Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#747914 Σοφός ο Νίκος Παππάς.
Υπάρχουν προτεινόμενα best practices (που στον 21ο αιώνα δεν είναι αυτά που εννοεί ο Geralt), αλλά δεν μπορεις να τα εφαρμόσεις ως θείος. Αυτά που πιστεύω μπορείς να κανείς είναι:
1. Ρωτάς τους γονείς της τι να της δώσεις, και της δίνεις αυτό, αν αντέχεις τη γκρίνια της που δεν της δίνεις κάτι άλλο.
2. Πειραματίζεσαι με διάφορες εναλλακτικές, αν έχεις διάθεση (και πάλι αντέχεις γκρίνια).
3. Της δίνεις αυτό που θέλει και γίνεσαι ο καλός θείος.
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#747916 Επίσης, δεν ήξερα τι είναι η μπατζίνα και το γκουγκλαρα. Κολοκυθόπιτα. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πάρα πολλοί θα ανταλλάζαν το 2.5 ετών νήπιο τους με ένα που τρώει μονο κολοκυθόπιτα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#747917
Geralt έγραψε:Η απαντηση σε ολα αυτα τα καπριτσια ειναι ξυλο :iconcool:
Τα καλυτερα παιδια εχουν μεγαλωσει με ξυλο


Ελπίζω να είναι αστείο, έστω κακόγουστο..
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#747930
dimitris έγραψε:Σοφός ο Νίκος Παππάς.
Υπάρχουν προτεινόμενα best practices (που στον 21ο αιώνα δεν είναι αυτά που εννοεί ο Geralt), αλλά δεν μπορεις να τα εφαρμόσεις ως θείος. Αυτά που πιστεύω μπορείς να κανείς είναι:
1. Ρωτάς τους γονείς της τι να της δώσεις, και της δίνεις αυτό, αν αντέχεις τη γκρίνια της που δεν της δίνεις κάτι άλλο.
2. Πειραματίζεσαι με διάφορες εναλλακτικές, αν έχεις διάθεση (και πάλι αντέχεις γκρίνια).
3. Της δίνεις αυτό που θέλει και γίνεσαι ο καλός θείος.

Εικόνα
:hmmm: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#747931
Νίκος Παππάς έγραψε:
cabala10 έγραψε:
dimitris έγραψε:
cabala10 έγραψε:πως να καταφερω την ανηψουλα να σταματησει να ειναι καλομαθημενη σε φαγητα?


Δεν μπορείς.
Αλλά και δε χρειάζεται κιόλας, αν δεν είσαι ο γονέας ή κηδεμόνας.

ναι το ξερω αλλα οταν την προσεχω εγω εγω δεν μπορω να την ακουω να κλαιει επειδη δεν ειναι μακαρονια η μπατζινα η η η...δεν μπορει να τρωει μονο τρια φαγητα

Θες να της σπασεις τα νευρα για τις λιγες ωρες που την βλεπεις καθε βδομαδα; Υπαρχει η περιπτωση να μαθει να τρωει αυτο που της δινεις, υπαρχει και η περιπτωση να πει στην μαμα της "δεν θελω να παω στο θειο ξανα".

Αν οι γονεις δεν το κανουν εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

4 μερες την εβδομαδα ειναι μιας που σαν δυτης δουλεια δεν αυτη την εποχη..οποτε εχω χρονο να την φερω στα ισια της
Άβαταρ μέλους
By markvag
#747934
dimitris έγραψε:Επίσης, δεν ήξερα τι είναι η μπατζίνα και το γκουγκλαρα. Κολοκυθόπιτα. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πάρα πολλοί θα ανταλλάζαν το 2.5 ετών νήπιο τους με ένα που τρώει μονο κολοκυθόπιτα.


:lol: Όντως.


rocsta έγραψε:Συμφωνω κ εγω οτι για 2-3 ωρες που την έχεις δεν μπορείς να κάνεις τιποτα δυστυχώς. Βεβαια 2-3 ημερες νυστικη, θα περίμενα οτι θα "έσπαγε".

< >


Μπα... δεν... :vava:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#747936
cabala10 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
cabala10 έγραψε:
dimitris έγραψε:
cabala10 έγραψε:πως να καταφερω την ανηψουλα να σταματησει να ειναι καλομαθημενη σε φαγητα?


Δεν μπορείς.
Αλλά και δε χρειάζεται κιόλας, αν δεν είσαι ο γονέας ή κηδεμόνας.

ναι το ξερω αλλα οταν την προσεχω εγω εγω δεν μπορω να την ακουω να κλαιει επειδη δεν ειναι μακαρονια η μπατζινα η η η...δεν μπορει να τρωει μονο τρια φαγητα

Θες να της σπασεις τα νευρα για τις λιγες ωρες που την βλεπεις καθε βδομαδα; Υπαρχει η περιπτωση να μαθει να τρωει αυτο που της δινεις, υπαρχει και η περιπτωση να πει στην μαμα της "δεν θελω να παω στο θειο ξανα".

Αν οι γονεις δεν το κανουν εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

4 μερες την εβδομαδα ειναι μιας που σαν δυτης δουλεια δεν αυτη την εποχη..οποτε εχω χρονο να την φερω στα ισια της
Συγγνώμη που στην σπάω, αλλά δεν είναι δική σου δουλειά.
Έχει γονείς και είναι υπεύθυνοι για αυτήν.
Εσύ σαν θείος μπορείς να συμβουλεψεις ή να προτείνεις ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ και μόνο.

Στην τελική αν σε χαλάει να τρώει μόνο δυο ή τρία φαγητά μπορείς απλά να αρνηθείς την φυλαξη.


ΥΓ. Γνωρίζω παιδια που από φαγητό τρωγανε ένα ή δυο μόνο. Άλλο που έτρωγε μόνο ψωμί με φέτα και λάδι. Άλλα που έτρωγαν σαν σπουργιτια.
Όλα τους μεγάλωσαν και γίνανε δυο μέτρα και φυσικά πλεον τρώνε τα παντα.
Αν λοιπόν το παιδι αναπτύσσεται δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό άλλωστε λενε και όλοι οι παιδιατροι.
Αρκεί να μην τρώει σκατολοΐδια αντί για φαγητό.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimik
#747939 Άλλο ένα καλό που μας έκανε ο παιδικός από 7 μηνών.

Τρώει τα πάντα, από μαυρομάτικα φασόλια που δεν τρώμε καν εμείς μέχρι φακές με γιαούρτι, πληγουρι και κοντοσουβλι


Οκ οι τηγανητές πατατες είναι οι αγαπημένες του αλλά αν έχει όρεξη δεν θα πει όχι σε οτιδήποτε και δεν υπάρχει περίπτωση να μην πιει 3 ποτήρια γαλα την ημέρα.

< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#747940
Νίκος Παππάς έγραψε:.

Στην τελική αν σε χαλάει να τρώει μόνο δυο ή τρία φαγητά μπορείς απλά να αρνηθείς την φυλαξη.


ΥΓ. Γνωρίζω παιδια που από φαγητό τρωγανε ένα ή δυο μόνο. Άλλο που έτρωγε μόνο ψωμί με φέτα και λάδι. Άλλα που έτρωγαν σαν σπουργιτια.
Όλα τους μεγάλωσαν και γίνανε δυο μέτρα και φυσικά πλεον τρώνε τα παντα.
Αν λοιπόν το παιδι αναπτύσσεται δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό άλλωστε λενε και όλοι οι παιδιατροι.
Αρκεί να μην τρώει σκατολοΐδια αντί για φαγητό.

Redmi Note 8 Pro

δεν με χαλαει καθολου ισα ισα χαλαω λιγοτερο ρευμα :lol:
απλα δεν ξερω...δεν πρεπει να περνουν βιταμινες απο καπου?
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#747943
dimik έγραψε:Άλλο ένα καλό που μας έκανε ο παιδικός από 7 μηνών.

Τρώει τα πάντα, από μαυρομάτικα φασόλια που δεν τρώμε καν εμείς μέχρι φακές με γιαούρτι, πληγουρι και κοντοσουβλι


Δεν έχει σχέση με παιδικό σταθμό.
Βασικά δεν έχει καν νόημα να ψάχνεις να βρεις με τι έχει σχέση.
Επίσης το τι (δεν) τρωει τώρα δεν έχει σχέση με το τι (δεν) θα τρωει σε ένα χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#747948
dimitris έγραψε:
dimik έγραψε:Άλλο ένα καλό που μας έκανε ο παιδικός από 7 μηνών.

Τρώει τα πάντα, από μαυρομάτικα φασόλια που δεν τρώμε καν εμείς μέχρι φακές με γιαούρτι, πληγουρι και κοντοσουβλι


Δεν έχει σχέση με παιδικό σταθμό.
Βασικά δεν έχει καν νόημα να ψάχνεις να βρεις με τι έχει σχέση.
Επίσης το τι (δεν) τρωει τώρα δεν έχει σχέση με το τι (δεν) θα τρωει σε ένα χρόνο.
Έχει σχέση με το ότι στον παιδικό μπαίνει στην νοοτροπία της αγέλης, βλέπει τα υπόλοιπα παιδιά να τρώνε και δοκιμάζει νέες γεύσεις που πιθανόν να μην έτρωγε σπίτι του και τις θεωρεί φυσιολογικές αφού τις τρώνε όλοι γύρω του.

Επίσης δεν υπάρχει γιαγιά - παππούς - θείος - μάνα να κάνει τα χατήρια, είτε τρως όπως κάνουν όλοι γύρω σου είτε πεινάς.

Το σημαντικότερο είναι η ποικιλία, το να μην του αρέσει κάτι είναι λογικό το να προτιμάει να πεινάσει από το να το φάει όχι.



< >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#747950 Σαφως παιζει μεγαλο ρολο ο παιδικος και εγω αυτη την αποψη εχω, ειδικα στο θεμα του φαγητου για τους λογους που αναφερει και ο φιλος dimik
και εχω χειροπιαστο παραδειγμα με το κοριτσακι του κουμπαρου μου που μεγαλωνουν μαζι με τον δικο μου, το ενα απο μικρο στον παιδικο και το αλλο με παππουδες. Καμια σχεση σε συνηθειες φαγητου

Ακομη και το γεγονος οτι δεν τρωμε ανεξελεγκτα οποιες ωρες θελουμε ειναι πολυ βασικο. Πρωινο, μεσημερι τρωμε και μετα κοιμομαστε και απογευματινο-βραδυνο. Η κουζινα δεν ειναι ανοιχτη ολες τις ωρες. Με τους παππθδες θες μακαρονια αγαπη μου 11 το πρωι? ναι φυσικα! :lol:

ΟΚ για το ξυλο ισως ειμαι λιγο υπερβολικος :s_tongue αλλα θεωρω οτι πρεπει να υπαρχουν σαφη ορια και συνεπειες
Η συνεπεια μπορει να ειναι να μην πιει χυμο η ξερωγω να μην δει επεισοδιο πυτζαμοηρωες αλλα πρεπει να ειναι εκει και να ξερουν οτι υπαρχει οριο, αν το ξεπερασεις θα χασεις κατι απο την βολη σου
Άβαταρ μέλους
By dimik
#747964 Η αλλιώς πρόγραμμα-πρόγραμμα-πρόγραμμα

Όσο πιο νωρίς μπει ένα παιδί σε ένα πρόγραμμα ύπνου-φαγητού-παιχνιδιού τόσο το καλύτερο για όλους.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#747977 Σωστά τα λέτε και οι δυο. Το να βλέπουν το ένα τι κάνει το άλλο είναι μεγάλο σχολείο. Αλλά ο παιδικός σταθμός δεν είναι ικανή συνθήκη για τίποτα, π.χ. η γειτόνισσα μας, μικρότερη από 2 αδερφές, πάει στον παιδικό σταθμό από 6 μηνών, είναι τώρα 2+ ετών και δεν έχει φάει στη ζωή της ούτε ένα φρούτο, ούτε ένα λαχανικό.
Όποτε ο παιδικός μπορεί και να βοηθάει, μπορεί και όχι. Γενικα με τα μικρά δε βγάζεις άκρη, θέλει πολλή αγάπη, ευελιξία, κατανόηση και υπομονή.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#747978 Ο παιδικός σίγουρα δεν είναι πανάκεια, αλλά με την ανάλογη ενασχόληση των γονέων με το παιδί βοήθαει πάρα πολύ.

< >