Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#1588 @Νίκος Παππάς: Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο... Και για την αποθήκη ύπνου και για τον χρόνο που "πρέπει" να αφιερώσεις στα παιδιά σου. Όχι μόνο φυσικά για εσένα (τον γονιό) και τις αναμνήσεις που θα έχεις, αλλά και για το παιδί, που θέλει και τους δύο γονείς του.

Και από τη στιγμή που κάποιος κάνει παιδί, ΠΡΕΠΕΙ να του δώσει ότι καλύτερο μπορεί. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#1599
xenos έγραψε:Χαζομπαμπάς και εγώ :inlove: . Τώρα ψάχνουμε για καθισματάκι. Γενικά πολύ δύσκολο πράγμα να είσαι γονιός. Είναι τι παιδί θα σου κάτσει. Της αδερφής μου κοιμάται όλο το βράδυ από την 1η μέρα. Το βλέπω και τρελαίνομαι... :s_crazy

Να σας ζησει και να ειναι γερο και ευτυχισμενο :s_smile . Αγορακι η κοριτσακι ?
Άβαταρ μέλους
By xenos
#1604
Νίκος Παππάς έγραψε:
xenos έγραψε:Χαζομπαμπάς και εγώ :inlove: . Τώρα ψάχνουμε για καθισματάκι. Γενικά πολύ δύσκολο πράγμα να είσαι γονιός. Είναι τι παιδί θα σου κάτσει. Της αδερφής μου κοιμάται όλο το βράδυ από την 1η μέρα. Το βλέπω και τρελαίνομαι... :s_crazy

Να σας ζησει και να ειναι γερο και ευτυχισμενο :s_smile . Αγορακι η κοριτσακι ?


θενκς! Αγοράκι 7,5 μηνών. Δλδ τι αγοράκι τόσος που είναι, άντρακλας θα έλεγα! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#1607
xenos έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
xenos έγραψε:Χαζομπαμπάς και εγώ :inlove: . Τώρα ψάχνουμε για καθισματάκι. Γενικά πολύ δύσκολο πράγμα να είσαι γονιός. Είναι τι παιδί θα σου κάτσει. Της αδερφής μου κοιμάται όλο το βράδυ από την 1η μέρα. Το βλέπω και τρελαίνομαι... :s_crazy

Να σας ζησει και να ειναι γερο και ευτυχισμενο :s_smile . Αγορακι η κοριτσακι ?


θενκς! Αγοράκι 7,5 μηνών. Δλδ τι αγοράκι τόσος που είναι, άντρακλας θα έλεγα! :s_biggrin


Ομορφα, για το καθισματακι τωρα ενα τεστ του ADAC για την ασφαλεια των παιδικων καθισματων.
http://www.adac.de/infotestrat/tests/ki ... sitz-test/
Διαλεγεις κατηγορια βαρους, διαλεγεις το καλυτερο και κανεις ερευνα αγορας.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#2014
Geo f1 έγραψε:Ειναι γεματουλης xeno??
Εμας αυριο κλεινει 8 μηνες..Η σκατουλα :inlove:


Γεννήθηκε μεγάλος (4kg) και θήλασε και αρκετά, οπότε είναι μεγάλος για την ηλικία του. Χθες πήγαμε να δοκιμάσουμε καθισματάκι και ήταν ένα στις ίδιες διαστάσεις και ήταν ενός χρόνου! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#2024 Μια απο τα ιδια και μας!!!4,200 και η παιδιατρος της αντικατεστησε την κρεμα με ενα γιαουρτακι :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By xenos
#2033
Geo f1 έγραψε:Μια απο τα ιδια και μας!!!4,200 και η παιδιατρος της αντικατεστησε την κρεμα με ενα γιαουρτακι :s_laughat


Πωπω, αυτή την κρέμα εγώ θέλω να την διώξουμε. Έχει ζάχαρη ρε παδί μου. Το γιαουρτάκι είναι ανώτερο ποιοτικά.
Εμείς, λόγω μεγέθους δεν χωράμε στο αβγό αλλά μας λένε ότι είναι μικρός ακόμα να κάτσει κοιτώντας μπροστά. :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By dimik
#2067 Καυτές ερωτήσεις προς πατεράδες...

προσχεδιάσατε να τεκνοποιήσετε ή έτυχε?

πόσο καιρό χρειάστηκε για το επιθυμητό αποτέλεσμα?

καμιά οδηγία προς ναυτιλομένους?

σιγά σιγά λέω να ξεκινήσω να μπαίνω στο κλαμπ και μέχρι του χρόνου την άνοιξη καλοκαίρι να :inlove:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#2081
dimik έγραψε:Καυτές ερωτήσεις προς πατεράδες...

προσχεδιάσατε να τεκνοποιήσετε ή έτυχε?

πόσο καιρό χρειάστηκε για το επιθυμητό αποτέλεσμα?

καμιά οδηγία προς ναυτιλομένους?

σιγά σιγά λέω να ξεκινήσω να μπαίνω στο κλαμπ και μέχρι του χρόνου την άνοιξη καλοκαίρι να :inlove:


ωρε dimik ανοίγεις μεγάαααλο θέμα :s_biggrin
προσωπική γνώμη εκφράζω και ας τα πιάσουμε ένα ένα..
- Όταν είσαι μαζί με έναν άνθρωπο πολύ καιρό και στο τέλος τον παντρευτείς , υποτίθεται ότι αυτό το κάνεις για να φέρετε στον κόσμο και κανά κουτσούβελο.. άρα στην ουσία το προσχεδιάζεις. Εντάξει δεν βάζεις κάτω χάρτες και σχέδια ,αλλά ο μετέπειτα σκοπός είναι να κάνεις ένα παιδάκι..δεν λες φαντάζομαι την Πέμπτη θα γίνει ,λες από εδώ και πέρα δεν παίρνουμε προφυλάξεις και όποτε έρθει..

