Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#540633 Victim blaming από δικαστή και το βρίσκουμε ΟΚ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ όταν διαβάζεις ότι "Είμαι ικανοποιημένη. Το δικαστήριο αντιμετώπισε με ευαισθησία την κατηγορούμενη." από τη συνήγορο, καταλαβαίνεις ότι το πράμα δεν ήταν αυτό που λέγανε οι φεμινιστικές οργανώσεις. Αλλά από αυτό, έως να κριτικάρουμε το ντύσιμο θύματος επίθεσης υπάρχει ένα τεράστιο χάσμα.

Για το "ίου φτωχό ανθρωπάκι φαίνεσαι συμπαθέστατη, δε φαίνεσαι για καθαρίστρια" :help: ξαναλέω ότι δεν έχω σχόλιο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#540634
Anonymous Founder έγραψε:Σοβαρά; Δηλαδή ο δικαστής θα πρέπει να τιμωρήσει αναλόγως με το ντύσιμο; :dizzy:
Ενδιαφέρουσα άποψη! Καλού κακού να πείτε στις γυναίκες να ντύνονται σεμνά, ποτέ δεν ξέρεις!

Σου ειπε κανει οτιδικασε συμφωνα με την εμφανιση;
Κανονικα επρεπε να τιμωησουν και τους γονεις της.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#540638 Διαβάζοντας την τελική αγόρευση, εχω να πώ ότι υπάρχει πιθανότητα να παρερμηνεύουμε το νόημα των ερωτήσεων του/της εισαγγελέως. Αν την διαβάσετε μάλλον κατανόηση στην κατάσταση δείχνει.

Γμσ τα ρε πστ :sorry:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#540643
rx8_drifter έγραψε:Διαβάζοντας την τελική αγόρευση, εχω να πώ ότι υπάρχει πιθανότητα να παρερμηνεύουμε το νόημα των ερωτήσεων του/της εισαγγελέως. Αν την διαβάσετε μάλλον κατανόηση στην κατάσταση δείχνει.


Ελπίζω να έχεις δίκιο εδώ...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#540655
Corto Maltese έγραψε:Victim blaming από δικαστή και το βρίσκουμε ΟΚ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ όταν διαβάζεις ότι "Είμαι ικανοποιημένη. Το δικαστήριο αντιμετώπισε με ευαισθησία την κατηγορούμενη." από τη συνήγορο, καταλαβαίνεις ότι το πράμα δεν ήταν αυτό που λέγανε οι φεμινιστικές οργανώσεις. Αλλά από αυτό, έως να κριτικάρουμε το ντύσιμο θύματος επίθεσης υπάρχει ένα τεράστιο χάσμα.

Για το "ίου φτωχό ανθρωπάκι φαίνεσαι συμπαθέστατη, δε φαίνεσαι για καθαρίστρια" :help: ξαναλέω ότι δεν έχω σχόλιο.


Δεν ξέρω που εντοπίζεις το victim blaming αλλά εγώ βλέπω να κατηγορουνται κυρίως οι γονείς μιας και μιλάμε για ανήλικη.
Το προφίλ που προσπαθούν να σχηματίσουν νομίζω είναι της παραμελημενης ανήλικης η οποία κατέληξε προβληματικό άτομο με λάθος αντιλήψεις περί ανθρώπινης ζωής και τραγικά αποτελέσματα. Το ντύσιμο περισσότερο σαν πικαρισμα προς τους κηδεμόνες πάρα ως κατηγορία προς την ίδια το βλέπω, εφόσον μιλάμε για ανήλικη.

Η ατάκα περί μόρφωσης είναι αλλου παπά ευαγγέλιο... εκτός αν άλλο ήθελε να δείξει και πέταξε κοτσάνα από τις λίγες.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#540663 Aυτό θέλω να πιστεύω κι εγώ γιατί σε κάποια φάση όταν είχε τον πατέρα της απέναντι του λεέι ευθέως εσύ θα έπρεπε να κάθεσαι στο εδωλιο του κατηγορουμένου
Άβαταρ μέλους
By italakias
#540666
Hellenic tifosi έγραψε:Γενικά πάντως, τι σκ@τ@ απόφαση να βγάλεις σε τέτοια υπόθεση; Όλοι θύματα είναι :( :(

Βγηκε η αποφαση .

Και επειδη λεει ειχε μαχαιρι στην τσαντα να ξερετε οποιος κουβαλαει μαχαιρι εχει το ενστικτο του δολοφονου.
Και τα δεκα χρονια τα φαγε επειδη ειναι ανηλικη διαφορετικα θα τρωγε ισοβια.