Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#618882
saxon_747 έγραψε:ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: ΜΠΑΡΑΖ ΔΙΑΡΡΗΞΕΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΗΣ - ΔΕΙΤΕ ΒΙΝΤΕΟ

https://www.voria.gr/article/videodiarr ... yTQ2VoYSG4

Εδώ χρειάζεται η αστυνόμευση... Όχι μόνο σε "αβατα"

Για ένα δήμο 53000 κατοίκων, υπάρχει 1 περιπολικό. Πώς μπορούμε να μάθουμε την πραγματική δυναμικότητα του τμήματος;


Μου έχει τύχει ακριβώς τέτοιο σκηνικό. Ακόμα πρέπει να τρέχουν... :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#618886 Εξαρτάται Δία

Αν πέσεις σε ερασιτέχνες κλεφτοκοτάδες, το βάζουν στα πόδια με το παραμικρό, όπως έγινε και στο βίντεο που παραθέτω.

Σε σπίτι φίλου στον Τρίλοφο , μπούκαραν 3 με καλάσνικοφ πριν μερικά χρόνια...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#618889 Ε καλά, αν ήταν με ΑΚ θα είχαμε νεκρούς. Εγώ είχα το τακτικό πλεονέκτημα του ότι γνώριζα τον χώρο. Επίσης μέσα στο σπίτι ένα αυτόματο τυφέκιο δεν θα έδινε μεγάλο πλεονέκτημα έναντι του πιστολιού που είχα εγώ.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#618901 3 με καλασνικοφ εναντιον 1 με ενα πιστολι
3 που ειναι ετοιμοι για ολα εσυ δεν ξερω..

Το πλεονεκτημα που λες δεν ξερω πως μπορει να το εχεις.
Μακαρι να μην τυχουν σε κανεναν αυτα τα περιστατικα.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#618906 Αυτό το "η αστυνομία δηλώνει αδυναμία" θα έπρεπε να δίνεται γραπτώς έτσι ώστε να δίνει το δικαίωμα στον πολίτη να εξοπλίζεται όσο βαριά θέλει εντός της οικίας του.

Κατά την άποψή μου, ο πολίτης παραχωρεί στο κράτος τη βία, την οπλοφορία και την οπλοχρησία..
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#618909
Geo f1 έγραψε:Το πλεονεκτημα που λες δεν ξερω πως μπορει να το εχεις.


Από τακτικής απόψεως. Όταν για παράδειγμα παίρνεις αμυντική θέση σε ένα στενό διάδρομο έχεις το πλεονέκτημα της πρώτης βολής, αλλά και της κάλυψης. Επίσης, ένα πιστόλι είναι πολύ πιο ευέλικτο όπλο, σε σχέση με ένα επιθετικό τυφέκιο, ακόμα και με σπαστό κοντάκιο. Τέσπα, αυτοί ήταν άοπλοι στην δική μου περίπτωση και δεν πρόλαβαν καν να μπούνε μέσα, μου κατσαβίδιασαν την κλειδαριά απλά και τους πήρα στο κυνήγι όταν είδα ότι είχαν μόνο μαγκούρες πάνω τους. Πολύ άσχημες καταστάσεις, μέσα στον ύπνο σου κιόλας.
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 15 Δεκ 2019, 23:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#618910
Geo f1 έγραψε:Το πλεονεκτημα που λες δεν ξερω πως μπορει να το εχεις.

Υποθέτω πως ο Δίας εννοεί ότι σε καταστάσεις CQB (μάχης σε περιορισμένους χώρους) υπερτερεί η γνώση του χώρου και η ευκινησία που δίνει ένα πιστόλι (σε αντίθεση με ένα όπλο με μεγάλη κάνη και κοντάκι, όπως ένα καλάσνικοφ ή μια κυνηγετική καραμπίνα).

Edit: μας προλάβανε.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#618948
REALZEUS έγραψε:Ε καλά, αν ήταν με ΑΚ θα είχαμε νεκρούς. Εγώ είχα το τακτικό πλεονέκτημα του ότι γνώριζα τον χώρο. Επίσης μέσα στο σπίτι ένα αυτόματο τυφέκιο δεν θα έδινε μεγάλο πλεονέκτημα έναντι του πιστολιού που είχα εγώ.


Καμία αιδώς :(
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#618962 Ο καθένας προστατεύει τον εαυτόν του και τους οικείους του απέναντι σε ένοπλους εισβολείς όπως θεωρεί καλύτερα. Κανείς δεν σου απαγορεύει να τους υποδεχθείς και με γαρύφαλλα αν νιώθεις ότι έχεις αιδώ...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#619004
saxon_747 έγραψε:ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: ΜΠΑΡΑΖ ΔΙΑΡΡΗΞΕΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΗΣ - ΔΕΙΤΕ ΒΙΝΤΕΟ

https://www.voria.gr/article/videodiarr ... yTQ2VoYSG4

Εδώ χρειάζεται η αστυνόμευση... Όχι μόνο σε "αβατα"

Για ένα δήμο 53000 κατοίκων, υπάρχει 1 περιπολικό. Πώς μπορούμε να μάθουμε την πραγματική δυναμικότητα του τμήματος;

Δηλαδή ν'αφήσουμε τα Εξάρχεια στα νύχια των αναρχικών για να προστατέψουμε εσένα και τους άλλους εκεί πάνω; Πριτς, δεν σφάξανε!
:s_yes
Υπάρχουν προτεραιότητες! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#619011 Αυτό το βίτσιο με τα εξάρχεια θα ήταν αστείο αν δεν ειχε σοβαρές επιπτώσεις.

Αλλά έτσι είναι, άμα έχεις τους αυτιστικούς δεξιούληδες να βγάζουν τα κόμπλεξ τους και τα κανάλια να σιγοντάρουν, το μόνο που ακούς ειναι για το πόσο δε μπορεί να πεις καφέ στα Εξάρχεια :s_roses

Στο μεταξύ ας το παίζουν μάγκες εκεί που τους παίρνει με το να ξεβρακώνουν γυναίκες και να χαίρονται που πατάσουν το έγκλημα :superman: