Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#552982 Των αγίων Πάντων.....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#553000 :lol: :lol:

Ο παππούς μου ο μακαρίτης στο χωριό στις Σέρρες λέγονταν Περικλής... Επειδή δεν μπορούσαν με τον παπά του χωριού (προ αμνημονεύτων ετών βέβαια, φαντάζομαι αυτό έγινε πριν τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο) να βρουν κάποιον άγιο, όσιο ή κάποιον τελωσπάντων που να γιορτάζει, για να ξέρει πότε είναι η γιορτή του (όντας ιδιαίτερα θρήσκος) αποφάσισαν πως θα γιορτάζει των Αγίων Πάντων... Και τότε γιορτάζουν και τα δύο ξαδέρφια μου που πήραν τ' όνομά του! :lol: Άσχετο αν εν τέλει βρήκε κάποιος πως υπάρχει κάποιος άγιος ή μάρτυρας ονόματι Περικλής στο εορτολόγιο (δεν ξέρω πότε είναι η γιορτή του, μην ρωτάτε)... :lol: Μας έμεινε παράδοση...

Όπως και από το άλλο σόι, μία θεία του πατέρα μου, ονόματι Αφροδίτη, η οποία επίσης δεν ήξερε πότε γιορτάζει... Επειδή στο χωριό είχαν τότε (πάλι αυτό έγινε αρκετά πριν τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο) μία δασκάλα που λέγονταν επίσης Αφροδίτη και γιόρταζε κάπου στον Φεβρουάριο, αποφάσισαν πως η θεία Αφροδίτη θα γιορτάζει και αυτή την ίδια μέρα με τη δασκάλα, μιας και η δασκάλα, ως γραμματιζούμενη, θα ξέρει καλύτερα :lol: ... Βέβαια, η δασκάλα μπορεί να είχε γενέθλια εκείνη τη μέρα, ποτέ κανείς δεν ρώτησε... :lol: :lol: Και ακόμα και σήμερα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια χριστιανική γιορτή για την (μακαρίτισσα πλέον) Αφροδίτη... :lol:

Τι μου θύμισες τώρα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#553007
Dimsabas έγραψε:1η Σεπτεμβρίου.


Η Αφροδίτη ή ο Περικλής; :lol:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#553013 Ο Περικλής είναι 10 Απρίλη. Τα τελευταία χρόνια έχω 2 γιορτές, :s_thumbsup αλλά πάντα τις ξεχνάω. Των Αγίων Πάντων είναι κινητή. Την άλλη δε μπορώ να τη συνηθίσω :s_sorry .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#553068
Dimsabas έγραψε:Η Αφροδίτη. Για τον Περικλή ήξερες ήδη.


Δεν θυμόμουν! :) Ευχαριστώ πολύ! :)
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#553758 Από τη μία βλέπω αυτά και ζηλεύω. Λέω: "πότε θα μεγαλώσουν λίγο, να παίζουμε με τέτοια παιχνίδια;". Από την άλλη ήδη μου λείπει το πολύ μωρουδιακό….
Πώς μεγαλώνουν έτσι τα σκασμένα;;

edit: ερώτηση προς τους έχοντες τα παιδιά τους σε παιδικό σταθμό....
Έχω αρρωστήσει(ελαφριά) 3 φορές τους τελευταίους 2 μήνες... Αυτά είχαν μόνο κάτι μυξούλες και βηχαλάκι.. Ότι κυκλοφοράει στον παιδικό, το κολλάω και εγώ ρε γμτ. Υπάρχει λύση;;; Να κάνω το εμβόλιο της γρίπης, μην τρέχουμε χωρίς λόγο;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#553766
kyr80 έγραψε:Από τη μία βλέπω αυτά και ζηλεύω. Λέω: "πότε θα μεγαλώσουν λίγο, να παίζουμε με τέτοια παιχνίδια;". Από την άλλη ήδη μου λείπει το πολύ μωρουδιακό….
Πώς μεγαλώνουν έτσι τα σκασμένα;;

edit: ερώτηση προς τους έχοντες τα παιδιά τους σε παιδικό σταθμό....
Έχω αρρωστήσει(ελαφριά) 3 φορές τους τελευταίους 2 μήνες... Αυτά είχαν μόνο κάτι μυξούλες και βηχαλάκι.. Ότι κυκλοφοράει στον παιδικό, το κολλάω και εγώ ρε γμτ. Υπάρχει λύση;;; Να κάνω το εμβόλιο της γρίπης, μην τρέχουμε χωρίς λόγο;



βασικά έπρεπε να το έχεις κάνει ήδη το εμβόλιο.
Αυτό φυσικά δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα κολλάς από τα μικρά ή το αντίθετο.
Έχεις κάνει πρόσφατα καμμιά εξέταση αίματος να δεις λίγο που κινείσαι;
μήπως να έπαιρνες λίγο βιταμίνη C ή λίγο σίδηρο ;




υ.γ
επειδή κυκλοφορεί δυνατός ιός γαστρεντερίτιδας , έχετε κάνει στα μικρά το πόσιμο εμβόλιο;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#553775
kyr80 έγραψε:Έχω αρρωστήσει(ελαφριά) 3 φορές τους τελευταίους 2 μήνες... Αυτά είχαν μόνο κάτι μυξούλες και βηχαλάκι.. Ότι κυκλοφοράει στον παιδικό, το κολλάω και εγώ ρε γμτ. Υπάρχει λύση;;;


Τσου! :rtfm: Υπομονή, για 6-7 χρόνια ακόμα... μετά συνηθίζει ο οργανισμός σου! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#553816 κι εγώ όσους γονείς ξέρω με νήπια είναι όλη την ώρα άρρωστοι :lol:

κάποιο καιρό που δούλευα για νηπιαγωγείο όποτε έπρεπε να πάω από κει ό,τι πήγαινα ή ό,τι έπαιρνα το έκανα από την εξώπορτα δεν τολμούσα να μπω πιο μέσα :lol: γελούσαν οι νηπιαγωγοί μαζί μου , αλλά τους έλεγα εγώ δεν έχω τα αντισώματά σας , δεν θα το ρισκάρω :whistlink: