Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#502802
Anonymous Founder έγραψε:
Θα έχουμε λιγότερη εγκληματικότητα; Πιθανόν, όχι σίγουρο πάντως.


πώς πιθανό και όχι βέβαιο; αν ο άλλος μπαινοβγαίνει γιατί έτσι παίζουν μπαλίτσα σημαίνει ότι κάθε φορά κάτι κάνει, άρα υπάρχει εγκληματικότητα

παίρνω πραγματικό παράδειγμα που γνωρίζω.. φόνος, ένοπλες, εμποριο ναρκωτικών στα 30-32 πάλι έξω και φυσικά μέχρι να ξαναμπεί

αν καθόταν απλά μέσα μέχρι τα γεράματα θα είχαν αποφευχθεί πολλά από τα παραπάνω και πολλά από αυτά που πρόκειται να κάνει, τόσο απλά :s_dunno

ένας άνθρωπος που έχει ψωμοτύρι τη φυλάκα και δεν του κοστίζει και σε τίποτα να ξαναεπιστρέψει, μπορεί να κάνει το οτιδήποτε, μπορεί να σε πετύχει στο δρόμο και επειδή τον κοίταξες στραβά να σε μαχαιρώσει ή αν είσαι πιο τυχερός απλά να σε δείρει, μπορεί να σε ληστέψει και να σε πυροβολήσει γιατί δεν του λέει κάτι η ανθρώπινη ζωή. σίγουρα πάντως δεν θα πάει να βρει δουλίτσα να δουλεύει για μισθουλάκο και να κάθεται ήσυχος σαν το μέσο |λογοκρισία|
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#502808
224v έγραψε:ΔΕν με διαβασες Γρηγορη πιο πανω, ΣΔΙΤ είναι η λυσις.... αλλα εχει ιδιωτες μεσα και δεν σου αρεσει...

Πώς ακριβώς είναι η λύση; Πόσο γρήγορα μπορεί να γίνει αυτό; Και πώς θα πληρωθεί; Θα βάλουμε... διόδια;
:dizzy:
ΣΔΙΤ σε φυλακές τι νόημα έχει; :help:

QsisVTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
Θα έχουμε λιγότερη εγκληματικότητα; Πιθανόν, όχι σίγουρο πάντως.


πώς πιθανό και όχι βέβαιο; αν ο άλλος μπαινοβγαίνει γιατί έτσι παίζουν μπαλίτσα σημαίνει ότι κάθε φορά κάτι κάνει, άρα υπάρχει εγκληματικότητα

παίρνω πραγματικό παράδειγμα που γνωρίζω.. φόνος, ένοπλες, εμποριο ναρκωτικών στα 30-32 πάλι έξω και φυσικά μέχρι να ξαναμπεί

αν καθόταν απλά μέσα μέχρι τα γεράματα θα είχαν αποφευχθεί πολλά από τα παραπάνω και πολλά από αυτά που πρόκειται να κάνει, τόσο απλά :s_dunno

ένας άνθρωπος που έχει ψωμοτύρι τη φυλάκα και δεν του κοστίζει και σε τίποτα να ξαναεπιστρέψει, μπορεί να κάνει το οτιδήποτε

Αυτοί που βγαίνουν με τέτοιους νόμους, δεν θα έμεναν μέχρι τα βαθιά γεράματα. Εγώ πάντως να δεχτώ την σιγουριά πως θα μειωθεί η εγκληματικότητα αν αυτό βοηθάει την κουβέντα. Πόσο; Άγνωστο.
Από εκεί και μετά, ας βρούμε τον τρόπο να φτιάξουμε κι άλλες φυλακές.
Στις ΗΠΑ πάντως που έχουν πολλές, έχουν υψηλότερη εγκληματικότητα από την Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#502812 ναι για αυτό είπα ότι γενικά είναι γτπκ, δεν περίμενα το νομο παρασκευόπουλου

το να έχεις ως μαξ τα 25 χρόνια ο,τι και να κάνεις δεν με βρίσκει σύμφωνο ειδικά όταν στη πράξη είναι πολύ λιγότερα

τώρα το γιατί οι ηπα έχουν μεγαλύτερη εγκληματικότητα είναι άλλη κουβέντα.. σε τι μοιάζει η κοινωνία της ελλάδας με των ηπα για να συγκρίνουμε μόνο σε αυτό το κομμάτι; έχουμε μεγάλες μειονότητες μαύρων gangsta και αντίστοιχα γκέτο για να μπούμε σε τέτοια κουβέντα; μόνο τσιγγάνους έχουμε και βλέπεις τι γίνεται..

έχουμε τα δικά μας προβλήματα πρέπει να βρίσκουμε δικές μας λύσεις, οποιαδήποτε ξενόφερτη παπαριά στην ελ πραγματικότητα μπορεί να είναι απλά παπαριά (και αυτό ισχύει γενικά)
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 17 Απρ 2018, 11:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By 224v
#502814 Τα φτιαχνει ο Ιδιώτης και τα νοικιαζει το κρατος για μεγαλο χρονικο διάστημα..... η το κρατος του δεινει ένα δικο του αδειο κτηριο και το μετατρει ο ιδιωτης και παλι το νοικιαζει το κρατος....elementary dear Watson..
Άβαταρ μέλους
By bill33
#502838 Σχετικά με τις φυλακές άρθρο του 2001 : http://www.kathimerini.gr/94480/article ... malandrino
Στην πρώτη φάση του προγράμματος, μέχρι το 2005, θα κατασκευαστούν άλλες έξι αντίστοιχες φυλακές, στην Ανδρίτσαινα (που έχει ανασταλεί από το ΣτΕ), στα Χανιά, στη Συλίμνα Αρκαδίας, στα Τρίκαλα και στη Χαλκίδα, με κόστος για κάθε μία 5,3 δισ. Σχεδιάζεται και δεύτερη φάση, μέχρι το 2008, για φυλακές στη Μακεδονία, την Ηπειρο, τη Φθιώτιδα, τη Θεσσαλονίκη και την Αιτωλοακαρνανία.
Ανδρίτσαινα ένας τσιμεντένιος τοίχος υπάρχει όλος και όλος,τουλάχιστον δεν πληρώνεται φύλακας πλέον.
Στην Συλίμνα δεν υπάρχει τίποτα ,για τις άλλες περιοχές δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#502840
Geo f1 έγραψε:Αυτό το πραγμα που λεμε για κατι που γινεται σημερα, να το γυρναμε ότι γινοταν και παλια δεν μπορω να το καταλαβω.
Οκ γινοταν.
Γιατι δεν σταματάει τωρα? Που γινεται ο κακος χαμος? Που κάθε μερα ακούγονται τοσα?
Ποσο προκλητικη είναι αυτή συμπεριφορά απενταντι στους ανυπεράσπιστους πολιτες?


Καλό είναι να μην στηρίζουμε τις απόψεις μας, ιδίως σε τόσο ευαίσθητο ζήτημα, στο τι ακούμε από εδώ κι εκεί, αλλά στην πραγματικότητα (ή απ' ευθείας από την πηγή), που δεν είναι και τόσο χάλια... Σαν γενική εικόνα βλέπω μία μικρή μείωση ή μικρή αύξηση στις διάφορες κατηγορίες...

Το σωφρονιστικό σύστημα είναι προφανώς ένας μεγάλος ασθενής, όπως και η δικαιοσύνη και είναι δικαιολογημένα τα αισθήματα του στυλ "τους πιάνουν και μετά τους βγάζουν", αλλά η εικόνα της εγκληματικότητας στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο χάλια όσο θέλουν κάποιοι να την εμφανίζουν. Και τα τελευταία χρόνια (ασχέτως κυβέρνησης) τα νούμερα έχουν την ίδια τάση (ελαφρά μείωση).


224v έγραψε:Μερικες φυλακες φτιγμενες με ΣΔΙΤ μια χαρα θα απεδιδαν για την οικονομια της χωρας μας... Και μετα που ολοι θα μπουν σε ταξη (λεμε και καμια μακακια) θα τις μετατρέψουμε σε γηροκομια για τους ηλικιωμένους και μη εχοντες συνταξιούχους...


Ιδιωτικές φυλακές;;; καταπληκτική ιδέα... Εξάλλου, δουλεύει καλά, όπου έχει εφαρμοστεί...

NOT




:help:



QsisVTS έγραψε:το να έχεις ως μαξ τα 25 χρόνια ο,τι και να κάνεις δεν με βρίσκει σύμφωνο ειδικά όταν στη πράξη είναι πολύ λιγότερα



Ναι, γιατί είναι γνωστό πως αυτό δεν αποδίδει... Ούτε μία διαφορετική προσέγγιση από αυτήν της τιμωρίας που εφαρμόζουμε εμείς και είναι τόσο αποτελεσματική... :roll:


Μην μου αρχίσετε "αυτά δεν δουλεύουν εδώ, κτλ", αν δεν έχετε δεδομένα παρακαλώ! :protest:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#502847
Anonymous Founder έγραψε:
Περιμένω ν' ακούσω προτάσεις πώς θα το κάνατε εσείς που δεν γουστάρετε τον νόμο όμως, όχι απλώς να λέμε πως δεν τον θέλουμε, να πούμε πώς θα λύσουμε το πρόβλημα.

