Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#503207
kubiak έγραψε:dindoo nuffin
DWB :lol:




Κιαι φυσικα ξεφυγαμε απο το θεμα ακολουθωντας τη θολουρα του Γρηγορη που το στελνει στο διαστημα και παει να το γυρισει σε ρατσιστικο. Αντρουπης πραγματα.

Ας επανελθουμε λοιπον: σμποτσαμας αν ο φονευς / βασανιστης γραιων / ληστης κλπ ειναι μαυρος ασπρος μπλε ή συνδυασμος χρωματων. Το τι εχει κανει ειναι αυτο που μας ενδιαφερει αρχικα. Το θεμα ειναι να μην το ξανακανει ωστε οι υπολοιποι να ειναι ασφαλεστεροι.
Φανταζομαι συμφωνουν ολοι.

Επειδη οι ανθρωποι ειναι το προβλημα, μπορουμε να τον εξαφανισουμε και ταυτοχρονα να απαλλαγουμε απο το προβλημα του, οπως εκανε ο αξιαγαπητος Πατερουλης υμων για πολλα χρονια... :help:

Αλλα ας μην γινομαστε κτηνη... πως αλλιως δεν θα το ξανακανει?μπορουμε λοιπον να τον χωσουμε μεσα για μια 30αρα χρονια και να βγει νωριτερα μονο αν ειναι σουζα και τυπος και υπογραμμος. Στην τελικη παντα οταν κανεις μαλακιες τιμωρεισαι. :rtfm: Ακομα και στο φορουμ πας για μπανιο, και οι repeat offenders (diplomat ευχαριστω, εμαθα κατι σημερα :inlove: ) τρωνε ισοβια.Αυτο γινεται τωρα, με τη διαφορα οτι τους αφηνουν νωριτερα, because δικαιωματα κιετς :s_wacko

Η ακομα καλυτερα μπορουμε να κανουμε οπως η Νορβηγια να ειμαστε γαμηστεροι....
Μαρκο δεν θα με βρεις απεναντι σου, συμφωνω απολυτα, υπο ενα ορο ομως: να το κανουμε οταν γινουμε και εμεις Νορβηγοι. Νταξ? :shifty:
Διαβαζω, εχουν εκει λεει ενα κρατικο οργανισμο που ασχολειται με τα μπετρελαια της χωρας και τα λεφτα τα βαζει στην μπαντα και τα διαχειριζεται και αβγατιζουν κιολας, και πανε ολα για το καλο των Νορβηγωνε. :metalo:
ΑΚΡΙΒΩΣ οπως στην Ελλαδα. Θα ειχε τρελλο ενδιαφερον να βαζανε δημοσιους υπαλληλους Ελληνες σε simulation, να βλεπαμε σε ποσο καιρο δεν θα εμενε τιποτα στο ταμειο. :svivhaha:
Discuss :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#503257 Αυτό το πράγμα που εγώ έχω την θολούρα, και εσύ και κάποιοι άλλοι βλέπετε καθαρά, ακόμη δεν μπορώ να το συνηθίσω.
:help:
Θα πω πάντως πως ευχαρίστως να συζητήσω την εναλλακτική άποψη (περισσότερες φυλακές, λιγότερη εγκληματικότητα πχ), μόλις φέρετε στοιχεία. Μέχρι τότε, λυπάμαι, δεν γίνεται να πάρω σοβαρά τέτοιες απόψεις.
:s_coffee

Ας αρχίσουμε από τα απλά λοιπόν: βρείτε μου πιο κράτος έχει επιτύχει χαμηλή εγκληματικότητα, χτίζοντας πολλές φυλακές και κρατώντας τους ανθρώπους μέσα με εξοντωτικές ποινές.
Μετά το συζητάμε.
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By elteo
#503263 Εν τω μεταξύ :shifty:
Ο Νο1 κακοποιός στον κόσμο –κατά δήλωση του Μπαράκ Ομπάμα– έπεσε και πάλι στα χέρια της ΕΛ.ΑΣ. κατά τη διάρκεια συντονισμένης επιχείρησης στη Θεσσαλονίκη. Πώς κατάφερε να βρεθεί εκτός φυλακής και το διπλωματικό επεισόδιο για τη μη έκδοσή του στην Ισπανία.

