Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#1000 Εγκλημα , μυστηριο , βεντετα , τιμωρια...Ολα εδω..
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#8379
Ζάκυνθος: "Τον έσφαξα γιατί τον ζήλευα" - Το θύμα μαχαιρώθηκε ανάμεσα στην κοιλιά και τα γεννητικά όργανα


http://www.newsit.gr/default.php?pname= ... 59&catid=6
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#9006 Πολύ φτηνά τη γλίτωσε ο Πιστόριους μου φαίνεται. Τόσο τζιμάνια δικηγόρους είχε ή κοιμούνται όρθιοι οι δικαστές στη Νότιο Αφρική;
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#9025 Ειχε εναν απο τους καλυτερους ποινικολογους και ολοκληρη ομαδα απο πισω.
Η δικαστινα (αποφασιζει μονη της, χωρις ενορκους) δεν πεισθηκε οτι σκοτωσε εν γνωσει του την κοπελα.
Δεν πιστευα οτι θα τη γλιτωσει, ο δημοσιος κατηγορος παντως μπορει να κανει εφεση.
Φυσικα δεν εχει γλιτωσει ακομη τη φυλακιση, η ποινη θα ανακοινωθει τον Οκτωβριο.

Φοβερη υποθεση και μονο ο ιδιος ξερει τι πραγματικα εγινε.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#9032 Λένε για 7-10 χρόνια φυλακή, ανθρωποκτονία εξ αμελείας .
Εαν έχεις κάποιον εισβολέα στο μπάνιο και "νομίζεις" οτι η κοπέλα σου είναι στην κρεβατοκάμαρα τι σε εμποδίζει να περιμένεις με τις ώρες να βγει καλώντας παράλληλα την αστυνομία ; Λες αγάπη, κάλεσε σε παρακαλώ την αστυνομία, αν δε θέλεις να αφήσεις το όπλο απ' τα χέρια σου .
Κάθεσαι αραχτός και περιμένεις έξω από το μπάνιο με το πιστόλι. Αν ανοίξει η πόρτα έστω, πυροβολείς. Γιατί να το κάνεις νωρίτερα;
Και στο μπάνιο κάποιος πάει για να κρυφτεί κι όχι να κλέψει . Τι να κλέψεις στο μπάνιο;
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#9579 Αυτο το σκεφτηκε κι εγω. Εστω οτι στο μπανιο ηταν πραγματι διαρρηκτης και οχι η κοπελα του. Αν σκοτωσεις καποιον που κρυβεται πισω απο μια πορτα, παγιδευμενος στο μπανιο, δεν ειναι ανθρωποκτονια απο προθεση; Μπορει να θεωρηθει οτι εισαι σε νομιμη αμυνα;

Ενα πολυ ωραιο αρθρο για τη ζωη του Πιστοριους απο το ΒΒC
The making and unmaking of Oscar Pistorius
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#14574
mousatos έγραψε:Λένε για 7-10 χρόνια φυλακή, ανθρωποκτονία εξ αμελείας .
Εαν έχεις κάποιον εισβολέα στο μπάνιο και "νομίζεις" οτι η κοπέλα σου είναι στην κρεβατοκάμαρα τι σε εμποδίζει να περιμένεις με τις ώρες να βγει καλώντας παράλληλα την αστυνομία ; Λες αγάπη, κάλεσε σε παρακαλώ την αστυνομία, αν δε θέλεις να αφήσεις το όπλο απ' τα χέρια σου .
Κάθεσαι αραχτός και περιμένεις έξω από το μπάνιο με το πιστόλι. Αν ανοίξει η πόρτα έστω, πυροβολείς. Γιατί να το κάνεις νωρίτερα;
Και στο μπάνιο κάποιος πάει για να κρυφτεί κι όχι να κλέψει . Τι να κλέψεις στο μπάνιο;


Πολλά έχουν πει -δεν ξέρω αν ισχύουν- περί φαρμακευτικής αγωγής που λαμβάνει ο Πιστόριους σε μόνιμη βάση, για να αντιμετωπίσει πόνους (??) λόγω της αναπηρίας του. Πολύ πιθανό λοιπόν, ειδικά αν έχουν παρενέργειες ή αν δεν τα είχε πάρει στην ώρα τους, να μην σκεφτόταν και απολύτως ίσια εκείνη τη στιγμή...Βάλε και τον πανικό του "μπήκε κλέφτης στο σπίτι μου", ε δεν νομίζω ότι ήθελε διαστημική προσπάθεια από την υπεράσπιση να καταρρίψει τουλάχιστον το "εκ προθέσεως". Όπως κατάλαβα, το "σε άμυνα" δεν πέρασε (ή το "δεν ήξερα, δεν άκουσα, δεν κατάλαβα"), εξ'ου και η καταδίκη....

Βέβαια ακόμα και το "μπήκε κλέφτης" δεν αποδεικνύεται εύκολα, κάλλιστα σου λέει ο άλλος "τσακωθήκανε και τη γάζωσε", αλλά αυτό είναι όντως πολύ τραβηγμένο σενάριο....
Άβαταρ μέλους
By gianik
#14649
Geo f1 έγραψε:Απανθρακωμενο πτωμα με κομμενα δαχτυλα σε καδο στο Αιγαλεω!!!



Mafia.. :s_bomb
Άβαταρ μέλους
By gianik
#17907 Ενοχοι οι 6 για την ληστεια στο Βελβεντο αλλα οχι τρομοκρατες... :s_crazy
Πηγη:newsit.gr
Άβαταρ μέλους
By vice246
#24067 δεν βρήκα καταλληλότερο τοπικό και το ανέβασα εδώ.....
Είναι εικόνα απ' τα κουδούνια της εισόδου στο σπίτι μου....και δίπλα στο όνομα μου (Σ 1) εχει καποιος χαράξει τα σύμβολα που φαίνονται......
Είχα διαβάσει κάποτε ότι συμβολίζουν πιθανούς στόχους διαρρηκτών. ....εάν ξέρει καποιος κάτι περισσότερο ή γνωρίζει τι μπορεί να σημαίνουν....

Εικόνα