:whistlink:


Κατασκευή σε βραχονησίδες; :shifty:

markvag έγραψε:Ναι, γιατί είναι γνωστό πως αυτό δεν αποδίδει...


Εικόνα :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#502856 Μαρκο, δεν προτεινα ιδιωτικες φυλακες όπως το ερμηνευσες.... τα Κτηρια να φτιαξουν οι ιδιωτες και το κρατος να τις λειτουργησει!!! ασε που ετσι θα προσλαβει και μερικα ψηφουλακια από τις περιοχες εκει και θα αποκτησει οπαδους..... Στην Αμερικη υπαρχουν οι ιδιωτικες αλλα ειμαστε 20-30 χρονια πισω σαν κοινωνια .... δεν θα τις προλάβουμε εμεις... στην παρουσα ζωη μας....
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#502859
markvag έγραψε:

Ναι, γιατί είναι γνωστό πως αυτό δεν αποδίδει... Ούτε μία διαφορετική προσέγγιση από αυτήν της τιμωρίας που εφαρμόζουμε εμείς και είναι τόσο αποτελεσματική... :roll:


Μην μου αρχίσετε "αυτά δεν δουλεύουν εδώ, κτλ", αν δεν έχετε δεδομένα παρακαλώ! :protest:

θα σου απαντήσω με ερώτηση (στην οποία δεν ξέρω την απάντηση, απλά την υποθέτω)

ποια ήταν η μεταβολή της εγκληματικότητας στη χώρα μας πριν και μετά την οικονομική κρίση; :hmmm:

αν είναι αυξημένη, τότε η απάντηση σε όλα τα ερωτήματα είναι απλή.. η φτώχεια φέρνει εγκληματικότητα

το ότι θα έπρεπε να εξαλειφθεί η φτώχεια για να μειωθεί η εγκληματικότητα είναι βεβαίως η ιδεατή κατάσταση, η καταστολή δεν είναι ποτέ η πραγματική λύση

αλλά όταν συμβαίνουν βαριά εγκλήματα και ο άλλος βγαίνει έξω τότε τι κάνουμε;

το να μου μιλάς για κράιμ στη νόργουει είναι σα να σου λέω ότι δεν υπάρχει κατώτατος μισθός στην ελβετία μιας και το καταψήφισαν σε δημοψήφισμα, άρα ας μην υπάρχει και εδώ
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#502938 Δεν χωρανε μωρε τα κακομοιρα οποτε ας τους βγαλουμε εξω...Χυμα ετσι..
Στα παπαρια μου. Ας τους στιβαξουν 10-10 στα κελλια!!! Να τους πετανε και καμια φρατζολα ψωμι και ας ζησουν ετσι. Αν και τοτε δεν χωρανε ας τους βγαλουν ολους μαζι στο προαυλιο να φαγωθουν μονοι τους και να τους θαψουν εκει πισω.

Τα νουμερα δεν μου λενε τπτ Μαρκο μου. Εγω ξερω πως αν θελω το Σαββατο το απογευμα να παρω την οικογενια να δουμε πχ την παλια Αθηνα (ομονοια-Αθηνας κλπ) απλα δεν μπορω.
Αν μεθαυριο κλεισει καποιος την πιλωτη σου και στα νευρα βγαλει μαχαιρι και σε σκοτωσει, και τον βγαλουν εξω στα 10-12 χρονια να δω πως θα νιωσουν τα παιδια και η γυναικα σου. (τυχαιο παραδειγμα μην παρεξηθεις)
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#502943 Οταν κανεις παιδι Γρηγορη μου πηγαινε το στον Χοντο στην ομονοια και μετα πιειτε καφεδακι εκει γυρο.....Μην τον πας στο Σουνιο ομως...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#502958
Geo f1 έγραψε:Οταν κανεις παιδι Γρηγορη μου πηγαινε το στον Χοντο στην ομονοια και μετα πιειτε καφεδακι εκει γυρο.....Μην τον πας στο Σουνιο ομως...
Γιατί τι θα γίνει;

Βόλτες στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας έχω κάνει πολλές φορές με την οικογένεια. Πρωί Κυριακής όμως.
Ομόνοια, Ψυρρή, Κεραμεικό, Μοναστηράκι.
Δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι κινδυνεύουμε.

Από το Redmi Note 4