Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#377736
rx8_drifter έγραψε:Λοιπόν, σήμερα διάβαζα ενα παρα πολύ ενδιαφέρον άρθρο στην τοπική εφημερίδα ενός ειδικού σε θέματα εκπαίδευσης, που παρακολουθεί το εκπαιδευτικό σύστημα τα τελευταία 40 χρόνια

http://www.ad.nl/binnenland/de-juf-wil- ... ~af6cda38/

(oποιος ενδιαφέρεται ας κάνει ενα google translate, πάνω κάτω βγαίνει ένα νόημα)

Το συμπέρασμα του άρθρου είναι οτι τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια καθίζηση στις επιδόσεις των αγοριών στα σχολεία ειδικά στα δημοτικά. Η Ολλανδία ως χώρα που εδώ και χρόνια προσπαθεί ενεργά να φέρει τις ισορροπίες στα δύο φύλλα, σύμφωνα με τον τυπά φαίνεται ότι έχασε τις ισορροπίες όσον αφορά τα αγόρια μιας και κάθε φύλλο χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση ειδικά στις μικρές ηλικίες ως το πώς θα το προσεγγίσεις στην μαθησιακή διαδικασία.

Το ενδιαφέρον είναι ότι, κατ αυτόν, σημαντικό ρόλο παίζει το γεγονός ότι τα αγόρια χάνουν όλο και περισσότερο την δυνατότητα να έχουν ένα μοντέλο να παραδειγματιστούν, μιας και ο αριθμός των αντρων δασκάλων εχει συρρικνωθεί δραστικά, όπως επίσης και στο γεγονός ότι υπάρχουν πλέον παρα πολλές μονογονεικές οικογένειες.

Να πώ την αλήθεια μου μου φαίνεται λίγο "παρωχημένη" η αιτιολόγιση :hmmm:


Για το τελευταιο δηλαδη την ελλειψη προτυπου στα αγορια σε μονογονεικες οικογενειες εχω διαβασει οτι αυξανει την πιθανοτητα ομοφυλοφιλιας.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#377793
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν έχουμε ανάγκη εμείς από φόβο για να γίνουν ντιντιδες! Όχι όσο έχουμε δασκάλους που μηδενιζουν γραπτό εννιαχρονου επειδή του μιλούσε ο διπλανός του.
Και μάλιστα στο μάθημα των αγγλικών! Στο οποίο μάθημα ή συγκεκριμένη δασκάλα έχει καταφέρει όλα τα παιδιά της τρίτης δημοτικού, να την θεωρούν χαζή, κομπλεξικη άσχετη και γενικά να μην της δίνουν σημασία.
Τρομερό κατόρθωμα αν σκεφτεί κανείς την εμπειρία από την εκπαίδευση των εννιαχρονων!!!!


Από το Redmi Note 4



Σήμερα είχαμε ενημέρωση γονέων στον παιδικό του μικρού (πήγε η μαμά μας, γιατί ο μικρός κοιμήθηκε λίγο πριν φύγουμε και συνέχισε να κοιμάται στο αμάξι, παρόλο που μετακόμισε από το κρεβάτι στο καθισματάκι και παρόλο που προσπαθήσαμε να τον ξυπνήσουμε... :lol: :inlove: ίδιος εγώ στην ηλικία του... :inlove: :twisted: ) και στο καπάκι βαθμούς στο δημοτικό της μεγάλης (3η τάξη).

Καλά, μια χαρά ήμασταν, το ήξερα αυτό, αλλά αυτό που μ' έκανε τρομερά κακή εντύπωση είναι πόσο διαφορετικό πρόσωπο δείχνει ο δάσκαλος της μεγάλης στους γονείς σε σχέση με αυτό που δείχνει στην τάξη... :rant: Δεν τον ρώτησα πολλά (για όποιον θυμάται μοίρασε τους ρόλους της γιορτής της 25ης Μαρτίου, ανάλογα με την "αξία" του κάθε παιδιού :rant: :rant: ), γιατί δεν έχει νόημα να μαλώνω με ηλίθιους... στους γονείς όμως μιλάει τελείως διαφορετικά απ' ότι στα παιδιά... τελείως άλλος άνθρωπος...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#377849
markvag έγραψε:
Καλά, μια χαρά ήμασταν, το ήξερα αυτό, αλλά αυτό που μ' έκανε τρομερά κακή εντύπωση είναι πόσο διαφορετικό πρόσωπο δείχνει ο δάσκαλος της μεγάλης στους γονείς σε σχέση με αυτό που δείχνει στην τάξη... :rant: Δεν τον ρώτησα πολλά (για όποιον θυμάται μοίρασε τους ρόλους της γιορτής της 25ης Μαρτίου, ανάλογα με την "αξία" του κάθε παιδιού :rant: :rant: ), γιατί δεν έχει νόημα να μαλώνω με ηλίθιους... στους γονείς όμως μιλάει τελείως διαφορετικά απ' ότι στα παιδιά... τελείως άλλος άνθρωπος...

Εμεις με την δασκαλα δεν εχουμε κανενα προβλημα. Βοηθαει τα παιδια, τους βαζει να ψαξουν πραγματα, προχωραει με τον ρυθμο του "χειροτερου" μαθητη και τον βοηθα να φτασει τους αλλους, μια χαρα.
Οπως και περσι-προπερσι. Ειχαμε και εχουμε καλες δασκαλες.

Το προβλημα δημιουργηθηκε με την Αγγλικου και τον Πληροφορικαριο. Ο δευτερος ειχε την απαιτηση να παιρνουν τα παιδια τετραδιο στην ταξη για σημειωσεις χωρις να τους το πει! :lol: :slap:
Ενταξει, τον πιασαμε , του εξηγησαμε οτι μεχρι περσι υπολογιστες σημαινε , τον ανοιγω, βαζω FRIV και περνα η ωρα ευχαριστα και πως απο την στιγμη που δεν υπαρχει βιβλιο ή υλη, θα πρεπει αυτος να τους πει τι θελει να εχουν μαζι. Δεν ειναι λυκειοπαιδα αλλα τριτακια δημοτικου.
Πλεον πανε μια χαρα, μαθαινουν πραγματα, πολλα θα ελεγα για την ηλικια τους , αλλα γουσταρουν τα μικρα και ενιοτε ταπωνουν τους γονεις τους με τα πραγματα που ξερουν :lol:

Η αγγλικου ειναι περιπτωση. Ακολουθει την υλη του βιβλιου, το οποιο ειναι υπερβολικα δυσκολο για την τριτη δημοτικου. Τους μαθαινει πραγματα με λαθος σειρα, με ελαχιστα παραδειγματα, στα τεστ βαζει ερωτησεις χωρις μεταφραση για να δει ποσα καταλαβαινουν :dizzy: , τους παρεδωσε την Παρασκευη τον "present continuous" με ΕΝΑ παραδειγμα μονο!

Γενικα ειναι ανεπαρκης και επειδη μιλησε η συζυγος μαζι της, δεν με αφησε να παω εγω να της πω δυο λογια :rant: , δεν παιρνει απο λογια. Η συζυγος ειπε οτι δεν ξαναμιλαει μαζι της , δεν βγαζει ακρη μαζι της.
Τα παιδια της ταξης που κανουν αγγλικα σε φροντιστηριο παιρνουν τις εργασιες που τους βαζει και τις λυνουν εκει.
Γενικα ολοι οι γονεις εχουν θεμα μαζι της και στο διδακτικο και στην συμπεριφορα της προς τα παιδια.

Μεχρι και ο διευθυντης ειπε οτι τα θεμα ειναι πως οι εκπαιδευτικοι των αλλων μαθηματων δεν εχουν ιδεα απο παιδοψυχολογια και προσεγγιση παιδιων δημοτικου αφου δεν ειναι απαιτουμενο σε οσους καλουνται να δουλεψουν σε δημοτικα σχολεια.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#377855 Ισχύει ακόμη αυτό περί γνώσης παιδαγωγικής?Γιατί η σύντροφος μου που είναι εικαστικός έκανε και παιδοψυχολογια στο παιδαγωγικό και επιπλέον παιδαγωγικά μαθήματα στη σχολή της προκειμένου να έχει παιδαγωγική επάρκεια
Άβαταρ μέλους
By famas
#379767 Σήμερα ο συνάδερφος σε κάποια φάση μιλάει στο κινητό και μου λέει ότι πρέπει να φύγει επειγόντως...Ναι, λέω, δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω εργασίας, τι τρέχει όμως; Πήγε η κόρη μου (1η Λυκείου) εκδρομή με το σχολείο στα Τρίκαλα και έκανε πυρετό, μου λέει.Και λοιπόν, τον ρωτάω; Χθες ήταν απύρετη και σήμερα ανέβασε 38 και γυρνάνε Τετάρτη. Άρα πρέπει να πάω να την πάρω.(Από Θεσσαλονίκη δλδ. να πας Τρίκαλα και να γυρίσεις). Μου φάνηκε τρομακτικά υπερβολική αντίδραση, από τη στιγμή που δεν υπάρχει κίνδυνος υγείας, ούτε ιστορικό.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#379772 Αν ασχοληθουν οι γονεις και υπαρχει χωρος να παιξει το παιδι ειναι καταπληκτικο δωρο. Αν οχι τοτε απλα θα μεινει στην ακρη.

< >
Άβαταρ μέλους
By elvet
#379777
famas έγραψε:. Μου φάνηκε τρομακτικά υπερβολική αντίδραση...

Το λες επειδή δεν έχεις κόρη...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#379783
famas έγραψε:Μου φάνηκε τρομακτικά υπερβολική αντίδραση, από τη στιγμή που δεν υπάρχει κίνδυνος υγείας, ούτε ιστορικό.


και μένα

Εκτός αν είναι φάση JimClark που το βρίσκει σαν ευκαιρία για ταξιδάκι :lol:
Άβαταρ μέλους
By makis_kanatselis
#379805
bibendum έγραψε:τι γνωμες εχετε για το ποδηλατακι ισορροπιας; βοηθανε στην πραγματικοτητα;

Εικόνα

Πριν από 4 μήνες περίπου έψαχνα και η μου ανάμεσα σε ισορροπίας και το παραδοσιακό με τις βοηθητικες. Τελικά επέλεξα βοηθητικες καθώς θεωρώ ότι τα ισορροπίας είναι απλά για μετάβαση από το βρεφικό σε κανονικό και για μικρό χρονικό διάστημα. Με το παραδοσιακό παίζεις με τις βοηθητικες και έχεις το ίδιο αποτέλεσμα χωρίς όμως να πετάξεις το ποδήλατο όταν μάθει ισορροπία

.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#379814
bibendum έγραψε:τι γνωμες εχετε για το ποδηλατακι ισορροπιας; βοηθανε στην πραγματικοτητα;

Εικόνα


Κι εγώ εδώ ρώτησα πριν από κάτι χρόνια, μου το πρότειναν, το πήρα και είναι κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος τρόπος να μάθει γρήγορα ποδήλατο το παιδί.. Απλά θέλει περισσότερο τρέξιμο για τον γονιό.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#379816 Γω το σκεφτηκα για δωρο Πασχα για ενα αγριμακι που εχω βαφτισει. Θα ρωτησω και γονεις να μου πουν...Μπορει να μου πουν παρε καμια φορμα :s_tongue