Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#573278
Y.V έγραψε:Το προβλημα ειναι δυσεπιλυτο.
Πχ εχεις μια αποθηκη στην αυλη σου για τα γεωργικα εργαλεια σου.
Στα κλεβουν καθε τοσο. Ακομα κι αν τους βλεπεις και ειδοποιεις την αστυνομια, μεχρι να φτασει, τα εχουν παρει και εχουν γινει καπνος.
Τι κανεις, αν αυτο ειναι τακτικο φαινομενο λογω γειτνειασης με καταυλισμο; :(
Το να τα βαλεις μεσα στο σπιτι ή να μην εχεις εργαλεια δεν παιζει σαν απαντηση... :lol:

Προφανώς και είναι δυσεπίλυτο, αλλιώς κάποιος θα το είχε λύσει. Πάντως είναι δεδομένο πως από την στιγμή που κάποιος δεν μπορεί να βρει μια κανονική δουλειά (γιατί μόλις τον δει ο εργοδότης, θα του δώσει άκυρο...), εύλογα θα καταλήξει στην μικρο (ή και μέγαλο...) παραβατικότητα.

gianik έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Πουθενά στην Ευρώπη δεν ισχύει κάτι τέτοιο πάντως. Αυτό νομίζω μόνον στις ΗΠΑ και ίσως σε συγκεκριμένες πολιτείες. Επίσης, στο συγκεκριμένο παράδειγμα, δεν μπήκα στην εστία του, εκτός αν μένει στο κοτέτσι.

και η αυλή θεωρείται οικία..

Άρα και η πιλοτή που έχω το αμάξι μου είναι οικία; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By gianik
#573282 Στο Σύνταγμα εκτός από το άρθρο 9 όπου κατοχυρώνεται το άσυλο τηςκατοικίας, η «κατοικία» αναφέρεται και στο άρθρο 21 παρ. 4 του Συντάγματος. Στηνπερίπτωση όμως αυτή ταυτίζεται με την έννοια της «στέγης». Το άρθρο 9 κατοχυρώνει την «κατοικία» ως πραγματική κατάσταση και όχι με τηνομική της σημασία4. Η «κατοικία» στο άρθρο αυτό ορίζεται ως ο φυσικός, ιδιωτικόςχώρος που ο κάθε άνθρωπος τον ορίζει ως γενικά μη προσιτό χώρο διαβιώσεως καιεργασίας του, και στον οποίο η είσοδος είναι επιτρεπτή μόνο κατόπιν συναινέσεώς του.

«Κατοικία»θεωρείται κάθε κατάλυμα, κάθε χώρος που χρησιμοποιείται για διαβίωση, για διαμονή ήακόμα για εργασία και δεν είναι προσιτός σε όλους. Αναγκαία είναι συνεπώς ηπερίφραξη του χώρου, γεγονός που δεν το καθιστά προσιτό στον καθένα. Κάθεάνθρωπος μπορεί να έχει πλείονες κατοικίες και η προστασία του ασύλου τις καλύπτειόλες. Δεν περιορίζεται σε μία μόνο εξ αυτών αλλά καλύπτει και τη δεύτερη και την τρίτηκ.ο.κ.. Η διάρκεια της κατοικίας είναι αδιάφορη και γι’ αυτό το λόγο ακόμη και τοδωμάτιο ενός ξενοδοχείου θεωρείται «κατοικία» και προστατεύεται
Η κατοικία μπορείεπίσης να είναι κινητή (π.χ. τροχόσπιτο, σκάφος) και όχι αναγκαία ακίνητη.Στην έννοια της «κατοικίας» θα πρέπει συνεπώς να εντάξουμε:oΤους κύριους και δευτερεύοντες χώρους (π.χ. κρεβατοκάμαρες, σαλόνι αλλά καιγκαράζ ή βεράντες).oΤον περιφραγμένο χώρο που περιστοιχίζει την κατοικία (π.χ. αυλή, πισίνα).Ανοιχτός χώρος (π.χ. αγρός) δεν μπορεί να αποτελέσει κατοικία γιατί λείπει τοστοιχείο της περίφραξης.oΤους επαγγελματικούς και επιχειρησιακούς χώρους
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#573283
Anonymous Founder έγραψε:
Y.V έγραψε:Το προβλημα ειναι δυσεπιλυτο.
Πχ εχεις μια αποθηκη στην αυλη σου για τα γεωργικα εργαλεια σου.
Στα κλεβουν καθε τοσο. Ακομα κι αν τους βλεπεις και ειδοποιεις την αστυνομια, μεχρι να φτασει, τα εχουν παρει και εχουν γινει καπνος.
Τι κανεις, αν αυτο ειναι τακτικο φαινομενο λογω γειτνειασης με καταυλισμο; :(
Το να τα βαλεις μεσα στο σπιτι ή να μην εχεις εργαλεια δεν παιζει σαν απαντηση... :lol:

Προφανώς και είναι δυσεπίλυτο, αλλιώς κάποιος θα το είχε λύσει. Πάντως είναι δεδομένο πως από την στιγμή που κάποιος δεν μπορεί να βρει μια κανονική δουλειά (γιατί μόλις τον δει ο εργοδότης, θα του δώσει άκυρο...), εύλογα θα καταλήξει στην μικρο (ή και μέγαλο...) παραβατικότητα.
Μια χαρά δουλειές μπορούν να κάνουν, όπως έκαναν παλαιότερα...
Όμως, συντηρούν μεγάλο ποσοστό των δικηγόρων, έχουν μεγάλο δίκτυο λιανεμπορίου ναρκωτικών στα γκέτο τους (συντηρούν τη χονδρική των ναρκωτικών), απολαμβάνουν επιδόματα και κοινωνικό κράτος, οπότε ούτε μπορούν ούτε πρόκειται να αλλάξουν...

Η παραβατική συμπεριφορά τιμωρείται ακόμα και σε μικροκοινωνίες όπως το παρόν forum με warns, bans κλπ, εκεί έξω (για αυτούς ως δράστες και για τους άλλους ως θύματα), υπάρχει άλλο καθεστώς...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#573284
gianik έγραψε: Στο Σύνταγμα εκτός από το άρθρο 9 όπου κατοχυρώνεται το άσυλο τηςκατοικίας, η «κατοικία» αναφέρεται και στο άρθρο 21 παρ. 4 του Συντάγματος. Στηνπερίπτωση όμως αυτή ταυτίζεται με την έννοια της «στέγης». Το άρθρο 9 κατοχυρώνει την «κατοικία» ως πραγματική κατάσταση και όχι με τηνομική της σημασία4. Η «κατοικία» στο άρθρο αυτό ορίζεται ως ο φυσικός, ιδιωτικόςχώρος που ο κάθε άνθρωπος τον ορίζει ως γενικά μη προσιτό χώρο διαβιώσεως καιεργασίας του, και στον οποίο η είσοδος είναι επιτρεπτή μόνο κατόπιν συναινέσεώς του.

«Κατοικία»θεωρείται κάθε κατάλυμα, κάθε χώρος που χρησιμοποιείται για διαβίωση, για διαμονή ήακόμα για εργασία και δεν είναι προσιτός σε όλους. Αναγκαία είναι συνεπώς ηπερίφραξη του χώρου, γεγονός που δεν το καθιστά προσιτό στον καθένα. Κάθεάνθρωπος μπορεί να έχει πλείονες κατοικίες και η προστασία του ασύλου τις καλύπτειόλες. Δεν περιορίζεται σε μία μόνο εξ αυτών αλλά καλύπτει και τη δεύτερη και την τρίτηκ.ο.κ.. Η διάρκεια της κατοικίας είναι αδιάφορη και γι’ αυτό το λόγο ακόμη και τοδωμάτιο ενός ξενοδοχείου θεωρείται «κατοικία» και προστατεύεται
Η κατοικία μπορείεπίσης να είναι κινητή (π.χ. τροχόσπιτο, σκάφος) και όχι αναγκαία ακίνητη.Στην έννοια της «κατοικίας» θα πρέπει συνεπώς να εντάξουμε:oΤους κύριους και δευτερεύοντες χώρους (π.χ. κρεβατοκάμαρες, σαλόνι αλλά καιγκαράζ ή βεράντες).oΤον περιφραγμένο χώρο που περιστοιχίζει την κατοικία (π.χ. αυλή, πισίνα).Ανοιχτός χώρος (π.χ. αγρός) δεν μπορεί να αποτελέσει κατοικία γιατί λείπει τοστοιχείο της περίφραξης.oΤους επαγγελματικούς και επιχειρησιακούς χώρους

Δεν είμαι νομικός, αλλά αν εγώ περιφράξω το κτήμα μου, θεωρείται και αυτό κατοικία; Το περίφραξη=οικία, μου κάνει λίγο κάπως, αλλά δεν έχω να πω και πολλά.
Σε κάθε περίπτωση, αν αυτός ή κάποιος άλλος, θεωρεί το κοτέτσι μέρος της οικίας του, εγώ πάω πάσο.
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#573297
Anonymous Founder έγραψε:
Πάντως είναι δεδομένο πως από την στιγμή που κάποιος δεν μπορεί να βρει μια κανονική δουλειά (γιατί μόλις τον δει ο εργοδότης, θα του δώσει άκυρο...), εύλογα θα καταλήξει στην μικρο (ή και μέγαλο...) παραβατικότητα.


έλα βρε ., σοβαρά τώρα το γράφεις αυτό; ποια δουλειά;

επίσης όποιος θέλει να κάνει μια τίμια δουλειά μπορεί, η κακή κενωνία που σε σπρώχνει στη παραβατικότητα είναι απλά μύθος

είναι θέμα κουλτούρας και νοοτροπίας και ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε να αλλάξει είναι να μην τους επέτρεπαν να μεγαλώνουν οι ίδιοι τα παιδιά τους
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#573299 Το γράφω σοβαρότατα. Όπως σοβαρότατα λέω πως κι εγώ θα κοιτούσα στραβά κάποιον Ρομά αν ερχόταν για δουλειά, λόγω ακριβώς αυτής της αυξημένης παραβατικότητας. Δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω δηλαδή, γιατί και εγώ δεν θέλω "να μπλέξω"...
Αν είσαι Ρομά, δεν είναι σίγουρο πως θα βρεις τίμια δουλειά εύκολα, γιατί υπάρχει ρατσισμός.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#573302 Η λογικη λογικοτατη αυτοπροστασια, εναντι της στατιστικα πολυ αυξημενης πιθανοτητας παραβατικης συμπεριφορας ειναι ρατσισμος; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#573303 Αν ρωτάς εμένα, είπα πού ακριβώς υπάρχει ρατσισμός.
Η αυτοπροστασία, περιλαμβάνει πυροβόλα όπλα ή καραμπίνες; Γιατί αυτό δεν είναι αυτοπροστασία ακριβώς, ειδικά αν ο άλλος δεν έχει καν όπλο. Κοινώς, στην περίπτωση που συζητάμε, αυτό δεν ήταν αυτοπροστασία (δεν κινδύνευε ο ίδιος, μόνον οι κότες του), αλλά αυτοδικία.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#573304 Το δεν κινδύνευε ο ίδιος το ξέρουμε κατα την κυνικότατη δήλωση του έτερου κλέφτη και των συγγενών του θύματος.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#573305
Anonymous Founder έγραψε:Αν ρωτάς εμένα, είπα πού ακριβώς υπάρχει ρατσισμός.
Η αυτοπροστασία, περιλαμβάνει πυροβόλα όπλα ή καραμπίνες; Γιατί αυτό δεν είναι αυτοπροστασία ακριβώς, ειδικά αν ο άλλος δεν έχει καν όπλο. Κοινώς, στην περίπτωση που συζητάμε, αυτό δεν ήταν αυτοπροστασία (δεν κινδύνευε ο ίδιος, μόνον οι κότες του), αλλά αυτοδικία.


Αυτο που εγραψα, αν δεν το καταλαβες, πηγαινε στο «δεν τους παιρνουν στην δουλεια», αρα αντιμετωπιζουν ρατσισμο!

Anonymous Founder έγραψε:.
Αν είσαι Ρομά, δεν είναι σίγουρο πως θα βρεις τίμια δουλειά εύκολα, γιατί υπάρχει ρατσισμός.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#573308 Απλά πράγματα είπα: έρχονται για δουλειά ένας "μπαλαμός" και ένας ρομά. Ποιος θα πάρει την δουλειά; Για τους δεύτερους μόνον δουλειές στα χωράφια υπάρχουν συνήθως, πολύ δύσκολα θα βρουν δουλειά υπαλλήλου.
Οπότε αυτό ναι, είναι ρατσισμός. Δεν βλέπω πού ακριβώς υπάρχει η αυτοπροστασία σε αυτό που είπα.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#573309
dimik έγραψε:Το δεν κινδύνευε ο ίδιος το ξέρουμε κατα την κυνικότατη δήλωση του έτερου κλέφτη και των συγγενών του θύματος.


Γιατι; Το οτι πηγαν να παρουν κοτες απο που το ξερουμε; :lol: