Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#494260 Ενημέρωση στους συγκρατούμενους στην φυλακή για το έγκλημα... Και σίγουρα θα βρεθούν καλοθελητες να τους κάνουν μια 12ωρη ε-πιδειξη.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#494264
Anonymous Founder έγραψε:Υποθέτω πως ετούτη την φορά θα πρέπει να δώσουμε βάρος στην... καταγωγή και όχι στο έγκλημα. :lol:
Περιμένω άποψη από τον trident1971 που αλλού είχε πει πως δεν έχει σημασία η καταγωγή των θυμάτων (Έλληνες εβραϊκής καταγωγής), αλλά το έγκλημα (η καταπάτηση και η κλοπή των περιουσιών τους από άλλους Έλληνες, μη εβραϊκής καταγωγής! :help: ).
:s_dunno


Χρειαζεσαι βοηθεια. :help:
Πεταχτηκες 8 λεπτα μετα απο ενα μεγαλο ποστ για να γραψεις αυτη τη |λογοκρισία| απλα και μονο για να νομισεις οτι μου τη λες?? :lol:

Ας κοιταξω τη μαγικη μου κρυσταλλινη σφαιρα.
Αν πω οτι πρεπει να τους θαψουμε, θα μας πεις για τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ των θυτων. Αδειες, επιμορφωση, επανενταξη και αλλες πιπες του καναπε, για να μη μαραζωσουν στη φυλακη οι καημενοι τα ελαχιστα χρονια που θα κατσουν μεσα.
Ελα, μη δισταζεις... μετα θα παρει αμπαριζα κανας αλλος για να μας εξηγησει οτι οι δικαστες ειναι ρατσιστες για αυτο οι φυλακες ειναι γεματες αλλοδαπους. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#494266 Είναι που άμα πας για καφέ με τον άλλον θα λυθούν οι οποιες παρεξηγήσεις.

:lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#494277
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Υποθέτω πως ετούτη την φορά θα πρέπει να δώσουμε βάρος στην... καταγωγή και όχι στο έγκλημα. :lol:
Περιμένω άποψη από τον trident1971 που αλλού είχε πει πως δεν έχει σημασία η καταγωγή των θυμάτων (Έλληνες εβραϊκής καταγωγής), αλλά το έγκλημα (η καταπάτηση και η κλοπή των περιουσιών τους από άλλους Έλληνες, μη εβραϊκής καταγωγής! :help: ).
:s_dunno


Χρειαζεσαι βοηθεια. :help:
Πεταχτηκες 8 λεπτα μετα απο ενα μεγαλο ποστ για να γραψεις αυτη τη |λογοκρισία| απλα και μονο για να νομισεις οτι μου τη λες?? :lol:

Ας κοιταξω τη μαγικη μου κρυσταλλινη σφαιρα.
Αν πω οτι πρεπει να τους θαψουμε, θα μας πεις για τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ των θυτων. Αδειες, επιμορφωση, επανενταξη και αλλες πιπες του καναπε, για να μη μαραζωσουν στη φυλακη οι καημενοι τα ελαχιστα χρονια που θα κατσουν μεσα.
Ελα, μη δισταζεις... μετα θα παρει αμπαριζα κανας αλλος για να μας εξηγησει οτι οι δικαστες ειναι ρατσιστες για αυτο οι φυλακες ειναι γεματες αλλοδαπους. :iconcool:

Δεν μου λες, αυτό με το βρισίδι είναι καινούριο; Δεν νομίζω να σου έγραψα κάτι τόσο ακραίο που να δικαιολογεί την αντίδρασή σου.
Είναι απλό αυτό που έγραψα: δικαιολογείται ο δημοσιογράφος να τονίζει την καταγωγή των θυτών, ναι ή όχι;
Για εμένα ΟΧΙ, το έγκλημα έχει σημασία, όχι η καταγωγή. Το ότι την τονίζει, δείχνει πως υπάρχει ένα κοινό γι' αυτό.
Το ίδιο πηγαίνει στο άλλο θέμα που έλεγες πως η καταγωγή του θύματος δεν παίζει ρόλο, μόνον η πράξη (δηλαδή η καταπάτηση). Αυτό για να μην αποδεχτούμε πως μερίδα των Ελλήνων είναι ρατσιστές απέναντι στους συμπολίτες τους με εβραϊκή καταγωγή.
Αναρωτιέμαι τώρα: μερίδα Ελλήνων είναι ρατσιστές ή όχι; Απέναντι στους Αλβανούς; Απέναντι στους Ρομά; Απέναντι στους Σύριους;
Απλή είναι η ερώτηση νομίζω. :s_coffee
Άβαταρ μέλους
By markvag
#494282
elteo έγραψε:είναι απίστευτα σοκαριστικό ως έγκλημα. :vava:


Κάτι παραπάνω από σοκαριστικό... :help: :omg:


elteo έγραψε:δεν εξετάζω προσωπικά καταγωγή, ράτσα κτλ.


Απλά είναι ενδεικτικό της νοοτροπίας του "εγώ δεν είμαι ρατσιστής, αυτός είναι Αλβανός / μαύρος / κίτρινος / κόκκινος"... Ο τίτλος δεν τονίζει το έγκλημα (που ξαναλέω... απλά δεν έχω λόγια για το πόσο φριχτό ήταν), αλλά το ότι οι δράστες ήταν Αλβανοί. Αντίστοιχα σε Έλληνες δράστες, δεν βλέπουμε τίτλους "Έλληνας δολοφόνος σκότωσε", αλλά απλά "Στυγερός δολοφόνος"...



trident1971 έγραψε:Ελα, μη δισταζεις... μετα θα παρει αμπαριζα κανας αλλος για να μας εξηγησει οτι οι δικαστες ειναι ρατσιστες για αυτο οι φυλακες ειναι γεματες αλλοδαπους. :iconcool:


Ναι, γιατί το ότι το 75% των εγκλημάτων γίνεται από Έλληνες, αλλά το 75% των φυλακισμένων ξένοι, δείχνει πόσο αδέκαστοι είμαστε...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#494291
Anonymous Founder έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Υποθέτω πως ετούτη την φορά θα πρέπει να δώσουμε βάρος στην... καταγωγή και όχι στο έγκλημα. :lol:
Περιμένω άποψη από τον trident1971 που αλλού είχε πει πως δεν έχει σημασία η καταγωγή των θυμάτων (Έλληνες εβραϊκής καταγωγής), αλλά το έγκλημα (η καταπάτηση και η κλοπή των περιουσιών τους από άλλους Έλληνες, μη εβραϊκής καταγωγής! :help: ).
:s_dunno


Χρειαζεσαι βοηθεια. :help:
Πεταχτηκες 8 λεπτα μετα απο ενα μεγαλο ποστ για να γραψεις αυτη τη |λογοκρισία| απλα και μονο για να νομισεις οτι μου τη λες?? :lol:

Ας κοιταξω τη μαγικη μου κρυσταλλινη σφαιρα.
Αν πω οτι πρεπει να τους θαψουμε, θα μας πεις για τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ των θυτων. Αδειες, επιμορφωση, επανενταξη και αλλες πιπες του καναπε, για να μη μαραζωσουν στη φυλακη οι καημενοι τα ελαχιστα χρονια που θα κατσουν μεσα.
Ελα, μη δισταζεις... μετα θα παρει αμπαριζα κανας αλλος για να μας εξηγησει οτι οι δικαστες ειναι ρατσιστες για αυτο οι φυλακες ειναι γεματες αλλοδαπους. :iconcool:

Δεν μου λες, αυτό με το βρισίδι είναι καινούριο; Δεν νομίζω να σου έγραψα κάτι τόσο ακραίο που να δικαιολογεί την αντίδρασή σου.
Είναι απλό αυτό που έγραψα: δικαιολογείται ο δημοσιογράφος να τονίζει την καταγωγή των θυτών, ναι ή όχι;
Για εμένα ΟΧΙ, το έγκλημα έχει σημασία, όχι η καταγωγή. Το ότι την τονίζει, δείχνει πως υπάρχει ένα κοινό γι' αυτό.
Το ίδιο πηγαίνει στο άλλο θέμα που έλεγες πως η καταγωγή του θύματος δεν παίζει ρόλο, μόνον η πράξη (δηλαδή η καταπάτηση). Αυτό για να μην αποδεχτούμε πως μερίδα των Ελλήνων είναι ρατσιστές απέναντι στους συμπολίτες τους με εβραϊκή καταγωγή.
Αναρωτιέμαι τώρα: μερίδα Ελλήνων είναι ρατσιστές ή όχι; Απέναντι στους Αλβανούς; Απέναντι στους Ρομά; Απέναντι στους Σύριους;
Απλή είναι η ερώτηση νομίζω. :s_coffee


Σεν ειπα οτι εισαι μαλακας (και ξερεις οτι δεν κολωνω, γραφω και χεοροτερα αμα πιστευω πως χρειαζεται) ειπα οτι γραφεις μαλακιες για να μου την πεις.

Το ποστ που πυροδοτησε τη συζητηση αφορα γεγονος 70+ χρονια πισω. Τα πραγματα ηταν αλλιως. Οπως ειδες, το σπιτι του γειτονα το επαιρναν αυτοι που επιζουσαν αναξαρτητα αν ηταν Εβραιοι στη Σμυρνη ή Ελληνες στα Γιαννενα.
Μη τα συγχεεις λοιπον.

Αν εν τω μεταξυ εχει σημασια το εγκλημα μονο, που ειναι κατι που εγω εθιξα στη φαση αυτη, γιατι κοπτεσαι περι ρατσισμου? Στην πυρα ολοι ανεξαιρετως.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#494292 ρε συ ελτέο το άρθρο που έβαλες ήταν αυτό

https://www.newsit.gr/egklhma/peristeri ... s/2446911/

που γράφει για αλβανούς στον τίτλο;

στην τρίτη παράγραφο το λέει και χωρίς καν bold

markvag έγραψε:

Ναι, γιατί το ότι το 75% των εγκλημάτων γίνεται από Έλληνες, αλλά το 75% των φυλακισμένων ξένοι, δείχνει πόσο αδέκαστοι είμαστε...

στη φυλακή δεν πας για εγκλήματα γενικά, αλλά για βαριά εγκλήματα. μήπως τα εγκλήματα των αλλοδαπών είναι πιο βαριά;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#494296 To έλεγε πεντακάθαρα πριν, μάλλον τους την είπαν πολλοί και άλλαξαν τον τίτλο.

@trident1971
H εβραία κυρία επέζησε του Ολοκαυτώματος, γύρισε και βρήκε στην περιουσία της άλλον. Κι αυτή επιζήσας δεν ήταν λοιπόν; Εν τούτοις, δεν δικαιώθηκε, γιατί βρήκε εχθρικό απέναντί της και το ίδιο το Κράτος, ενώ κανείς από τους συμπολίτες της δεν την βοήθησε. Γιατί;
Μα γιατί ήταν εβραία...

ΥΓ: Η γιαγιά μου που μάλλον δεν είχε συναντήσει ποτέ της εβραίο, χρησιμοποιούσε σαν βρισιά την λέξη. "Οβριός" έλεγε και ξανάλεγε. Υποθέτω πως ήταν λόγω της θρησκόληπτης φύσης της, γιατί κάτι άλλο δεν θυμάμαι να μου είχε πει ποτέ...
Το παραπάνω δεν το λέω για να πω πως η συχωρεμένη ήταν... ρατσίστρια απαραίτητα... Εξαιρετικός άνθρωπος ήταν, αλλά μέχρι εκεί έφθανε: θεωρούσε πως οι εβραίοι είχαν... συμμετοχή στην σταύρωση του Ιησού (ω, αυτή η συλλογική ευθύνη, τι ωραία που ταιριάζει! :s_biggrin ).
Η νοοτροπία λοιπόν αυτή ήταν διάχυτη στην ελληνική κοινωνία του τότε. Αντίστοιχα διάχυτη είναι η νοοτροπία στην σημερινή ελληνική κοινωνία πως Αλβανός=φονιάς, Ρομά=κλέφτης, Γυναίκα=να πάει να πλύνει κάνα πιάτο, κλπ κλπ κλπ.

Οπότε, με το να κλείνουμε τα μάτια σε αυτά τα φαινόμενα και να λέμε πως δεν τρέχει κάστανο, όλα πόπα, απλώς το φαινόμενο θα συνεχίζεται και θα μεγαλώνει.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#494297
Anonymous Founder έγραψε:To έλεγε πεντακάθαρα πριν, μάλλον τους την είπαν πολλοί και άλλαξαν τον τίτλο.


α οκ γιατι δεν έχω και τον ελτέο για τέτοιο προβοκατόρικο τρολ :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#494416 κοίτα που θα βρω και το μπελά μου :lol:

@markvag λογικό να μην λένε ότι έλληνας σκότωσε/βίασε κτλ. Λένε ημεδαπός. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#494446
QsisVTS έγραψε:στη φυλακή δεν πας για εγκλήματα γενικά, αλλά για βαριά εγκλήματα. μήπως τα εγκλήματα των αλλοδαπών είναι πιο βαριά;


Πάρτο αλλιώς γιατί βρήκες... :s_wink


elteo έγραψε:
@markvag λογικό να μην λένε ότι έλληνας σκότωσε/βίασε κτλ. Λένε ημεδαπός. :shifty:


:shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#494511
Anonymous Founder έγραψε:To έλεγε πεντακάθαρα πριν, μάλλον τους την είπαν πολλοί και άλλαξαν τον τίτλο.

@trident1971
H εβραία κυρία επέζησε του Ολοκαυτώματος, γύρισε και βρήκε στην περιουσία της άλλον. Κι αυτή επιζήσας δεν ήταν λοιπόν; Εν τούτοις, δεν δικαιώθηκε, γιατί βρήκε εχθρικό απέναντί της και το ίδιο το Κράτος, ενώ κανείς από τους συμπολίτες της δεν την βοήθησε. Γιατί;
Μα γιατί ήταν εβραία...

ΥΓ: Η γιαγιά μου που μάλλον δεν είχε συναντήσει ποτέ της εβραίο, χρησιμοποιούσε σαν βρισιά την λέξη. "Οβριός" έλεγε και ξανάλεγε. Υποθέτω πως ήταν λόγω της θρησκόληπτης φύσης της, γιατί κάτι άλλο δεν θυμάμαι να μου είχε πει ποτέ...
Το παραπάνω δεν το λέω για να πω πως η συχωρεμένη ήταν... ρατσίστρια απαραίτητα... Εξαιρετικός άνθρωπος ήταν, αλλά μέχρι εκεί έφθανε: θεωρούσε πως οι εβραίοι είχαν... συμμετοχή στην σταύρωση του Ιησού (ω, αυτή η συλλογική ευθύνη, τι ωραία που ταιριάζει! :s_biggrin ).
Η νοοτροπία λοιπόν αυτή ήταν διάχυτη στην ελληνική κοινωνία του τότε. Αντίστοιχα διάχυτη είναι η νοοτροπία στην σημερινή ελληνική κοινωνία πως Αλβανός=φονιάς, Ρομά=κλέφτης, Γυναίκα=να πάει να πλύνει κάνα πιάτο, κλπ κλπ κλπ.

Οπότε, με το να κλείνουμε τα μάτια σε αυτά τα φαινόμενα και να λέμε πως δεν τρέχει κάστανο, όλα πόπα, απλώς το φαινόμενο θα συνεχίζεται και θα μεγαλώνει.


Τελικα μπορουμε να συννενοηθουμε μαλλον.
Παρε το παραδειγμα της γιαγιας σου και θα καταλαβεις τι εννοω σημερα ( και μερικες μερες πριν) σε σχεση με το "δεν γινεται να κρινεις πολυ παλια γεγονοτα με σημερινους ορους". Τετοια διαβαζω και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.

Σιγα μην ηταν ρατσιστρια η γιαγια του καθενα. Απλα τοτε ετσι ζουσαν, ο καθενας με τους "δικους του". Οι τυποι που κουνανε παλουκια ή κανανε χρησικτησια παλιοτερα ηταν καλυτεροι απο τον τυπα στο σπιτι της Εβραιας κυριας επειδη τα θυματα τους δεν ηταν Εβραιοι?

Ξερεις τι τραβηξε απο την οικογενεια του ο Μανωλης Αγγελοπουλος μολις ανακοινωσε οτι θα παντρευτει μπαλαμη?
Λολ

Για τα περι Αλβανων και Ρομα θα σε παραπεμψω στο αστυνομικο δελτιο




QsisVTS έγραψε:στη φυλακή δεν πας για εγκλήματα γενικά, αλλά για βαριά εγκλήματα. μήπως τα εγκλήματα των αλλοδαπών είναι πιο βαριά;


Ενταξει, ποιος ακουει το Μαρκο τωρα :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#494528 Τριντεντ, γενικά πιστεύεις οτι ρατσιστής και ρατσισμός ειναι υπαρκτά πράγματα;

Γιατί τελικα κάπως καταλήγεις κάθε φορά δεν ειναι υφιστάμενες εννοιες. Μια οτι ούτως ή άλλως έτσι θα ηταν απλά έτυχε να εκδηλωθούν έτσι, μια οτι έτσι ηταν τότε, γενικά πάντα οτι κατι άλλο ειναι και τυχαίνει να εκδηλωθεί με αυτόν τον τρόπο.

Ας πούμε, υπάρχει κάποιο παράδειγμα στο μυαλό σου για το τι ειναι ρατσισμός ή ρατσιστής.;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#494550
mjacob έγραψε:Τριντεντ, γενικά πιστεύεις οτι ρατσιστής και ρατσισμός ειναι υπαρκτά πράγματα;

Γιατί τελικα κάπως καταλήγεις κάθε φορά δεν ειναι υφιστάμενες εννοιες. Μια οτι ούτως ή άλλως έτσι θα ηταν απλά έτυχε να εκδηλωθούν έτσι, μια οτι έτσι ηταν τότε, γενικά πάντα οτι κατι άλλο ειναι και τυχαίνει να εκδηλωθεί με αυτόν τον τρόπο.

Ας πούμε, υπάρχει κάποιο παράδειγμα στο μυαλό σου για το τι ειναι ρατσισμός ή ρατσιστής.;


Για να μιλαμε επι καποιας βασης, αυτο που πυροδοτησε τη συζητηση ηταν η αποψη μου οτι ο τυπος που βουτηξε το σπιτι της Εβραιας κυριας του αρθρου, το βουτηξε γιατι ειναι κλεφτης και οχι γιατι ειναι ρατσιστης.

Κατα τη γνωμη σου ειναι ρατσιστης?