Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#393417
g8777 έγραψε:Κατσε τωρα. Επεμβαση μεσα στο νοσοκομειο; Μονος του; Χωρις αναισθησιολογο και νοσοκομες;
Μαλλον μουφα επεμβαση ηταν, δολωμα για να την παγιδευσει.


Καθόλου απίθανο να έκανε λαθραία την επέμβαση... Ελλάδα ζεις.
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#393426 Εγώ πάντως έχω αρχίσει να έχω την τελείως αντίθετη άποψη για την αστυνομία! Μπορεί να μην μπορεί να προστατέψει σε πρώτο χρόνο όλο τον πληθυσμό (αλλά και που δεν συμβαίνει αυτό) αλλά κάθε λίγο και λιγάκι ακούω για διαλεύκανση υποθέσεων και μάλιστα βαρβάτων.
Η πιο πρόσφατη αυτή της συμμορίας των χρηματοκιβωτίων.
Πιο παλιά αυτούς που μπούκαραν σε ακριβά σπίτια και απειλούσαν με καυτό σίδερο
ξεσκέπασμα βαρόνων ναρκωτικών, φορτία μεγάλα και άλλα τέτοια.

Μήπως είμαστε λίγο άδικοι με την αστυνομία. Δεν μπορούν όλα τα τμήματα να δουλεύουν τέλεια αλλά και δεν είναι υπεύθυνη αυτή όταν η δικαιοσύνη βγάζει με άδειες βαρυποινίτες, δολοφόνους ή τους αποφυλακίζει στα 5 χρόνια και μετά πάνε και κάνουν τα ίδια.

Από κάπου μπάζει το σύστημα σίγουρα αλλά πιστεύω για τα δεδομένα της Ελλάδας το εγκληματολογικό ή τέλος πάντων όποιο τμήμα ανακατεύεται στην διαλεύκανση υποθέσεων, δουλεύει σούπερ!

Το θέμα της αστυνόμευσης σηκώνει κουβέντα, η δημιουργία της ομάδας ΔΙΑΣ για εμένα ήταν ένα από τα καλύτερα τμήματα που φτιάξανε αλλά δυστυχώς δεν το εξέλιξαν. Δεν φτάνουν...θέλει κι'άλλους!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#393435 Γενικά έχει ξεφύγει ο κόσμος..Ειδεχθή εγκλήματα γίνονταν κ πιο παλιά κ θα γίνονται. Απλά τώρα με την έκρηξη της τεχνολογίας , ιντερνετ κ.λ.π , οι δραστες βρίσκουν νέες αφορμές,νέες μεθόδους κ.λ.π.
Το κ@θικι στην Δάφνη δεν μπορούσε να κουνηθεί αλλά ήθελε go pro κάμερα κ να κινηματογραφεί τις άθλιες πράξεις του...

.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#393445 Στην εξίσωση περί της ικανότητας της Αστυνομίας βάλτε και τους δικαστές / εισαγγελείς που αφήνουν ελεύθερους αμέσως πολλούς από όσους πιάνει με κόπο και κίνδυνο η αστυνομία, πολλές φορές αστυνομικοί παραπονιούνται λέγοντας ότι κινδυνεύουμε να πιάσουμε κακοποιούς και για άλλους λόγους οι εισαγγελείς τους αφήνουν ελεύθερους, έτσι κάποια στιγμή αδιαφορούν, δεν το διακιολογώ αλλά υπάρχει και η αγανάκτηση στην καθημερινότητα τους, άνθρωποι είναι και κακοπληρωμένοι που αγοράζουν με δικά τους λεφτά πολλά από τα εργαλεία της δουλειάς τους.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#393466
RXristos έγραψε:Εγώ πάντως έχω αρχίσει να έχω την τελείως αντίθετη άποψη για την αστυνομία! Μπορεί να μην μπορεί να προστατέψει σε πρώτο χρόνο όλο τον πληθυσμό (αλλά και που δεν συμβαίνει αυτό) αλλά κάθε λίγο και λιγάκι ακούω για διαλεύκανση υποθέσεων και μάλιστα βαρβάτων.
Η πιο πρόσφατη αυτή της συμμορίας των χρηματοκιβωτίων.
Πιο παλιά αυτούς που μπούκαραν σε ακριβά σπίτια και απειλούσαν με καυτό σίδερο
ξεσκέπασμα βαρόνων ναρκωτικών, φορτία μεγάλα και άλλα τέτοια.

Μήπως είμαστε λίγο άδικοι με την αστυνομία. Δεν μπορούν όλα τα τμήματα να δουλεύουν τέλεια αλλά και δεν είναι υπεύθυνη αυτή όταν η δικαιοσύνη βγάζει με άδειες βαρυποινίτες, δολοφόνους ή τους αποφυλακίζει στα 5 χρόνια και μετά πάνε και κάνουν τα ίδια.

Από κάπου μπάζει το σύστημα σίγουρα αλλά πιστεύω για τα δεδομένα της Ελλάδας το εγκληματολογικό ή τέλος πάντων όποιο τμήμα ανακατεύεται στην διαλεύκανση υποθέσεων, δουλεύει σούπερ!

Το θέμα της αστυνόμευσης σηκώνει κουβέντα, η δημιουργία της ομάδας ΔΙΑΣ για εμένα ήταν ένα από τα καλύτερα τμήματα που φτιάξανε αλλά δυστυχώς δεν το εξέλιξαν. Δεν φτάνουν...θέλει κι'άλλους!



Και κάμποσες μεγάλες υποθέσεις με παραεμπόριο οι οποίες δεν ακούγονται τόσο γιατί ίσως δεν έχουν αρκετό αίμα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#393548
21 quadra έγραψε:Στην εξίσωση περί της ικανότητας της Αστυνομίας βάλτε και τους δικαστές / εισαγγελείς που αφήνουν ελεύθερους αμέσως πολλούς από όσους πιάνει με κόπο και κίνδυνο η αστυνομία, πολλές φορές αστυνομικοί παραπονιούνται λέγοντας ότι κινδυνεύουμε να πιάσουμε κακοποιούς και για άλλους λόγους οι εισαγγελείς τους αφήνουν ελεύθερους, έτσι κάποια στιγμή αδιαφορούν, δεν το διακιολογώ αλλά υπάρχει και η αγανάκτηση στην καθημερινότητα τους, άνθρωποι είναι και κακοπληρωμένοι που αγοράζουν με δικά τους λεφτά πολλά από τα εργαλεία της δουλειάς τους.


Οι οποίοι δικαστές / εισαγγελείς απλώς κάνουν την δουλειά τους εφαρμόζοντας νόμους τους οποίους άλλοι νομοθετούν.
Όχι ένας τυχαίος δικαστής, αλλά ούτε καν ο πρόεδρος του Αρείου Πάγου δεν μπορεί να βγάλει έξω κακούργο, αν δεν το επιτρέπει/επιβάλει ο νόμος.

Αυτά χωρίς να έχω την αυταπάτη ότι όλοι οι δικαστές & εισαγγελείς είναι "Παναγίτσες"...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#393651
Σύλληψη διοικητή μεγάλου αστυνομικού τμήματος της Αττικής για διαφθορά

Αθήνα
Αστυνομικός υποδιευθυντής, διοικητής μεγάλου αστυνομικού τμήματος της Αττικής, συνελήφθη από τη Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων για δωροληψία και εκβίαση σε βάρος επιχειρηματία της περιοχής του, ενώ ακόμη δύο αστυνομικοί κατηγορούνται για συνέργεια στην υπόθεση.

Όπως έγινε γνωστό από το αρχηγείο της ΕΛΑΣ, σύμφωνα με καταγγελία ιδιοκτήτη χώρου στάθμευσης, ο διοικητής του αστυνομικού τμήματος του ζήτησε και πήρε χρηματικά ποσά για να του παρέχει «κάλυψη» στην επιχείρηση που διατηρεί και να τον ενημερώνει για επικείμενους ελέγχους δημοσίων υπηρεσιών.

Ειδικότερα, σύμφωνα με την καταγγελία, μετά από έλεγχο που πραγματοποιήθηκε στην επιχείρηση, κατα τον οποίο δεν εντοπίστηκε κάποια παράβαση, ο αστυνομικός υποδιευθυντής κάλεσε τον ιδιοκτήτη στο γραφείο του και του ζήτησε να του καταβάλλει 300 ευρώ το μήνα, προκειμένου να τον καλύπτει και να τον ειδοποιεί σε περίπτωση ελέγχων. Όπως είπε ο καταγγέλων, αρχικά τού έδωσε το συμφωνηθέν ποσό, αλλά αργότερα του έκανε παζάρια και το κατέβασαν στα 200 ευρώ.

Χθες το μεσημέρι, 8 Μαΐου 2017, μετά την καταγγελία, ο επιχειρηματίας μετέβη στο αστυνομικό τμήμα και παρέδωσε τα 200 ευρώ στον αξιωματικό, τα οποία ήταν προσημειωμένα. Αμέσως μετά ο διοικητής συνελήφθη από συναδέλφους του της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων, με τα χρήματα στην κατοχή του.

Στη δικογραφία που σχηματίστηκε περιλαμβάνονται ακόμη ένας υπαστυνόμος και ένας αρχιφύλακας, οι οποίοι κατηγορούνται για άμεση συνέργεια σε δωροληψία υπαλλήλου, καθώς, όπως ανέφερε ο καταγγέλων, ήταν παρόντες σε μία απο τις συναντήσεις με τον διοικητή τους. Οι δύο αστυνομικοί δεν συνελήφθησαν, καθώς δεν συντρέχουν οι προϋποθέσεις του αυτοφώρου.

Σήμερα ο αστυνομικός υποδιευθυντής οδηγείται στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών, ενώ από το αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας διατάχθηκαν ΕΔΕ και λήψη των προβλεπόμενων διοικητικών μέτρων σε βάρος των τριών αστυνομικών.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#393689 Και τωρα σε καθε αστυν. ελεγχο θα διαμαρτιρεται οτι τον εκδικουνται οι συναδελφοι του καταγγελθεντος.... :hmmm:
Που ισως εχει και ιχνη αληθειας.....
Άβαταρ μέλους
By g8777
#397061 http://www.sport-fm.gr/article/apo-tis-fulakes-xiou-sto-psuxiatreio-o-aggloupas/3358831
:lol: :lol: :lol: :lol:

Αν δεν τον δω αγκαλιτσα με το αρκουδακι του Cazzoline δεν πιστευω τιποτα. :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#397069 Αστο καλυτερα...Ας μείνουμε στο ότι το ψυχιατρειο του Κορυδαλλού θεωρείται τοπ προορισμός...