-μπορεί να είσαι σούπερ καρπερός και εσύ και η γυναίκα και να τεκνοποιήσετε με την 1η.. μπορεί όμως και με την 10η... μπορεί και σε 3 χρόνια προσπαθειών..μπορεί και ποτέ


- οδηγία προς ναυτιλλομένους : Φόρα την αριστερή κάλτσα για 1 βδομάδα συνεχόμενα και όρμα.... :s_tongue

-
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#2087
dimik έγραψε:Καυτές ερωτήσεις προς πατεράδες...

προσχεδιάσατε να τεκνοποιήσετε ή έτυχε?

πόσο καιρό χρειάστηκε για το επιθυμητό αποτέλεσμα?

καμιά οδηγία προς ναυτιλομένους?

σιγά σιγά λέω να ξεκινήσω να μπαίνω στο κλαμπ και μέχρι του χρόνου την άνοιξη καλοκαίρι να :inlove:


Επειδή ετοιμάζομαι εντός 15 ημερών να υποδεχτώ τον μπεμπίνο σου απαντώ:

1. Το σχεδιάζαμε, αλλά μας καθυστέρησαν οικονομικά πριβλήματα και η απόφαση της γυναίκας να κόψει το τσιγάρο.

2. Μία προσπάθεια τη σωστή ημέρα.

3. 3 χρόνια γυμναστήριο (παράτησα το basketball και το JJ λόγω προβλήματος υγείας), υγιεινή διατροφή όσο μπορούσα (έτρωγα και τρώω πολύ, αλλά υγιεινά, χωρίς κακά λιπαρά, με ισορροπημένα γεύματα 5-6 φορές τη μέρα, αλκοόλ μόνο σε γιορτές και εξαιρετικές περιπτώσεις, μέχρι 2 ποτήρια μπύρα ή 0,5kg κρασί πλέον) και αρκετό ποδήλατο, αλλά χαλαρά (π.χ. 5-10km 3-6 φορές την εβδομάδα). Σε εμένα δούλεψε πολύ καλά μετά από 6-7 χρόνια αποχής από γυμναστικές.

Η συμβουλή μου: ΟΧΙ άγχος αν δεν έρθει αμέσως, περπάτημα, λίγη γυμναστική (πρέπει να ετοιμάζομαι για κοίλη με αυτά που σηκώνω και η μέση μου με τα romanian deadlift άρχισε να με ενοχλεί) και μακριά από την επίμαχη περιοχή laptop και κινητά.

Εύχομαι το καλύτερο, όσο πιο εύκολα γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#2091 Ομολογώ το κόλπο με την κάλτσα δεν το έπιασα.....άσε που δεν μπορώ ούτε να το σκεφτώ το να φοράω κάλτσες στο κρεβάτι ακόμα και για ύπνο. :s_crazy

Εντάξει ότι αφορά τον σχεδιασμό έχει να κάνει κυρίως με τα οικονομοτεχνικά κριτήρια, γιατί τέκνο χωρίς χρήματα, με εργασία 8-6 καθημερινά, χωρίς συγγενείς κοντά κλπ κλπ γίνεται άθλος.

Δηλαδή απλά σταματάς τα άσφαιρα κι ότι κάτσει...δεν έχει κόλπα με μέρες-θερμοκρασίες και τέτοια χαρωπά που έχω ακούσει-διαβάσει?
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#2099 Οι μερες (γονιμες) αφορουν την γυναικα..Εκεινες ξερουν ποια ειναι η ΣΟΥΠΕΡ μερα..!!
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#2130 Εγω έχω δυο παιδακια ο μικρός ειναι 4 ετών και η μπεμπα 16 μηνών περιμένει το νονό της απο τη Κίνα :s_smile :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#2131
dimik έγραψε:Καυτές ερωτήσεις προς πατεράδες...

προσχεδιάσατε να τεκνοποιήσετε ή έτυχε?

πόσο καιρό χρειάστηκε για το επιθυμητό αποτέλεσμα?

καμιά οδηγία προς ναυτιλομένους?

σιγά σιγά λέω να ξεκινήσω να μπαίνω στο κλαμπ και μέχρι του χρόνου την άνοιξη καλοκαίρι να :inlove:

Εμεις ειπαμε αν τυχει, μετα το προσπαθησαμε να συμβει και 8 χρονια μετα τα καταφεραμε.

Αναλογα την ηλικια της γυναικας μπορεις να κανεις εξετασεις γονιμοτητας και εσυ και εκεινη ωστε να μην αγχωθητε να δεν τα καταφερετε συντομα.
Απο προσωπικη εμπειρια τα υπογονιμα ζευγαρια αυξανονται ( υπογονιμο λεγεται ενα ζευγαρι που ενα χρονο μετα την επαφη χωρις προφυλαξη δεν εχει καταφερει να γονιμοποιησει) και καλο ειναι πανω απο τα 30 ετη να κανει κανεις εξετασεις.