά-πυκνά εδώ μέσα .
Έχει κάποια άλλη "ανάγνωση" αυτό το γεγονός; Ετοιμάζεις τίποτα; :whistlink:
Εγώ πιστεύω ότι είναι ήδη παντρεμένος αλλά δεν το ξέρει!!

.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#486070
sargus έγραψε:Έχει κάποια άλλη "ανάγνωση" αυτό το γεγονός;


Διασκεδάζω με τα βάσανα των γονέων. :twisted: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#486143 Έτσι λένε όλοι πριν... :shifty: :shifty: :svivhaha: