Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#480256 Εγώ πάλι θα ρωτήσω 2 πράγματα ακόμα:

Τα νούμερα ηλικίας σε κάθε παιχνίδι τα κοιτάμε καθόλου?
Που είπε κανείς να τα αφήνουμε να παίζουν για όσο θέλουν και ότι θέλουν?

g8777 έγραψε:Κλασικα η συζητηση ΞΕΠΕΤΣΙΑΣΤΗΚΕ υπο την εννοια οτι "Α, δεν πιστευεις το Α, αρα εισαι με το Ω" :s_whiteflag



Η συζήτηση ΞΕΠΕΤΣΙΑΣΤΗΚΕ όταν κάποιος άρχισε να μιλάει για 5-6 ώρες κάθε μέρα και φυσικά για ενασχόληση μόνο με βίαια παιχνίδια αφού όπως ξέρουμε μόνο αυτά υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#480257
markvag έγραψε:
QsisVTS έγραψε:οκ g δεκτό (αν και μιλάμε για έρευνα όταν καλά καλά δεν υπήρχε internet και τα πολύγωνα ήταν σχετικά νέα έννοια) , σύγκρινε τώρα τη σκληρότητα των παιδιών περασμένων 10ετιων των σημερινών και πες μου που τη βλέπεις τη βία :hmmm:


Ρε Κιούση, το διάβασες αυτό που έγραψε ο g;;;

Αυτό που είναι το πρόβλημα είναι πως η βία στην οθόνη δεν είναι μπροστά σου, δεν την αισθάνεσαι, δεν βλέπεις τον άλλον να υποφέρει, δεν έχει ρίσκο για σένα. Συχνά δε, είναι απλά για την πλάκα σου. Όλα αυτά σου δίνουν να καταλάβεις τι εστί βία. Στην οθόνη όχι. Και άρα ένα παιδί (και όχι μόνο) διαχωρίζει τη βία από τις συνέπειες και είναι πιο πιθανό να συμπεριφερθεί βίαια. :rtfm:

Και μάλιστα, όσο πιο ρεαλιστική η απεικόνιση, τόσο πιο πιθανό.

Αποκτηνωση, αδιαφορία, σκληρότητα είναι διαφορετικά πράγματα από το γίνομαι βίαιος

Ας παμε στο παρελθόν, όταν έσφαζαν ζώα μπροστά στα μικρά παιδιά στα χωριά αυτό είναι κακό ή όχι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#480259
NickTG έγραψε:Η συζήτηση ΞΕΠΕΤΣΙΑΣΤΗΚΕ όταν κάποιος άρχισε να μιλάει για 5-6 ώρες κάθε μέρα και φυσικά για ενασχόληση μόνο με βίαια παιχνίδια αφού όπως ξέρουμε μόνο αυτά υπάρχουν.



NickTG έγραψε:
Scotch έγραψε:
NickTG έγραψε:Α, το PlayStation εννοούσες.
Γιατί όμως?

Θα εφαρμοστεί το μέτρο σαν έσχατη λύση, σε περίπτωση που δεν υπάρξει συμμόρφωση.
Υποθέτω το βλέπεις από την πλευρά του παιδιού; :lol:



Το βλέπω από όλες τις πλευρές.
Είναι μια ασχολία που μπορείτε να κάνετε μαζί, εχει διάφορα οφέλη και είναι διασκεδαστικό.
Σίγουρα προτιμότερο από το να δει τηλεόραση για παράδειγμα.




NickTG έγραψε:
QsisVTS έγραψε:
Scotch έγραψε:
NickTG έγραψε:Α, το PlayStation εννοούσες.
Γιατί όμως?

Θα εφαρμοστεί το μέτρο σαν έσχατη λύση, σε περίπτωση που δεν υπάρξει συμμόρφωση.
Υποθέτω το βλέπεις από την πλευρά του παιδιού; :lol:

δεν ξέρω ούτε ένα παιδί που έπαιζε αρκετά παιχνίδια και του συνέβη κάτι κακό στη ζωή του

το μόνο που ξέρω είναι άτομα που δεν είχαν σωστή άποψη και κατάλληλη επαφή με το gaming και μεγαλώνοντας (βλέπε φοιτητικά χρόνια+) έγιναν καϊδια σε online σαβουροπαίχνιδα σπαταλώντας πραγματικά αμέτρητες ώρες από την ζωή τους με πολύ "τοξικό" τρόπο

επίσης η επαφή με παιχνίδια κινητών να απαγορευτεί δια ροπάλου :rtfm:


Προσπαθώ να τα φέρω απ'έξω απ'έξω και μπαίνεις μέσα με φόρα και μου τα χαλάς όλα! :s_tongue :s_tongue



NickTG έγραψε:Πάντως επειδή διαβάζω για μισάωρο στα σαββατοκύριακα απορία το έχω.
Όλες οι άλλες μέρες και ώρες είναι τόσο γεμάτες? :hmmm:


QsisVTS έγραψε:δεν είμαστε στα '90s σε λίγο θα 40αρισουμε και ακόμα ακούω τα φαντάσματα από τις ειδήσεις του ευαγγελάτου :lol:



Ακόμα θυμάμαι την εισαγωγή του Diablo 2 στο ρεπορτάζ!



Τα νούμερα ηλικίας σε κάθε παιχνίδι τα κοιτάμε καθόλου?



:lol: :lol: :lol: :lol:
Καλο.


NickTG έγραψε:Η συζήτηση ΞΕΠΕΤΣΙΑΣΤΗΚΕ όταν κάποιος άρχισε να μιλάει για 5-6 ώρες κάθε μέρα και φυσικά για ενασχόληση μόνο με βίαια παιχνίδια αφού όπως ξέρουμε μόνο αυτά υπάρχουν.


Χ=/= Α---> Χ=Ω. :s_gamer


Ειμαι σιγουρος, ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΟΣ λεμε, οτι ολα τα παιδακια στην συλλογη των βιντεοπαιχνιδιων που εχουν παιξει δεν συμπεριλαμβανεται κανενα απο τα δημοφιλη βιαια, ουτε βεβαιως καποια ακαταλληλα για την ηλικια τους.

:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#480263 Τι ακριβώς μας δείχνουν οι παραθέσεις που έκανες?

Μπορώ να πω κάτι αντίστοιχο για πολλά άλλα πράγματα. Ίσως καλύτερα να τα βάλουμε σε μια γυάλα να τα θαυμάζουμε.

Στο σπίτι τουλάχιστον λοιπόν τα παιχνίδια τα διαλέγουν οι γονείς. Το αν διαλέγουν λάθος είναι κάτι που δεν έχει σχέση με την κουβέντα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#480319
junior gt έγραψε:
dekouk έγραψε:Σε άλλα νέα έβγαλα τα αυτοκινητάκια μου να τα θυμηθώ... Έχουν γλυτώσει αρκετά k έχουν μεγάλη συναισθηματική αξία για εμένα. Τα έπαιξαν κ η κόρη μου κ ο γιος μου. Του 1972 τα matchbox... Εικόνα...

Πωωωωω τρομερά.
Είχα κι εγώ νεα κουβά τέτοια αλλά κάπου τα είχε δώσει η μάνα μου και χάθηκαν γαμωτο.
Στο μεταξύ είναι πιστά αντίγραφα και γράφουν και το μοντέλο από πίσω,
Το αγαπημενο μου ήταν μια κιτρινωπή guilia.
Το μωβ, νομίζω Μαζεράτι, σίγουρα το είχα και πολύ πιθανόν και το πράσινο.
Τα πιο αγαπημένα μου ήταν ένα Reliant Scimitar, Lotus Europa, Mercedes C111 και το πιο καλό μου ένα Monteverdi 375.
Τα έχω φυλαγμένα (αν και είδα ότι μερικά λείπουνε) σε δυο κουτιά παπουτσιών. Το καλοκαίρι τα έδειξα στην 6,5 χρονών κόρη μου αλλά δεν έδειξε κάποιο ενδιαφέρον. Θα συνεχίσω να ελπίζω όμως, στην ανάγκη θα τα δώσω στον άντρα της ή στο γιό της....
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#480414 Διαβάζοντας κάτι άσχετο με το θέμα (περί AI, Elon Musk κλπ) έπεσα παλι πανω στο θέμα του unschooling (αλλά απο τελείως διαφορετική αφορμή).

http://www.businessinsider.com/elon-mus ... ool-2015-5

https://www.google.gr/url?sa=t&source=w ... dLTW_LWIhT

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, τον ορο τον εφεύρε ο John Holt τη δεκαετία του 70'

https://en.m.wikipedia.org/wiki/John_Holt_(educator)

και ομολογώ οτι μου φαίνεται πολύ ελκυστική ιδέα με επίκαιρα και έγκυρα επιχειρήματα.

Δεν έχω καταλήξει, ακομη το μελετώ το θεμα, όπως και αυτό των Sudbury schools (δημοκρατικων σχολείων), αλλά είμαι σχεδόν πεπεισμένος οτι θα έπρεπε να υπάρχει ως επιλογή και ως δικαίωμα, με καποιες δικλείδες ωστόσο, για να αποφευχθει ο κίνδυνος να το εκμεταλλευτούν τίποτα ψυχακια θρησκευόμενοι σε τπτ αιρέσεις ξέρωγω, ή τίποτα flat earthers.... Αν και δεν μπορω να σκεφτώ πως θα γινόταν στην πράξη...

< >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#480440
NickTG έγραψε:
junior gt έγραψε: Ε τι άλλο θέλετε?



Εγώ έχω καλυφθεί.
Ειδικά με το "μαραφέτια".


:lol: :lol:

Ποτέ δεν κατάφεραν να μου κρατήσουν το ενδιαφέρον τα μπλιμπλικια της τηλεόρασης :lol:
Παρόλα αυτά, και αγγλικά σου μαθαίνουν και ερεθίσματα για ΗΜΜΥ είναι και πολλά ακόμα.
Τώρα αν νομίζεις οτι το πιτσιρίκι σου από τα τόσα πρότυπα που βλέπει γύρο του αποφασίσει να μιμηθεί τον σχιζοφρενή δολοφόνο και για αυτό φταίει το PS4 είσαι μακριά νυχωμένος
Άβαταρ μέλους
By markvag
#480458
QsisVTS έγραψε:
markvag έγραψε:
QsisVTS έγραψε:οκ g δεκτό (αν και μιλάμε για έρευνα όταν καλά καλά δεν υπήρχε internet και τα πολύγωνα ήταν σχετικά νέα έννοια) , σύγκρινε τώρα τη σκληρότητα των παιδιών περασμένων 10ετιων των σημερινών και πες μου που τη βλέπεις τη βία :hmmm:


Ρε Κιούση, το διάβασες αυτό που έγραψε ο g;;;

Αυτό που είναι το πρόβλημα είναι πως η βία στην οθόνη δεν είναι μπροστά σου, δεν την αισθάνεσαι, δεν βλέπεις τον άλλον να υποφέρει, δεν έχει ρίσκο για σένα. Συχνά δε, είναι απλά για την πλάκα σου. Όλα αυτά σου δίνουν να καταλάβεις τι εστί βία. Στην οθόνη όχι. Και άρα ένα παιδί (και όχι μόνο) διαχωρίζει τη βία από τις συνέπειες και είναι πιο πιθανό να συμπεριφερθεί βίαια. :rtfm:

Και μάλιστα, όσο πιο ρεαλιστική η απεικόνιση, τόσο πιο πιθανό.

Αποκτηνωση, αδιαφορία, σκληρότητα είναι διαφορετικά πράγματα από το γίνομαι βίαιος

Ας παμε στο παρελθόν, όταν έσφαζαν ζώα μπροστά στα μικρά παιδιά στα χωριά αυτό είναι κακό ή όχι; :hmmm:



Παραιτούμαι! :lol: :lol:

Ξαναλέω, και αυτό είναι γενικό, όχι προσωπικό: Αν η δημοσιευμένη βιβλιογραφία σε συντριπτικό ποσοστό λέει πως ισχύει το Α και κάποιος πιστεύει πως δεν ισχύει ή πως ισχύει το Β ή το Γ, τότε όποιος δεν πιστεύει το Α κάνει λάθος. :rtfm: Έτσι απλά. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#480518
markvag έγραψε:
QsisVTS έγραψε:
markvag έγραψε:
QsisVTS έγραψε:οκ g δεκτό (αν και μιλάμε για έρευνα όταν καλά καλά δεν υπήρχε internet και τα πολύγωνα ήταν σχετικά νέα έννοια) , σύγκρινε τώρα τη σκληρότητα των παιδιών περασμένων 10ετιων των σημερινών και πες μου που τη βλέπεις τη βία :hmmm:


Ρε Κιούση, το διάβασες αυτό που έγραψε ο g;;;

Αυτό που είναι το πρόβλημα είναι πως η βία στην οθόνη δεν είναι μπροστά σου, δεν την αισθάνεσαι, δεν βλέπεις τον άλλον να υποφέρει, δεν έχει ρίσκο για σένα. Συχνά δε, είναι απλά για την πλάκα σου. Όλα αυτά σου δίνουν να καταλάβεις τι εστί βία. Στην οθόνη όχι. Και άρα ένα παιδί (και όχι μόνο) διαχωρίζει τη βία από τις συνέπειες και είναι πιο πιθανό να συμπεριφερθεί βίαια. :rtfm:

Και μάλιστα, όσο πιο ρεαλιστική η απεικόνιση, τόσο πιο πιθανό.

Αποκτηνωση, αδιαφορία, σκληρότητα είναι διαφορετικά πράγματα από το γίνομαι βίαιος

Ας παμε στο παρελθόν, όταν έσφαζαν ζώα μπροστά στα μικρά παιδιά στα χωριά αυτό είναι κακό ή όχι; :hmmm:



Παραιτούμαι! :lol: :lol:

Ξαναλέω, και αυτό είναι γενικό, όχι προσωπικό: Αν η δημοσιευμένη βιβλιογραφία σε συντριπτικό ποσοστό λέει πως ισχύει το Α και κάποιος πιστεύει πως δεν ισχύει ή πως ισχύει το Β ή το Γ, τότε όποιος δεν πιστεύει το Α κάνει λάθος. :rtfm: Έτσι απλά. :rtfm:



Δεν είμαι σίγουρος αλλά πιστεύω ότι η βιβλιογραφία βάζει μέσα και κριτήρια όπως χρόνος ενασχόλησης, είδος, ηλικία, ίσως περιβάλλον ή και άλλα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#480527
NickTG έγραψε:

Δεν είμαι σίγουρος αλλά πιστεύω ότι η βιβλιογραφία βάζει μέσα και κριτήρια όπως χρόνος ενασχόλησης, είδος, ηλικία, ίσως περιβάλλον ή και άλλα.


Προφανώς, κανείς δεν είπε ότι αν παίξει ένα 15χρονο παιδί 3 λεπτά Medal Of Honor θα αρχίσει να πυροβολεί ότι κινείται γύρω του. :lol:

Ελπίζω να συνεννοούμαστε σε αυτά. :)

Σε σχέση με το περιβάλλον, όταν ερευνάται κάτι ερευνάται μία μεταβλητή, οπότε οι υπόλοιπες μεταβλητές παραμένουν πάνω κάτω (και στο μέτρο του δυνατού) σταθερές. Οπότε ο παράγοντας περιβάλλον θεωρώ πως δεν διαφοροποίησε κάτι, ιδίως μιας και μιλάμε για κάποιες χιλιάδες έρευνες.

Οπότε, ναι: Η ενασχόληση με βίαια βιντεοπαιχνίδια έχει ως επίπτωση την αύξηση της βίαιας συμπεριφοράς σε παιδιά και νέους! Δεν γίνονται όλοι κατά συρροήν δολοφόνοι με 2 λεπτά παιχνιδιού, ΚΑΝΕΙΣ δεν υποστήριξε κάτι τέτοιο, απλά υπάρχει επίπτωση και είναι μετρήσιμη (και έχει μετρηθεί). :rtfm: Δεν επηρρεάζονται όλοι, άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο, άλλοι καθόλου, αλλά ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΣ υπάρχει διαφορά.

Και προφανώς (δεν ισχυρίζομαι πως ειπώθηκε το αντίθετο), αν υπάρχει επιλογή μεταξύ βιντεοπαιχνιδιού και παιχνιδιού έξω, το έξω είναι προτιμότερο για μία σειρά από λόγους. :)
Άβαταρ μέλους
By pro
#480550
markvag έγραψε:
Και προφανώς (δεν ισχυρίζομαι πως ειπώθηκε το αντίθετο), αν υπάρχει επιλογή μεταξύ βιντεοπαιχνιδιού και παιχνιδιού έξω, το έξω είναι προτιμότερο για μία σειρά από λόγους. :)


Συμπεριλαμβάνονται σφεντόνες/αεροβόλα/παγίδες για πουλιά/γατιά, δυναμιτάκια, αυτοσχέδια τόξα/βέλη/ακόντια, κλπ?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#480552 όχι βέβαια παιδότοποι με μαλακά premium πλαστικά :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#480554
NickTG έγραψε:
markvag έγραψε:
QsisVTS έγραψε:
markvag έγραψε:
QsisVTS έγραψε:οκ g δεκτό (αν και μιλάμε για έρευνα όταν καλά καλά δεν υπήρχε internet και τα πολύγωνα ήταν σχετικά νέα έννοια) , σύγκρινε τώρα τη σκληρότητα των παιδιών περασμένων 10ετιων των σημερινών και πες μου που τη βλέπεις τη βία :hmmm:


Ρε Κιούση, το διάβασες αυτό που έγραψε ο g;;;

Αυτό που είναι το πρόβλημα είναι πως η βία στην οθόνη δεν είναι μπροστά σου, δεν την αισθάνεσαι, δεν βλέπεις τον άλλον να υποφέρει, δεν έχει ρίσκο για σένα. Συχνά δε, είναι απλά για την πλάκα σου. Όλα αυτά σου δίνουν να καταλάβεις τι εστί βία. Στην οθόνη όχι. Και άρα ένα παιδί (και όχι μόνο) διαχωρίζει τη βία από τις συνέπειες και είναι πιο πιθανό να συμπεριφερθεί βίαια. :rtfm:

Και μάλιστα, όσο πιο ρεαλιστική η απεικόνιση, τόσο πιο πιθανό.

Αποκτηνωση, αδιαφορία, σκληρότητα είναι διαφορετικά πράγματα από το γίνομαι βίαιος

Ας παμε στο παρελθόν, όταν έσφαζαν ζώα μπροστά στα μικρά παιδιά στα χωριά αυτό είναι κακό ή όχι; :hmmm:



Παραιτούμαι! :lol: :lol:

Ξαναλέω, και αυτό είναι γενικό, όχι προσωπικό: Αν η δημοσιευμένη βιβλιογραφία σε συντριπτικό ποσοστό λέει πως ισχύει το Α και κάποιος πιστεύει πως δεν ισχύει ή πως ισχύει το Β ή το Γ, τότε όποιος δεν πιστεύει το Α κάνει λάθος. :rtfm: Έτσι απλά. :rtfm:



Δεν είμαι σίγουρος αλλά πιστεύω ότι η βιβλιογραφία βάζει μέσα και κριτήρια όπως χρόνος ενασχόλησης, είδος, ηλικία, ίσως περιβάλλον ή και άλλα.



Ναι, λογικο ειναι να οριοθετηθουν παραμετροι οπως αυτοι που αναφερεις. Και; :hmmm:

Βρηκες εσυ καποια ερευνα που να αναφερει οτι γυναικα ∩ μιση ωρα ημερησιως ∩ τετρις∩ 20 χρονων εχει στατιστικα ασημαντο αποτελεσμα στην αλλαγη συμπεριφορας; Ωραια. Η τομη των συνολων τι ποσοστο αφορα;