Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685551 Προτείνω τους παρακάτω, μιας και έχω ιδία πείρα.
https://epirus-orthodontics.gr/google-maps/
Δεν έχω για Νότια Προάστεια, αλλά για μια φορά τον μήνα που θα πάτε δεν είναι τόσο ζήτημα θεωρώ να πάτε στο Ν. Ηράκλειο και επιπλέον τα ραντεβού είναι το ΣΚ συνήθως. Αν θέλεις για Νότια Προάστια, ρώτα κάναν Asimov που ξέρει την Γλυφάδα απέξω κι ανακατωτά. Εμείς τα λαϊκά παιδιά δεν κατεβαίνουμε τόσο νότια.
:(
Άβαταρ μέλους
By gianik
#685571
Anonymous Founder έγραψε:......, ρώτα κάναν Asimov ......
:(




δεν ειπαμε για botox , εμφυτεύσεις μαλλιών κλπ....ορθοδοντικό είπαμε... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#685575 Σιγά μη τρέχει Ν. Ηράκλειο. Υπάρχουν φορές που μπορεί να χρειαστούν πολλές επισκέψεις για μία επισκευή. Εγώ στη δικιά μου στη Ν. Σμύρνη που πάω όταν χρειάζεται υποφέρω από την κίνηση και την εύρεση πάρκινγκ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685582 Τι να σου πω. Τα ζυγίζεις αυτά. Σ'εμένα μέτρησε πολύ η εμπιστοσύνη και η τιμή. Φυσικά από το Γαλάτσι, είναι και κοντά, οπότε δεν το σκέφτηκα κιόλας. Αλλά γενικώς η υγεία μας μπαίνει συχνά σε διαφορετικά κριτήρια και η εύρεση πάρκιγκ ίσως να μην είναι στα κύρια.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#685708 Dental Group στην Αγία Παρασκευή. ΚΟΡΥΦΗ! Και βέβαια, όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, μην περιμένεις να είναι οι φθηνότεροι της αγοράς.
Κι εγώ έβριζα που είχα τέτοιο δρομολόγιο από τη Βουλιαγμένη αλλά άξιζε τον κόπο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#685780 Αυτό που έχω εκτιμήσει στον ορθοδοντικό μας είναι ότι δεν βιάζεται να προτείνει σοβαρή επέμβαση. Πιστεύει στην μικρότερη επέμβαση τη σωστή στιγμή προσπαθώντας να αποφύγει κάτι πιο μεγάλο. Γιατί μερικές φορές δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω, τα ίδια τα δόντια στα παιδιά είναι δυναμική κατάσταση, μπορεί να βρούνε το δρόμο τους με απλή καθοδήγηση νωρίς και χωρίς αυστηρή πειθαρχία ή μαστίγωμα αργότερα. Μας έχει στο βλέπουμε, και κάποια στιγμή έβαλε λίγο έξτρα σε ένα δόντι για να οδηγήσει την κάτω σιαγόνα προς τη μια πλευρά που θα βοηθήσει στο να ζυγίζονται σωστά τα άλλα δόντια που βγαίνουν.
Η ατμόσφαιρα στο ιατρείο του είναι αλλιώς, δεν θυμίζει ιατρείο αλλά έχει πάντα κίνηση. Και ξέρει και μπορεί και πολύ ενημερωμένος είναι. Και πανεπιστημιακός έγινε. Είναι Κολωνάκι, ακριβώς απέναντι από τον Αγ Διονύσιο Αρεοπαγίτη.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#685829 Μικρές ιστορίες με τα παιδιά!

Η σύζυγος προσπαθεί όταν έχει ήλιο να εκμεταλλευτεί τον καιρό και να πάει τα παιδιά βόλτα με ποδήλατο-πατίνι κτλ. Σήμερα λέει στον μεγάλο:
«Άντε Γιάννη, πάμε να ντυθούμε γρήγορα να πάμε βόλτα, έχει ήλιο»
Απαντά ο μεγάλος 4μιση ετών: «στην Ελλάδα έχει πάντα ήλιο!»
Σύζυγος: «σχεδόν πάντα»
Γιος: «θέλω να πάμε στην Ελλάδα!»
Σ: «για πάντα ή για διακοπές;»
Γ: «για πάντα!»
Σ: «θα πάμε σε 2μιση χρόνια»
Γ: «αύριο να πάμε!»


< >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#685832 Έχει κάνα 3μηνο-4μηνο που ο μικρός (3.5) κατουριεται πάνω του στον ύπνο

Κατά την διάρκεια της ημέρας, πλέον τα λέει και τα κακα και τα τσισα, έχει αρκετό καιρό που σταμάτησε τις πάνες, βοήθησε πολύ ο παιδικός σε αυτό

Στην αρχή είπαμε οκ, ίσως είναι ψυχολογικό (αλλάξαμε σπίτι αυτο το διάστημα), αλλά βλέπω ότι συνεχίζει
Πριν πέσει πάει τουαλέτα, τον ξυπνάω και μια φορά ενδιάμεσα κατά την 01:00 ξανακάνει, το πρωί τον βρίσκω πάλι μούσκεμα

Έχουμε βαρεθεί να πλένουμε σεντόνια και πυτζάμες

Μήπως πρέπει να συμβουλευτω κάποιον;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#685833 Του δίνετε αργά γάλα πριν κοιμηθεί;

Μην τον ξυπνάς στις 1:00 , βάρβαρο είναι. Τα παιδιά έχουν μικρή κύστη κ δεν αντέχει όλο το βράδυ.

Προσπάθησε να πίνει γάλα 1+ ώρα πριν κοιμηθεί. Σιγά σιγά μπορείτε να διακόψετε το βραδινό γάλα, αλλά γενικά καταπραΰνει κ εμάς το θέλει ακόμη. Στόχος είναι ώσπου να κοιμηθεί με το παραμύθι στη μία ώρα να ξαναπάει.

Εμείς του βάζουμε το βράδυ πάμπερς ακόμη για σιγουριά, μιας κ 1-2 φορές πριν μήνες είχαμε τα ίδια με εσάς. Εδώ κ μερικούς μήνες είναι στεγνός, καμιά φορά θα ξυπνήσει κ μόνος του να πάει τουαλέτα. Έχει μεγαλώσει η κύστη του αρκετά δλδ. Αλλά μέχρι τα 4 το χρειαζόταν το πάμπερς το βράδυ.

Όπως με πρόλαβε κ ο Σάξονας, μια κλινική εξέταση κ γενική ούρων δε βλάπτει.


< >
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 12 Ιαν 2021, 23:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#685836 Συμβουλευτείτε τον παιδίατρο σας. Πολύ πιθανόν να συστήσει εξετάσεις ούρων.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685845
PeterPan έγραψε:Μικρές ιστορίες με τα παιδιά!

Η σύζυγος προσπαθεί όταν έχει ήλιο να εκμεταλλευτεί τον καιρό και να πάει τα παιδιά βόλτα με ποδήλατο-πατίνι κτλ. Σήμερα λέει στον μεγάλο:
«Άντε Γιάννη, πάμε να ντυθούμε γρήγορα να πάμε βόλτα, έχει ήλιο»
Απαντά ο μεγάλος 4μιση ετών: «στην Ελλάδα έχει πάντα ήλιο!»
Σύζυγος: «σχεδόν πάντα»
Γιος: «θέλω να πάμε στην Ελλάδα!»
Σ: «για πάντα ή για διακοπές;»
Γ: «για πάντα!»
Σ: «θα πάμε σε 2μιση χρόνια»
Γ: «αύριο να πάμε!»

Ωραίος ο μικρός, να τον χαίρεστε και να τον καμαρώνετε! Είναι φοβερά τα παιδιά!
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#685848 ναι πινει γαλα πριν κοιμηθει γυρω στις 9.30 και ξυπναει κατα τις 7.30-8
δεν ξερω για την πανα ειμαι λιγο αρνητικος, μηπως ειναι πισογυρισμα?

Εξετασεις για ποιον λογο?
θελω να πω, κατα την διαρκεια της ημερας εχει νορμαλ ουρησεις και τα λεει κανονικα, κρατιεται κιολας μερικες φορες που ειμαστε εξω μεχρι να παμε σε τουαλετα
μονο το βραδυ μαλλον χαλαρωνει και του φευγουν

τεσπα θα συμβουλευτω και την παιδιατρο φυσικα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#685853 Το πιθανότερο είναι να οφείλεται σε ψυχολογικούς λόγους, αλλαγή περιβάλλοντος κτλ. Επίσης, είναι ακόμα μικρό, δεν πρόλαβε ακόμα να εμπεδώσει πως δουλεύει το σύστημα.

Τις εξετάσεις ουρων τις ανέφερα γιατί σε αντίστοιχη περίπτωση στη κόρη μου, απλά για να αποκλείσουμε και αυτό το ενδεχόμενο, έγινε και αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#685856 Ευχαριστω για τις αμεσες συμβουλες, θα πραξω αναλογως
Λιγο ανακουφιστικο το οτι ειναι κοινο προβλημα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#685863 Η μέλλουσα σύζυγος είναι βρεφονηπιοκόμος και της διάβασα το "πρόβλημα". Μου είπε ότι είναι ψυχοσυναισθηματικό ενόψει μετακόμισης, να του δίνετε γάλα λίγο νωρίτερα, να μην τον ξυπνάτε στη μία το βράδυ - αφού τότε κοιμάται βαθιά και δεν καταλαβαίνει ότι θέλει να ουρήσει και αντί για πάνες να βάλετε υποσεντονα, γιατί θα βοηθήσει πολύ στην αυτοπεποίθηση και στην αυτοεκτίμηση του. Επίσης όταν είναι στεγνός το πρωί, να τον παινευετε (μπράβο που κρατήθηκες κτλ) αλλά όταν είναι βρεγμένος να τον υποστηρίζετε (υπομονή, δεν πειράζει, κτλ).