Παρά την καταδίκη του, σε πρώτο βαθμό, σε κάθειρξη 14 ετών για «διεύθυνση εγκληματικής οργάνωσης», ο γεωργιανός αρχιμαφιόζος είχε καταφέρει να αφεθεί εδώ και λίγους μήνες ελεύθερος με περιοριστικούς όρους, κάνοντας χρήση των ευεργετικών διατάξεων για την αποσυμφόρηση των φυλακών (νόμος Παρασκευόπουλου), με την αιτιολογία ότι αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα υγείας (κακοήθη υπέρταση και καρδιοπάθεια, αγγειακή εγκεφαλοπάθεια, ηπατίτιδα Β και C)…


πηγή

:s_whiteflag :s_hang
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#503268 Γρηγορη εσυ δεν μας ειπες?
Συμφωνεις να βγουν εξω ας πουμε οι ληστες με το σιδερο? Ή αυτοι με τα καλασνικωφ για να αποσυμφωρησουν τις φυλακες?

Από κει ξεκινησε η κουβεντα...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#503277 Το γεγονός είναι ότι οι φυλακες μας είναι καργα γεματες και αυτό συνεπάγεται να μην είναι δυνατη η αναμορφωση (όπως είναι ο στοχος) για τους εγκλιστους.. Και το φοβερο κρατος μας τι κανει??? τις αδειαζει!!!! αντι να φτιαξει περισστερες φυλακες ώστε να ζουν πιο ανθρωπινα οι εγκληματιες και να αναμορφωθουν ενδεχομένως... (και όχι δεν προτεινα ιδιωτικες φυλακες όπως εσπευσαν να πουν μερικοι εδώ μεσα απλα να τις κατσκευασουν ιδιωτες αφου δεν εχει λεφτα το κρατος μας και να τις λειτουργει το κρατος.... (άλλο το ένα και άλλο το άλλο, πιστευω να είναι αντιληπτο)
Δεν είναι ολοι Εσκομπαρ!!!. στην Αυλωνα τρεχει πρόγραμμα επιμόρφωσης, και νεαροι κρατούμενοι παρακολουθουν μαθηματα και δεινουν εξετασεις για ΑΕΙ. Τα φροντιζει αυτά η Μητροπολη Λειβαδιας και δεν θα διαμαρτυρηθεί κανενας αν νεαρα ατομα επανενταχθουν.

Οι αθλιες συνθήκες διαβιωσης είναι γιατι είναι στιβαγμενοι... ποια λοιπον είναι η λυση αφου καλως η κακως εχουν δικαστει για εγκλεισμο καποιο χρονικο διάστημα?? να τους εχεις σε χωρους που να σεβονται την αξιοπρεπεια τους Γρηγορη. Πες μας λοιπον εσυ τι προτείνεις?? αυτό που κανει ο νομος Παρασκευοπουλου??? δλδ εξω να ζουν ανεξέλεγκτα?? πλαι ισως στο σπιτι σου?? Εάν αυτό θεωρεις για λυση πες το στα ισια...
Στατιστικα κανω φυλακες πολλες και περιμενω να πεσει η εγγκληματικοτητα δεν ισχυουν. Εχουμε αναγκη φυλακων που να κλειστουν οι καταδικασθέντες. εάν είναι ανθρώπινες οι συνθήκες ΙΣΩΣ όταν βγουν να είναι καλλυτεροι πολιτες...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#503305
224v έγραψε:Στατιστικα κανω φυλακες πολλες και περιμενω να πεσει η εγγκληματικοτητα δεν ισχυουν. Εχουμε αναγκη φυλακων που να κλειστουν οι καταδικασθέντες. εάν είναι ανθρώπινες οι συνθήκες ΙΣΩΣ όταν βγουν να είναι καλλυτεροι πολιτες...


Ανθρώπινες συνθήκες, πολιτικές επανένταξης, πολιτικές αποφυγής περιθωριοποίησης μετά την απεοφυλάκιση, κτλ... Και όχι ΙΣΩΣ βγουν καλύτεροι. Μιλάμε για πιθανότητα 80% και πάνω. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#503317
Geo f1 έγραψε:Γρηγορη εσυ δεν μας ειπες?
Συμφωνεις να βγουν εξω ας πουμε οι ληστες με το σιδερο? Ή αυτοι με τα καλασνικωφ για να αποσυμφωρησουν τις φυλακες?

Από κει ξεκινησε η κουβεντα...

ΟΛΟΙ αυτοί, θα βγουν έξω, είτε το θέλουμε, είτε όχι. Δεν έχουν φάει ισόβια, επομένως θα βγουν αργά ή γρήγορα.
Συμφωνώ πως πρέπει να εκτίουν την ποινή τους και να μην ισχύουν νόμοι σαν του Παρασκευόπουλου για πάντα.
Αλλά εγώ θέλω λιγότερες φυλακές, γιατί απλά δεν πιστεύω πως αν κλείσουμε κάποιον μέσα, όταν βγει, θα είναι καλύτερος.
Και σε αντίθεση με άλλους, θέλω και να σπουδάζουν και να παίρνουν άδειες. Αυτοί που θα τις χρησιμοποιήσουν σωστά, όχι οι παραπάνω.

Θα το ξαναπώ: όσοι νομίζουν πως οι παραπάνω φυλακές θα λύσουν κάτι, να φέρουν κάποιο στοιχείο.
Επίσης, όσοι πιστεύουν πως η εγκληματικότητα έχει αυξηθεί υπέρμετρα τα τελευταία χρόνια (εγώ θα πω πως η εγκληματικότητα αυξήθηκε εν μέσω κρίσης και τα ποσοστά της από χρονιά σε χρονιά δεν διαφέρουν σημαντικά).

Από εκεί και πέρα, μπορείτε να πείτε πως δεν σας ενδιαφέρουν όλα αυτά και να σταματήσει η κουβέντα εδώ.

Την Ηριάννα και τον Περικλή τους θέλουμε στην φυλακή; :s_wink
Άβαταρ μέλους
By 224v
#503338
Anonymous Founder έγραψε:Θα το ξαναπώ: όσοι νομίζουν πως οι παραπάνω φυλακές θα λύσουν κάτι, να φέρουν κάποιο στοιχείο.

Μα το γεγονός ότι οι φυλακες εχουν διπλασιο αριθμο κρατουμενων από αυτόν που εχουν σχεδιασθεί δεν σου φτανει??? Τι άλλο στοιχειο θελεις είναι ο ενας πανω στον άλλο, τοσο απλο για σημερα μιλαμε βεβαια... αρα χρεαιζεσαι σαν κρατος χωρους κράτησης ώστε να εχουν αξιοπρεπη διαβιωση ... διαφωνεις σε αυτό??
Αρα η λυση είναι να αποκτησεις χωρους κράτησης το ταχυτερο.... εάν και εφόσον μετα από χρονια μειωθουν οι κρατούμενοι λογω καλου σοφρωνισμου που ολοι το ευχονται (εγω τουλάχιστον είμαι ένας από αυτους) Τις κλεινουμε τις φυλακες και τις κανει ο,τι θελει το κρατος τις κτηριακες εγκαταστασεις.. Απλη και ξεκαθαρη σκεψη...
Μηπως το να τους εχουμε στριμωγμενους στα κελια τωρα είναι αποτρεπτικος παραγοντας για την παραβατικοτητα που τωρα εχουμε??? μαλλον όχι λεω εγω...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#503339 Η αύξηση του αριθμού των φυλακών πώς ακριβώς θα λύσει το ζήτημα της εγκληματικοτητας;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503347
Geo f1 έγραψε:Dimik τι εγινε κατω ωρε?
Το μουλικο εμαθε ότι είναι υιοθετημένο και έσφαξε τους θετούς γονεις??

https://www.newsit.gr/kosmos/egklima-mi ... u/2488747/
Όταν το διάβασα το πρωί εκεί πήγε το μυαλό μου όταν διάβασα για απουσία παραβίασης και ότι το παιδί το άφησαν και ειδοποίησε.

Βέβαια θα φανεί εύκολα αυτό σήμερα αύριο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#503365
g8777 έγραψε:Η αύξηση του αριθμού των φυλακών πώς ακριβώς θα λύσει το ζήτημα της εγκληματικοτητας;


Οταν καποιοι βγαινουν ,ενω δεν πρεπει να βγουν λογω οτι δε χωρανε και ξανασκοτωνουν με τις παραπανω φυλακες απλα θα μοιραζονται και δε θα βγαινει κανεις πριν την ωρα του.
Και επιτελους τα ισοβια για τα σκληρα εγκληματα να ισχυουν σαν ισοβια.
Τελος.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#503427
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό το πράγμα που εγώ έχω την θολούρα, και εσύ και κάποιοι άλλοι βλέπετε καθαρά, ακόμη δεν μπορώ να το συνηθίσω.
:help:


Ωπα αδερφε. :protest:
Δεν βλεπω καλυτερα, θολουρα= προσπαθεια αποπροσανατολισμου της συζητησης :rtfm: