Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#552392
cosneo έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:To να παρει το ονομα του παππου ενα εγγονι εχει αξια αν εχει και το επωνυμο του. Ο λογος που γινεται ειναι αυτος. Κατι σαν μετενσαρκωση. Γι' αυτο και οι Μικρασιατες δεν εδιναν ποτε σε εγγονι ονομα εν ζωη παππου και μαλιστα ηταν και προσβολη! Σαν να ελεγες στον παππου αντε αδειασε μας την γωνια.
Αυτο αφορουσε την γενια του πατερα μου.
Προφανως αργοτερα εμεινε η ονοματοδοσια του εν ζωη παππου στο εγγονι απο τους γονεις του για να χαρει ο τελευταιος.
Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ Νίκο.
Ο δικός μου ο παππούς ζούσε όταν βαπτιστηκα και πήρα το όνομα του και ο πατέρας μου μου έλεγε ότι όταν του το ανακοίνωσε, δύο μέρες γλέντι είχε στο χωριό. Και ήταν ο ίδιος που στον γιο του (στον πατέρα μου) δεν ήθελε να δώσει το όνομα του πατέρα του και άφησε τον νονό να αποφασίσει.

Μ' αρέσει αυτή η παράδοση, δεν την βρίσκω κακή και ιδίως όταν ακολουθεί και το ίδιο επώνυμο. Αντίθετα θεωρώ κιτς και βλαχομπαροκ κάτι ονοματοδοσιες ξεκαρφωτες -σαν πιο μοντέρνες ... ταχαμου- ιδίως με αρχαία ονόματα τύπου Νεφέλη Ηρα ή Απόλλωνα Πλάτωνα. Πρόσφατα το άκουσα σε μπεμπα γιατί το Κυριακή και Κατερίνα... ήταν μπανάλ ....

Εκείνο που έχω ακούσει και θεωρώ παρακμιακο είναι με τους ποντιους που θέλουν τα δύο πρώτα παιδιά να παίρνουν τα ονόματα των γονέων του άντρα και οι γονείς της γυναίκας.... από τριτεκνια κλπ ....

Ειπα οτι αυτο ισχυε στην γενια του πατερα μου. Αυτος λοιπον δεν πηρε το ονομα του παππου του οταν γεννηθηκε το 1937 αλλα του αδερφου του που ειχε πεθανει κατι μηνες πριν. Επισης και τα αδερφια του, κανενα δεν πηρε το ονομα του παππου.

Ομοιως και απο το σοι της μανας μου, κανενα παιδι δεν πηρε το ονομα ζωντος παππου η γιαγιας.

Οταν γεννηθηκα εγω ομως το πηρα το ονομα του παππου και ας ζουσε τοτε. Οπως και εγω εδωσα το ονομα του πατερα μου στον γιο κατι που τον χαροποιησε ιδιαιτερα.

edit. Τωρα τι ηταν αυτο που αλλαξε σε μια γενια δεν ξερω. Ισως να ηταν ο παππους μου που ηθελε να ακουσει το ονομα του, να ηταν οτι οι οικογενειες δεν ειχαν απωλειες λογω πολεμου η αλλου λογου, να ηταν οτι ζουσαν περισσοτερο, δεν ξερω. Ισως και ολα αυτα μαζι.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#552393 Καλά εννοείται , ότι το έχουμε τραγικοποιήσει το όλο θέμα...
Αν υπάρχει μυαλό κ συννενόηση στο ζευγάρι , όλα γίνονται , χωρίς καυγάδες κ φασαρίες...


και αυτό που ξαφνικά όλα τα κοριτσάκια βαφτίζονται Δανάη , Νεφέλη , Ηλιάνα πάλι δεν μου αρέσει... :hmmm:




πάντως , σαν το Ορφέας -Ερνέστο , δεν υπάρχει...Γεια σαν του μάγκα που το σκέφτηκε... :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#552394
gianik έγραψε:

πάντως , σαν το Ορφέας -Ερνέστο , δεν υπάρχει...Γεια σαν του μάγκα που το σκέφτηκε... :lol:

Υπαρχει χειροτερο. Σπυρος- Αλεξης και να φωναζεις το παιδι Σπυραλεξη! :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#552398 Και ενα σχετικο με τα απο πανω ανεκδοτο.....

Το ζευγαρι τσακωνεται για το ονομα του παιδιου.
-Το παιδια θα το πουμε Νικο σαν τον μπαμπα μου,λεει η συζηξ.
-Οχι θα το πουμε Λουκα σαν τον δικο μου πατερα,απαντα ο αρχηγος (!) του σπιτιου.
Ο τσακωμος δεν ειχε τελος και Ετσι οταν πια πηγε σχολειο η δασκαλα λεει στα παιδια:
Να σηκωθει στον πινακα ο Λουκανικος....
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#552495
gianik έγραψε:και αυτό που ξαφνικά όλα τα κοριτσάκια βαφτίζονται Δανάη , Νεφέλη , Ηλιάνα πάλι δεν μου αρέσει...


Να μην ακουστεί δηλαδή κανένα εύηχο όνομα σε αυτήν την χώρα; Όλες Μαριγούλες και Αγλαΐες να λέγονται; :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#552577
DAP έγραψε:Και ενα σχετικο με τα απο πανω ανεκδοτο.....

Το ζευγαρι τσακωνεται για το ονομα του παιδιου.
-Το παιδια θα το πουμε Νικο σαν τον μπαμπα μου,λεει η συζηξ.
-Οχι θα το πουμε Λουκα σαν τον δικο μου πατερα,απαντα ο αρχηγος (!) του σπιτιου.
Ο τσακωμος δεν ειχε τελος και Ετσι οταν πια πηγε σχολειο η δασκαλα λεει στα παιδια:
Να σηκωθει στον πινακα ο Λουκανικος....
Πριν χρόνια σε ξενοδοχείο στη Κεφαλονια:
"Γιωργοβυρωνα!! έλα μας περιμένει ο μπαμπάς σου!!"
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#552762 Εγώ πήρα των παππούδων που είχαν το ίδιο όνομα. Ο αδελφός μου κάτι σχετικό με την ημερομηνία γέννησης γιατί της μάνας μου δεν την άρεσε το Βασίλης που ήταν ο μπαμπάς της γιαγιάς μου. Και η αδελφή μου πήρε 4+1 ονόματα, 1 το βασικό που μας άρεσε, 1 αλλιώτικο, 2 των γιαγιάδων κι ένα του παππά.
Εμείς προτού μάθουμε φύλο είπαμε αν κορίτσι ότι θέλει η γυναίκα (παραλλαγή του πατέρα της που μου άρεσε κι άλλο ένα προστάτιδας αγίας), αν αγόρι ότι θέλω εγώ (του πατέρα μου κι άλλο ένα χριστιανικό). Προέκυψε κορίτσι αλλά της μάνας μου (που αν και ωραίο όνομα εμένα ποτέ δεν με ενθουσίαζε ειδικά για παιδί) δεν το δώσαμε ούτε σαν δεύτερο και μάλλον την πείραξε κάπως.
Τουλάχιστον η κόρη μου κατέληξε με δύο ονόματα που της αρέσουν και τα δύο, κατά καιρούς λέει μήπως να αρχίσω να χρησιμοποιώ το άλλο;
Άβαταρ μέλους
By sargus
#552771
sknipper έγραψε:Και η αδελφή μου πήρε 4+1 ονόματα, 1 το βασικό που μας άρεσε, 1 αλλιώτικο, 2 των γιαγιάδων κι ένα του παππά.


Εδώ τι εννοείς; Ότι η αδερφή σου έχει 5(!) ονόματα;
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#552792
Lippi έγραψε:
DAP έγραψε:Και ενα σχετικο με τα απο πανω ανεκδοτο.....

Το ζευγαρι τσακωνεται για το ονομα του παιδιου.
-Το παιδια θα το πουμε Νικο σαν τον μπαμπα μου,λεει η συζηξ.
-Οχι θα το πουμε Λουκα σαν τον δικο μου πατερα,απαντα ο αρχηγος (!) του σπιτιου.
Ο τσακωμος δεν ειχε τελος και Ετσι οταν πια πηγε σχολειο η δασκαλα λεει στα παιδια:
Να σηκωθει στον πινακα ο Λουκανικος....
Πριν χρόνια σε ξενοδοχείο στη Κεφαλονια:
"Γιωργοβυρωνα!! έλα μας περιμένει ο μπαμπάς σου!!"
Είχα συνάδελφο που το παιδί του από Δημήτριος Μάριος τον έλεγε Μητσομάριο.
Στην αρχή το νόμιζα σαν αστείο αλλά δεν ήταν. 20 χρόνια μετά και έως και τώρα ως Μητσομάριος συστήνεται το παλικάρι.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#552965
sknipper έγραψε:Ναι, 5 ονόματα, όλα νόμιμα και γραμμένα στην ταυτότητα.


Δεν σας πλακωσε στο ξυλο οταν μεγαλωσε?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#552978 Δεν υπήρχε θέμα μια και πάντα όλοι την έλεγαν με το πρώτο όνομα, δεν υπήρχε ποτέ διαμάχη. Βέβαια είναι λίγο μπελάς στη συμπλήρωση αιτήσεων (και δεν χωράνε σε κουτάκια). Αλλά είναι τόσα πολλά που όσοι το ακούνε αποστομώνονται και πάνε κατευθείαν στην φάση του δέους και του respect χωρίς να περάσουν από το δούλεμα. Έτσι δεν της έχει κοστίσει πολύ και έχει αποτελέσει και θέμα αστείων, οικειότητας με δημόσιες υπηρεσίες κλπ.
Ένα ευτράπελο, πάει ο αδελφός μου (με μόνο 2 ονόματα) σε επαγγελματικό σύλλογο, συζητιέται με την υπάλληλο το ότι έχει δύο και πετάγεται άλλη υπάλληλος "που να δείτε μια άλλη που έχει 5". "Ναι την ξέρω είναι αδελφή μου", κόκαλο η υπάλληλος που φοβήθηκε ότι δημιούργησε παρεξήγηση.